Balíkovna za 59 Kč, nebo zásilkovna za 69 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

7 důvodů, proč si dát večer místo vína medovinu

7 důvodů, proč si dát večer místo vína medovinu

Pijete večer víno a už se vám trochu omrzelo? Zkuste něco originálnějšího a připravte si dobrodružnější zážitek. Dopřejte si víno medové. Lahodnou medovinu si můžete ohřát místo tradičního svařáku, připravit si z ní punč nebo si dát po obědě po kalíšku za studena. Medovina chutná výborně teplá, ale v létě je minimálně stejně dobrým svěžím nápojem.

1. Medovina je nápojem rozmanitých chutí a vůní

Zřejmě znáte tradiční medovinu z vánočních trhů, ovšem poetika medoviny je daleko širší. Kromě tradiční medoviny z květového medu můžete ochutnat medoviny z jednodruhových medů, např. z medu lesního, akátového, lipového nebo slunečnicového.

Proč si místo vína dát medovinu

Jedinečností chutí vynikají medoviny obohacené dalšími dary přírody, třeba svěží meruňková, jemná levandulová nebo rybízová medovina vonící po létě a babiččině zahradě. Tyto medoviny vyrábí Milan Pleva pro radost jen v malých limitovaných edicích, takže jejich nabídka se stále průběžně proměňuje.

Občas mezi nimi můžete narazit i na mladé divoké medoviny. Že nevíte co si pod tímto označením máte představit? Běžně se totiž k ochutnátní takové medoviny nedostanete. Jde o divokou verzi dokvašené, ale zatím nezrající medoviny lahodné, spíše sladší chuti. Díky této naší novince máte jedinečnou příležitost nejen ochutnat nevyzrálou a tak trošku nevyzpytatelnou medovinu, ale mnohdy také možnost porovnat stejnou medovinu ve verzi divoké i vyzrálé. Uvidíte, jak se její chuť může v čase měnit.

Každá medovina zkrátka chutná jinak a někdy dokonce lépe než med samotný. Medovina také přebírá všechny prospěšné látky z medu, takže skleničkou denně vlastně prospíváte svému zdraví.

2. Medovinu můžete vybrat dle svých chutí podobně jako víno

Jak vybírat medovinu - jako víno

Medovina je obecně oblíbená pro svou jemnost, nemusí být ale vždycky sladká.

Celá řada medovin se vyznačuje „kvalitně sladkou“ chutí, která by se dala připodobnit například ke slámovému vínu. Další medoviny vás potěší vyloženě ovocnými tóny, třeba rybízová nebo meruňková medovina. Vybrat si můžete i ze suchých medovin bez známek sladkosti.

Vyberte si zkrátka podle chuti svého oblíbeného vína, nebo podle příležitosti také medovinu – sladší, sušší, s ovocnými tóny, plnější chutí apod. Zkrátka mezi medovinami si určitě najdete tu svou.

3. S teplotou se chuť medoviny mění

medovina s ledem, pleva

Řada našich medovin z limitovaných edic má velmi bohatou chuť s určitým vývojem, zároveň medoviny jinak chutnají při různé teplotě.

Například Divoká meruňková medovina je za studena plná svěžího letního ovoce, které se na jazyku přemění v lehce nahořklou chuť meruňkových pecek. Pokud si ovšem tuto medovinu ohřejete, neucítíte ani ždibíček hořkosti. Snad i proto preferují ženy nápoje spíše teplejší, zatímco mužům chutnají i zastudena. Při každé tepelné úpravě se rozvinou trochu jiné chutě, což milovníci medoviny oceňují.

Chcete-li i v teplé medovině zachovat blahodárné látky z medu, dohlédněte na to, aby se nezahřála na více než 50 °C. V létě zase nezapomeňte vyzkoušet osvěžující medovinu z mrazáku.

Jiskřivá medovina s červeným rybízem, limitovaná

Medovina z Potštejna zrající v sudu po bourbonu, limitovaná

4. I výběr medoviny je malý rituál

Jak vybrat medovinu

Vybíráte rádi víno? Těkáte očima po etiketě, zajímá vás jeho původ, vinice, na které vyrostlo… S medovinou je to překvapivě stejné. Každá lahvinka má též svou historii a příběh.

Stejně jako u každého jiného zboží či produktu platí, že velmi záleží na jeho původu. Jinak budou chutnat rajčata vypěstovaná na zahrádce místního pěstitele z jižní Moravy a jinak rajčata, která k nám putují až ze Španělska, trhají se zelená a dozrávají až po cestě kamionem.

Pokud chcete, aby vaše první ochutnávka a konzumace medoviny byla dobrodružná, překvapivá a rozverná, určitě si vyberte kvalitního výrobce. Na etiketě či v produktové informaci by mělo být jasně zmíněno, že medovina je vyrobena za studena tak, aby nepřišla o všechny blahodárné látky, které obsahuje med.

Na trhu se objevuje i řada méně kvalitních a nastavovaných medovin – tyto ošizené medoviny můžete poznat podle ceny nebo podle negativních recenzí na internetu. Stačí se optat strýčka Googla.

Věděli jste, že i medoviny mají své soutěže kvality? Pokud chcete vyzkoušet jedničky mezi medovinami oceněnými odborníky, můžete se nechat umístěnými medovinami inspirovat a vyzkoušet, jestli se s názory odborných porotců ztotožníte :-) Také některé z našich medovin se mohou pyšnit několika získanými oceněními. Které medoviny to jsou a kdy, jak a na jakých soutěžích se umístily, se dozvíte v tomto článku, ve kterém vás o úspěších našich medovin průběžně informujeme.

5. Připravte si drink

koktejly a drinky z medoviny

Medovinu nemusíte popíjet vždy jen samotnou, ačkoli sama o sobě nabízí mnoho chuťových zážitků. Nicméně stejně jako ostatní alkoholické nápoje se i medové víno perfektně hodí pro přípravu nejrůznějších míchaných nápojů ať už na letní párty nebo pro zimní pohodu u krbu.

Dali jsme dohromady návod na 6 různých letních koktejlů pro dospělé vč. mojita s medovinou nebo českého drambuie s whisky.

A pokud je vám zima, připravte si horkou medovinu podle italského barmana Giulia, nebo si vyberte z dalších skvělých receptů na teplé nápoje s medovinou na zahřátí. Najdete mezi nimi např. medovinový svařák, nebo úžasný vaječný likér s medem.

6. Cestujte s medovinou do časů Platóna a Vikingů

Medovina patří k tradičním nápojům, často byla využívána k posvátným rituálům a obřadům a dodnes je obestřena jistým kouzlem a tajemností. O její konzumaci v dávných dobách se zachovala řada zmínek a stop. Od nejstarších dob byla považována za zdroj života, moudrosti, odvahy a síly. Hovořilo se o ní i jako o nápoji bohů. Právě proto se brzy stala nápojem reků a hrdinů, kteří ji popíjeli po návratu z bitev či klání.

Medovinu ve svých dílech zmiňuje řada řeckých a římských autorů včetně Platóna, Plutarcha a Theokrita, a uvádějí, že se těší velké oblibě i úctě. I další písemné doklady dokládají, že se medovina v Římě stala nesmírně populárním nápojem. Římané ovšem nepopíjeli klasickou medovinu, jak ji známe dnes, ale míchali si ze dvou třetin víno a z jedné třetiny čerstvý med. Z dnešního pohledu se tedy nejednalo o klasickou kvašenou medovinu, ale o doslazované víno, které se popíjelo v hojném množství a inspirovalo řadu uměleckých představení i literárních děl.

V našich krajích se medovina objevuje ve starých pověstech českých, medovinou například připíjeli Bivojovi za jeho statečný čin. Jako bájný nápoj byla oblíbená už v dobách starých Slovanů a pro svou jedinečnost také sloužila jako obětní dar bohům. Ve středověku byla u nás nejrozšířenějším opojným nápojem, popíjela se při nejrůznějších příležitostech a nesměla chybět ve sklepech pánů nebo duchovních.

V době středověku bylo medové víno rozšířené po celé Evropě a často bylo považováno za dar bohů. Pro Kelty bylo nápojem s magickou mocí, navozujícím posvátné opojení a nádoba s medovinou patřila mezi symboly keltské víry. Medovina kralovala mj. i u starých germánů a asi nejvíce spojována bývá s Vikingy. Rozhodně však nebyla jejich každodenním pitivem. I když Vikingové alkoholické nápoje milovali a vášnivě včelařili, medovinu nemohli popíjet každý den, na to byla příliš drahá. Vaření medoviny u Vikingů probíhalo naprosto divoce, ale i přesto brali celý obřad posvátně a magicky, připomínal skutečný rituál. Medovinu pili jak nejnižší vrstvy, tak vysoce postavení a bohatí Vikingové – společenský statut tedy neměl na konzumaci medoviny vliv. Nižší vrstvy ovšem zřejmě konzumovaly méně kvalitní medovinu nebo medovinu ředěnou vodou. Popíjení medoviny z rohů zvířat nebylo u Vikingů tak obvyklé, jak se traduje a vyobrazuje v současných filmech o Vikinzích. Ne každý Viking si mohl dovolit roh, medovinu tak často popíjeli i z dřevěných nebo keramických pohárů.

7. Medovina sloužila novomanželům jako nápoj lásky

medovina nápoj lásky

Medovina od pradávna představovala synonymum pro hojnost a prosperitu. Nesměla chybět na nejrůznějších oslavách a svatbách, přisuzovaly se jí afrodiziakální účinky a proto bývala také označována jako nápoj lásky.

Právě medovina totiž pravděpodobně stojí za vznikem tradice medových týdnů - honeymoon nebo lune de miel - tedy líbánek. Už ve středověku se stala tradičním svatebním darem pro novomanžele, kteří ji dostali v takovém množství, aby jí měli dostatek na celý měsíc po svatbě.

Novomanželé měli pít medovinu každý den, aby zabezpečili své rodině plodnost i hojnost. Pokud se manželům do roka narodil chlapeček, byl medovinář velmi štědře odměněn.

Pokud jste při čtení dostali chuť na doušek ušlechtilého nápoje, vyberte si z naší nabídky s láskou připravovaných medovin z poctivých surovin. Naše medová vína vyrábíme vždy zastudena, aby si zachovala veškeré blahodárné látky z medu. Nabídka našich "jedinečných medovin" se průběžně mění, protože tyto medoviny vyrábí Milan Pleva pro potěšení v malých limitovaných edicích. Každá medovina je proto originální a vždy něčím překvapí.



Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit