Pro menší zásilky balíkovna za 60 Kč, nebo zásilkovna za 69 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Jak pomáhat včelám a dalšímu hmyzu

Přírodně vedená zahrada, která je prospěšná pro včelky, motýly a další hmyz, nemusí nutně připomínat džungli plnou vysoké trávy a chaosu. Naopak to může být zahrada se slunečnými i stinnými místy, do které její majitel zavítá se stejnou radostí jako bezobratlí živočichové a hmyz. Taková zahrada zve přímo dál a nabízí spoustu nádherných koutů, kde si může člověk příjemně odpočinout a včely a hmyz se pořádně nasvačit a uhnízdit.

I tu nejmenší zahradu na stinném dvorku lze přizpůsobit hmyzu

Na střešní terase, balkoně nebo malinkatém dvorku můžete vytvořit živou zahradu, ve které bude do pár týdnů spousta pohybu a života. Nové životní prostory rychle osídlí ptáci a hmyz, kteří si přijdou na zásoby semen v půdě, napojit se čerstvé vody nebo jenom spočinout v příjemném prostoru. Všechna zvířata se u vás mohou zabydlet „jakoby náhodou“, stačí jim k tomu poskytnout přirozené podmínky – nabídnout ptactvu možnost hnízdění, pro ježky, ropuchy a ještěrky navršit na slunné stanoviště hromadu mrtvého dřeva nebo postavit suchou kamennou zídku. Když na podzim neodklidíte všechny suché rostliny a necháte jejich stvoly stát a listí ležet v trvalkových záhonech, zabydlí se u vás užiteční tvorové, kteří poskytnou vaší zahradě tu správnou rovnováhu. Zahrada plná života se přece nemusí nutně počítat na metry čtvereční, ale spíše na prospěšné prvky a medonosné rostliny, které zasadíte. Jakými rostlinami uděláte včelkám (a nejen jim) radost a na jaká stanoviště je ideálně vysadit vám poradíme v článku Zahrada nejen pro včely.

Přírodní zahrada potřebuje stromy či vyšší keře

Dobře vedená přírodní zahrada se neobejde bez nejvyššího stromového či keřového patra s květy a plody, které využijí rozliční živočichové. K tomu ovšem není hned nutné, abyste sázeli vysoké stromy nebo dokonce celý les – i do té nejmenší zahrady se dá zasadit vhodně zvolený strom, který poskytne květy hmyzu a úkryt ptactvu. Konkrétně včelám nedokáže žádná květina poskytnout tolik nektaru a pylu jako kvetoucí jabloň, dřínové křoví nebo květy javoru. Majitelé nově založených zahrad se výsadby stromů často obávají – mnohdy je trápí nezkušenost, obava z nevhodně zvoleného místa nebo celá náročnost procesu výsadby stromu. A to je veliká škoda. I jeden jediný strom obrovským způsobem změní celou zahradu. Správně umístěný strom poskytující stín člověku i všem živým tvorům udělá z celé zahrady skutečně útulné místo, skvěle fungující ekosystém i ekologicky cenný prostor.

Správně vedená přírodní zahrada je velmi útulná a přívětivá

Z některých článků o přírodních zahradách může vznikat mylný dojem, že se jedná o zahrady neudržované a ponechané vlastnímu osudu. Postoj, že se na takových zahradách nemá plít, ani do nich jinak zasahovat, je spíše krajní a zbytečně odstrašuje všechny, kterým příroda leží na srdci, ale rádi by měli záhony plné květů a zahradu perfektně uspořádanou. Nic takového se s přírodním zahradničením rozhodně nevylučuje. Bujná a bohatě kvetoucí zahrada neznamená zahradu zanedbanou. Pouhé vysázení nektarodárných rostlin je obrovské zlepšení oproti sterilním trávníkům a předzahrádkám vysypaným žulovým štěrkem. A když svými prvními květy vaše zahrada přiláká včely, motýly a další hmyzí návštěvníky, třeba jim přijdete na chuť a během roku své výsadby znásobíte. Uděláte radost sobě a pro přírodu to bude neocenitelná služba. Inspirujte se našimi tipy pro přírodní kvetoucí zahradu - oázu plnou života.

Květnatá louka zahradu oživí

Na téměř každé zahradě se dají najít plochy, které lze osít květnatou loukou nebo alespoň nesekat tak často a nechat v nich přirozeně hnízdit a žít hmyz a drobné bezobratlé živočichy. Ani zahradní architekti nesejí květnatou louku přímo pod okna domu, protože každý rok může vypadat trošku jinak a její estetický dojem mohl být vloni prvotřídní, ale letos se třeba trochu nevyvede - ale téměř každý má na zahradě nějaké místečko, kde si s květnatou loukou může dovolit experimentovat a těšit se z jejího přírodního charakteru. Stačí i malý kousek a zahrada vám ožije před očima! Vyberte si pro svou zahradu osivo lučních trvalek z naší nabídky.

Pokud chcete jednuduše osít jen malou plochu vaší zahrádky, truhlík nebo květináč za oknem či na balkoně, nebo byste rádi snadno zkrášlili a oživili okolí vašeho bydliště, či vaší oblíbené vycházkové trasy, pak můžeme doporučit semínkové kuličky, které u nás najdete pod názvem Louka v kuličce. Hliněné kuličky obsahují směs semen, ze kterých vyrostou divoké luční medonosné rostliny. Výsledkem bude kousek kvetoucí louky, která svými květy potěší vás (nebo toho, komu kuličky darujete :-) a následně i včely, motýly a další hmyz. Stačí je jednoduše položit do hlíny, v případě sucha zalévat a sledovat, jak v malých kuličkách rozkvétá nový život. Více o "líném" pěstování s Loukou v kuličce se dozvíte v článku Seedballs: Kuličky plné louky pro včelky a brouky.

Pokud byste se chtěli dozvědět, jak to na kvetoucí louce chodí, nahlédnout do fascinujícího světa lučních obyvatel, rostlin a jejich vzájemných vazeb, vydejte se na objevitelskou cestu s knihou Louka, vábení do tajuplného světa.

Základem je ruční práce

Ano, je to tak. Na přírodní zahradě by se skutečně neměla používat chemie. A to znamená poctivě zrýt trávník či louku na záhony, vyrýpávat vytrvalé plevele, sbírat slimáky a nosit je do lesa. Přírodní zahrádkář se s každým nastalým problémem vypořádá přirozenými postupy, díky kterým jeho zahrada prospívá. A začíná už při výběru rostlin – pro přírodní zahradu se totiž vyplatí nakupovat rostliny ve specializovaných zahradnictvích a u místních zahradníků, kde jsou už přivyklé na zdejší povětrnostní podmínky, nebyly přirychlené a nejsou ošetřované chemickými přípravky. Rostliny předpěstované ve venkovních podmínkách často nejsou tak krásné jako ty, které se prodávají v běžných zahradních centrech, protože bývají méně hnojené. Jakmile je ale vysadíte na vlastní zahradu, začnou poměrně rychle růst, budou odolnější a vydrží vám déle, než jejich přihnojované protějšky. Spoustu zajímavých informací, rad, tipů a nápadů pro přírodní zahradničení najdete v úžasné knize Divočina v zahradě.

Staňte se pozorovatelem a návštěvníkem své zahrady

Pro úspěšné založení přírodní zahrady je třeba do ní vstoupit, nasát její atmosféru a pečlivě pozorovat. Zaměřit se na slunná a stinná stanoviště, věnovat se kvalitě půdy a sledovat, jak zahradou procházejí slunce a stín. Když se obeznámíte s místními podmínkami, světelnou situací, charakterem půdy a přísunem vláhy, bude se vám zahrada velmi dobře osazovat a tvořit. Velmi rychle zjistíte, že hromada mrtvého dřeva či kamení na slunci je vítaným úkrytem pro spoustu živočichů, ale ve stínu se na ní zabydlí jenom slimáci. Hnízdní pomůcky pro včelky samotářky musejí být rovněž zavěšeny na slunném a suchém místě, jinak se v nich včelky zkrátka nezabydlí. Procházejte svojí zahradou, přemýšlejte o jednotlivých stanovištích a dívejte se kolem sebe. Tak jistě vytvoříte nádherné místo k životu – vašemu i všech živých tvorů kolem.

Správným výběrem rostlin potěšíte sebe i hmyz

Dávejte přednost neplnokvětým variantám květů. Ačkoli jsou pro nás plnokvěté formy rostlin vizuálně atraktivnější, včely a hmyz by si rozhodně vybrali neplnokvěté varianty. Nadýchaná květenství růží a okrasných třešní vypadají sice krásně, ale hmyzu neposkytují ani pyl, ani nektar, a tak jsou z ekologického hlediska zcela bezcenná. Moderní štěrkové zahrady, které jsou poskládané pouze z travin, zastřižených keříků ve tvaru koule a kamínků nemají pro přírodu žádný ekologický užitek. Přitom štěrkové plochy mohou být úžasnými biotopy – podloží pomocí písku ochudíte o živiny a můžete v něm pěstovat šalvěj, mavuň, rmen, rozchodníky, šantu, čekanku i hvozdíky. To je krásy!

Zahrada pro včely a motýly nevyžaduje, abyste se něčeho zříkali – když se pustíte do studia jednotlivých rostlin, často zjistíte, jak druhově bohatou, květy i tvary listů zajímavou a pro hmyz chutnou zahradu můžete mít. Pro včely je prospěšná bohatá škála původních rostlin, planých trvalek i exotických květin – z každého drobného květu si dokáží odnést spoustu pylu a nektaru. Při osazovacím plánu zahrady se můžete podívat do našeho kalendáře včelaře Milana Plevy, který vás provede jednotlivými měsíci v roce a vy si uděláte přehled o tom, kdy které květiny a rostliny kvetou, a tak můžete zahradu osázet takovým způsobem, aby v ní byla pro včely i další hmyzí pomocníky neustále vhodná potrava. Inspiraci také najdete v knize Zahrada pro včely, ve které najdete tipy na medonosné rostliny pro různá stanoviště, které budou dělat radost vám i hmyzu v průběhu celého vegetačního období.

Další tipy, jak pomoci včelám, hmyzu a živočichům

 • Hmyzí hotel
  Zavítají do něj včelky samotářky, čmeláci i pestřenky pruhované. Aby totiž správně opylovali vaši zahradu, musí na ní najít i úkryt. Přirozeně hmyz hnízdí v nejrůznějších dutinkách starých větví, kmenů a pařezů – a právě podobná místa simuluje hmyzí hotel. Přečtěte si o tom, jak jsme ho vyráběli my a nechte se inspirovat.

 • Speciální domek pro čmeláky
  Chcete-li vyjít vstříc nejrůznějším druhům hmyzu ve vaší zahradě, můžete pro čmeláky pořídit nebo vyrobit tzv. čmelín. Jedná se o speciální domeček pro tyto tvory, který bývá zpravidla dřevěný nebo keramický.

 • Pítka pro včelky
  Včelám a dalšímu hmyzu velmi snadno zhotovíte praktická pítka, která jim pomohou načerpat síly během suchého léta, kdy v přírodě není ani kapka vody. Pítko se dá vyrobit ze staré keramiky, vybetonovat ve formě podmisky nebo pro ně využít obyčejnou plastovou podmisku. Důležité je vybavit ho mechovými ostrůvky a kamínky, aby v pítku mohly včelky bez problémů přistávat a aby nehrozilo, že se utopí.

 • Pítka a koupátka pro ptáky
  Pítka představují důležitý prvek v zahradě, ke kterému se budou slétat také ptáci z širokého a dalekého okolí. Napijí se, vycákají a vydovádí a na nejbližší větvi už možná budou čekat jejich kamarádi frontu. Pítko v zahradě nemá jenom užitkovou a prospěšnou funkci, ale představuje také nádherný estetický prvek – kovové či keramické pítko může být vyvýšené či dobře usazené na zemi. Pokud do něj budete sbírat a doplňovat dešťovou vodu, povýšíte tím svoji zahradu na místo, kde se s naší planetou zachází hospodárně.

 • Krmítko pro ptáky
  Obzvlášť v zimě a brzy na jaře byste měli svým věrným ptákům zajistit i dokrmování, protože se vám za to významně odvděčí pomocí v boji proti škůdcům. Například taková sýkorka denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sama váží. Přibližně 17 gramů. Za rok ovšem z vaší zahrady posbírá 7,5 kilogramu škůdců. Zlikviduje například obaleče jabloňového, což sníží červivost jablek.

 • Broukoviště
  Podobně jako v českých zahradách vyrostly hmyzí hotely, začínají tu a tam pomalu vykukovat broukoviště. Jedná se o skupiny větších i menších kmenů mrtvého dřeva, které obvykle bývají zapuštěné nastojato do země. Smyslem broukoviště je poskytnout broukům chráněný prostor, který bude věrně simulovat jejich běžná stanoviště v přírodě. Rádi se totiž stěhují do odumřelého, tlejícího a ztrouchnivělého dřeva. Na broukovišti se může dařit i některým mechům a kapradinám.

 • Suchá zídka nebo hromada kamení
  Pro ještěrky, drobné bezobratlé živočichy i hmyz můžete naaranžovat skupinu větších a menších kamenů. Na takovém kamenitém či skalnatém útvaru se jim bude skvěle dařit a najdou v něm přirozený úkryt. Důležité je umístit hromadu kamení na slunečné a suché stanoviště a pak už můžete jenom čekat na první obyvatele – ještěrky, slepýše, pavouky i hmyz. Takový prvek zároveň pěkně ozvláštní vaši zahradu.

Zahrada může být krásná a bohatá pro všechny. Stačí se inspirovat přírodou, nebát se dotknout půdy a s otevřenou náručí uvítat nové obyvatele. Věříme, že ať už se vrhnete do tvorby přírodní a autentické zahrady, nebo naopak do upravené zahrady se skvěle zvolenými výsadbami pro včely a motýly, bude vám i vašim hostům dělat ohromnou radost.

Sdílejte produkt s přáteli