Doručení na výdejní místo od 67 Kč, doručení na adresu od 104 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Jak vyrobit medovinu krok za krokem: je to věda!

Jak vyrobit medovinu krok za krokem: je to věda!

Zvykli jsme si doma vyrábět spoustu dobrot - chleba, šunku nebo jogurty. Je to zábava a přesně pak víme, co v nich najdeme. Jen se někdy pořádně zapotíte a také si pěkně počkáte. A výroba domácí medoviny, to už je pořádný oříšek. Nemluvě o tom, že počkat si na ni můžete klidně i několik let.

Vybrat kvasinky, zajistit kvalitní vodu a ohlídat teplotu při kvašení, to je to nejmenší. Ohlídat si ale musíte i kvalitu medu, správně odhadnout dobu kvašení a k tomu všemu ještě určit dobu zrání. Že tedy trvá pěkně dlouho, než přijdete na ten nejlepší postup, je celkem jasné. My se to učili od roku 1990.

Vybíráme ingredience

výroba domácí medoviny, vyroba medoviny, medovina drink

Na první pohled to vypadá jednoduše: k výrobě medoviny potřebujeme jen med, vodu a kvasinky a živnou sůl. Jenže výslednou chuť zde výrazně ovlivňuje nejen samotný med, ale i zbylé dvě složky, takže už shánění ingrediencí dá hodně práce.

Vodu je vhodné vybírat v co nejvyšší kvalitě, tedy ne jen natočit nějakou z kohoutku. My používáme téměř kojeneckou, díky které jsou naše naše medoviny velmi jemné.

Kvasinky jsou kapitolou sama pro sebe, používají se speciální přímo pro výrobu medoviny. Zakoupit je můžete za přibližně stokorunu, z jednoho 20gramového sáčku vyrobíte klidně 100 litrů nápoje. Vyzkoušeli jsme hned několik druhů, teplot a délek kvašení, než jsme objevili tu správnou kombinaci ;-) Jak jednou objevíte nejvhodnější kvasinky, budete už každý rok řešit jen kvalitu medu, který se na chuti podepisuje největší měrou.

výroba domácí medoviny, vyroba medoviny, med pro výrobu medoviny

Protože se s každou sezónou kvalita medu mění, záleží třeba na počasí, musíte každý rok pečlivě vybírat, který med do výroby zařadíte. Slouží k tomu cvičené chuťové pohárky degustátorů a opět zkušenosti z předešlých let. Pokud se vám prvních pár várek nepovede, nesmutněte – období získávání zkušeností je lemováno nezdary a člověk se tím musí prokousat.

Používá se pouze kvalitní med, nikoli nakvašený, jak je běžné třeba při výrobě pálenek z ovoce. Na to pozor! Specifických (zajímavých) výsledků pak dosáhnete s jednodruhovými medy, tedy takovými, ve kterých je med pouze z jednoho druhu květů. Běžné jsou jednodruhové medoviny z akátového, slunečnicového nebo lipového medu, patří sem i medoviny z lesního (medovicového) medu. Smíšeného medu je více a je levnější, takže můžete při výrobě medoviny z květového medu ušetřit. Například naše medovina z květového medu je oproti jednodruhovým levnější o přibližně 20 %.

Jdeme kvasit

Teorii máme za sebou a můžeme začít „vařit“! Uvozovky jsou zde na místě, protože my používáme kvašení za studena, tedy při 9 °C. Výroba medoviny za studena je sice delší proces, ale za to výsledná medovina obsahuje více aromatických látek, má lepší chuť a zachovává si všechny blahodárné látky z medu, které se mohou vysokými teplotami ničit. A tak jsme u tohoto způsobu už zůstali.

Obecně se jinak kvasinkám dopomáhá zvýšenou teplotou přibližně 25 °C, při které jsou aktivnější. Proces pak zabere 4-5 týdnů, což je i tak docela dlouhá doba, že?

Díky kvašení získá medovina obsah alkoholu nad 10 % a tím máme tu nejsložitější část za sebou. Teď už ji jen nechat vyčeřit, aby se pročistila od kalů, a přečerpat do čistých nádob. V nich bude dozrávat.

Máme už hotovo?

Zrání probíhá při 10 °C i několik let, takže výroba domácí medoviny určitě není práce pro někoho, kdo nemá trpělivost. Právě během tohoto období se nejvíce rozvíjí chuť medoviny, a proto nic nejde moc uspěchat. Kdy je proces zrání u konce, rozhodují opět chuťové pohárky degustátorů. Nic dalšího se už nepřidává – ani cukry, ani další alkohol, ani žádná „éčka“. Tedy alespoň ne u nás.

I přes vyčeření je běžné, že se po čase objeví v láhvi sediment jako u moštu. Na závadu to není, do sklenek ale nepatří. Nalévejte proto opatrně ;-)

Koktejly z medoviny, medovina drink, vyroba medoviny


Jak to všechno začalo?

„K výrobě medoviny mě dlouhodobě přemlouvala manželka. Poslední kapkou byli zákazníci, kteří nám říkali, že máme vynikající výrobky, ale že v našem sortimentu chybí medovina. Nejprve jsem zkoušel medovinu v 10 l demižonech poté v 50 l a poté nebylo daleko k 300l. Nyní naše medovina zraje ve velkoobjemových nádržích. Výroba v 10 a 50 l demižonech byla snazší než ve velkých objemech a ne všechny várky se povedly. Ač jsem prostudoval spousty materiálů o zpracování medu a výrobě medoviny, tak samotný proces výroby byl úplně jiný. Některé poznatky jsem musel tím pádem přehodnotit. Následně byla výroba medoviny systémem pokus omyl. Zjistil jsem, že na výrobu medoviny nelze 100% uplatit ani rady vinařů. Jsem rád, že je tato fáze za mnou a že si dnes mohu pochutnat na naší jedinečné medovině.“

Milan Pleva zakladatel rodinné firmy

Jak si medovinu vychutnat

medovina drink, ledová tříšť z medoviny
Ledová tříšť z medoviny pro letní osvěžení

Medovina je báječná sama o sobě a možností, jak si ji vychutant je mnoho. Skvěle vždy chutná jednoduše při pokojové teplotě.

Pro zahřátí v chladných a mrazivých zimních dnech si medovinu ohřejte. Aby si teplá medovina zachovala maximum blahodárných látek z medu, vždy ohlídejte, aby se nezahřála na více než 40 °C.

Pro letní osvěžení si medovinu dopřejte vychlazenou z lednice, popřípadě s ledem, nebo si připravte jedinečnou medovinovou ledovou tříšť. Její příprava je velmi jednoduchá - medovinu přelijte do plastové lahve a vložte do mrazáku. Alkohol obsažený v medovině zůstane tekutý, ale voda zmrzne, vytvoří se tak nápoj konzistence ledové tříště s výjimečnou medovinovou chutí.

Letní koktejly a teplé nápoje z medoviny

Medové víno se také perfektně hodí pro přípravu nejrůznějších míchaných nápojů. Inspirujte se našimi recepty na přípravu 6 osvědčených letních koktejlů z medoviny jako je například mojito s medovinou nebo skvělé české drambuie.

medovina drink, koktejly z medoviny, teplá medovina

Pro zahřátí je jasnou volbou teplá medovina, vyzkoušejte naše návody na teplé nápoje s medovinou, mezi kterými najdete například svařák z medoviny. Ochutnejte také originální míchaný medovinový nápoj, který skvěle zahřeje - horkou medovinu dle barmana Giulia Capuzza. Zkoušejte, ochutnávejte a nebojte se vlastních experimentů :-) Při přípravě teplých nápojů však nezahřívejte medovinu na více než výše zmíněných 40 °C.


Chcete se dozvědět o medovině víc? Stáhněte si náš ebook!


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit