Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Alopecie aneb Proč mi pořád padají vlasy?

Alopecie aneb Proč mi pořád padají vlasy?

Kartáč plný vlasů, často ucpaný odtok vany a vypadané vlasy na polštáři a oblečení. S těmito problémy se na nás naše zákaznice obracejí čím dál častěji. Pravdou ovšem je, že nadměrné vypadávání vlasů je komplexní záležitostí, tak jednu osvědčenou radu nebo jeden jediný přípravek doporučit nelze – nabídneme vám ale řadu tipů, které ke zdravé a husté kštici mohou pomoci.

Kdy vypadávání vlasů signalizuje problém

Každému člověku běžně vypadne během dne značné množství vlasů. Tipnete si kolik? 50 až 100 vlasů. Po večerním umývání vlasů vám jich může vypadnout i více. Vypadlý vlas je u zdravého člověka vždy nahrazen novým. Ovšem v některých případech se tak neděje. V případě, že pozorujete vyšší množství vypadaných vlasů, zpozorněte, může se jednat o předznamenání alopecie, tedy částečné či dokonce úplné ztráty vlasů (a v některých jejích formách i řas, obočí, vousů či tělesného ochlupení), která může být pouze dočasná, ale v některých případech i trvalá.

Pod pojmem alopecie se mnohým vybaví především výrazná lysá místa ve vlasech či úplná plešatost. Takto se ovšem projevují jen některé typy alopecie. Alopecie je obecný termín pro různé formy částečné či úplné ztráty vlasů (nad rámec každodenního přirozeného vypadávání vlasů) z různých příčin. Zjednodušeně lze říci, že o alopecii se jedná tehdy, kdy zánik vlasů převáží nad jejich vznikem. Jaké nejběžnější formy alopecie se vyskytují a jaká je možnost jejich reverzibility, se dozvíte níže.

V prvních fázích si nemusíte zvýšeného vypadávání a řídnutí vlasů vůbec všimnout. Prvními známkami, kromě většího množství vypadaných vlasů, může být v závislosti na typu alopecie pocit menšího objemu vlasů, prosvítání pokožky, rozšíření pěšinky, ustupující linie vlasů nebo malinká ložiska bez vlasů.

První příznaky bývají nenápadné a snadno přehlédnutelné. Později ovšem začne být kůže ve vlasech jasně viditelná, hustota vlasů se znatelně sníží, případné lysiny se začnou spojovat a tyto změny už se nedají úplně snadno skrýt. Ačkoliv alopecie není život ohrožující, negativně ovlivňuje kvalitu života a může nepříjemně působit na sebevědomí.

Kde hledat příčiny alopecie?

Alopecie může být způsobena různými faktory, mezi které patří genetika, hormonální změny, stresové situace, nedostatečná výživa, otrava, dlouhodobé přetížení organismu či autoimunitní reakce, ale také třeba nevhodná péče o vlasy. Někdy ji způsobí užívání určitých léků, může být také doprovodným jevem jiných zdravotních potíží, mezi které patří endokrinní poruchy, některá infekční onemocnění, řada lidí si na ni stěžuje například po covidu nebo po očkování. Dědičnost a některé další faktory samozřejmě ovlivnit nemůžete, ale můžete se naučit o své vlasy správně starat a podpořit jejich zdraví a růst nových vlasů.

Vypadávání vlasů, alopecie

Možnost vratnosti alopecie závisí na jejím typu a příčinách

Alopecie se vyskytuje v různých variantách a možnosti její vratnosti (obnovy růstu vlasů) závisí na jejím typu a příčinách. Důležité je všimnout si jejích projevů včas a nečekat na samovolné vyřešení situace. Včasné jednání může mnohdy pomoci předejít nevratným změnám. Prvním důležitým krokem je nalezení a je-li to možné, odstranění příčiny. Následně se zaměřte na výběr vhodné vlasové kosmetiky, která podpoří regeneraci a stimuluje růst vlasů.

Ať už se raději léčíte přírodní cestou, nebo vyhledáváte spíše pomoc léků, zaznamenáte-li zvýšené množství vypadaných vlasů, jejich řídnutí či dokonce holá místa, je vhodné navštívit dermatologa, který určí konkrétní druh alopecie. Známe jich totiž několik a liší se jak v příčinách, tak ve svých projevech. Díky tomu, že budete vědět, jakou formou trpíte, snáze najdete i způsob, jakým budete proti alopecii bojovat.

Efluvium (lat. effluvium, či defluvium) je označení stavu, kdy dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů. Efluvium může být proměnlivým i dočasným jevem a představuje v podstatě předstupně alopecie. Termín alopecie totiž označuje již vzniklou ztrátu vlasů.

Alopecie lze rozdělit do dvou hlavních kategorií:

  • nejizvící alopecie – bez poškození tkáně, ve většině případů jsou reverzibilní. Podle doby trvání efluvia se dále dělí na akutní a chronické.
  • jizvící alopecie – trvale poškozují vlasové folikuly a pokožku, ztráta vlasů je obvykle trvalá.

Některé typy alopecie mohou z nejizvící formy přecházet do formy jizvící, obzvláště v případě chronického průběhu onemocnění. Proto je velmi důležité řešit nadměrné padání vlasů co nejdříve a snížit tak riziko progrese do fáze, kdy může dojít k trvalé ztrátě vlasů.

Nejizvící alopecie

V případě nejizvících alopecií je naděje na obnovení růstu vlasů často poměrně vysoká. Mezi nejběžnější formy nejizvících alopecií patří:

  • Anagenní efluvium
    Jedná se o difuzní formu vypadávání vlasů, která se projevuje ztrátou vlasů rovnoměrně po celé ploše hlavy. Postihuje většinou také řasy, obočí a sekundární ochlupení. Příčinou bývá například radioterapie a chemoterapie nebo otrava. Po pominutí příčiny obvykle vlasy i ochlupení dorůstají, ale někdy může dojít ke změně kvality, barvy a struktury vlasu.

  • Telogenní efluvium
    Také se projevuje difuzním, tedy rovnoměrným prořídnutím vlasů, k úplné plešatosti však dochází jen výjimečně. Příčinou bývají například drastické diety, porod, velmi stresující událost či některá onemocnění. Vlasy začnou obvykle vypadávat 2 - 4 měsíce od doby, kdy zapůsobil spouštěcí faktor. Po odstranění příčiny se obvykle stav napraví.

  • Alopecia areata (ložisková alopecie)
    Autoimunitní onemocnění, které se projevuje ohraničenými kulatými či oválnými lysými místy. Kromě vlasů může postihovat i ochlupení na různých částech těla. Může postupovat až k úplné ztrátě vlasů (alopecia totalis) případně k úplné ztrátě ochlupení (alopecia universalis). Specifickou formou je ofiáza (ophiasis), kdy se lysiny tvoří v pásu po obvodu hlavy.

    Příčiny ložiskové alopecie nejsou plně známy, nezanedbatelnou roli však hraje dědičnost, k nástupu nebo opakovaným projevům může vést stres, hormonální nerovnováha a jiná autoimunitní onemocnění. Průběh a reverzibilita ložiskové alopecie je velmi individuální. Protože nedochází ke zničení vlasových folikulů, je při včasném odhalení problému ve většině případů velká šance na obnovení růstu vlasů.

  • Androgenní alopecie (androgenetická alopecie)
    Nejčastější typ alopecie s pozvolným až nenápadným průběhem. Běžně se označuje jako plešatění. Její výskyt je spojený s genetickou predispozicí a je způsobena zvýšenou citlivostí vlasových folikul na mužský pohlavní hormon. U mužů často začíná už v období dospívání, u žen po menopauze a její výskyt stoupá s věkem. Častěji a ve větším rozsahu postihuje muže, u nichž se projevuje ustupující linií vlasů, tvorbou koutů a „kolečkem“ na temeni. U žen pak dochází spíše k řídnutí vlasů na temeni. Včasným zásahem je možné tento proces výrazně zpomalit nebo dokonce zastavit.

  • Trakční alopecie (alopecia traumatica, traumatická alopecie)
    Způsobuje ji dlouhodobý opakovaný tlak či tahání za vlasy, což může vést k narušení růstu vlasů. Typicky se jedná o příliš utažené účesy, ale může být také způsobena například nošením těsných pokrývek hlavy. Projevuje se postupným řídnutím vlasů v oblastech vystavených nadměrné zátěži, například ustupující linií vlasů. Obvykle bývá přechodná a po odstranění příčiny postupně odezní. Při trvající zátěži vlasů však může dojít k nevratnému poškození a zástavě růstu vlasů.

Jizvící alopecie

Mezi tyto méně běžné typy alopecie patří celá škála onemocnění, při nichž dochází k trvalému ložiskovému poškození vlasových folikulů a zjizvení vlasové pokožky, v důsledku čehož dochází na jizvami postižených místech k trvalé ztrátě vlasů. Cílem léčby je pak především ochrana zbývajících vlasů.

Jizvící alopecie se rozlišují na primární, sekundární a vrozené. Primární jizvící alopecie jsou způsobené zánětlivým procesem či autoimunitním onemocněním (patří sem například lichen planopilaris, chronický kožní lupus erythematodes, frontální fibrotizující alopecie, folliculitis decalvans). Sekundární jizvící alopecie vznikají v důsledku poškození pokožky a následně vlasových folikulů, například popálením či nádory. Vrozené formy jizvící alopecie jsou velmi vzácné.

Léčba alopecie

alopecie, léčba

Léčba alopecie je velice individuální, vždy závisí na její příčině, typu a také na fázi, ve které je odhalena. Některé typy alopecie mohou být dočasné a vlasy mohou samovolně znovu dorůst, u některých stačí k nápravě situace odstranit příčinu, zatímco jiné mohou vyžadovat léčbu. V některých případech může docházet k recidivám a u některých typů, zejména jizvících alopecií, je léčba obtížná a náročná a mnohdy může pomoci pouze ochránit vlasy, které zatím nevypadaly.

Léčba alopecie v zásadě spočívá ve dvou krocích: V první fázi je třeba identifikovat a odstranit příčinu a ve fázi druhé se pak zaměřit na podporu a, kde to je možné, obnovu růstu vlasů. Dalším vhodným krokem je zlepšit celkovou kondici organismu, což napomáhá každé léčbě, (nejen) kožních problémů.

Jak podpořit zdraví a růst vlasů?

  • Dbejte na pestrou stravu s dostatkem živin

V souvislosti s problémy s vypadáváním vlasů by vás měly zajímat především vitamíny skupiny B, ze které zmíníme biotin neboli vitamin B7 (dříve označovaný jako vitamin H). Přezdívá se mu vitamín krásy nebo vitamín pro vlasy, přispívá totiž k udržení zdravého stavu vlasů, pokožky a také nehtů. Zároveň je prospěšný pro energetický metabolismus, především trávení tuků a bílkovin, které jsou další nezbytnou složkou pro zdraví vlasů. Vitamíny skupiny B najdete v kvasnicích, játrech, ledvinách, drůběžím a hovězím mase. Dále je také mimo jiné obsahují ryby a mořské plody, vaječný žloutek, sója, ořechy, luštěniny, obiloviny (nejlépe celozrnné), ovesné vločky, mléčné výrobky, slunečnicová semínka, zelená listová zelenina, brokolice, květák, banány. Kromě vitaminů skupiny B mají na zdraví vlasů vliv také:

vitamíny pro podporu kvality vlasů

Vitamin A: Má vliv na normální růst vlasů a podporuje činnost mazových žláz. Najdeme jej například v játrech, tučných rybách, sýrech, vaječném žloutku, mrkvi, paprikách, rajčatech, batátech, špenátu, brokolici, meruňkách, mangu, ananasu, grapefruitu či třešních.

Vitamin E: Antioxidant, který chrání buňky před poškozením. Jeho zdroji jsou především rostlinné oleje, ořechy, semena (např. slunečnice, sezam, mák), pšeničné klíčky, špenát, sójové boby, fazole, brokolice, růžičková kapusta, vaječný žloutek.

Vitamin C: Pomáhá tělu absorbovat železo, které je důležité pro růst a kvalitu vlasů. Hraje také důležitou roli v tvorbě kolagenu, což může mít vliv na kvalitu vlasů. Obsahují ho především citrusové plody, jahody, šípky, rakytník, kiwi, papriky, rajčata, brokolice, brambory, černý rybíz či brusinky.

Vitamin D: Stimuluje růst vlasů a podporuje správnou funkci vlasových folikulů. Získáváme ho především ze slunění a v menším množství z potravin, jako jsou tučné ryby a vaječný žloutek, játra, avokádo.

Železo: Nedostatek železa (anémie) může přispět k vypadávání vlasů či jejich zhoršené kvalitě. Mezi potraviny nejbohatší na železo patří hovězí maso, játra, kuřecí maso, ryby a měkkýši, luštěniny, ořechy a zelená listová zelenina, sušené ovoce (meruňky, švestky).

Zinek: Pomáhá při tvorbě vlasových tkání, podporuje produkci kolagenu a pomáhá regulovat produkci mazu. Zinek se nachází v mořských plodech (humři, krabi, ústřice), rybách, masu kuřecím a hovězím, vaječných žloutcích, dýňových semínkách, otrubách, pšeničných klíčcích a ořeších.

Selen: Podílí se na ochraně buněk před poškozením a přispívá ke zdraví vlasů, pokožky a nehtů. Mezi jeho zdroje patří ořechy – zejména para ořechy, vnitřnosti – především játra a ledvinky, vejce, mořské plody, mořské řasy, ryby, drůbeží, vepřové a hovězí maso, celozrnné obiloviny, ovesné vločky

Pokud si nejste jistí tím, jakých látek se vám nedostává, můžete si během pravidelné lékařské prohlídky nechat udělat odběry krve a váš lékař vám napoví, co všechno byste měli nebo naopak neměli doplnit, protože nejen nedostatek, ale i nadbytek některých vitamínů (například vitaminu A či selenu) může vést ke zhoršení kvality či vypadávání vlasů.

  • Hlídejte si také dostatečný příjem bílkovin

Pro správné fungování našeho těla a také pro optimální růst vlasů je důležité přijímat dostatek bílkovin. Nedostatek bílkovin ve stravě může vést k řadě zdravotních potíží, mezi které patří vypadávání vlasů, problémy s váhou nebo pocity únavy. Bílkoviny můžete přijímat ve formě živočišné, které se nacházejí v mase, rybách, mléčných produktech a vejcích, nebo doplnit jídelníček o rostlinné bílkoviny – luštěniny, ovesné vločky či quinou.

  • Používejte vhodnou vlasovou kosmetiku

Potřebné živiny je potřeba dodat tělu nejen vnitřně, ale vyplatí se také poskytnout výživu přímo vlasům. Vhodná vlasová kosmetika by měla obsahovat složky, které podpoří růst vlasů a jejich celkovou vitalitu a zároveň by měla být k vlasům a vlasové pokožce šetrná.

Z našich produktů doporučujeme léty prověřený Šampon s propolisem nebo jeho novější přírodní verzi Šampon propolis pro vaše vlasy. Oba propolisové šampony napomáhají regeneraci vlasů a vlasové pokožky, vlasy posilují, celkově zlepšují jejich kondici a omezují vypadávání. Kromě toho také snižují tvorbu lupů. V přírodním šamponu Propolis pro vaše vlasy jsme účinky propolisu ještě posílili o výtažek z hrachových výhonků (AnaGain), který posiluje růst nových vlasů.

Šampon s propolisem

Šampon Propolis pro vaše vlasy

„Používam už delší dobu, padalo mi hodně vlasů a nyní už nic. Perfektní přípravek.“

Václav (Šampon s propolisem)

„S šamponem propolis pro vaše vlasy jsem velmi spokojená, na první, druhé mytí jsem si nebyla jistá, ale pak již bezva. Pro lepší pocit dávám šamponu o trochu více, aby mi napěnil. Začala jsem ho používat, protože mi vypadávaly vlasy, což přestaly. Vlasy mám teď hezky lesklé a zdá se mi i větší objem. Výsledky přicházely asi tak po dvou až třech týdnech.“

Ivana

„Šampon s propolisem je skvělý, už ho používám delší dobu vlasy mi přestaly padat, rostou mi nové a vlasy jsou celkově zdravější a krásnější.“

Helena

„Vynikající. Kůže na hlavě nesvědí a omezuje výpad vlasů.“

Šárka (šampon Propolis pro vaše vlasy)

Vlasová voda s propolisem

Účinky propolisových šamponů doporučujeme podpořit používáním vlasových vod. Vlasová voda s propolisem navrací vlasům sílu, zpevňuje kořínky a podporuje růst nových vlasů. Kromě pomoci při vypadávání a řídnutí vlasů pomáhá také proti tvorbě lupů.

„Tuto vlasovou vodu jsem si velmi oblíbila. Nejenže krásně voní, ale opravdu účinně podporuje růst nových vlasů.“

Kateřina (Vlasová voda s propolisem)

„Voda předčila moje očekávání. Po cca 3 měsících mi narostla nová ofina a po celé hlavě tykadla nových vlasů. Příjemná vůně.“

Jitka (Vlasová voda s propolisem)

Propolisovou vlasovou vodu můžete prostřídat s Vlasovou vodou s mateří kašičkou případně naší novější bezalkoholovou Vlasovou vodou s mateří kašičkou a malinovým fermentem. Obě díky mateří kašičce obsahují ideální mix vitamínů pro podporu regenerace a kvality vlasů. Vlasová voda s mateří kašičkou vlasy posiluje a regeneruje od kořínků ke konečkům, obsahuje také výtažek z hrachových výhonků (AnaGain), který výrazně posiluje růst nových vlasů.

Vlasové vody s mateří kašičkou

Ve Vlasové vodě s mateří kašičkou a malinovým fermentem pak mateří kašičku doplňuje fermentovaný výtažek z malin a kofein, vlasová voda díky této synergii regeneruje a hydratuje vlasovou pokožku a pomáhá jejímu prokrvení, čímž také podporuje růst vlasů. Vlasová voda s mateří kašičkou a malinovým fermentem je navíc zcela bez alkoholu a je tak skvělým řešením pro všechny, kterým přísada alkoholu ve vlasové kosmetice nevyhovuje.

„Super vlasová voda. Zastavila mi padání vlasů a svědění vlasové pokožky. Proto jsem jí pořizovala a svůj účel splnila. Budu používat nadále:-)“

Martina (Vlasová voda s mateří kašičkou)

„Dodává vlasům neskutečný lesk. Působí opravdu rychle (již po týdnu jsem vypozorovala růst nových vlásků :-)) - vlasy mám nyní husté tak jako nikdy - používám cca 6 měsíců.“

minooous (Vlasová voda s mateří kašičkou)

Vlasové sérum s mateří kašičkou

Dalším pomocníkem, který pomůže omezit vypadávání a podpoří růst vlasů je naše Vlasové sérum s mateří kašičkou, které jsme vyvinuli přesně k tomuto účelu. Sérum kromě mateří kašičky obsahuje další tři složky, které vlasy milují: kopřivy, kofein a AnaGain (výtažek z hrachových výhonků). Jejich účinné látky působí pozitivně na vlasovou pokožku, ovlivňují růstovou fázi i vývoj vlasu, pokožku prokrví a povzbudí činnost vlasových kořínků.

„Po pravidelném používání cca 2x-3x týdně jsem začala pozorovat růst nových vlasů, takže to opravdu funguje! :-)“

Anna (Vlasové sérum s mateří kašičkou)

„Vlasové sérum hezky voní, pozitivně ovlivňuje růst nových vlasů.“

Petra

Naše řešení pro padající a řídnoucí vlasy

Po zákaznickém testování vybraných produktů se zaměřením na problémy s řídnoucími a padajícími vlasy, které dopadlo skvěle, nás napadlo vytvořit produkt, který bude obsahovat kompletní péči. A tak jsme vytvořili sadu naší vlasové kosmetiky se včelími produkty v kombinaci s květovým pylem, který perfektně kosmetickou péči doplňuje. Sadu najdete pod názvem Naše řešení pro padající a řídnoucí vlasy.

„Po několikatýdenní kúře vidím jasné zlepšení. Vlasy téměř přestaly padat, zaznamenala jsem růst spousty nových baby vlásků.“

Kája

„Po měsíci užívání této kosmetiky mi vlasy vyrostly a padají o mnoho méně.“

Dagmar

Vnější péči naší vlasové kosmetiky můžete doplnit užíváním květového pylu, případně mateří kašičky.

  • Pečujte o vlasy laskavě

Pravidelná a šetrná péče o vlasy má také nemalý vliv na udržení jejich zdraví i prevenci vypadávání. Co tedy můžete pro své vlasy udělat a co naopak nedělat? Nemyjte vlasy příiliš často a při umývání nepoužívejte příliš horkou vodu. Vybírejte šetrnou vlasovou kosmetiku, která podpoří regeneraci a růst vlasů. Myslete na to, že časté barvení nebo odbarvování vlasů a další chemické procedury, mohou způsobit jejich poškození a oslabení. Omezte také vysokoteplotní styling na minimum anebo alespoň vlasy chraňte termálními ochrannými produkty. Dejte pozor na příliš těsné účesy, pokud jste četli pozorně, tak už víte, že mohou stát za jednou z forem alopecie.

Péče o vlasy pro prevenci vypadávání

Dopřejte vlasům pravidelné zastřižení. Ano, právě proto, že vám vlasy vypadávají. Mnohdy jim odlehčí pár centimetrů, vhodnou úpravou střihu také můžete zamaskovat problémová místa. Svěřte se do péče kadeřnice, která má s alopecií zkušenosti a dobře vám poradí.

  • Masáží hlavy prokrvte pokožku

Pravidelná masáž hlavy může být účinným prostředkem pro stimulaci vlasových folikulů. Můžete si ji dopřát během mytí vlasů, při aplikaci vlasové vody či séra, nebo třeba u sledování oblíbeného seriálu. Pomocí jemných krouživých pohybů bříšky roztažených prstů obou rukou masírujte vlasovou pokožku po celé hlavě po dobu alespoň 3 ale klidně až 10 minut. Pokožka hlavy se krásně prokrví, což zajistí přísun kyslíku a živin k vlasovým kořínkům. Masáž hlavy si můžete dopřát i několikrát denně, ale jak se říká, všeho s mírou. Přidanou hodnotou masáže hlavy bude příjemný pocit uvolnění a relaxace, zejména pokud se občas necháte hýčkat svou drahou polovičkou. Uvolnění a relaxační efekt masáže může navíc pomoci snížit hladinu stresu, který s vypadáváním vlasů často souvisí.

Kromě jemné masáže hlavy můžete vyzkoušet i další přírodní techniky: aromaterapii, akupunkturu nebo mikrojehličkování.

  • Buďte v pohodě

vliv psychiky na padání vlasů

Řada našich fyzických projevů je často odpovědí na duševní stav. Na celé tělo a jeho fungování má totiž neuvěřitelný vliv psychika. A stav vlasů může ovlivnit opravdu značně. Proto byste si kromě dostatku kvalitního spánku měli dopřát pravidelnou relaxaci a věnovat se věcem, které děláte rádi a dokážete u nich ztratit pojem o čase. Zkuste si najít činnost, která vám umožní dostávat se do tzv. stavu flow.

Tímto termínem je označováno tzv. plynutí, tedy duševní stav plného soustředění a pohlcení, při kterém se do činnosti ponoříte tak naplno, že se vám nic jiného nezdá důležité. Je to vzácný okamžik, kdy se tělo nebo mysl vymezí hranicím svých možností, abyste dosáhli něčeho, co pro vás stojí za to. Do flow se nemusejí dostávat jenom profesionální sportovci či špičkoví vědci, podobné stavy zažívají i amatérští umělci, zahrádkáři, tanečníci nebo víkendoví sportovci. Když děláte něco, co máte rádi, a naplňuje vás to, zažijete krásné okamžiky uvolnění a pomůžete své psychice na mnoho a mnoho dní. Pečujte o sebe a najděte si čas sami na sebe.

A víte pro koho je stav flow naprosto přirozený? Pro děti, ano, jsou to přesně ty chvíle naprostého soustředění, kdy svět okolo přestane existovat a důležité je jen stavění věže, nebo skákání v louži :-) Nechte se jimi inspirovat, najděte znovu své dětské zaujetí a objevte nebo znovuobjevte činnosti, které vás činí šťastnými.

Péče o vlasy jako součást celkové harmonie

Efektivita vlasových přípravků může být individuální a závisí také na typu alopecie, její příčině a stupni poškození vlasových kořínků. A ani ta nejúčinnější vlasová kosmetika nedokáže dosáhnout optimálních výsledků, pokud bude v těle přetrvávat problém, který vypadávání vlasů způsobuje. Je tedy důležité přistoupit k problému celkově a vnější péči o zdraví a růst vlasů podpořit péčí o celkové zdraví. Dopřejte svému tělu vyváženou stravu bohatou na výše uvedené živiny, dostatek kvalitního spánku, vhodnou pravidelnou fyzickou aktivitu. Věnujte se činnostem, které vás naplňují a těší, což pomůže také snížit hladinu stresu (další tipy jak lépe zvládat stres jsme shrnuli v tomto článku). Každý krok správným směrem nejen podpoří zdraví vašich vlasů, ale může přinést pozitivní změny i do dalších oblastí vašeho života.


Nenašli jste, co jste hledali? Navštivte naši poradnu, najdete zde i odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu.
Případně zde můžete položit svůj dotaz, rádi vám poradíme!

Přejít do poradny


Použité zdroje:

MUDr. Emanuel Marques, MUDr. Milena Tanczosová, doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.: Alopecie – přehled, příčiny a současné možnosti léčby; Dermatologie pro praxi 2020; 14(3): 124-132

MUDr. Helena Michalíková: Léčba alopecie; Klinická farmakologie a farmacie, 2006; 20 (4): 211-214

Štrejbarová Monika: Vitamíny, minerály a jejich vliv na zdraví, bakalářská práce; Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, 2008

Trombiková Kristýna: Doplňky stravy s obsahem vitaminů a mineráních látek a jejich užívání u dospělé populace, diplomová práce; Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta, 2012

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit