Pro menší zásilky balíkovna za 60 Kč, nebo zásilkovna za 69 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Jak vyrobit hmyzí hotel

Jak vyrobit hmyzí hotel

I méně bdělý pozorovatel přírody si všimne, že na loukách už to nešvitoří tolik, jako tomu bylo dřív. Snižuje se množství motýlů, čmeláků i pestřenek. Abychom ubývání hmyzu pomohli zastavit, můžeme toho udělat spoustu. Mimo jiné postavit hmyzí hotel, ve kterém hmyz najde útočiště a naklade larvy. My v Potštejně jsme hotelů postavili hned pět – měli jsme totiž spoustu malých pomocníků. Ukážeme vám, jak vyrobit hmyzí hotel, a třeba vás inspirujeme ke stavbě vlastního.

Na loukách létá méně hmyzu

https://pleva.s6.cdn-upgates.com/x/x5d000f9ca57c6-prairie-2693369-1000.jpg

Louky, pole, lesní cesty i zahrady bývaly dříve plné motýlů, včelek a brouků. Ovšem rok od roku jich je vidět skromnější množství. Každý rok totiž ve světě zmizí 2,5 procenta z celkového objemu hmyzu. Pokud by úbytek hmyzích druhů stále pokračoval stejným tempem, do 100 let by hmyz úplně vyhynul.

K jeho mizení přispívá intenzivní zemědělství, užívání pesticidů, ale také urbanizace a klimatické změny. Nejhůře jsou na tom právě motýli, čmeláci, vosy, včely a noční můry. A protože hmyz představuje důležitou součást potravního řetězce mnoha zvířat, zároveň opylovače řady rostlin a recyklátora živin, má jeho rychlý úhyn velké dopady na ekosystém celé planety.

Úbytek hmyzu postihne ptáky, plazy, obojživelníky i ryby, což může posléze ovlivnit další a další živočichy a samozřejmě i člověka, který je také součástí potravního řetězce.

Jak hmyzu pomoci

Běžný člověk samozřejmě nemůže ovlivnit celou řadu záležitostí, jako je plošné použití pesticidů, nejrůznější technologie v zemědělství nebo rozpínající se urbanizace. Ovšem může toho ovlivnit dost na to, aby podpořil či zachránil konkrétní hmyz ve svém okolí. A to rozhodně není málo. Hmyzu se dá pomoci celou řadou způsobů:

  • nepoužíváním insekticidů a herbicidů (např. Roundup) na zahrádce,

  • ponecháním „neupraveného“ místa na zahradě, které bude určeno právě pro hmyz a menší živočichy, kteří se potřebují někde schovat,

  • stavbou hmyzího hotelu,

  • pěstováním co největšího množství rostlin domácího původu - stromů, keřů, květin i kvítek na zahradě i v truhlících za oknem. Využít můžete třeba některé z osiv kvetoucích lučních trvalek zajímavých pro včelky, ale nejen pro ně. Stačí i malý kousek a zahrada vám ožije před očima!

Podrobněji jsme se této problematice věnovali v článku Situace českého zemědělství, aneb proč a jak pomoci hmyzu

Stavba hmyzích hotelů v Potštejně

V Potštejně již desítky let chováme včelky, ale letos jsme se rozhodli vybudovat domov i pro řadu včelek samotářek, čmeláků, motýlů a dalších broučků. Hmyzí hotel jim poskytne přístřeší, ochranu před deštěm a zimou i klidné místo k odpočinku. Hotel pro hmyz je skrýší, ve které se může nejen ukrýt, ale také v ní naklást vajíčka a následně je nechat vyvinout v larvy.

stavba hmyzích hotelů v Potštejně

výroba hmyzích hotelů v Potštejně

Z jednoho hotelu bude mít prospěch spousta různých hmyzích druhů i vaše zahrada. Navíc krásně vypadá, v jeho blízkosti je vždycky živo, a tak můžete pozorovat hmyzí druhy, které byste jinde v trávě jen těžko pohledali. Výroba hmyzího hotelu je velmi jednoduchá a zároveň představuje výbornou aktivitu pro větší i menší děti. V Potštejně se do stavby hmyzích hotelů zapojilo tolik pomocníků, že vzniklo hned pět krásných obydlí. Všechny fotky ze stavby najdete v galerii pod článkem.

Jak hmyzí hotel vypadá

Hotel pro hmyz vypadá jako domeček či budka o několika patrech. Do jednotlivých pater se umisťují navrtaná polínka tvrdého dřeva, bambus, sláma, suchá tráva, mech, rákos, děravé cihly, šišky a další. Každé patro mívá vyvedené z jiného materiálu, patra jsou různě veliká a mohou být i rozdělená. Měl by být umístěn na suchém a klidném místě, které je dobře chráněno před deštěm.

jak vyrobit hmyzí hotel

proč vyrobit hmyzí hotel

Kdo se v hotelu ubytuje

Nejčastějšími návštěvníky hmyzího hotelu jsou samotářské včely, které se u nás vyskytují poměrně hojně. Patří mezi významné opylovače našich luk a polí a v přírodě jich napočítáte na 600 druhů. V hotelu najdou svůj úkryt také motýli, pestřenky, zlatoočka, berušky a škvoři. Zvláště škvoři a pestřenky budou vaší zahrádce velmi užiteční, protože likvidují škodlivý hmyz, např. mšice.

Včely samotářky

včela samotářka u hmyzího domku

Lidé včelky samotářky příliš neznají, a proto z nich často mají obavy. Především proto, že si jako svá obydlí často vybírají místa v nejrůznějších skulinkách domů - tyto otvory si však samy nevytvářejí, ani nezvětšují, jak si mnozí lidé myslí. Samotářek u nás přitom žijí stovky druhů rozličného vzhledu i velikostí. Jsou mezi nimi malí trpaslíčci, ale i druhy téměř o velikosti čmeláků.

Včelky samotářky jsou velmi klidné a mírumilovné. Ústup považují za nejlepší obranu a žihadlo využijí pouze výjimečně a jen v bezprostředním ohrožení života. Jsou také velmi výkonnými opylovači a na rozdíl od včel medonosných létají i za nižších teplot, či za deště.

Jak vyrobit hmyzí hotel

Nejprve dejte dohromady vše, co vám na stavbu hmyzího hotelu poslouží:

Svolejte všechny pomocníky a společně s nimi dejte dohromady všechny potřeby pro stavbu. Pokud bydlíte na vesnici, zřejmě najdete většinu věcí v kůlně či nedalekém lese.

jak vyrobit hmyzí hotel

návod na hmyzí hotel

Pro konstrukci se hodí obyčejná překližka, deska starého nábytku, nařezané prkno, starší desky z půdy nebo kus stromu. Do dřevěného rámu budete umisťovat tenké nařezané špalíky s otvory, v Rakousku k tomuto účelu používají staré děrované cihly nebo do cihly díry vyvrtají, stejně jako jsme to udělali my do dřeva. Do dřevěných hranolů, špalíků či cihel vyvrtáte otvory ve velikosti dva až deset milimetrů.

jak vyrobit hmyzí hotel

návod na výrobu hmyzí hotel

Výplň hotelu bude tvořena šiškami, rákosy, kořeny. Určitě se vám hodí rákosová, slaměná a bambusová stébla dlouhá zhruba jako tužka. Perfektní službu vám udělají i srolované rákosové rohože, sláma, staré větve, polínka nebo suché bezové větve. Střecha hmyzího hotelu je ideální na pěstování mechu, netřesku a dalších teplomilných a na půdu i vodu nenáročných rostlin. Pokud budete chtít hmyzí hotel ozelenit, připravte si keramickou trubku či květináč, do kterého hlínou zahrnete výhony ostružiníků či maliníků.

Až budete mít všechny potřeby pohromadě, můžete se pustit do samotného díla:

  • Z prken či překližky vyrobíte konstrukci podobnou domečku se střechou. Jednotlivé destičky nařežte raději sami, na zatloukání hřebíků si přivolejte malé pomocníky.

návod na výrobu hmyzího hotelu

  • Připravte si polínka, hranoly či cihly, do kterých vyvrtáte díry o velikosti dva až deset milimetrů. Otvory by měly mít různou velikost, aby sloužily různým hmyzím hostům.

jak vyrobit hmyzí domek

  • Další patra hmyzího hotelu vystelte slámou, trávou, rákosem, šiškami a různým materiálem. Vše je třeba pečlivě zpevnit a veškerý prostor beze zbytku zaplnit.

postup výroby hmyzího hotelu

  • Celou konstrukci následně zapleťte provázkem, aby náplň nevypadávala. Nezapomeňte také potáhnout pletivem, aby se do hmyzího hotelu nedostali ptáci a nechodili tam hmyz zobat jako na krmítko.

výroba hmyzího hotelu

  • Hmyzí hotel instalujte do zarostlejšího koutu zahrady, ideálně do její květnaté části. Někteří hoteliéři ho natlučou na vysoký kůl, takže vypadá jako ptačí budka, jiné hotely jsou postaveny na zemi či na kamenech. Někdo připevní hmyzí hotel přímo na stěnu kůlny, další ho opře o strom.

Pokud chcete podpořit druhovou pestrost hmyzu ve vaší zahradě, můžete u podezdívky vašeho domu zhotovit úzký pruh písku, ze kterého vznikne hnízdiště pro slunéčka sedmitečná, sršně a zlatoočky obecné.

hmyzí hotely, návod na výrobu

Hmyzí hotel představuje příbytek pro celou řadu hmyzích druhů, kterým poskytne zázemí a klid. Ti vám zase pomohou zbavit se škůdců ze zahrádky. Počítejte s tím, že zabydlení hmyzího hotelu chvilku potrvá. Největší zájem o něj propukne až na jaře příštího roku, v době zakládání nové generace. Některé druhy jej však mohou objevit i jako vhodné místo pro přezimování.

Pro děti (a nejen pro ně) je výroba hmyzího hotelu příjemnou aktivitou a ještě zajímavější záležitost představuje pozorování jednotlivých návštěvníků hotelu. Hmyzí hotel navíc vypadá hezky v každé zahrádce, takže má i svou estetickou hodnotu a poslouží jako krásná dekorace na zahradu.

Pokud se vám do vyrábění hmyzího domku zrovna nechce, ale přesto byste samotářským včelkám či dalšímu užitečnému hmyzu rádi poskytli přístřeší a své zahradě tak dopřáli bohaté opylování a pomoc od mšic a dalších škůdců, můžete si vybrat z naší nabídky hmyzích hotelů:

Hmyzí hotel pro samotářské včely

Hmyzí hotel pro samotářské včely


Krásný hmyzí domeček s dutinkami, které při hledání vhodného příbytku ocení zejména včelky samotářky pro nás vyrábí pan Váhala, truhlář a včelař z vesničky poblíž Valašského Meziříčí, se kterým už spolupracujeme dlouhá léta. Na jeho výrobu využívá dřevo zbývající při výrobě včelích úlů, na které se specializuje.

Domeček je tvořen pouze dutinkami, neobsahuje tedy žádnou výplň, kterou by bylo třeba měnit, nebo doplňovat. Rozměry domku: 21 x 23 cm, výška 25 cm.


Hmyzí hotel pro užitečný hmyz a včelky samotářky, velký

Hmyzí hotel pro užitečný hmyz a včelky samotářky, velký

Krásný hmyzí domek s výplní, kterou při hledání vhodného příbytku ocení nejrůznější užitečný hmyz, ale zejména včelky samotářky, slunéčka sedmitečná a zlatoočky.

Výplň je tvořena slámou, borovými šiškami, suchým listím, bambusem a navrtanými špalíčky z listnatých dřevin (dub, ovocné stromy). Pavučinka je z přírodního motouzku.

Hmyzí domek je vyroben českým řemeslníkem ze smrkového dřeva. Rozměry domku: výška 44 cm, šířka 28 cm, hloubka 9,5 cm.


Hmyzí hotel pro užitečný hmyz a včelky samotářky, malý

Hmyzí hotel pro užitečný hmyz a včelky samotářky, malý

Roztomilý malý domeček s výplní, kterou při hledání vhodného příbytku ocení nejrůznější užitečný hmyz, ale zejména včelky samotářky, slunéčka sedmitečná a zlatoočky. Díky svým rozměrům je ideální do menších zahrad, předzahrádek, nebo na balkony.

Výplň je tvořena slámou, borovými šiškami, suchým listím, bambusem a navrtanými špalíčky z listnatých dřevin (dub, ovocné stromy). Pavučinka je z přírodního motouzku.

Hmyzí domek je vyroben českým řemeslníkem ze smrkového dřeva. Rozměry domku: výška 16 cm, šířka 14 cm, hloubka 7 cm.


Hmyzí hotel pro včelky samotářky

Hmyzí hotel pro včelky samotářky

Hmyzí domek se speciálními otvory pro včelky samotářky poskytne ubytování až pro 100 včel. Hmyzí domeček chrání kovová mřížka, aby si na larvách a vajíčcích samotářek nepochutnali ptáci, vyroben je z masivního dřeva o síle 2 cm, střecha i nožičky jsou vyrobeny z recyklovaného plastu.

Rozměry hmyzího domku bez střechy a nožiček činí 20 x 20 x 20 cm. Hmyzí domeček pro včelky samotářky nabízíme ve dvou designových variantách: list a čtverec. U každé z nich si můžete zvolit možnost pověšení na stěnu, nebo s nožičkami pro postavení na zem.


Dvoupatrový hmyzí hotel pro včelky samotářky

Hmyzí hotel pro včelky samotářky - dvojitý

Tento dvoupatrový úkryt pro včelky samotářky tvoří sestava dvou výše uvedených hmyzích domků. Ubytuje tak v sobě až 200 pilných včeliček, a to už je pro vaši zahradu slušné opylování! Hmyzí domek tvoří přesně takové dutinky, které včely samotářky vyhledávají ve volné přírodě. Hmyzí domeček a jeho obyvatele chrání před ptáky kovová mřížka.

Rozměry hmyzího domku bez střechy a nožiček jsou 40 x 20 x 20 cm. Patra mají vstupní otvory zpracované ve dvou provedeních - jedno patro ve tvaru listu a druhé ve tvaru čtverce. Dohromady tak tvoří zajímavý designový prvek do každé zahrady.


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit