Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Jak pomáhat včelám a dalšímu hmyzu

Jak pomáhat včelám a dalšímu hmyzu

Přírodně vedená zahrada, která je prospěšná pro včelky, motýly a další hmyz, nemusí nutně připomínat džungli plnou vysoké trávy a chaosu. Naopak to může být zahrada se slunečnými i stinnými místy, do které její majitel zavítá se stejnou radostí jako bezobratlí živočichové a hmyz. Taková zahrada zve přímo dál a nabízí spoustu nádherných koutů, kde si může člověk příjemně odpočinout a včely a hmyz se pořádně nasvačit a uhnízdit.

I tu nejmenší zahrádku ve stínu lze přizpůsobit hmyzu

I na střešní terase, balkoně nebo malinkatém dvorku můžete vytvořit živou zahrádku, ve které bude do pár týdnů spousta pohybu a života. I pár květináčů za oknem či na balkoně, nebo pítko s vodou potěší a pomůže. S navrácením zeleně a života do naší přírody mohou pomoci také zelené střechy. Pokud o této možnosti uvažujete, nebo se o zelených střechách chcete prostě dozvědět něco více, přečtěte si náš rozhovor s panem Pavlem Dostalem z rodinné firmy GreenVille, která se realizací zelených střech zabývá. Dozvíte se jaké podmínky musí stavba splňovat, aby na ní bylo možné zelenou střechu realizovat i jak mohou tyto krásné kousky zeleně zpříjemnit prostředí nám a jak dokážou pomoci přírodě.

zelená střecha pro včely a hmyz
Včelami oblíbené rozchodníky na jedné ze zelených střech od firmy GreenVille

Nové životní prostory rychle osídlí ptáci a hmyz, kteří si přijdou na zásoby semen, nektaru a pylu, napojit se čerstvé vody nebo jenom spočinout v příjemném prostoru. Zabydlet se u vás mohou „jakoby náhodou“, stačí jim k tomu poskytnout přirozené podmínky – nabídnout hmyzu potravu, ptactvu možnost hnízdění, pro ježky, ropuchy a ještěrky navršit na slunné stanoviště hromadu mrtvého dřeva nebo postavit suchou kamennou zídku.

kamenná zídka v přírodní zahradě

Taková drobnost jako pítko nejenže v horkých dnech pomůže žíznivému hmyzu a ptákům, ale krásně zpestří vaši zahradu, nebo přírodní koutek a stane se místem plným ruchu, který vám nabídne krásnou podívanou. Když na podzim neodklidíte všechny suché rostliny a necháte jejich stvoly stát a listí ležet v trvalkových záhonech, nebo nabídnete ubytování ve hmyzím hotelu, zabydlí se u vás užiteční tvorové, kteří poskytnou vaší zahradě tu správnou rovnováhu. Přečtěte si více o tom, jak zazimovat zahradu s ohledem na hmyz a další živočichy.

hmyzí hotel v zahradě

Zahrada plná života se přece nemusí nutně počítat na metry čtvereční, ale spíše na prospěšné prvky a medonosné rostliny, které zasadíte. Jakými rostlinami uděláte včelkám (a nejen jim) radost a na jaká stanoviště které vysadit vám poradíme v článku Zahrada nejen pro včely.

Staňte se pozorovatelem a návštěvníkem své zahrady

Pro úspěšné založení přírodní zahrady je třeba do ní vstoupit, nasát její atmosféru a pečlivě pozorovat. Zaměřit se na slunná a stinná stanoviště, věnovat se kvalitě půdy a sledovat, jak zahradou procházejí slunce a stín. Když se obeznámíte s místními podmínkami, světelnou situací, charakterem půdy a přísunem vláhy, bude se vám zahrada velmi dobře osazovat a tvořit.

zahrada pro včely a hmyz

Velmi rychle zjistíte, že hromada mrtvého dřeva či kamení na slunci je vítaným úkrytem pro spoustu živočichů, ale ve stínu se na ní zabydlí jenom slimáci. Hnízdní pomůcky pro včelky samotářky musejí být rovněž zavěšeny na slunném a suchém místě, jinak se v nich včelky zkrátka nezabydlí. Procházejte svojí zahradou, přemýšlejte o jednotlivých stanovištích a dívejte se kolem sebe. Tak jistě vytvoříte nádherné místo k životu – vašemu i všech živých tvorů kolem.

Možná vás představa, že byste si měli hmyz hýčkat trošku překvapuje. Víte, co prospěšného může hmyz udělat pro vaši zahrádku? Zkuste si pak také představit důsledky úhynu hmyzu na celý ekosystém, jehož je základním stavebním kamenem. Hmyz tvoří 80 % živočišných druhů na zemi a kromě nenahraditelné funce opylování stojí na počátku potravního řetězce, na jehož konci je...člověk. Přečtěte si více o tom, proč bychom měli chránit včely a hmyz.

Správně vedená přírodní zahrada je velmi útulná a přívětivá

Z některých článků o přírodních zahradách může vznikat mylný dojem, že se jedná o zahrady neudržované a ponechané vlastnímu osudu. Postoj, že se na takových zahradách nemá plít, ani do nich jinak zasahovat, je spíše krajní a zbytečně odstrašuje všechny, kterým příroda leží na srdci, ale rádi by měli záhony plné květů a zahradu perfektně uspořádanou. Nic takového se s přírodním zahradničením rozhodně nevylučuje. Bujná a bohatě kvetoucí zahrada neznamená zahradu zanedbanou.

přírodní kvetoucí zahrada

Pouhé vysázení nektarodárných rostlin je obrovské zlepšení oproti sterilním trávníkům a předzahrádkám vysypaným žulovým štěrkem. A když svými prvními květy vaše zahrada přiláká včely, motýly a další hmyzí návštěvníky, třeba jim přijdete na chuť a během roku své výsadby znásobíte. Uděláte radost sobě a pro přírodu to bude neocenitelná služba. Inspirujte se našimi tipy pro přírodní kvetoucí zahradu - oázu plnou života.

Květnatá louka zahradu oživí

Na téměř každé zahradě se dají najít plochy, které lze osít květnatou loukou nebo alespoň nesekat tak často a nechat v nich přirozeně hnízdit a žít hmyz a drobné bezobratlé živočichy. Ani zahradní architekti nesejí květnatou louku přímo pod okna domu, protože každý rok může vypadat trošku jinak a její estetický dojem mohl být vloni prvotřídní, ale letos se třeba trochu nevyvede - ale téměř každý má na zahradě nějaké místečko, kde si s květnatou loukou může dovolit experimentovat a těšit se z jejího přírodního charakteru. Stačí i malý kousek a zahrada vám ožije před očima!

Nechte se inspirovat třeba zkušenostmi, tipy a nápady z fotografií, které nám k tématu sekání či nesekání trávníků a začlenění květnatých luk do zahrad zaslali naši úžasní zákazníci.

kvetoucí louka na zahradě

Vyberte si pro svou zahradu osivo lučních trvalek z naší nabídky. Osiva nám dodává česká firma Planta naturalis, která se specializuje na původní pěstování osiv typických českých květnatých luk, čímž se snaží napomoci jejich obnově a zachování přirozených lučních rostlin naší přírody. Spoustu zajímavých informací, rad a zkušeností ze světa květnatých luk a jejich návratu nejen do volné krajiny, ale právě také o možnostech jejich začlenění do našich zahrad se dozvíte přímo od majitelky firmy paní Ing. Zdeňky Nikodémové v článku Planta naturalis: Květnaté louky pro návrat života do volné přírody i do zahrad.

vlčí mák, včely, louka v kuličce

Pokud chcete jednuduše osít jen malou plochu vaší zahrádky, truhlík nebo květináč za oknem či na balkoně, nebo byste rádi snadno zkrášlili a oživili okolí vašeho bydliště, či vaší oblíbené vycházkové trasy, pak můžeme doporučit semínkové kuličky, které u nás najdete pod názvem Louka v kuličce. Hliněné kuličky obsahují směs semen, ze kterých vyrostou divoké luční medonosné rostliny. Výsledkem bude kousek kvetoucí louky, která svými květy potěší vás (nebo toho, komu kuličky darujete :-) a následně i včely, motýly a další hmyz. Stačí je jednoduše položit do hlíny, v případě sucha zalévat a sledovat, jak v malých kuličkách rozkvétá nový život. Více o "líném" pěstování s Loukou v kuličce se dozvíte v článku Seedballs: Kuličky plné louky pro včelky a brouky.

Kniha Louka, Jan Haft

Pokud byste se chtěli dozvědět, jak to na kvetoucí louce chodí, nahlédnout do fascinujícího světa lučních obyvatel, rostlin a jejich vzájemných vazeb, vydejte se na objevitelskou cestu s knihou Louka, vábení do tajuplného světa.

Kniha německého biologa a filmaře Jana Hafta představuje fascinující svět plný barev, hlasů a překvapivých podob života a životních strategií, založených na spolupráci, jejichž rozmanitost a krásu však ohrožuje plošné hnojení a průmyslové využívání krajiny. Hrozí, že tak přijdeme o důležitou součást ekosystému.

Haftova kniha proto zároveň volá po záchraně posledních druhově pestrých luk. Text doplňuje řada působivých fotografií. Doporučujeme všem čtenářům, kteří nejsou lhostejní vůči stavu naší přírody.

Přírodní zahrada potřebuje stromy či vyšší keře

Dobře vedená přírodní zahrada se neobejde bez nejvyššího stromového či keřového patra s květy a plody, které využijí rozliční živočichové. K tomu ovšem není hned nutné, abyste sázeli vysoké stromy nebo dokonce celý les – i do té nejmenší zahrady se dá zasadit vhodně zvolený strom, který poskytne květy hmyzu a úkryt ptactvu. Konkrétně včelám nedokáže žádná květina poskytnout tolik nektaru a pylu jako kvetoucí jabloň, dřínové křoví nebo květy javoru.

včela letící na jabloňový květ

Majitelé nově založených zahrad se výsadby stromů často obávají – mnohdy je trápí nezkušenost, obava z nevhodně zvoleného místa nebo celá náročnost procesu výsadby stromu. A to je veliká škoda. I jeden jediný strom obrovským způsobem změní celou zahradu. Správně umístěný strom poskytující stín člověku i všem živým tvorům udělá z celé zahrady skutečně útulné místo, skvěle fungující ekosystém i ekologicky cenný prostor.

Základem je ruční práce

Ano, je to tak. Na přírodní zahradě by se skutečně neměla používat chemie. A to znamená poctivě zrýt trávník či louku na záhony, vyrýpávat vytrvalé plevele, sbírat slimáky a nosit je do lesa. Přírodní zahrádkář se s každým nastalým problémem vypořádá přirozenými postupy, díky kterým jeho zahrada prospívá. A začíná už při výběru rostlin – pro přírodní zahradu se totiž vyplatí nakupovat rostliny ve specializovaných zahradnictvích a u místních zahradníků.

rostlina v rukou

Takové rostliny jsou už přivyklé na zdejší povětrnostní podmínky, nebyly přirychlené a nejsou ošetřované chemickými přípravky. Rostliny předpěstované ve venkovních podmínkách často nejsou tak krásné jako ty, které se prodávají v běžných zahradních centrech, protože bývají méně hnojené. Jakmile je ale vysadíte na vlastní zahradu, začnou poměrně rychle růst, budou odolnější a vydrží vám déle, než jejich přihnojované protějšky.

Kniha Divočina v zahradě, Dave Goulson

Spoustu zajímavých informací, rad, tipů a nápadů pro přírodní zahradničení najdete v úžasné knize Divočina v zahradě. Autor knihy Dave Goulson zaníceně vysvětluje, jak jsou naše životy a osud celého lidstva neoddělitelně propojené se životy škvorů, mravenců, včel, zlatooček a pestřenek, nedoceňovaných hrdinů přírodního světa.

Dočtete se, jak jsme my lidé - člověk moudrý - zapomněli, jak se chovat k přírodě - jak se z nás stal člověk nemoudrý. Víte například, že některé barevně kvetoucí rostliny z marketů, postrádají vůni a nektar? Že každoročně ztrácíme z povrchu planety zhruba 100 miliard tun půdy? Kniha je plná informací, rad, nápadů a inspirace pro ohleduplné zahradničení.

Správným výběrem rostlin potěšíte sebe i hmyz

Dávejte přednost neplnokvětým variantám květů. Ačkoli jsou pro nás plnokvěté formy rostlin vizuálně atraktivnější, včely a hmyz by si rozhodně vybrali neplnokvěté varianty. Nadýchaná květenství vypadají sice krásně, ale hmyzu často neposkytují ani pyl, ani nektar, a tak jsou z ekologického hlediska bezcenná. Také moderní štěrkové zahrady, které jsou poskládané pouze z travin, zastřižených keříků ve tvaru koule a kamínků mají pro přírodu pouze malý ekologický užitek. Přitom štěrkové plochy mohou být úžasnými biotopy – podloží pomocí písku ochudíte o živiny a můžete v něm pěstovat šalvěj, mavuň, rmen, rozchodníky, šantu, čekanku i hvozdíky. To je krásy!

včely na rozchodníku, přírodní kvetoucí zahrada

Zahrada pro včely a motýly nevyžaduje, abyste se něčeho zříkali – když se pustíte do studia jednotlivých rostlin, často zjistíte, jak druhově bohatou, květy i tvary listů zajímavou a pro hmyz chutnou zahradu můžete mít. Pro včely je prospěšná bohatá škála původních rostlin, planých trvalek i exotických květin – z každého drobného květu si dokáží odnést spoustu pylu a nektaru. Při osazovacím plánu zahrady se můžete podívat do našeho kalendáře včelaře Milana Plevy, který vás provede jednotlivými měsíci v roce a vy si uděláte přehled o tom, kdy které květiny a rostliny kvetou, a tak můžete zahradu osázet takovým způsobem, aby v ní byla pro včely i další hmyzí pomocníky neustále vhodná potrava.

Kniha Zahrada pro včely, Katrin Lugerbauer

Inspiraci pro osázení zahrady tak, aby dělala radost vám i hmyzu v průběhu celého vegetačního období také najdete v knize Zahrada pro včely. V knize najdete tipy na medonosné rostliny pro různá stanoviště, poradí vám jaké dřeviny a stromy jsou vhodné pro včely a celkově navrhne, jak k zahradě přistupovat, aby byla skutečně přátelská vůči přírodě.

Protože právě rozmatinost květů, stromů a dalších planých či nešlechtěných druhů skýtá hmyzu nejen obživu ve formě pylu a nektaru, ale nabízí i úkryty k odpočinku a rozmnožování. Hmyz se nám odmění snížením množství škůdců a v neposlední řadě i krásnými chvilkami prožitými při pozorování hmyzího života.

Další tipy, jak pomoci včelám, hmyzu a živočichům

  • Hmyzí hotel
    Zavítají do něj včelky samotářky, čmeláci i pestřenky pruhované. Aby totiž správně opylovali vaši zahradu, musí na ní najít i úkryt. Přirozeně hmyz hnízdí v nejrůznějších dutinkách starých větví, kmenů a pařezů – a právě podobná místa simuluje hmyzí hotel. Přečtěte si o tom, jak jsme hmyzí hotel vyráběli my a nechte se inspirovat.

  • Speciální domek pro čmeláky
    Chcete-li vyjít vstříc nejrůznějším druhům hmyzu ve vaší zahradě, můžete pro čmeláky pořídit nebo vyrobit tzv. čmelín. Jedná se o speciální domeček pro tyto tvory, který bývá zpravidla dřevěný nebo keramický.

  • Pítka pro včelky a další hmyz
    Včelám a dalšímu hmyzu velmi snadno zhotovíte praktická pítka, která jim pomohou načerpat síly během suchého léta, kdy v přírodě není ani kapka vody. Pítko se dá vyrobit ze staré keramiky, vybetonovat ve formě podmisky nebo pro ně využít obyčejnou plastovou podmisku. Důležité je vybavit ho mechovými ostrůvky a kamínky či větvičkami, aby v pítku mohly včelky bez problémů přistávat a nehrozilo jim, že se utopí. Pár tipů jak si snadno doma vytvořit pítko najdete v článku Jak vyrobit pítko pro včely a hmyz. Pokud pítko pojmete trochu velkoryseji, určitě najde využití i jako pítko a koupátko pro ptáky.

  • Pítka a koupátka pro ptáky
    Pítka představují důležitý prvek v zahradě, ke kterému se budou slétat také ptáci z širokého a dalekého okolí. Napijí se, vycákají a vydovádí a na nejbližší větvi už možná budou čekat jejich kamarádi frontu. Pítko v zahradě nemá jenom užitkovou a prospěšnou funkci, ale představuje také nádherný estetický prvek – kovové či keramické pítko může být vyvýšené či dobře usazené na zemi. Pokud do něj budete sbírat a doplňovat dešťovou vodu, povýšíte tím svoji zahradu na místo, kde se s naší planetou zachází hospodárně.

  • Krmítko pro ptáky
    Obzvlášť v zimě a brzy na jaře byste měli svým věrným ptákům zajistit i dokrmování, protože se vám za to významně odvděčí pomocí v boji proti škůdcům. Například taková sýkorka denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sama váží. Přibližně 17 gramů. Za rok ovšem z vaší zahrady posbírá 7,5 kilogramu škůdců. Zlikviduje například obaleče jabloňového, což sníží červivost jablek.

  • Broukoviště
    Podobně jako v českých zahradách vyrostly hmyzí hotely, začínají tu a tam pomalu vykukovat broukoviště. Jedná se o skupiny větších i menších kmenů mrtvého dřeva, které obvykle bývají zapuštěné nastojato do země. Smyslem broukoviště je poskytnout broukům chráněný prostor, který bude věrně simulovat jejich běžná stanoviště v přírodě. Rádi se totiž stěhují do odumřelého, tlejícího a ztrouchnivělého dřeva. Na broukovišti se může dařit i některým mechům a kapradinám.

  • Suchá zídka nebo hromada kamení
    Pro ještěrky, drobné bezobratlé živočichy i hmyz můžete naaranžovat skupinu větších a menších kamenů. Na takovém kamenitém či skalnatém útvaru se jim bude skvěle dařit a najdou v něm přirozený úkryt. Důležité je umístit hromadu kamení na slunečné a suché stanoviště a pak už můžete jenom čekat na první obyvatele – ještěrky, slepýše, pavouky i hmyz. Takový prvek zároveň pěkně ozvláštní vaši zahradu.

Zahrada může být krásná a bohatá pro všechny. Stačí se inspirovat přírodou, nebát se dotknout půdy a s otevřenou náručí uvítat nové obyvatele. Věříme, že ať už se vrhnete do tvorby přírodní a autentické zahrady, nebo naopak do upravené zahrady se skvěle zvolenými výsadbami pro včely a motýly, bude vám i vašim malým hostům a sousedům dělat ohromnou radost.

Keramické kulaté pítko pro hmyz a ptáky

Osivo Včelí zahrádka u Plevů

Hmyzí hotel pro samotářské včely - šestiúhelník

Louka v kuličce - semínkové kuličky

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit