Bradavice: co s nimi?

Bradavice: co s nimi?

Bradavicemi trpí nejčastěji děti a mladší lidé, hojně se vyskytuje nevzhledná hrbolkovitá forma pravých bradavic na rukou a možná ještě častěji zanořená forma plantárních bradavic na nohou. Rozhodnete-li se pro invazivní léčbu (nejčastěji vyřezávání bradavic), může se vám stát, že se bradavice za několik měsíců či let vrátí na stejné místo. Šetrnější a účinnější jsou pak přírodní řešení. Nebo se používá surový propolis, který můžete aplikovat na bradavici.

Bradavice dokáží potrápit dlouhé měsíce

Bradavice (lidově někdy také nazývané papily) jsou způsobené virovou infekcí a jedná se o menší nezhoubné nádorky způsobené papilomavirem HPV. Virus je přenosný pouhým dotekem, a to nejčastěji v případech, kdy je kůže poraněna, podrážděna nebo je celkově narušen imunitní systém.

Inkubační doba bradavic je pak velmi odlišná – někdy se projeví do několika týdnů, jindy v sobě člověk nosí virus měsíce nebo dokonce i roky. Nakažený člověk tedy může přenášet bradavice, aniž by se u něho jakkoli projevily. S bradavicemi se nejčastěji setkávají děti a mladší lidé, u dětí se bradavice vyskytují v oblastech spánků, u mladších lidí pak na rukou a ploskách nohou.

S bradavicemi se setkal přibližně každý desátý člověk, ovšem zkušenosti s tímto kožním onemocněním byly určitě různé – některé bradavice zmizí bez léčby a prakticky si jich člověk ani nevšimne, jinde se s nimi ale člověk potýká dlouhé měsíce nebo roky a i přes vyléčení se neustále vracejí a vracejí.

Pokud nemáte s bradavicemi předchozí zkušenost, můžete si je snadno splést s dalšími kožními onemocněními nebo novotvary. Bradavice bývají často zaměňovány s kožními růžky, stařeckými bradavicemi a nejrůznějšími mateřskými znaménky. Jmenované útvary nejsou virového původu a způsob jejich léčby je odlišný od léčby bradavic.

Hrbolkovité bradavice na rukou, zanořené na chodidlech

bradavice na rukou, přírodní léčba, Pleva
upraveno dle: Wikimedia Commons, autor: Lucien Mahin

Hrbolkovité bradavice

Vzhled bradavic se liší podle místa jejich výskytu. Velmi rozšířené jsou pravé neboli obecné bradavice vyskytující se na rukou ve formě hrbolkovitých útvarů.

Jejich velikost bývá poměrně rozdílná, od sotva viditelných útvarů po velikost špendlíkové hlavičky, které se postupem času začínají zvětšovat. Nejprve jsou hladké, sotva patrné, potom zrohovatí a kůže získá nehezký bradavičnatý povrch.

Bradavice se mohou vyskytovat samostatně nebo ve skupinách, při nesprávném postupu léčby se pak rozšiřují do stále větších shluků. Většinou nejsou příliš bolestivé – pokud se nenacházejí na frekventovaném, tedy často odíraném místě nebo v okolí jemné kůžičky v oblasti nehtových lůžek.

plantární bradavice na chodidle, Pleva
upraveno dle: Wikimedia Commons, autor: Dewdude

Plantární bradavice

Druhým častým typem bradavic jsou bradavice na ploskách nohou označované jako pravé plantární bradavice. Protože se nacházejí na chodidlech, tedy pod celou váhou těla, nerostou na povrch kůže, ale zanořují se dovnitř a tvoří zrohovatělé výklenky. Ve středu bradavice bývají červené či černé tečky způsobené krvácením drobných kožních kapilár.

Bradavice na chodidlech nohou bývají poměrně bolestivé, zvlášť když jsou umístěny na nejméně vhodných místech.

Léčba plantárních bradavic je rovněž poněkud obtížnější než léčba bradavic na rukou a po samotném vyléčení často dochází k jejich opětovnému výskytu na stejném či blízkém místě.

Invazivní léčba bradavic je dlouhodobý proces

I když bradavice na rukou bývají vyléčené rychleji než bradavice na nohou, není léčba ani jednoho typu bradavic rychlou záležitostí. Největší procento pacientů podstoupí zmrazení bradavic tekutým dusíkem, popř. jinou podchlazenou látkou. Bradavice mohou být odstraněny i chirurgicky v lokální narkóze, což je vhodnější postup především pro větší útvary.

V obou případech se však bradavice mohou vracet na stejné místo výskytu. U šťastnějších jedinců si imunitní systém dokáže s bradavicemi poradit sám a žádná léčba není nutná. U těch méně šťastných se ale bradavice mohou rozšířit a místo jedné musí nakonec řešit odstranění tří či více útvarů.

Do vyřezávání bradavic se však určitě nepouštějte sami. Nevhodné je jakékoli škrábání, vymačkávání, řezání nebo podobné zásahy. Bradavice se určitě nezbavíte, ale můžete nakaženou tkáň rozšířit nebo vzniklý útvar bolestivě poranit.

Přírodní produkty a babské rady

Přírodní cesta může být dlouhodobější proces, ovšem rychlost léčení bradavic je opravdu velmi individuální. Bradavice jsou úzce spojeny s imunitním systémem, proto k jejich celkovému vyléčení a proti nežádoucímu rozšíření pomůže často právě podpora imunity. Jak na posílení imunitního systému se dozvíte v článku Křehký imunitní systém a ekzémy, alergie a vyrážky.

Ke zvýšení obranyschopnosti organismu přispívá také hlíva ústřičná, která navíc také pomáhá v boji s bradavicemi. Tradičním přírodním prostředkem k léčbě bradavic je oranžová šťáva vlaštovičníku, kterou se mají útvary potírat alespoň dvakrát denně. Potírat můžete přímo odlomenou částí rostliny, nebo rozmačkanou rostlinu naložte do octa, nechte alespoň měsíc odležet a roztokem poté potírejte bradavice dvakrát denně.

přírodní léčba bradavic, vlaštovičník, hlíva ústřičná, podpora imunity

Podle babských rad pomůže k odstranění bradavic jejich pravidelné potírání kouskem syrové brambory nebo přikládání banánové slupky. Kousek banánové slupky přiložte na bradavici, přelepte a nechte působit přes noc. Slupku pravidelně měňte za čerstvou a postup opakujte, dokud se bradavice nezbavíte.

přírodní léčba bradavic, banánová slupka, syrová brambora

Na bradavice lidé používají také propolis, který můžete využít v jeho surové formě nebo ve formě propolisových kapek (tinktury). Více informací zde z legislativních důvodů uvádět nemůžeme, ale máte-li otázky, napište nám, rádi vám poradíme! Nebo nahlédněte do naší poradny, kde najdete i odpovědi na nejčastější dotazy týkající se bradavic.

Ze zkušeností našich zákaznic:

„Já propolisovou tinkturou dceři léčila bradavici na noze, opravdu ošklivou, podebranou. Nakapat na náplast, zalepit a do ponožky - každý večer dát novou, po třech týdnech byla pryč beze stopy.“

Kateřina

„Propolis je prostě včelí zázrak, pomohl na bradavice i na bolavé zuby.“

Hana

„Surovým propolisem jsem léčila dětem bradavice na chodidlech, když jsem je nechtěla vystavit poněkud drastické léčbě u kožního lékaře. Propolis funguje!“

Lenka

„Opary, afty - propolisová tinktura zabírá prakticky okamžitě. U partnera jsme se zbavili bradavic na dlani, zázrak.“

Edit


„Dobrý den, zdravím do Plevy 😊,
toto bude, myslím, moje první recenze na nějaký produkt, ale nedá mi to a prostě musím, protože jsem NADŠENÁ.
Synovi (8 let) se na patě začaly dělat bradavice, které jsme řešili různými přípravky z lékárny či přímo od lékařky, avšak s nulovým efektem, bradavice se rozmnožovaly a já už nevěděla, jak to řešit a byla nešťastná. K možnosti vypálení bradavic jsem se uchýlit nechtěla, i když to vypadalo jako snad poslední a jediná možnost.
A pak jsem narazila na Váš web a Vaše produkty, kde bližším zkoumáním jsem zjistila, že propolis se dá použít na léčbu bradavic. Nejdříve jsem zakoupila surový propolis, který jsem po nahřátí na lžičce přenášela na bradavice a zalepila jsem, ale s rozehřátým propolisem se mi moc špatně manipulovalo a špatně se mi nanášel.
Poté jsem se dočetla, že i propolisové kapky se dají využít na léčbu bradavic. Začala jsem tedy synovi na bradavice dávat propolisové kapky, které jsem nakapala na kosmetický tampónek, přiložila jsem na bradavice a zalepila jsem náplastí. Musela jsem být opatrná, neboť propolis velmi barví a to nejen na pokožce, ale vlastně kdekoliv, kam skápne.
Začali jsme 26.10.2020 a za dva měsíce jsme díky proplisovým kapkám dosáhli toho, co se nám nepodařilo po dlouhou dobu před tím – bradavice jsou fuč. V příloze zasílám fotky, které jsou označené dle toho, jak jsme procházeli léčbou.
Tímto bych Vám ráda poděkovala za skvělý produkt a budu moc ráda, když moje recenze a výsledky léčby pomůžou i jiným stejně nešťastným rodičům, jako jsem byla původně já.“

Zkušenost produkty Pleva a bradavice
Fotka před zahájením léčby…

Zkušenost propolisová tinktura a bradavice
Po 5 dnech léčby…

Zkušenost propolisové kapky na bradavice
Po měsíci od zahájení léčby (propolis barví 😊 )...

Zkušenost propolis na bradavice
Po dalších 11 dnech, vypadá to nadějně 😉...

Zkušenost propolis léčba bradavic
Za dva měsíce od zahájení léčby vyléčeno díky propolisovým kapkám.

Dana Sobotová


„Normálně hodnocení nepíšu, ale na tento produkt (Propolisová tinktura s kapátkem, pozn. redakce) musím! Už přes rok jsem bojovala s plantárními bradavicemi a chodila na vypalování. Nepomáhalo nic, kolodium forte, masti.. náhodou jsem na internetu narazila a nemohu nic než vynachválit. Přidala bych foto, ale nejde (fotografie nám zákaznice poslala dodatečně, pozn. redakce). Zachránili jste mi život!

zkušenost s propolisovou tinkturou na bradavice

zkušenost s propolisovou tinkturou na bradavice

zkušenost s propolisovou tinkturou na bradavice

zkušenost s propolisovou tinkturou na bradavice

zkušenost s propolisovou tinkturou na bradavice

lentilka


„Hodně let jsem se léčila s jednou bradavicí na noze... po čase to začalo růst, tak jsem chodila na vypalování… po vypalování a bolestivých zákrocích se mi bradavice ještě více rozlezly... Byla jsem zoufalá a nevěděla jsem, co s tím mám dělat… Strašně jsem se za to styděla... nikdy jsem nebyla bez ponožek, bála jsem se, že to někdo uvidí... v letních botách to strašně bolelo, a celkově každé došlápnutí strašně bolelo. Zakoupila jsem si v lékárně pero na bradavice za 699,- Kč, které vůbec nepomohlo... opět jsem byla strašně zoufalá…
Jeden den jsem projizdela na internetu jak se zbavit bradavic... a vyjela tam na mě Vaše stránka. Po @ jsem se poradila s paní, co na to nejvíce pomáhá a následně jsem objednala Surový propolis v tuhé formě. Moje léčba trvala 2 měsíce… nyní nemohu uvěřit, co propolis dokázal… a já mam po tolika letech "krásné" chodidlo... teď už se nebudu nikdy stydět zajít si na pedikúru apod.
Foto můžete klidně zveřejnit. Velice děkuji, za to že máte tak dokonalé produkty!!!“

Zkušenost produkty Pleva a bradavice

Aneta


Nenašli jste, co jste hledali? Navštivte naši poradnu, najdete zde i odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu.
Případně zde můžete položit svůj dotaz, rádi vám poradíme!

Přejít do poradny


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit