Apiterapeutický den potřetí, tentokrát v Mikulově
Pro všechny příznivce léčby včelími produkty a pro všechny, kteří by se o této alternativní formě medicíny chtěli něco dozvědět, pořádá Česká apiterapeutická společnost již třetím rokem Apiterapeutický den. Akce nabízí příležitost pro všechny zájemce seznámit se nejen se základními možnostmi využití včelích produktů, ale i se širokou škálou zkušeností a poznatků z této oblasti.
Apiterapie je velmi stará a zároveň nedávno znovu objevená léčba člověka s pomocí včel a jejich produktů. Pomáhá nejen léčit, ale i jako prevence pro udržení pevného zdraví.
Zakladatelem moderní podoby tohoto oboru je Čech MUDr. Filip Terč (bývá uváděn i jako Philipp Tertsch či Filip Tertsch, protože jeho otcem byl Němec a matkou Češka).
* 30. 3. 1844 Prapořiště u Kdyně v okr. Domažlice
† 28. 10. 1917 Maribor ve Slovinsku
Terč byl revmatik a trpěl intenzivními bolestmi kloubů. Jednoho dne v roce 1868 ho pobodalo několik včel a k jeho překvapení od tohoto okamžiku jeho bolesti začaly postupně mizet a svaly se začaly znovu hýbat. Tato osobní zkušenost na něj velmi zapůsobila.Obdobný pokus pak provedl na svých 650 pacientech, 593 z nich vykázaly změny k lepšímu. A apiterapie byla na světě! Poté se apiterapii začal věnovat cíleně a své zkušenosti uveřejnil v roce 1888 v knize Über merkwürdige Beziehung des Bienenstiches zum Rheumatismus (O vztahu včelího bodnutí k revmatismu).
Na počest dne jeho narození vyhlásila Světová apiterapeutická společnost 30. březen Světovým dnem apiterapie. K tomuto datu se také váže plánování apiterapeutických dní, které každoročně pořádá Česká apiterapeutická společnost (ČAPIS). V letošním roce proběhne již 3. Apiterapeutický den, který se bude konat 1. dubna 2017 v hotelu Zámeček v Mikulově.
Dozvíte se zde další informace o MUDr. Filipovi Terčovi, o němž pohovoří jeho potomek Dr. Václav Terč. S jednotlivými pojmy a možnostmi apiterapie Vás seznámí MVDr. Jaroslav Marek. Výrobní realizaci v apiterapii přiblíží Mgr. Miloš Zástěra a jakou úlohu mají apidomky z terapeutického hlediska vysvětlí Mgr. et Bc. Monika Jindrová. Sladkou tečkou bude přednáška paní Gabriely Hiklové o manukovém medu a jeho účincích na hojení ran. Po celou dobu přednášek a i po jejich skončení budete mít možnost konzultovat své dotazy nejen s přednášejícími, ale i s dalšími odborníky na apiterapii, kteří budou přítomni.
V sobotu večer a v neděli navazuje program vyhrazený pouze pro členy ČAPIS/SAPIS, který bude sestávat z workshopů (sdílení informací o užití netradičních včelích produktů, prezentace konkrétních výrobků oficiální používaných v medicíně) a výroční členské schůze ČAPIS.
Také my si klademe za cíl pomáhat v šíření účinků včelích produktů, a jakožto hrdí členové ČAPIS Vás srdečně zveme do Mikulova a těšíme se na setkání. Zde se můžete přihlásit.