Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Ekzém trápí malé děti i překvapené dospělé

Ekzém trápí malé děti i překvapené dospělé

S prvním ekzémem se novorozený kojenec může setkat už ve třech měsících a jeho projevy kulminují od devátého do jedenáctého měsíce. Ve dvou letech dítěte se pak zpravidla přesouvá do jiných míst a během prvního stupně základní školy může zmizet úplně. Zhruba 10 % atopiků ekzém překvapí až v dospělosti, nicméně opět začíná ve stejných místech jako u dětí, tedy v oblasti hlavy a krku.

Ekzém se projevuje na různých místech s rozdílnou intenzitou

Ekzém může mít mnoho podob a může postihovat různě velké plochy na rozličných místech. Atopický ekzém se projevuje svědícími a lehce šupinkovatými plochami, drobnými pupínky, ale také mokvajícími zarudlými ložisky nebo šedorůžovými plochami na kůži. Způsoby projevu ekzému často závisí nejen na místě výskytu, ale také na tom, jak intenzivně se škrábete, jak ekzém léčíte a jestli máte nějakou druhotnou infekci, která ekzém ovlivňuje. Někdy je ekzém skutečně téměř nepatrný, například pod ušními lalůčky nebo v podobě zimního olupování špiček prstů a chodidel, v jiných případech je ale každodenní záležitostí, která vás trápí a je potřeba ji řešit.

Nejzásadnějším a často také nejtěžším úkolem v boji s většinou kožních onemocnění, ekzémů a vyrážek je zjistit jejich příčinu. A tu pak ideálně odstranit. Pokud vás však ekzém akutně trápí, bude v průběhu pátrání po jeho příčině potřeba také zmírnit jeho projevy. Jak na to zjistíte v článku Přírodní zmírnění projevů ekzémů a vyrážek, najdete v něm i osobní zkušenosti a tipy našich zákaznic.

Kojenecký a dětský ekzém

Nejmenší děti mohou ekzém dostat už ve 3. měsíci života. Projevuje se především v oblasti obličeje a má formu červených pupínků a mokvání. Setkat se s ním můžete ale také na trupu a končetinách, popř. v oblastech kolem plen. Nejkritičtější období kojeneckého ekzému je od devátého do jedenáctého měsíce věku, kojenecký ekzém se vyskytuje u dětí zhruba do dvou let – poté se z obličeje přesune do loketních či podkolenních jamek nebo na zápěstí. Tím opět začínají bezesné noci a nekonečné škrábání.

vývoj atopického ekzému u dětí
Atopický ekzém v čase, upraveno dle: wikiskripta.eu autor: Skrobanekpavel, CC BY 3.0 CZ

Dobrá zpráva je, že se dvěma třetinám dětí během prvních tříd základní školy projevy ekzému ztratí.

Ekzém v dospělosti

ekzém v dospělosti

Pokud vás jako dítě ekzém netrápil, neznamená to, že se s ním nemůžete setkat v pozdějším věku. Zhruba 10 % atopiků začne ekzém trápit až v dospělosti. Postižená místa jsou však stejná jako u dětí, ekzém se zpravidla nejvíce projeví v oblasti obličeje a krku, jen výjimečně se pak rozšiřuje po celém těle. Mezi čtyřicátým a padesátým rokem pak může zcela vymizet.

Průběh onemocnění je velmi individuální, někdy se příznaky nerozvíjejí a téměř neovlivňují každodenní život, v jiných případech se pak k ekzému přidávají další alergie a nastává tzv. „alergický pochod“, jehož součástí je astma, alergická rýma a mnohočetné alergie.

Ekzém zhoršují potraviny i stres

Ekzém může být způsobený celou řadou činitelů, k jeho zhoršení pak často vedou potraviny, kosmetické a mycí prostředky, znečištěné ovzduší, změna ročního období, ale také stres či hormonální výkyvy. První z příčin – potraviny – je třeba sledovat zejména u malých dětí už při prvním zavádění do stravy. Pokud rodiče odhalí příčiny a zjistí zhoršení třeba po rybách či citrusech, doporučuje se je okamžitě vypustit z jídelníčku.

To, jak se stravujeme, má také vliv na celkový stav našeho organismu a fungování imunitního systému. A proto chcete-li zlepšit váš ekzém nebo alergii, začněte právě u imunitního systému. Tomuto tématu jsme se blíže věnovali v článku Křehký imunitní systém a ekzémy, alergie a vyrážky.


Nenašli jste, co jste hledali? Navštivte naši poradnu, najdete zde i odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu.
Případně zde můžete položit svůj dotaz, rádi vám poradíme!

Přejít do poradny


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit