Jak si vyrobit dobroty naložené v medu
Asi už znáte naše chutné a blahodárné medy s příměsí. Ať už je vaším oblíbencem v medu naložený propolis, ženšen nebo kakaové boby, asi už tušíte, že do medu se dá naložit mnohé. Připravili jsme pro vás proto tipy na dobroty, které si do medu pro jeho ozvláštnění, ochucení i pro zdraví můžete naložit doma. Dozvíte se, jak si připravit šípky v medu i jak naložit do medu třeba česnek nebo bylinky.
V první řadě budete pochopitelně potřebovat med. Můžete si vybrat z naší řady medů nebo samozřejmě použít ten, který máte od včelaře z vašeho okolí. Ideální konzistence je ještě nekrystalizovaný tekutý med, ale s pastovaným i s krystalizovaným to zvládnete také. Jen to bude o něco namáhavější.
Tužší med můžete také před nakládáním zahřát, ale raději nepřekračujte teplotu 50 °C. Jak na zahřívání medu, aby si zachoval své cenné vlastnosti, se dozvíte v tomto článku.
Ořechy a semínka v medu
Klasikou všeho nakládání do medu jsou ořechy. Můžete použít ořechy různé – vlašské, lískové, mandle, pekany, para ořechy, ale i kešu. Mandle pro jemnější chuť můžete před naložením spařit a oloupat, nechte je pak ale důkladně oschnout a do medu nakládejte vždy suché.
Naložené ořechy nechte v medu minimálně 24 hodin při pokojové teplotě. Báječně se nasáknou medem a povolí, sice si zachovají něco ze své křupavosti, ale tuhle dobrůtku můžete klidně nabírat lžící. Jsou skvělé ve chvílích, kdy vás přepadně mlsná, jako rychlá svačinka nebo když potřebujete rychlou vzpruhu.
Ořechy v medu můžete doplnit třeba semínky, jako jsou slunečnicová nebo dýňová, nebo sušeným ovocem...
Sušené ovoce v medu
Pokud vás napadly ořechy v medu, určitě už jste pomysleli i na sušené ovoce. Jdou spolu totiž ruku v ruce a báječně se doplňují, takže se nebojte do medu přidat obojí.
Použijte pokud možno ovoce nesířené, nebo ho důkladně omyjte a nechte úplně vyschnout. Až poté ho nakládejte. Protože je med sám o sobě sladký, volte spíše ovoce, které není právě nejsladší, jako je třeba goji, brusinky, nebo višně.
Použít můžete také ovoce lyofilizované. Pro opravdu delikátní a jemný výsledek doporučujeme lyofilizované ovoce rozemlít na prášek, prosátím zbavit semínek a až poté zamíchat do medu.
Bylinky v medu
Med s bylinkami bude zejména nádherně vonět a převezme si pozitivní vlastnosti z bylinky, kterou použijete. Nekombinujte spolu příliš bylinek, jinak bude chuť i aroma medu poněkud matoucí. Použijte zhruba třetinový objem sušených bylinek vůči medu. Jemně je prsty nebo v hmoždíři rozdrťte na prášek a větší kousky stonků vyhoďte. Následně je promíchejte s medem.
Můžete použít například:
- Rozmarýn – pro podporu trávícího systému
- Tymián – pro stimulaci imunitního systému a při nadýmání
- Meduňku – pro uklidnění při stresových situacích a pro osoby nemocné astmatem
- Bazalku – pro usnadnění trávení
- Heřmánek – při bolestech břicha a trávících potížích
- Jitrocel – působí protizánětlivě a pomáhá při zahlenění
- Levanduli – pro dobrý spánek (více si přečtěte v našem článku o levanduli)
Zelenina v medu pro zdraví a imunitu
A jaká! Tohle jste možná nečekali, ale věřte nám, je to dobrota, a navíc úžasný způsob, jak do sebe (nebo do ostatních členů rodiny :-) dostat další báječné vitamíny.
Naložte si do medu česnek, ať už rozmačkaný, nakrájený na kousky, nebo dokonce celé stroužky . Na jednu palici česneku počítejte přibližně 200 g medu, množství si můžete upravit podle své chuti – čím více česneku, tím bude výsledná chuť ostřejší. Před konzumací nechte česnek v medu naložený alespoň 6 dní.
Možná vám to přijde jako zvláštní kombinace, ale česnek díky medu ztrácí svou typickou palčivost i někdy nepříjemné účinky na trávení. Budou ho tak lépe snášet i ti, kteří se mu jinak spíše vyhýbají.
A to je skvělá zpráva, protože česnek je známé přírodní antibiotikum a má úžasnou schopnost posilovat imunitní systém, srdce i zažívací trakt. Pomáhá v boji proti infekcím, působí proti kvasinkám, bakteriím a virům a stabilizuje krevní tlak. V období nachlazení také pomůže s rozpouštěním hlenů a odkašláváním.
Naložte si do medu cibuli, nakrájejte ji na kostičky (pokud vám vadí kousky, můžete ji rozmixovat), zalijte medem a promíchejte. Na jednu střední cibuli počítejte cca 2 – 3 polévkové lžíce medu. Cibuli v medu nechte několik hodin (nejlépe však přes noc) odležet, cibule pustí šťávu, spojí se s medem a vytvoří konzistentní cibulový sirup. Můžete jej konzumovat i s cibulí, nebo jen samotnou šťávu, která je vhodná i pro děti. Med zmírní nepříjemnou silnou chuť cibule a zachová si svou sladkou chuť. Cibulový sirup připravujte v menším množství, v lednici vydrží jen pár dní.
Cibule, stejně jako česnek, funguje jako přírodní antibiotikum a oceníte ji nejen při rýmě, nachlazení, chřipce, potížích dýchacích cest a kašli, ale také pro podporu trávení a celkově pro posílení imunity. Cibule mimo jiné dezinfikuje ústní a nosní dutinu a pomáhá rozpouštět hleny, posiluje srdce a krevní oběh, zpevňuje cévní stěny, snižuje krevní tlak, hladinu cukru a tuku v krvi.
Nezapomeňte také zkusit kombinaci česneku a cibule s bylinkami jako je tymián, majoránka, fenykl nebo bazalka.
Čerstvé ovoce v medu
O něco barevnější výsledek získáte, pokud do medu naložíte čerstvé ovoce. Zkusit můžete šípky v medu – šípky s medem smíchejte v hmotnostním poměru 1:1, ty změklé rozmixujte a propasírujte, pevnější můžete nakrájet a vydlabat vnitřní část. Kromě toho, že mají skvělou a neobvyklou chuť, vám šípky dodají spoustu vitamínu C a povzbudí vaši imunitu. Naložit můžete také brusinky, plátky citronu nebo pomeranče (volte ty v bio kvalitě, bez chemického ošetření, protože nejlépe je nakládat je i s kůrou).
Na doplnění a pro pikantnější chuť zkuste přidat na kousky pokrájený zázvor, který se obzvláště s citronem báječně doplňuje. A nebo rovnou vyzkoušejte náš osvědčený recept na Zázvorový sirup s citronem a medem. Nejenže skvěle chutná, ale obzvláště v podzimních plískanicích oceníte také jeho účinky na zdraví a imunitu.
Vždy dbejte na to, aby bylo podstatně více medu než ovoce, a to proto, aby med ovoce dobře zakonzervoval. Nicméně kvůli vyššímu obsahu vody v čerstvém ovoci nedoporučujeme u nesušených surovin nakládaných do medu dlouhobé skladování.
Mlsání vitamínů přímo z keře
Příroda nám nabízí velmi jednoduchou možnost, jak posílit imunitní systém a to přesně v době, kdy to nejvíce potřebujeme. Když na podzim šípky měknou, opatrně je utrhněte a dírkou, která zůstala po stopce, jemně vymáčkněte obsah šípku a smlsněte. Chce to trochu cviku, abyste vymáčkli jen červenou pastu, bez semínek. Vyzkoušejte, určitě si pochutnáte!
Koření v medu
Všechny medy můžete také ochutit kořením a tady se opravdu meze nekladou. Zkusit můžete skořici, badyán, chilli, anýz, kurkumu, hřebíček a vlastně cokoliv vás napadne a přijde vám to jako vhodná kombinace :-)
Zkoušet a ochutnávat takové experimenty v medu je radost a občas i velké dobrodružství. Nejvíce tuto alchymii ocení ratolesti, a navíc budou vlastnoručně vyrobené lahůdky v medu ještě o něco raději konzumovat :-)
Pokud se vám přece jen do výroby nakládaných medových dobrot nechce, vyzkoušejte třeba náš rakytník naložený v medu, nebo si vyberte dle své chuti některý z našich medů s příměsí.