Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

VIDEO: Včelek stále ubývá, hlavně kvůli nám

VIDEO: Včelek stále ubývá, hlavně kvůli nám

Tedy, ne kvůli nám v Potštejně, ale kvůli nám jako lidstvu. Kromě toho, že včeličky řeší spoustu vlastních starostí, jim ještě navíc práškujeme potravu a omezujeme její rozmanitost. Jak to všechno dopadne? I když se většinou snažíme přinášet jen samé pozitivní zprávy, tento článek vycházející z videa Australian Academy of Science toho moc pěkného nepřináší. Naopak, je hodně alarmující – ale šířit tyto zprávy je nutné.

Ve videu s anglickými titulky, které najdete níče, se dozvíte o všech hlavních problémech, které včelky poslední roky řeší, i to, že mezi lety 1988 až 2015 klesla populace včel v USA o 50 %. Ostatní kontinenty řeší úbytky mezi 30 až 90 %. Na včelkách jsme přitom hodně závislí, je to nejsilnější skupina opylovačů rostlin. A pokud začnou ubývat rostliny, zcela se zhroutí celý ekosystém a bude hrozit hlad pro lidstvo i zvířata. Přečtěte si více o tom, proč bychom měli včely i ostatní hmyz chránit.

Česno včelí ůl

Příčin je hned několik

Pokud mají lidé nějaký jasně pojmenovaný problém, dokážou se vždy překvapivě semknout a vyřešit jej. Chaos nastává, pokud je těch problémů hned několik, a naše pozornost se rozděluje mezi ně. A to se přesně děje u včelek.

Včelstva nedecimuje jen jediný parazit, o kterém se často mluví, ale celá série problémů. Oslabují je pesticidy a nesvědčí jim ani naše péče o krajinu, kdy rádi pěstujeme jen jeden druh plodiny na obrovské ploše. Svou roli hrají také nemoci, které se na ně přenášejí z parazitů. Jak do toho všeho mají bojovat ještě s počasím, konkurencí a predátory? Síly rychle docházejí.

I když o všech těchto problémech lidé vědí, zatím se nedokážou domluvit na tom, jak veškerou tuto zátěž snižovat. Problém s opylováním se tak snaží řešit buď šířením nových opylovačů (u nás například čmeláků), nebo pracným ručním opylováním (případy z Číny).


A nyní již slíbené video:


Jak pomoci

Jak pomoci včelám

Jeden člověk toho mnoho nezvládne, pokud nás ale bude více, tak už to bude znát. Vysaďte na svých balkonech, terasách a zahradách mnoho různých rostlin, aby (nejen) včelky měly rozmanitou potravu. Měly by to být především medonosné rostliny, jejichž seznam najdete zde, nebo se nechte inspirovat naším článkem Zahrada nejen pro včely: jaké rostliny a kam je vysadit. Nesekejte své trávníky v období před a během květu.

Pro ochranu před škůdci pak nepoužívejte chemii, v přírodě je jí už tak dost. Zabráníte tím zmatení včelek, které při kontaktu s určitými složkami ztrácejí orientační smysl a umírají vysílením při hledání úlu. Spoustu dalších tipů a možností jak můžete včelkám i ostatnímu užitečnému hmyzu zpříjemnit život najdete v článku Jak pomáhat včelám a dalšímu hmyzu. Za včelky i ostatní včelaře děkujeme!

Semena kvetoucích lučních trvalek zajímavých pro včelky, ale nejen pro ně, najdete i v naší nabídce. Vybrat si můžete z několika variant.

Osivo Včelí zahrádka u plevů

Včelí zahrádka u Plevů

Směs pestrobarevných lučních trvalek pro motýly, včely a další hmyz navrátí vaší zahradě pestrost. Směs semen obsahuje více než 60 druhů lučních květin, bylin a trav. Můžete se těšit například na bukvici lékařskou, hvězdnici chlumní, hvozdík kropenatý, chrpu luční, lomikámen zrnatý, prvosenku jarní, pilát lékařský, rozrazil ožankový, smolničku obecnou nebo mateřídoušku vejčitou.

Osivo Květnatá louka pro včelky

Květnatá louka pro včelky

Směs více než 20 druhů kvetoucích trvalek nabízející potravu pro včely, ale nejen pro ně. Pestrá směs květů přitahuje také kobylky, cvrčky, motýly a další užitečný hmyz. Skládá se ze zahradních květin a léčivých bylinek, které pokvetou až do pozdního podzimu. Kromě prvosenky jarní, jetele lučního a třapatky nachové v osivu najdete třeba dobromysl obecnou, čičorku pestrou, chrastavec rolní nebo šalvěj muškátovou.

Osivo Česká květnice - luční trvalky

Česká květnice - luční trvalky

Osivo skládající se z více než 60 druhů lučních rostlin a bylin, které přilákají včely a další opylovače a jsou velmi oblíbené mezi motýly. Díky bohaté skladbě různých druhů lučních rostlin, bylin a travin běžných na našem území je toto osivo velmi přizpůsobivé nejrůznějším stanovištím a během vegetačního období se stále proměňuje a nabízí celou paletu barev a tvarů lučního kvítí. Oblíbená je u motýlů, ale láká také včely a další opylovače.

Osivo Louka starých časů

Louka starých časů

Druhově bohatá, pestrobarevná vytrvalá květnatá louka, kterou od ostatních lučních osiv odlišují semena vzácných nebo vyhnulých polních plevílků, například koukol, hlaváčky, kravinec. Svou tradiční krásu mají i vlčí máky a modré chrpy. Tyto rostliny pomohou v prvním roce vývoje barevně zkrášlit zelený porost zakládané louky. Od druhého roku pěstování se tyto rostlinky vytrácejí a louka kvete typickými lučními květy.

V travnaté a květnaté louce bude pro hmyz radost žít. Stačí i malý kousek louky a zahrada nebo balkon vám ožije před očima!

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit