Jak pečovat o pleť na jaře

Jak pečovat o pleť na jaře

„Nejdříve jsem si všimla popraskané pokožky na rukou, postupně mi ale začaly osychat i tváře a celkově moje pleť nyní vypadá velmi unaveně. Co si myslíte, že mi chybí za vitamín?“ Radíme naší zákaznici, jaké vitamíny napomáhají zkvalitnění pokožky.

Zákaznice Jana nám přes chat na našich stránkách položila dotaz, který možná bude zajímat i vás. Postupně jsme zjistili, že ještě v zimě Jana neměla žádné problémy, výrazné vysušování pokožky a únava přišly až s jarními výkyvy teplot a vlhkosti vzduchu. Ano, jaro dává naší pokožce pěkně zabrat.

jarní péče o pleť

Nejde přitom jen o vliv počasí, ale i vnitřních pochodů v našem těle. Organismus je totiž po zimě vyčerpaný, ať už bereme sebelepší vitamíny, nebo si dopřáváme relaxaci a hodně spánku. V zimě nám totiž výrazně chybí sluníčko, čímž trpí nejen kosti kvůli snížené tvorbě vitamínu D, ale i naše psychika a vše se může také projevit na kvalitě naší pleti a pokožky vůbec.

Sečteno a podrtrženo, na jaře musíme změnit svoje návyky. Zvláště, pokud je nám více než 30 let – s přibývajícím věkem se naše pokožka vyrovnává se zátěží hůře než v energií nabitých letech kolem dvacítky. Pojďme si to všechno probrat a na závěr článku vám ukážeme, co jsme Janě odepsali ;-)

Dnešní standardní péče o pleť

Doby, kdy makeup používaly jen modelky, herečky a vrcholové manažerky, jsou už (někdy bohužel) dávno pryč. Makeup, korektory a spousta další kosmetiky se staly standardem – klasicky si většina žen ráno nanáší základ (bázi), makeup, korektor a vše ještě přepudruje.

jak pečovat o pleť na jaře

Běžné ráno potom vypadá tak, že pleť čistíme pleťovou vodou od potu, odumřelých buněk a případných zbytků nočního krému. Ty pečlivější z nás používají v dalším kroku nejrůznější séra, která jim zpravidla poradí kosmetička pro jejich typ pleti. Následuje výživa, někdy pomocí vhodného denního krému, který uzamkne vláhu v pokožce, zaručí hydrataci a ochranu pokožky před vnějšími vlivy, některé z nás volí namísto krémů oleje. Až potom přichází „malování“. A večer zase pleť odlíčit pomocí pleťového mléka, popřípadě oleje, dočištění pleťovou vodou, nanesení nočního krému a šup do postele.

Ale...

... i přes takto důkladnou péči může pleť trpět. Zvláště, když na vatové tamponky tlačíme a pleť při čištění neúměrně dráždíme. Pokud nemáte výrazně problematickou pleť a nemusíte skrývat jizvičky nebo pupínky, je opravdu nutné používat makeup každý den a trávit hodiny u zrcadla? Na jaře nechejte pokožku odpočívat a energii věnujte spíše hledání příčin všech nedostatků, než jejich zakrývání. Tak, jako to udělala Jana.

V tomto období víc než kdy jindy potřebuje naše pokožka soubor vitamínů a různých látek, který do sebe můžeme dostat buď pomocí pestré stravy, výživných krémů, popřípadě tabletek. Vezmeme to podle abecedy:

Vitamín A Zásadní vitamín pro naši pleť. Přispívá ke správné tvorbě mazu, působí proti akné. Získáme jej ze zeleniny, jako mrkve, brokolice nebo zelí, dále ryb a žloutku.
Vitamín B Béčko máme v kůži, vlasech nebo nehtech. Pomáhá při hojení, ale pozor pozor: nadbytek může způsobovat tvorbu pupínků. Hojně zastoupen je v pivovarských kvasnicích, luštěninách a ořeších.
Vitamín C Blahodárné céčko s výraznými antioxidačními účinky. Pomáhá čistit pleť i organismus, u pokožky působí proti tvorbě vrásek. Najdeme jej v ovoci, zelenině, potravinách i nápojích.
Vitamín E Také s tímto vitamínem můžete oddálit tvorbu vrásek, navíc pomáhá pokožce vyrovnat se s působením UV záření. Zastoupen je v másle, burácích, sóji a mase savců.
Měď Společně s dalšími vitamíny nám měď pomáhá zvýšit produkci kolagenu. Prospívá pružnosti pokožky, nehtů, kloubů i vaziv. Najdeme ji v kakau, oříškách, houbách a játrech.
Zinek Spása pro každou pleť! Je skvělý na problémy s akné, působí pozitivně na kvalitu nehtů, vlasů a metabolismus. Příjem zaručíme konzumací jater, mořských plodů, žloutků a mléka.

Nepodceňujte hydrataci

Alfou a omegou je přitom voda, která stojí na počátku správné hydratace a vylučování škodlivin – doporučuje se denně vypít dostatečné množství tekutin, názory na optimální množství se liší, ale obecně se doporučují 2 - 3 litry tekutin. Množství se samozřejmě mění také v závislosti na dalších faktorech, jako je horké počasí, množství tekutin přijatých v potravě, fyzická aktivita apod.

hydratace v péči o pleť

Nejlepší je neslazená neperlivá voda, tu kohoutkovou nechejte chvíli odstát. Další dobou volbou jsou ovocné čaje, zelený čaj, rooibos a bylinkové čaje (ty si dělejte spíše slabší a druhy bylinek střídejte) a ideálně také neslazené. Vhodné jsou také čerstvé šťávy přímo z odšťavňovače, které pomohou i s pročištěním organismu. U těch ovocných však pozor na množství, obsahují totiž poměrně vysoké množství sacharidů a kalorií. Ovocné šťávy je také lépe pít v dopoledních hodinách, kdy je metabolismus aktivní a přijatou energii lépe zužitkuje. Pro snížení kalorické hodnoty nápoje také můžete ovoce zkombinovat se zeleninou.

Snažte se vyloučit přeslazené limonády a jiné sladké nápoje. Vyhněte se také nejrůznějším doslazovaným nektarům, které se tváří jako ovocné šťávy, ale jsou pouze zdrojem prázdných kalorií. Do pitného režimu se také nezapočítávají močopudné kofeinové a alkoholické nápoje (ano, patří sem i pivo).

Dopřejte pleti odpočinek

Na pleť má také výrazný vliv dlouhodobý stres a nedostatek odpočinku. A protože právě na jaře se může celková únava organismu projevit také na kvalitě pleti, vyzkoušejte naše tipy jak se naladit na domácí odpočinkovou vlnu a nechat vydechnout i svou pleť.

Náš tip: Dejte si před spaním mléko a med. Bude se vám nejenom krásně spát, ale zlepšíte i svou pleť. Do sklenky vlažného (max. 50 °C) mléka přidejte lžičku medu a vypijte. Pleť bude ráno uvolněnější. Ze stejné směsi se dělají také nejrůznější pleťové masky. Asi nejznámější je mléko a med zhruba ve stejném poměru (cca 1 lžíce) plus droždí. Vše rozmíchejte, mléko přidávejte postupně, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Masku naneste na pleť a po min 20 minutách jemně omyjte vlažnou vodou.

Suma sumárum, aneb jak jsme odpověděli Janě?

Na jaře bývá popraskaná a unavená pokožka poměrně častým problémem, se kterým pomůže zvýšený příjem tekutin a pestrá strava s dostatkem vitamínů, především A a E. Neméně důležitý je také dostatečný odpočinek a kvalitní spánek.

jarní péče o pleť

Pokožku se určitě vyplatí nechat co nejvíce dýchat a odpočinout od makeupu. Dopřát jí pravidelné čištění, sem tam peeling a trošku rozmazlení pleťovou maskou. A samozřejmě důkladně hydratovat a to jak vnitřně, tak zvenčí, přičemž nestačí použít jen tak nějaký mastný krém, ale opravdu kvalitní s hydratačními účinky. Pleť je zbytečné zatěžovat kombinací mnoha přípravků, vybírejte si ty pravé podle typu své pleti a dopřejte ji čas na regeneraci. Pozor také na nadměrné namáčení pokožky a hlavně používání agresivních mýdel, která narušují vrchní ochrannou vrstvu kůže.

Jana nám napsala ještě jednou po necelých dvou týdnech, že se jí kvalita pleti opravdu zlepšila. Největší váhu přitom přisoudila změně svého pleťového krému. Doufáme, že byl od nás :-)

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit