Balíkovna za 59 Kč, nebo zásilkovna za 69 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Jak si vyrobit voskované ubrousky (a co do nich zabalit)

Jak si vyrobit voskované ubrousky (a co do nich zabalit)

Pokud rádi vyrábíte vlastníma rukama, určitě vás bude bavit i výroba ekologických ubrousků, které nahradí plastové sáčky, alobal i papírové ubrousky. Jsou ekologické, zero waste, šetrné k přírodě a uplatní se v domácnosti na řadě míst. Návod na výrobu voskovaných ubrousků je navíc opravdu snadný. Díky různorodým vzorům látek budou navíc svačinové ubrousky i opravdu krásnou estetickou záležitostí.

Proč používat voskované ubrousky?

Voskované ubrousky minimalizují odpad v domácnosti a úplně vám pomohou vyhnout se igelitovým sáčkům, svačinovým fóliím a alobalům. Jsou opakovaně využitelné jak pro balení svačin, tak pro skladování potravin v lednici. A za rok už ušetří pořádné kilometry plastových sáčků, folií i alobalu.

Kolik ubrousků potřebuje jedna rodina?

Čtyřčlenná rodina dobře využije přibližně 10 kusů těchto zero waste ubrousků. Ovšem jejich počet je značně individuální – záleží na tom, jak často jezdíte na výlety, kolik svačin si nosíte do práce a dáváte dětem do školy a jak moc potravin potřebujete uchovat rozkrojených v ledničce. Ekologické balení do látkových ubrousků uplatníte také ve špajzu nebo v případě, že chystáte dětem svačinu dopředu – stačí ji schovat pod ekologický ubrousek, aby neoschla.

Návod na výrobu voskovaných ubrousků

látky na výrobu voskovaných ubrousků

Vyrobit voskované ubrousky (nebo voskové ubrousky) zvládnou i ti z vás, kteří na domácí vyrábění moc nejsou. Návod na výrobu voskovaných ubrousků je totiž velmi snadný. Potřebovat budete:

  • Látku - chcete-li mít voskové ubrousky opravdu krásné nebo je vyrábíte pro někoho jako dárek, vyberte si příjemnou bavlněnou látku s potiskem dle svého výběru nebo preferencí obdarovávaného. Látka by měla mít ideálně gramáž kolem 110 až 120 g/m2, u nižší gramáže by byl ubrousek příliš tenký, u vyšší už by to byl zase spíš ubrus. Použít ovšem můžete i zbytky látek z šití, starší prostěradlo nebo zrecyklovat už nenošené kousky vašeho šatníku.
  • Včelí vosk - můžete si ho koupit přímo od včelaře nebo si ho objednat z internetu, kde je k dostání v řadě forem – kostky, plátky či pecičky. V našem internetovém obchodě si můžete včelí vosk koupit ve formě malých báboviček. Použít ovšem můžete i svíčku ze včelího vosku, kterou jste od někoho dostali, ovšem vosk musí být ještě pěkný a čistý. Na formě vosku příliš nezáleží – důležité je pouze to, aby nebyl příliš teplý, protože ten se špatně strouhá.
  • Entlovací nůžky - tyto speciální nůžky pořídíte ve švadlence nebo obchodě s látkami. V domácnosti budou mít praktické využití, protože dovedou látku zastřihnout tak, že se netřepí.

Postup výroby domácích voskovaných ubrousků

Voskové ubrousky můžete vyrábět dvojím způsobem. Pokud děláte pár kusů svačinových ubrousků, řiďte se následujícím postupem. Chcete-li se pustit do velkovýroby, návod připojíme níže.

1. Připravte si vybranou látku v rozměru, který je pro vás praktický. Pokud nevíte, jak velký ubrousek se vám hodí, vyjděte ze standardních velikostí svačinových ubrousků, tedy 30 x 30 cm nebo 38 x 38 cm. Když po čase zjistíte, že užijete větší či naopak menší kousky, můžete si snadno přidělat nové.

2. Rozehřejte troubu přibližně na 100 stupňů Celsia. Neroztopí-li se trouba ideálním způsobem, zvyšte teplotu ještě o 10 stupňů.

3. Na plech rozložte pečicí papír a na něj látku. Na struhadle nastrouhejte nahrubo vosk a posypte jím ubrousek. Výsledek by měl připomínat drobenkový koláč – větší množství všude rovnoměrně rozprostřeného vosku.

domácí výroba voskovaných ubrousků návod

4. Vložte plech do trouby a pečte přibližně jednu až dvě minuty. Když budete celý proces sledovat, velmi rychle uvidíte, kdy už je vosk vpitý do látky – v té chvíli můžete ubrousek bez obav vytáhnout.

domácí výroba voskovaných ubrousků návod

5. Hned zatepla uhlaďte vosk kuchyňskou stěrkou rovnoměrně po celém ubrousku do všech stran a sloupněte ubrousek z pečícího papíru, vosk tuhne velmi rychle.

domácí výroba voskovaných ubrousků návod

6. Na závěr zastřihněte okraje ubrousku entlovacími nůžkami – díky tomu se nebude třepit a jeho životnost se mnohonásobně zvýší. Ubrousek je připravený k použití.

Chyby ve voskování

Při přípravě voskových ubrousků se vám může stát, že dáte vosku málo. V tom případě se na ubrousku vytvoří jasně viditelná mapa. Uvedené místo stačí posypat voskem, zvýšit teplotu v troubě a dát znovu na minutu až dvě péct.

Pokud se vám stane, že dáte vosku na ubrousek až příliš, také nezoufejte. Zbylý vosk snadno vysaje druhý ubrousek, který budete péct.

Jak na velkovýrobu voskovaných ubrousků

Výroba většího množství voskovaných ubrousků

Chcete se do ubrousků pustit ve velkém? To jen a jen chválíme. Pokud budete voskové ubrousky vyrábět pro své přátele nebo třeba celou rodinu jako dárky k Vánocům, roztavte si vosk ve vodní lázni. Kdybyste totiž měli posypávat každý jednotlivý ubrousek, byla by to pro vás mravenčí práce.

Roztavený vosk pak snadno naberete klasickým natěračským štětcem (vyberte si rozumnou šířku, žádného obra, ale taky žádné tintítko) a rozetřete po celé ploše látky. Následný postup zapékaní se od výše popsané výroby neliší. Stejným způsobem pak můžete odstranit i případné chyby voskování.

Zero waste ubrousky jsou skvělým a praktickým dárkem pro rodinu, kolegyně z práce, kamarádky s malými dětmi a všechny, kterým záleží na ekologickém balení potravin. Látkový ubrousek na svačinu jistě ocení také muži, kteří si rádi vyjdou na túru, vyrazí na kola nebo za jiným sportem a potřebují svačinový ubrousek na zdravou svačinu s sebou.

Pokud se vám do výroby ubrousků nechce pouštět, můžete si je objednat v našem obchodě. Najdete zde voskované ubrousky značky Bag me, které vyrábí ostravsko-frankfurtská firma paní Zuzany, jejíž rady a tipy na výrobu voskovaných ubrousků, ze kterých jsme čerpali, můžete sledovat ve videu níže. Dalším výrobcem, jehož voskované ubrousky (a také praktický voskovaný sáček) u nás můžete zakoupit je včelař Lukáš Chlebo, který pro jejich výrobu používá včelí vosk ze své vlastní včelnice.

Toulavá kamera za rodinným stříbrem, Rodinná firma Pleva

Životnost a údržba voskovaných ubrousků

Jak dlouho vám ubrousek vydrží, závisí především na tom, jakým způsobem se o něj staráte. Látkové ubrousky na svačinu je třeba umývat výhradně ve studené vodě, protože teplá voda by mohla porušit jejich voskovanou strukturu. Ekologické ubrousky rovněž sušte na volné ploše na kuchyňské lince a neodkládejte je na topení, které by vosk mohlo rozpustit.

Když už látkový ubrousek na svačinu nevypadá k světu, důkladně ho vydrhněte ve studené vodě a proveďte celou voskovací proceduru znovu. Pokud vám připadá, že už voskový ubrousek dosloužil (například je flekatý od červené řepy, dýně nebo mrkve) a vy už ho nebudete chtít dále používat, jednoduše ho rozstříhejte a zkompostujte.

V případě, že nebudete látkovým ubrouskům na svačinu věnovat péči a budete je denně využívat, vydrží pěkné přibližně půl roku. Pokud jim věnujete péči a údržbu, počítá se jejich životnost na léta.

Co do ubrousků zabalit?

Voskované ubrousky, údržba a životnost

V domácnosti se hodí na zabalení potravin, které jinak osychají. Zabalí sýr, šunku, vajíčka, položit je můžete na rozkrojené melouny, avokáda nebo manga. Jsou skvělé pro balení pečiva, vánoček i mazanců.

Výborně poslouží jako víčko pro zakrytí všelijakých sklenic či misek s jídlem a to ať už při skladování v lednici, nebo třeba při venkovní párty. Ochrání potraviny nejen před okoráním, ale i před všetečným hmyzem :-) Každý den do nich můžete balit svačiny sobě i dětem. Pěkně se v nich uchová také ovoce, které běžně dostane na cestách v batohu docela zabrat.

Díky krásnému materiálu bude pro vaše dítka svačina lákavá a určitě se do ní o přestávce pustí. Výběr vzoru látky ostatně můžete konzultovat se svými ratolestmi, proto mohou mít ubrousek se vzorem ze své oblíbené pohádky nebo s motivy, které se jim opravdu líbí. Ostatně krásný svačinový ubrousek si můžete udělat i vy. Do voskovaných ubrousků zabalíte všechny druhy svačin:

Svačiny do školy

Do ubrousků se hodí sendviče s celozrnným chlebem, celozrnné pečivo s domácí pomazánkou, ovocné či zeleninové špízy, ovesné sušenky, plněné pita chleby a wrapy, medové müsli tyčinky, nebo třeba praktické a oblíbené muffiny na sladko i slano.


Tipy na zdravé svačiny pro děti od pondělí do pátku

Pondělí: bílý jogurt a 100 g hroznového vína do voskovaného ubrousku
Úterý: sýr cottage a jablko do ekologického ubrousku
Středa: jogurtový nápoj a tmavý rohlík s okurkou do voskového ubrousku
Čtvrtek: chléb se sýrem a rajčetem do látkového ubrousku
Pátek: tmavá bageta s tuňákovou pomazánkou do svačinového ubrousku


Recepty na zdravé svačiny

Tvarohová pomazánka s paprikou, recept

Barevná tvarohová pomazánka

Budete potřebovat:

  • 250 g měkkého tvarohu
  • 1/2 červené a 1/2 žluté papriky
  • kousek zelené části pórku
  • 1 vejce vařené natvrdo
  • 100 g eidamu
  • sůl

Postup: Nastrouhejte eidam najemno a vejce nahrubo. Papriky a pórek pokrájejte nadrobno. V misce utřete tvaroh se špetkou soli, přidejte připravené ingredience a dobře promíchejte.

Maďarská pomazánka se hodí k svačině na rohlík, chleba či jiné pečivo. Pro více barev můžete přidat i kousek zelené papriky či najemno nakrájené pažitky.

domácí ovesné musli tyčinky

Ovesné tyčinky

Budete potřebovat:

  • 250 g ovesných vloček
  • 150 g různých ořechů (vlašských, pekanových, lískových, kešu, mandlí…)
  • 75 g sušených brusinek
  • 75 g sušeného ovoce dle chuti
  • 50 g sezamových semínek
  • 100 g slunečnicových semínek
  • 6 lžic medu
  • 1 konzervu kondenzovaného mléka

Postup: Předehřejte troubu na 150 stupňů Celsia a připravte si plech s pečicím papírem. Ořechy a sušené ovoce nasekejte na menší kousky a promíchejte s ovesnými vločkami a semínky. V kastrůlku si lehce ohřejte kondenzované mléko a důkladně v něm rozmíchejte med. Poté vlijte do mísy s připravenými suchými přísadami a dobře promíchejte. Vzniklou hmotu rozetřete na pečící papír ve vrstvě silné cca 1 - 1,5 cm a v troubě sušte přibližně 40 minut. Pravidelně kontrolujte, zda už tyčinky nejsou hotové. Po vychladnutí nakrájejte ostrým nožem.

K tyčinkám dětem do školy připravte nakrájené čerstvé ovoce nebo bílý jogurt. Děti si je ve škole rády zakousnou také k různým kefírům, jogurtovým nápojům nebo mléku.

domácí sendvič s krůtím masem

Sendvič s krůtím masem a zeleninou

Budete potřebovat:

  • 200 g krůtího masa
  • 4 cherry rajčata
  • polovinu okurky
  • chléb
  • máslo

Postup: Z nedělní pečené krůty si oberte zbytky masa do ledničky. Ráno maso nakrájejte nadrobno, pokrájejte rajčátka i okurku. Namažte krajíce chleba a naplňte je masem, rajčátky a okurkami.

Pro sendviče můžete využít nepřebernou řadu přebytků z nedělního oběda – pečené kuřecí maso, vepřové maso i další druhy masa. Podávat je můžete v pita chlebu, klasickém bílém chlebu nebo celozrnné variantě. Zeleninu můžete libovolně vyměnit za klasický hlávkový salát, polníček či rukolu, červené zelí nebo papriku.

Zdravé svačiny do práce i na cesty

V práci často nemáte čas vyjít si ani na pořádný oběd, natož myslet na svačinu. Pro zdravá střeva a klidnou mysl je ovšem pravidelné jídlo základ, proto byste svačiny do práce rozhodně neměli vynechávat. Připravit si můžete prakticky totéž, co děláte dětem.

Skládání voskovaných ubrousků

Látkové ubrousky jsou vhodné i na ekologické balení svačin na zobání, které si můžete rozbalit kdykoli v kanceláři a postupně uzobávat. Při troše cviku si z ubrousku snadno ubalíte kapsičku, která perfektně poslouží k uchování sušenek, ořechů, semínek, sušeného ovoce, zeleninových chipsů, pečené cizrny nebo na hranolky nakrájené zeleniny. Ubrousek složte do tvaru obálky, spoje zahřejte mezi prsty, aby se k sobě přilepily. Voskované ubrousky se dají poskládat na různých tvarů. Rázem jsou z nich mističky, pytlíčky, kalíšky nebo zmíněné kapsy. Platí na ně přesně ty skládačky, které jsme se učili ve školce a ve škole. Voskovaná struktura ubrousků se přitom nijak nepoškozuje.

Skvělým tipem na vydatnější svačinu jsou muffiny ve všech možných variantách. Skvělou volbou jsou například vajíčkové muffiny se zeleninou. Hodí se i jako snídaně či lehčí oběd na cesty. Rozhodně vám garantujeme, že se ubrousek vrátí domů prázdný.

vaječné muffiny se zeleninou

Vaječné muffiny se zeleninou

Jako základ pro vajíčkové muffiny budete potřebovat 10 vajec, sůl a pepř.

Vajíčka vyšlehejte v míse, ochuťte solí a pepřem a pak už přidávejte ingredience dle vlastní chuti – najemno nakrájenou cibulku, pórek, papriky všech barev, rajčata (klidně i sušená), nastrouhanou cuketu, bylinky (pažitka, petrželka, bazalka,...), kukuřici, brokolici, špenát, žampiony, strouhaný sýr, případně i kousky kvalitní šunky.

Směs rozdělte rovnoměrně do forem na muffiny (plňte max. do 2/3) a pečte cca 20 min v troubě předehřáté na 180 – 190 °C. Délku pečení přizpůsobte své troubě, vaječné muffiny v ní nesušte zbytečně dlouho, jakmile vajíčka ztuhnou, máte hotovo.

Do voskovaných ubrousků můžete balit svačiny nejen pro děti, ale také svačiny pro chlapy. Domů se ubrousky většinou vrátí lehce zamaštěné a mírně ušpiněné. Stačí je omýt studenou vodou, nechat oschnout a ráno zase použít.

Výhodné balení voskovaných ubrousků a sáčku - louka

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit