0 Kč(0 ks)
Zpět

Akné – kožní i psychický problém

Akné – kožní i psychický problém

Akné bohužel zná téměř 85 % populace z puberty. Netýká se jen dospívajících s problematickou, citlivou nebo mastnou pletí, ale prakticky všech lidí, u kterých dochází k bouřlivým hormonálním změnám. Následkem akné mohou být drobné jizvičky, rozsáhlé záněty nebo šrámy na duši.


Akné souvisí s hormonálními změnami

Náš tip

Během puberty postihne akné až 85 % náctiletých.

Akné není zdaleka jen kožním problémem – postihuje mladé lidi od puberty až do 25. roku, tedy ve věku, kdy se rozhodují o volbě studijního oboru, hledají první práci, navazují první vážnější vztah a často hledají sami sebe. Právě v tomto složitém období je pro ně akné velkým společenským handicapem, se kterým není snadné se vyrovnat. Přístupy k této kožní nemoci bývají stejně hraniční jako názory mladých dospělých. Někdo řeší každý pupínek a obklopí se spoustou kosmetiky, druhý považuje akné za banální problém a ani ho nenapadne navštívit lékaře. Navíc o akné a léčbě této kožní nemoci panuje tolik mýtů a polopravd, že se leckdo vrhá do zcela nesmyslných procedur.

Od zalepení folikulu k rozsáhlým zánětům

vznik akné
upraveno dle, autor: OpenStax College

Akné vzniká tak, že rohovějící kožní buňky zalepí vlasový folikul a jeho ústí. Vznikne tak zúžený vývod, nicméně stále ještě nemusí vzniknout pupínek. Ten se pravděpodobně objeví až v souvislosti se zvýšenou produkcí kožního mazu. Maz se dostane až k povrchu kůže, a tak vznikají známé černé tečky na nose, čele či bradě. Když se maz nedostává na povrch, horní vrstva kůže se vyboulí a vzniká známý červený pupínek s bílou čepičkou, pod kterou se shromažďuje veškerý maz. Právě tento nahromaděný maz je poměrně nebezpečný, protože živí velké množství nepřátelských bakterií, které se dále dostávají do podkoží, kde mohou vyvolávat záněty nebo trvale poškodit kůži. K drobným poškozením kůže ve formě jizviček dochází ale také u mírnější formy akné s červenými pupínky. Naopak v těžších případech může dojít k problémům s imunitním systémem nebo zvýšenou tvorbou mužských hormonů.

Rozmanité příčiny – hormony, genetika i škrábání

Akné se poprvé projevuje v období dospívání, ve kterém pleť začínají ovlivňovat pohlavní hormony tvořící se v nadledvinkách. Někdo má geneticky danou suchou pleť, se kterou bouřlivé období puberty ani nehne, ale spousta mladých dospělých se sklonem k citlivější, problematičtější nebo mastnější pleti objevuje nové pupínky každý den. Genetika však není jedinou příčinou zvýšené tvorby akné, u dívek mají velký vliv menstruační cykly a obecně hormonální aktivita. K nárůstu pupínků vede ale také časté škrábání či podráždění kůže nevhodnými kosmetickými prostředky. Poměrně dlouho patřil na seznam faktorů ovlivňujících akné také stres, nicméně nejnovější testy ho už vylučují. U dospělých bývá akné často spjato s roztočem demodex, který žije v mazových váčcích a při přemnožení může způsobovat rozsáhlejší kožní problémy.

akné
Každá dívka touží po jemné a hladké pleti

Drobné jizvičky, ale také snížené sebevědomí a deprese

Následky akné nejsou samozřejmě jenom drobné jizvičky či zánětlivé problémy s pletí, ale i poměrně hluboké rány psychické. Ve velmi nejistém a zranitelném období puberty snižuje akné mladým dospělým sebevědomí a často vede také k depresím. V některých případech může dojít k psychické poruše, které se projevuje silnou tendencí škrábat se, mačkat si kůži nebo si ji jinak poškozovat. Právě proto lékaři i psychologové často doporučují nečekat, než se pupínky objeví úplně všude, ale vzít pubescenta rovnou k odborníkovi a ušetřit mu tak mnoho šrámů na duši.

S léčbou akné je spojena velká spousta polopravd a mýtů

Nejfrekventovanějším je časté mytí pokožky, které vídáme denně v reklamách. Přehnané mytí (více než 3krát denně) vůbec nepomáhá, naopak z pokožky odvádí potřebný maz a ta ho začíná produkovat ve větší a větší míře. Časté mytí může póry také dráždit a přímo přispívat k jejich ucpávání. Škodí nejen přemíra mytí, ale také časté slunění, které podpoří rychlejší odlupování kožních buněk a tím aktivuje produkci mazových žlázek.

Náš tip

Akné ovlivňuje nepochybně také strava – je známým faktem, že v domorodých společnostech se vůbec nevyskytuje, zatímco civilizovanou společností se šíří rychlostí blesku. K tvorbě akné přispívají potraviny s vysokým obsahem cukrů, bílé pečivo a obecně tučná a kořeněná jídla.

Pokud se pokoušíte akné zakrývat make-upem, volte vždy výrobky, které jsou nekomedogenní, hypoalergenní a neobsahují olej (jsou na bázi vody). O svém problému se vždy poraďte s dermatologem či jiným odborníkem.

 

Pleťový krém na akné - Pleva

Pleťový krém na akné - Pleva

Pleťová voda na akné s propolisem - Pleva

Pleťová voda na akné s propolisem - Pleva

Pleťový krém a voda na akné - Pleva

Pleťový krém a voda na akné - Pleva

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz