0 Kč(0 ks)
Zpět

Akné netrápí jen náctileté

S akné se během života setká prakticky každý – zatímco někoho trápí pouze v pubertě, spousta lidí si ho s sebou na zádech, horní části hrudníku nebo oblasti T-zóny nese až do dospělosti. Ačkoli není známá přesná příčina vzniku akné, cest k jeho odstranění je celá řada. Od úpravy jídelníčku, přes přísný zákaz dotýkání se obličeje až po pravidelné cvičení spojené s intenzivním sprchováním. Důležitou podporou odstranění akné je pak používání vhodných prostředků na čištění pleti a kvalitního make-upu, který tvorbu akné nepodporuje.

Akné postihne jednou za život 85 až 100 % lidí

Jedná se o jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže, se kterým se naprostá většina lidí setká v pubertě. Nejméně jednou za život se s akné setká alarmujících 85 až 100 % lidí. Projevuje se menšími i většími vřídky, které jsou způsobeny zánětem vývodu mazových žláz, vývod se uzavře a vzniká hnisající pupínek. A protože sekret mazových žláz stagnuje, mohou se poškodit a postupně vznikají hluboké záněty, po kterých v horším případě zůstávají jizvy. Stav mazových žláz mohou zhoršit i některé nesouvisející, ale na kůži se vyskytující problémy – typicky kvasinky nebo roztoče, ale i obyčejné bakterie. Akné se nejčastěji vyskytuje na obličeji v tzv. T-zóně (čelo, nos a brada), na ramenou, v horní části hrudníku a na zádech. Bohužel už dávno neplatí, že akné by trápilo pouze náctileté, často se s ním totiž potýkají i dospělí lidé.

Příčiny akné nejsou jednoznačné

Lékaři nedokáží jednoznačně říct, proč někteří lidé trpí akné i v dospělosti, zatímco u jiných po sedmnáctém roce života nadobro zmizí. Pravděpodobně ve výskytu akné hraje roli dědičnost, náchylnost ke vzniku akné je tedy u rodinných příslušníků podobná. Pokud trpíte akné i v dospělosti, je velmi pravděpodobné, že bude trápit i vaše děti. Klíčovou roli hraje hormonální aktivita, tedy menstruační cykly u žen a vyšší produkce mužských hormonů androgenů v období puberty. Tyto hormony mají za následek zvětšení mazových žláz, což způsobuje nárůst produkce mazu a maz zase ucpává folikuly. Na rozšíření a intenzitu akné má vliv stav pleti jako takové, tedy i to, jestli se škrábete, trpíte ekzémy nebo máte obecně zánětlivou kůži. Důležité místo má v této otázce i péče o pleť – pokud se například o pleť příliš nestaráte a nečistíte ji, nahromadí se v ní odumřelé buňky kůže a póry se začnou ucpávat. Druhou nepříjemnou záležitostí jsou bakterie v pórech, ovšem i jim můžete aktivně pomoci, a to především pravidelným hloubkovým čištěním pleti.

Akné můžete léčit hned několika způsoby

Při lehčí formě akné začněte s lokální léčbou a využijte některý z přípravků pro omezení tvorby mazu. Díky pravidelnému používání potlačíte tvorbu bakterií a pleť vyčistíte. Všechny tyto prostředky zpravidla aplikujete vatičkou nebo vatovým tamponem a rozetřete je jednou či dvakrát denně po pleti. Vyzkoušet můžete také tzv. bodovou terapii, kdy aplikujete nanotkaninu, kterou přiložíte na pupínek, a to ideálně přes noc. Nanotkanina nepropustí mikroorganismy, které způsobují problémy s hojením, ale současně nechává pleť dýchat, protože velmi dobře propouští vzduch. Tento způsob terapie léčbu výrazně urychlí. Při větším rozšíření akné a výraznějších jizvičkách můžete přistoupit k léčbě pomocí laserů. Neinvazivní laserová terapie funguje na principu biostimulace. Energizuje buňky, které se pak rychleji reprodukují a tvoří větší množství kolagenu. Laser zároveň podpoří výměnu přes buněčnou stěnu, což povede ke zdravější kůži, ale také k rychlejší léčbě akné. Velmi jednoduchou a oblíbenou léčbou jsou externě aplikované látky bohaté na síru, zinek a bór. Tyto látky zasahují demodex, který se nachází hluboko v kůži. Obecně se na akné doporučují i antibiotika nebo antikoncepční pilulky, ovšem radili bychom být s podobnou léčbou spíše opatrní a využít ji až v případě, kdy přírodní řešení problémů nepomůže.

Zkuste to bez léků a laseru

Pokud se nechcete rovnou pouštět do medicínského řešení problémů a chcete nechat pleť poradit si samotnou s vaší podporou, řiďte se následujícími radami.

Upravte jídelníček

Podpořte střevní bakterie, které vám pomohou ke zdravějšími metabolismu, tedy i zdravější pleti. Začněte pít acidofilní nebo kefírová mléka, udělejte si prospěšný kopřivový a mátový čaj. Zařaďte do jídelníčku (tedy spíše nápojového režimu) také pampelišku lékařskou a léčivé byliny čistící krev. Naopak vynechte potraviny podporující akné – červené maso, uzeniny, brambory, rýži, alkohol a kofein.

Nesahejte si na postižená místa

Máte představu o tom, jak často se dotýkáte obličeje? Nevědomky si na něj sáhnete několikrát za hodinu. Poškrábete se na čele. Odhrnete si pramínek vlasů. Promnete oči. Zkuste se tedy vědomě soustředit na to, abyste se obličeje dotýkali co nejméně, protože si na něj rukama nanášíte veškerý pot, špínu, maz, bakterie a viry, které problém s akné jen rozšiřují a prohlubují. Pokud si nemůže pomoci a na obličej často zkrátka sahat „musíte“, podpořte svou snahu o čistší pleť častějším mytím rukou.

Ve zdravém těle zdravý duch… totiž pleť

Zlepšit stav své pleti můžete paradoxně i zcela nesouvisející činností, a to cvičením. Odborníci doporučují 30 minut aerobního cvičení třikrát až čtyřikrát týdně. Ovšem každý krok, schod a doběhnutý autobus se počítá. Cvičení vám totiž pomůže s redukcí stresu a stres zase ovlivňuje produkci kožního mazu. Platí tedy jednoduché pravidlo: méně stresu, méně akné. Pohyb ovšem obnoví i pořádek v hormonální hladině a zmírní produkci mazu i druhou cestou. Třetí výhodou cvičení je pocení, které pomáhá vyčistit póry, odvádí odumřelé kožní buňky, které už vás nebudou trápit záněty.

Rychlá sprcha vás zbaví všech nečistot

Při problematické pleti doporučují odborníci spíše než vyvalování v horké vaně rychlé a intenzivní sprchování. A to zejména po cvičení, kdy je potřeba smýt veškerý pot, odumřelé buňky, ale také sůl, která vám zůstala na kůži. Pokud se po cvičení neosprchujete, zůstává na vás nejúrodnější půda pro všechny bakterie a připravujete tak akné hotové dálnice.

Dekorativní kosmetika, která pomůže

Naprostým základem je pravidelné čištění pleti dvakrát denně pleťovou vodou a pleťovým mlékem. Vybírejte si přípravky, které jsou protizánětlivé a určené na problematickou pleť s akné. Pečlivě se zaměřte také na vhodný denní i noční krém, ale především make-up. Příčinou vzniku pupínků totiž může být právě váš každodenní make-up, proto zkuste vyměnit značku nebo typ make-upu. Vyhýbejte se mastným a výživným make-upům a volte podobně jako v případě čištění pleti přípravky, které jsou vhodné přímo pro vaši problematickou pleť. Nikdy, ale opravdu nikdy (ani po dvou skleničkách červeného s holkama) se nezapomínejte odlíčit – pleť by vám jedno vaše opomenutí vracela ještě dlouhé týdny.

A když už jsme u té kosmetiky…

…rádi bychom vám představili naši vylepšenou Pleťovou vodu na akné s propolisem. Inovovali jsme její složení: místo mořské řasy obsahuje nově biotechnologickou látku Phycosaccharide AC, která léčí všechny kožní poruchy spojené s akné. Pomůže s nadměrnou tvorbou kožního mazu, bakteriálními skvrnami, akné, záněty i jizvičkami. Poskytuje pleti hloubkovou a komplexní léčbu, která má opravný účinek pro vaši pleť. Jedná se zároveň o velmi uklidňující a neagresivní řešení problémů s akné. Pleťová voda má po vylepšení jinou vůni, ovšem je mnohem účinnější. Vyzkoušejte ji.

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz