Balíkovna za 59 Kč, nebo zásilkovna za 69 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Jak určit typ pleti

Jak určit typ pleti

Každá žena by měla dobře znát svůj typ pleti, aby si uměla vybrat kosmetiku, která jí opravdu pomůže a bude její pleti vyhovovat. I když určitě znáte základní kategorizaci typů, existuje více kritérií, jak pleť posoudit a jednotlivé typy pleti rozšířit i o další proměnné. Proto vám poradíme, jak se v typech pleti dobře zorientovat a uvědomit si, co všechno je při určování typu pleti třeba zohlednit.

Ideální dospělá pokožka

Přibližně od osmnácti let by se měla vaše pokožka zbavovat akné, černých teček a mastné T-zóny spojené především s pubertou. Měla by být měkká, vláčná a přitom krásně napjatá a pružná, v řeči kosmetických kategorií bychom ji označili jako hydratovanou a tonizovanou. Vzhled vaší pleti by už v tomto období ideálně neměly nenarušovat žádné kožní nečistoty, šupinky nebo mastný lesk.

Typ pleti máme sice daný geneticky a nemůžeme ho změnit, nicméně správnou péčí, životosprávou a používáním vhodné kosmetiky lze mnohé nedokonalosti vyvážit.

Ovšem i tak má jenom málo žen zcela ideální a bezproblémovou pleť. Naopak většina z nich by se do škatulky označené „normální pleť“ nevešla, protože se tím či oním kritériem odlišují, jejich typ pleti vyžaduje více výživné nebo naopak hydratační péče, nebo je v různých zónách obličeje odlišná. I proto byste měli znát čtyři základní kritéria, podle kterých se dá pleť posuzovat.

1. Promaštění pleti

Nehezky znějící pojem „promaštění“ definuje množství a charakter kožního filmu, který je závislý především na produkci kožního mazu. S postupujícím věkem se obecně produkce mazu pletí snižuje, proto se například z mastné pleti může stát pleť normální.

Zjistěte jednoduchým testem, jaký máte typ pleti

Odlíčenou pleť omyjte pouze vlažnou čistou vodou (vyhněte se příliš studené nebo teplé vodě) a jemně, spíše lehkým přikládáním bez tření obličej osušte ručníkem. Po zhruba 40 - 60 minutách si na čelo, nos, tváře a bradu přitiskněte kousky papírového kapesníčku:

  • Kousky kapesníčku na obličeji chvilku drží, ale rychle se „pustí“ a jsou na nich jen lehké známky mastnoty - máte normální pleť. U normální pleti je přirozené promaštění dokonale vyvážené, což poznáte tak, že mazové vývody jsou rovnoměrně rozložené po celé ploše vaší pleti – žádná část obličeje tedy není výrazně mastnější než jiné. Pokožka je vláčná, jakoby sametová s jemnými póry, zároveň je přirozeně pružná a napjatá. Bývá prostá nedokonalostí a nemívá sklon k citlivosti.
    Jak pečovat o normální pleť?

  • Kapesníčky na obličeji nechtějí držet a odpadávají, po přitisknutí není žádný kousek kapesníčku mastný - máte suchou pleť. V důsledku nedostatečné činnosti mazových žláz jsou póry suché pleti téměř nerozpoznatelné. Nedostatek mazu pak způsobuje nízkou obranyschopnost pokožky před škodlivinami a vysycháním. Častým rysem suché pokožky je i nerovnoměrná hydratace, která na určitých místech způsobuje kožní šupinky nebo bledší místa. Suchá pleť mívá velmi blízko k pleti citlivé, často přehnaně reaguje na vnější vlivy, je náchylnější k rychlejšímu stárnutí a tvorbě vrásek.
    Jak se starat o suchou pleť?

  • Kapesníčky se snadno přilepí a drží, po sejmutí jsou na všech částech kapesníčku mastné skvrny – máte mastnou pleť. Zvýšená činnost mazových žláz a s ní spojené nadměrné promaštění je pro mastnou pleť typické. Obvykle bývá žlutější, lesklá a kluzká. V T-zóně i mimo ni jsou výrazně viditelné rozšířené póry. Na druhou stranu výhodou mastné pokožky je to, že pomaleji stárne a je odolnější proti vzniku vrásek.
    Jak pečovat o mastnou pleť?

    V jednotlivých vývodech mazových žláz se často hromadí nečistoty, odumřelé kožní buňky a zoxidovaný maz, které se projevují jako černé tečky, tzn. komedony, ucpané póry mohou i hnisat nebo vytvořit červené pupínky. Mastná pleť je proto mnohem náchylnější k tvorbě akné.
    Jak pečovat o aknózní pleť?

  • Kapesníčky na tvářích nedrží, jsou bez mastnoty, ale kapesníčky v T-zóně drží a po sundání (čelo, nos a brada) jsou mastné – máte smíšenou pleť. Smíšený typ pleti je charakteristický nadměrným promaštěním T-zóny a normální až suchou pokožkou v ostatních částech obličeje, především tváří. Vzhledem k rozdílům mezi jednotlivými částmi obličeje, může být péče o smíšenou pleť trošku oříšek.
    Jak se starat o smíšenou pleť?

2. Pružnost pleti a její hydratace

Elasticita pleti a napětí kůže odrážejí kvalitu její hydratace a schopnost vázat na sebe vodu. Určitě jste už slyšeli, že s postupujícím věkem ztrácí vaše pleť pružnost a elasticitu – tak tomu skutečně je. Jedná se o zcela přirozený jev. S přibývajícími léty vaše pleť ztrácí kolagen, elastin a kyselinu hyaluronovou, což způsobuje ztrátu pružnosti i hydratace pokožky. Dehydratací může trpět jak pleť suchá, tak pleť normální, smíšená a dokonce i mastná. Zjednodušeně můžeme říci, že dehydrovaná pleť má vlastně žízeň.

Otestujte si elasticitu pleti doma před zrcadlem

Postavte se před zrcadlo, mezi ukazováčkem a prostředníčkem sevřete líčko a chvilku ho podržte:

  • Pokud máte problém vůbec pleť uchopit, popř. se okolo prstů nevytvoří žádná rýha a pokožka se okamžitě vrátí do původního stavu, je vaše pleť normálně elastická (normotonická pleť) a nevyžaduje v tomto ohledu žádnou další pozornost.
    Jak se starat o mladou pleť?

  • Pokud se pokožka mezi prsty zřasí a do původního stavu se vrací jen pozvolna, vaše pleť má sníženou pružnost, je mírně ochablá (hypotonická pleť). V takovém případě byste měli začít s cílenou regenerací, hydratací a potřebnou péčí. Pokud jste již nezačali, je také nejvyšší čas začít věnovat péči i očnímu okolí a krku a dekoltu.
    Jak pečovat o zralou pleť?

  • Zvrásní-li se pokožka velmi snadno a do původního stavu se navrací obtížně a po dlouhou dobu, taková pleť již nemá dostatečnou elasticitu, je ochablá (atonická pleť). Většinou se jedná o tenčí a sušší pleť, která rychleji podléhá stárnutí a proto vyžaduje zvýšenou péči. Ta je v zásadě stejná jako u předcházející pleti zralé, jen je třeba dbát na velmi citlivé a jemné zacházení.

Otestujte, jak je na tom vaše pleť s hydratací

Před zrcadlem si mírně zatlačte palec do střední části tváře a pootočte jím:

  • Pokud se kůže kolem prstu neobtočí, je hydratace pleti dostatečná a v tomto směru jí nemusíte věnovat další péči.

  • Dojde-li bez většího odporu k obtočení kůže kolem prstu a vytvoří se vrásky, hydratace pleti je nedostačující. V takovém případě bude potřebovat vaši pomoc a vhodnou péči, která jí pomůže navrátit přirozenou rovnováhu.

3. Barva pleti

Každá z barevných složek vaší pleti je dána převahou určitého prvku – žlutou barvu ovlivňuje kožní maz, hnědá je výsledkem kožního barviva, tloušťka zrohovatělé vrstvy kůže, množství vody a stav krevního oběhu ovlivňují tóny modré a červené. Podle zbarvení pleti pak můžete přizpůsobit svou péči o ni. Vliv na zbarvení naší pleti má také náš zdravotní stav, náhlá změna barvy pleti může být signálem těla, že je v organismu něco v nepořádku.

Poznejte barvu své pleti

Pokud si barvou své pleti nejste jistá, k jejímu snadnějšímu určení vám pomůže jednoduché porovnání s listem bílého papíru. Před zrcadlem si papír přiložte k obličeji, v porovnání s jeho čistě bílou barvou se vám bude barva pleti lépe určovat.

  • Bledá, nedostatečně prokrvená pleť, které chybí zdravě růžové zbarvení, ocení důkladnou masáž a pleťové masky s prokrvujícím účinkem. Bledá pleť může také značit nedostatek železa (anemická pleť).

  • Naopak nadměrně prokrvená pleť bývá začervenalá, mnohdy s rozšířenými vlásečnicemi. Taková pleť potřebuje především revitalizaci, hydrataci, výživu a šetrné zacházení. Nesvědčí jí nahřívání a napářka. Začervenalá pleť může být důsledkem vysokého krevního tlaku, ale může se také jednat o počáteční projevy růžovky.

  • Šedavá až namodralá barva typická pro cyanotickou pleť se objevuje u lidí se zdravotními problémy se srdcem nebo plícemi v důsledku nedostatečně okysličené krve. Takový typ pleti vyžaduje jemné a citlivé zacházení a relaxační masáže.

  • Zažloutlá barva pokožky bývá dána především nadměrným množstvím žlučového barviva v krvi. Často bývá spojena i se žlutou barvou očního bělma. Žlutavé zbarvení pokožky už není otázkou kosmetické péče, ale je třeba řešit jeho zdravotní příčiny. Pokud milujete mrkev nebo potraviny obsahující větší množství beta-karotenu a dopřáváte si je opravdu často, může vaše pleť krátkodobě změnit barvu a působit žlutavým dojmem (především na kůži chodidel a dlaní). Tyto projevy jsou ovšem neškodné a během několika dnů či týdnů odezní.

  • Nerovnoměrný tón pleti a pigmentové skvrny na pokožce způsobuje zvýšená produkce kožního barviva melaninu. K hyperpigmentaci je možná překvapivě náchylnější pokožka, která se dobře opaluje - je to právě proto, že obsahuje větší množství melaninu. Nadměrnou tvorbu melaninu mohou vyvolat různé faktory, k hlavním patří sluneční záření, vliv znečištěného prostředí, hormonální vlivy. Jak si s pigmentovými skvrnami poradit?

4. Citlivost pleti

Ať už máte suchou nebo normální pleť, může vykazovat různou míru citlivosti. Zdravá pleť reaguje na vnější podněty zcela normálně, pokud je však přirozený obranný systém pokožky narušen, reaguje pleť přehnaně a je citlivá i na běžné a neškodné vlivy okolí nebo složky kosmetiky.

Jak citlivá je vaše pleť?

  • Normální pleť je přirozeně odolná, na vnější vlivy reaguje přiměřeně a má velmi dobré obranné mechanismy. Nebude mít problém s novým kosmetickým přípravkem, bez obav s ní můžete vyzkoušet zajímavé kosmetické ošetření nebo si dopřát přírodní či konvenční kosmetiku. Nevykazuje žádné problémy, projevují se na ní pouze přirozené známky stárnutí. Proč používat pleťový krém?

  • Citlivá až přecitlivělá pleť reaguje na vnější vlivy a projevy nepřiměřeně a její obranné mechanismy jsou zvýšené. Typická bývá reaktivita na barviva, vonné esence a konzervační látky kosmetiky, proto budete možná delší dobu hledat vhodné kosmetické produkty.

  • Nejnáročnější alergická pleť reaguje na vnější vlivy zcela nepřiměřeně a její obranné mechanismy jsou až chorobně zvýšené. Dokonce i na velmi běžné a neškodné složky kosmetiky dokáže vyvinout opravdu silnou reakci. Při výběru kosmetiky tedy vyžaduje opravdu velkou obezřetnost.

Základem péče o citlivou či alergickou pleť je rozpoznání příčin, které k nepřiměřeným reakcím vedou a eliminace jejich působení. Více o citlivé pleti, na co dát pozor a jak o ni pečovat se dozvíte v článku 6 mýtů a pravd o citlivé pleti.

Dočasné změny pleti

Stav a vzhled vaší pleti může na určitou dobu ovlivnit řada faktorů a to vnitřních i vnějších. Vnitřně jde o zdravotní, psychosociální, metabolické i hormonální výkyvy (např. zhoršená pleť před menstruací, přičemž podobně může pleť reagovat i na zdravotní omezení nebo psychickou nepohodu). Z vnějších vlivů má na naši pleť vliv roční období, změna životního stylu nebo prostředí, alergické reakce a pod. V takových případech nejde o stálou změnu, ale dočasný nekomfort pleti, která se s odezněním problémů vrátí do původního stavu.

Dopřejte své pleti, co potřebuje

Kromě výše popsaných typů pleti se můžete setkat i s pletí unavenou a stresovanou, pletí s poruchami pigmentace, nadměrným výskytem chloupků a dalšími typy. Vězte, že jen málokterá žena má zcela dokonalou, ideální a normální pleť. Pleť většiny z nás se více či méně odklání od onoho ideálu.

Důležité je svou pleť dobře znát a podle toho si vybírat kosmetické produkty. Nezapomínejme však, že základem pro zdravou a spokojenou pleť je vyvážená péče zvenčí i zevnitř. Tedy zdravý životní styl v kombinaci s jemnou a citlivou péčí a ochranou pleti dokáže řadu věcí postupně vylepšit k nepoznání a vaše pleť postupně vykvete do krásy.

Sdílejte produkt s přáteli