Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Rojení včel a co dělat, když vidím včelí roj?

Rojení včel a co dělat, když vidím včelí roj?

Proč se včely rojí? Co bychom měli udělat, když se rojí včely? Jak rojení včel probíhá? Co se děje uvnitř úlu, když se rojí včely? Jsou tyto roje a rojící se včely nebezpečné? V tomto článku vám na tyto otázky odpovím.

Důvody rojení včel

včelí roj co dělat

Začneme od začátku. Proč se vlastně včely rojí? Odpověď je jednoduchá - je to jejich přirozená vlastnost. Včely se rozdělí a z úlu už většinou vylétá jen část včel s původní matičkou.

Může se to stávat v případě, kdy mají malý prostor a cítí se v úlu stísněně - matka již nemá místo, kam by kladla vajíčka a v úlu je přebytek včel, které produkují mateří kašičku, kterou ale nemají koho krmit, protože v úlu je už jen omezeně plodu. Když si toho včelař všimne, je již pozdě, měl by na dostatek prostoru dávat pozor průběžně a předcházet této situaci.

Dalším důvodem může být i špatné počasí jako letos, kdy na jaře většinou prší, včely nemohou vylétat za pastvou a v úle se tísní. Kromě toho mohou být příčiny rojení v nedostatečném větrání v úlu nebo genetické dispozici matky.

Jsou různé pohledy a názory na to, jestli je rojení pozitivní nebo negativní. Já to takto nevnímám. Podle mého názoru je rojení přirozená vlastnost včelstva, která je v pořádku a nelze ji takto hodnotit. Nejde o to bránit rojení, ale není potřeba mu pomáhat například tím, že včely nemají dostatek místa v úlu.

Jak včelí rojení probíhá

Když ve včelstvu z některého z výše uvedených důvodů propukne tzv. rojová nálada, včelí dělnice začnou se stavbou mateřích misek (základ matečníku), matka je zaklade a včely následně na těchto zakladených miskách vystaví matečníky (vystouplá buňka, ze které se líhne včelí matka). Dosavadní včelí matka připravená k rojení přestane klást a netvoří se jí další vajíčka, čímž se stává lehčí, aby se jí na cestě za novým domovem lépe letělo.

Matečník na plástu
Matečník na plástu

Jak to vypadá, když se včely rojí? Je to krásné. Když začnou včely tzv. z úlu „téct“, ven se jich valí velké množství, létají před úlem a čekají, až vyletí i matička. V tom momentě vzlétnou výše, zakrouží a roj letí na předem vytipované místo, které našly jeho „pátračky“. Nebo se roj usadí v blízkosti úlu a jakmile pátračky najdou vhodné místo pro hnízdění, roj se tam s jejich pomocí přemístí. Jejich let je velký HUKOT a roj může vypadat jako letící mrak. Proto máme-li to štěstí, zastavme se a užijme si tuto nádhernou podívanou.

včelí rojení

A co se děje v úlu poté, co matka s rojem vylétne? Včelí úl funguje stále stejně, všechny včely vědí, co mají dělat. Jakmile se pak vylíhne nová matka, žihadlem zabije své sokyně (je to vlastně jediný důvod, proč matka žihadlo má) a poté se připravuje na snubní let, po němž začne s kladením.

Co dělat, když vidíme letět včelí roj?

V první řadě se mu neplést do cesty a jen tuto krásnou podívanou sledovat. Nestává se to tak často, abychom viděli letět roj. Když se roj usadí, tak se zklidní. Není nebezpečný, je krásný. Mnohdy na prvním místě, pokud to není dutina a nebo nějaké chráněné místo, nevydrží dlouho a po návratu pátraček letí dále.

proč se včely rojí, včelí roj

Roj pozorujeme v klidu a nijak si ho nevšímáme, nerýpáme, ani do něj nesaháme apod. Také je důležité se v přítomnosti včel chovat klidně a dělat pomalé pohyby. Žádné mávání rukou a podobně.

V případě, že by si nás i tak nějaká včelka vyhlédla a nalétávala na nás, tak se stačí sehnout, dát hlavu mezi kolena a chvíli počkat. Včelka zakrouží a odletí. Vašeho pozadí si nebude všímat. Pokud by roj zůstal na stejném místě delší dobu, tak kontaktujeme včelaře a on se o něj postará. Pokud v okolí nemáte včelaře, může pomoci obecní úřad.

Také po přečtení tohoto článku máte dostatek informací a tak budete vědět, co dělat. Budeme moc rádi, když tyto informace o včelách a rojích s námi budete šířit dál. V žádném případě prosím nevolejte hasiče a jiné podobné složky, protože ti roj zlikvidují tím způsobem, že jej např. vysají motorovým vysavačem.

Ale situace se pomalu mění, takže v některých městech či obcích již i hasiči komunikují se včelaři. Nebo některá města s tím počítají a mají dokonce i rojovou pohotovost, aby včas spojili lidi s rojem na zahradě s místními včelaři. Krásný příklad je město Svitavy, které radí občanům jak postupovat: „Jak postupovat, pokud najdete podobný roj či hnízdo? V ideálním případě je vhodné zalarmovat Městskou policii Svitavy na čísle 156, ta disponuje kontaktem na včelaře, kteří určují následný postup.“

Jsou včelí roje nebezpečné?

NEJSOU, protože než včely vyletí z úlu, tak se „nasají medem“, to znamená, že si na cestu vezmou zásoby asi na 3 dny. Tyto včely nejsou agresivní, jsou klidné, těžké. A za druhé, ještě nemají svůj příbytek, který by chtěly bránit.

A tak pokud je budeme v klidu pozorovat, naskytne se nám krásné přírodní divadlo. To skončí v okamžiku, když přijde včelař, roj sklepne, nebo smete do rojáčku a odnese domů, kde včely usadí do prázdného úlu 😊. A my máme pocit, že jsme viděli a zažili úžasné představení.

Pozitiva rojení včel

Rojení včel má i další pozitiva než je vytvoření dalšího včelstva. A to je jeho ozdravení. Než stará matka s rojem vylétne, přestává klást. Postupně se tak vylíhne všechen stávající plod a díky tomu se hlavní škůdce včel roztoč Varroa destructor (kleštík včelí) nemá kde množit. Množí se totiž jen na plodu v zavíčkovaných buňkách. Po vylétnutí a usazení roje v novém domově pak začnou včely stavět plástve. Je to různé kde, většinou se snaží najít dutinu (tak jak to včely dělaly vždy) ať už ve stromech, nebo ve starých domech, ale někdy i na větvi stromu. A tím si zajistí nové a zdravé bydlení. Další ozdravení je způsobeno tím, že matka začne klást až po postavení plástů, které nějakou dobu trvá a kleštík se tak opět nemá kde rozmnožovat a hyne.

Včelí roje a nemoci

Ještě vás může napadnout jedna otázka – a co choroby, nemohou být roje nemocné? Ano, mohou, ale nemusí. Včelař, který přijde roj sundat, ví, jaká je v jeho oblasti nákazová situace a co má dělat.

včelí roj co dělat
V novém domově...

Pokud bude vědět, že se nachází v nákazové oblasti, kde se vyskytl mor plodu, což je choroba, která se neléčí, ale včelstva se pálí i s úly, tak si roj brát nebude a zařídí jeho likvidaci. S ostatními chorobami a roztoči je to všude podobné a včelaři to vědí. Včelař přivolaný k roji se sám rozhodne, co je pro něj a včely to nejlepší. O roztoči Varroa Destructor jsem již psal a v případě, že by jej některé včelky měly na sobě, může se roj po usazení do úlu přeléčit. Není nutné jej zabít. Jen lidé bez citu a lidé se strachem by včely honem zabíjeli. Ale roj, to je přece další nová rodina, nové společenství, které nám všem přinese užitek. Včely jsou úžasní tvorové, kteří přírodě více dávají, než z ní čerpají.

Milan Pleva
zakladatel rodinné firmy

Od mládí jsou jeho koníčkem včelky, z koníčka se později stalo podnikání. Zajišťuje chod firmy, aby vše fungovalo jak má. Každý nápad umí realizovat. Velmi ho baví vyrábět omezené série různých druhů medovin a zkoušet nové postupy při výrobě medoviny. Když má trochu času, hned je u včel.

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit