Doručení na výdejní místo od 67 Kč, doručení na adresu od 104 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Lupénka – proč vzniká a jaké jsou možnosti léčby

Lupénka – proč vzniká a jaké jsou možnosti léčby

Lupénka se četností svého výskytu pomalu řadí k civilizačním chorobám. Jedná se o onemocnění, které se sice částečně dá vyléčit, ale mohou se u něj objevovat recidivy. Nejčastěji se poprvé projeví v období puberty, nebo pak po čtyřicítce. Může vás zastihnout také v pozdějších obdobích hormonálních změn, například po porodu nebo v období přechodu. Dobrá zpráva je, že ačkoli lupénka v současné době není zcela vyléčitelná, její příznaky a projevy se dají velmi úspěšně potlačit.

Chronické kožní onemocnění

Lupénku není možné úplně vyléčit, ale dají se úspěšně potlačit její příznaky a projevy.

Lupénka patří k chronickým kožním onemocněním, u nichž mohou probíhat časté návraty. Její latinský název je odvozen od slova „psora“ označujícího škrábání či odlupování. Jedná se o viditelnou poruchu kůže, tedy neinfekční, zánětlivé a autoimunitní onemocnění. V některých případech může mít lupénka projevy i na nehtech a postihovat i klouby. Projevy na kloubech se do jisté míry podobají revmatoidní artritidě, proto se u lupénka postihující klouby označuje jako psoriatická artritida. V současné době je lupénka tak častá, že se pomalu začíná řadit k civilizačním chorobám.

Příčiny vzniku lupénky

Lupénka propukne většinou v období puberty, nebo po čtyřicátém roce života. Není to ale pravidlem – může se objevit také dříve i později. Nemoc často propukne při stresové situaci nebo se s ní pacient poprvé setká při celkových hormonálních změnách, nejčastěji v pubertě, u žen pak v těhotenství nebo v období přechodu.

lupenka příčiny, lupenka léčba Foto: Wikimedia Commons autor: Jacopo188, CC BY-SA 3.0

O příčinách a faktorech vyvolávajících lupénku se v odborných kruzích velmi často diskutuje a názory na problém nejsou zdaleka jednotné.

Velmi častým faktorem vzniku lupénky bývají rodinné dispozice. Dědičnost se ale netýká samotného onemocnění, ale pouze na náchylnosti k jeho vypuknutí, ke kterému se pak přičítají další provokující faktory, který nemoc vyvolají.

Lupénka se řadí mezi autoimunitní choroby. Imunitní systém v takovém případě kvůli chybné reakci v podstatě napadá části vlastního organismu. Na vzniku autoimunitního onemocnění se může podílet genetika, ale také vliv životního prostředí a v neposlední řadě životní styl.

Mezi další vyvolávající faktory lupénky mohou patřit infekce dýchacích cest, virózy, poranění, jiné vnitřní choroby a také hormonální vlivy. Překvapivě mohou lupénku vyvolat také podněty s kůží zdánlivě nesouvisející jako například stres, alkohol či pobyt v prostředí se suchým vzduchem nebo nízkými teplotami.

Sedmkrát rychlejší odlupování kůže

Při lupénce dochází k velmi rychlému odlupování pokožky, které probíhá až sedmkrát rychleji než u běžné zdravé pokožky. Je to dáno narušením funkce bílých krvinek (T-lymfocytů) a jejich aktivací v důsledku nevhodné reakce imunitního systému, čímž vzniká kožní zánět. Kožní buňky se velmi rychle začínají množit, rychleji rostou, ale také nedokonale rohovějí. To prakticky znamená neustálé odlupování kůže provázené nepříjemným svěděním a škrábáním.

Běžná kožní buňka, která je zdravá, vyzraje a dostane se na povrch kůže zhruba za měsíc, u lupénky tento proces proběhne za 4 dny. Jedná se tedy o sedminásobné zrychlení.

Vnější a vnitřní léčba

Dobrá zpráva je, že lupénka je v dnešní době již velmi dobře léčitelná, nicméně jedním dechem musíme dodat, že i tak může docházet k recidivám, popř. dojde pouze ke zmírnění příznaků.

Lupénku můžete léčit vnitřními i vnějšími prostředky. Protože lupénka je onemocněním celého organismu, má na její průběh obrovský vliv celkový životní styl. Často stačí více naslouchat svému tělu a myslet na to, čím mu prospíváte a čím naopak negativně ovlivňujete jeho přirozenou schopnost bojovat o své zdraví. Jako mnoho dalších kožních onemocnění jako jsou ekzémy, seborea, akné (i u dospělých) nebo třeba růžovka, tak i lupénka bývá projevem vnitřní nerovnováhy a nesprávného fungování imunitního systému. Proto často nestačí zaměřit se jen na potlačování příznaků – kožních projevů, ale snažit se o ozdravení a posílení celého organismu. Zdravěji jíst, lépe spát, vyhýbat se stresu a pravidelně se hýbat na čerstvém vzduchu.

Základem je zdravý a vyvážený jídelníček

Na rovnováhu a posílení celého organismu má dlouhodobé vyvážené stravování zásadní vliv. Je to klíč ke správnému fungování střev, která slouží nejen ke vstřebávání živin, ale tvoří také základ pro zdravý imunitní systém.

lupénka jídelníček, lupenka strava

Co nejvíce proto omezte konzumaci polotovarů, potravin s velkým množstvím umělých náhražek (éček), uzenin, smažených a mastných jídel, bílého pečiva, sladkostí (také ve formě nápojů) a alkoholu. Uberte na spotřebě mléka a mléčných výrobků a upřednostněte zakysané mléčné výrobky. U lupénky také může pomoci vyhnout se citrusovým plodům. Při kožních problémech se také obecně nedoporučuje jíst příliš kořeněná jídla.

Naopak dbejte na dostatečný příjem vitaminů, vlákniny a tekutin (základem by měla být voda, bylinné čaje, nepřislazované ovocné a zeleninové šťávy), pravidelně jezte ryby, ořechy a semínka – obsahují vysoké množství omega-3 mastných kyselin (základní protizánětlivé živiny), celozrnné výrobky, upřednostňujte libové maso, zeleninu a ovoce ideálně v bio kvalitě (doporučují se obzvláště druhy bohaté na antioxidanty, např. jablka, jahody, maliny, brusinky, borůvky, goji, brokolice, kapusta, špenát).

Pusťte na lupénku sluníčko

slunce lupénka, fototerapie lupénka

Slunce je ve většině případů při lupénce dobrým pomocníkem a dokáže s kožními projevy lupénky doslova divy. Mimo jiné díky slunci získáváme důležitý a často nedostatkový vitamin D, který má zásadní vliv na imunitní systém. Aby měly sluneční paprsky na pokožku s lupénkou dobrý vliv, je třeba sluníčko rozumně dávkovat. Přílišné slunění může pokožku totiž naopak vysušovat a to je to poslední, co psoriatická pokožka potřebuje.

Vzhledem k tomu, že ultrafialové záření je pro mnohé pacienty s lupénkou tak efektivní, používá se také v různých umělých formách jako tzv. fototerapie. Léčba ultrafialovým světlem může probíhat ambulantně nebo si za ní rovnou vyjedete do lázní.

Výjimkou je tzv. fotosenzitivní psoriáza, vzácná forma lupénky, kdy ultrafialové záření (tedy i slunce) stav lupénky naopak zhoršuje. Pokud máte s vlivem slunečního záření špatnou zkušenost, raději se sluníčku vyhýbejte.

Pravidelné mazání je pro pokožku s lupénkou balzám

Velmi důležité pro úspěch léčby lupénky a potlačení jejích nepříjemných kožních projevů je poctivé a pravidelné promazávání a hydratace pokožky, především postižených míst. Obzvláště v zimě psoriatická pokožka ocení hutné a mastné krémy. Dnes je k dispozici široká škála krémů a mastí s některým z přírodních produktů. Pokud půjdete k lékaři, nebo na kožní, často dostanete masti a krémy na bázi kortikoidů. O kortikoidech najdete mnoho informací, ale asi nejdůležitější je, že kortikoidy neléčí vlastní onemocnění a při dlouhodobém používání kortikoidů dochází k potlačení vlastní obranné reakce kůže. Dříve platilo, že tyto léky lékaři předepisují zejména v akutních fázích onemocnění, praxe bohužel bývá taková, že to je první mastička, se kterou člověk odejde z ordinace.

Najít vhodný krém, který bude vaší pokožce vyhovovat možná bude vyžadovat nějaký čas. Určitě se ale vyplatí zkoušet a najít si ten svůj, který pomůže a uleví. Z našich produktů můžeme doporučit:


Bambucký balzám s propolisem

léčba lupénky, krém na lupénku, Bambucký balzám s propolisem

Přírodní balzám bez přidané parfemace nabízí jedinečnou kombinaci celé řady unikátních přísad, které působí nejen na krásný vzhled, ale i celkové zdraví od spodních vrstev pokožky. V balzámu najdete bio bambucké máslo lisované za studena, které obsahuje vitamíny A, D, E, F a dále antioxidanty, mastné kyseliny a fytosteroly. Právě tato složka se postará, aby vaše pokožka byla stále dokonale hydratována.

Špatnou pleť má často na svědomí nízká kvalita ovzduší a pracovní stres. Aby se buňky dokázaly uvolnit a správně regenerovat, je druhou nejdůležitější přísadou v tomto balzámu certifikovaný extrakt z propolisu, který má výrazné antiseptické účinky. Je vhodný při péči o problémovou pleť, protože urychluje celý proces hojení a účinně chrání proti volným radikálů a oxidačnímu stresu.

„Výborný balzámek na pleť. Příjemná vůně, hojí, hydratuje.“

Irena

„Léčí a krásně voní.😊“

Dagmar

„Velmi příjemná vůně a nesporné léčivé účinky.“

Honza

„Výrazné zlepšení hojení problematických míst.“

Lenka


Mast s propolisem

léčba lupenky, krém na lupénku, Mast s propolisem, propolisová mast

Mast s propolisem je pro své regenerační a hojivé účinky ideální pro použití na suchou, popraskanou a problematickou pokožku. Ochrannou bariéru pokožky narušuje velké množství vnějších vlivů, důsledkem může být ztráta potřebné hydratace a průnik škodlivin a alergenů do pokožky. Ať už je důvod suché kůže jakýkoli, nejlepší obranou i prevencí je její důkladné promazávání. Mast je také vhodná v případě, že je vaše pokožka citlivá na bambucké máslo, kokosový olej nebo jiné přírodní oleje.

„Vynikající promašťující krém na suchou nebo podrážděnou pokožku.“

Jana

„Velmi příjemný produkt, výhodou je, že není vůbec parfemovany, tudíž ho může používat i moje maminka, která je alergik a jen tak něco nesnese. Skvělý na popraskanou kůži, hojí a vyhlazuje.“

Bára

„Mast jsem si objednala na psoriazu. Je vidět zlepšení.“

Marie

„Výborná hojivá mast.“

Blanka


Medová mast s propolisem

léčba lupénky, krém na lupenku, Medová mast s propolisem

Propolisová mast s medem citlivě pečuje o suchou a popraskanou pokožku, pomůže od drobných prasklinek, které mohou být vstupními branami pro infekci. Základem medové masti je účinný propolis, který pomáhá hojit a zmírňovat obtíže. Mast může také pomoci s nepříjemnými ekzémy i výskytem plísní. Propolis také může pomoci lidem, které dlouhodobě trápí hemeroidy. Uklidňuje a regeneruje kůži po ozařování a má mnoho dalších využití.

„Skvělá mast na jakýkoliv problém na pokožce. Super hojící účinky.“

Helena

„Je to úžasná záležitost na téměř všechny kožní problémy. Mám neustále při ruce.“

Lída

„Ohromně léčivá, mám s ní dlouhodobé zkušenosti.“

Verinka

„Výborně promastí a hojí kůži.“

Eva


Čím ještě podpořit léčbu lupénky

Pokožku neškrábejte a nikdy násilím nestrhávejte šupinky. Kůži naopak chraňte před podrážděním a třením volným bavlněným oblečením. Každý nový krém, olej či jiný přípravek si vždy nejdříve otestujte na malé ploše kůže.

Vlhkost dělá lupénce dobře

Optimální vlhkost vzduchu ve vnitřním prostředí by se měla pohybovat v rozmezí 40 - 60 %.

Dbejte na správnou vlhkost vzduchu doma i v práci. Optimální vlhkost vzduchu přináší psoriatické pokožce úlevu. Pokud je vzduch suchý, pokožka si nedokáže přirozenou vlhkost udržet a vysušuje se. Zatímco doma můžete na topení připevnit nádržku s vodou nebo si koupit profesionální zvlhčovač, v práci to bude poněkud těžší, protože kanceláře často trpí tzv. syndromem nemocných budov. Zkuste tedy alespoň často větrat, pořídit si na pracovní stůl dvě květiny, celý den dostatečně pít (a to i v zimě, kdy je přirozeně nižší pocit žízně) a aktivně se hlásit o každou pochůzku, byť byste měli vyrazit jen o dvě ulice dál na poštu.

Šetrná hygiena a hydratace

Při péči o pokožku s lupénkou je samozřejmě důležitá také pravidelná a především šetrná hygiena s důrazem na hydrataci pokožky. Před dlouhým koupáním ve vaně dávejte přednost rychlé sprše, ideálně s jen mírně teplou vodou. Horká voda totiž narušuje přirozenou ochrannou vrstvu pokožky mnohem rychleji a opět tak usnadňuje její vysychání. Při umývání i následném osušování pokožku zbytečně nedrhněte. Po každé koupeli či sprše dopřejte pokožce důkladné promaštění a hydrataci. Využít můžete například kokosový, levandulový nebo olivový olej - pár kapek si můžete přidat i do koupele. Oleje vždy nanášejte na ještě vlhkou pokožku, nebo mokrýma rukama. Z našich produktů vám můžeme doporučit:


Medové tělové mléko

lupénka kosmetika, tělové mléko na lupenku, Medové tělové mléko

Voňavé přírodní tělové mléko je určeno k výživě a regeneraci pokožky na celém těle. Je vhodné i na velmi suchou pleť. Obsahuje včelí med, který je bohatý na bílkoviny, minerální látky, vitaminy a enzymy, tedy všechny potřebné látky, které se postarají o dokonalé vyživení pokožky. Ihned po nanesení na pokožku pocítíte dotyk hebkosti. Pravidelným používáním docílíte svěží, vláčné a sametově jemné pokožky. Tělové mléko se lehce vstřebává a krásně voní po medu.

„Na tomto mléku začínám být závislá. Nádherná vůně, perfektně se roztira a vstřebává, stačí malé množství. Pleť začíná být po týdnu používání jemná“

Petra

„Jemné tělové mléko, příjemná vůně a složení, které skvěle hydratuje.“

Hanka

„Nejlepší tělové mléko, jaké jsem kdy měla. Vyřešilo můj problém se suchou kůží na loktech a holeních. Má příjemnou, nevtíravou, dlouhotrvající vůni, lehce se vstřebává a nezanechává mastný film.“

Stanislava


Sprchový krém s medem a makadamiovým olejem

lupénka kosmetika, Sprchový krém s medem a makadamiovým olejem

Tento sprchový krém jsme vymýšleli tak, aby perfektně nejen umýval, ale zároveň i aktivně hydratoval. Během několika minut tak získáte krásně čistou a vláčnou pokožku, bez nutnosti strávit další čas natíráním tělového mléka. Snadné a rychlé.

Za krásnou vůní, hustou konzistencí a relaxačními účinky zde stojí především makadamiový olej. Díky dalším složkám se rychle vstřebává a uzamyká vláhu v pokožce, takže si hned po vystoupení ze sprchového koutu všimnete krásné hebké kůže bez nepříjemného mastného filmu. Nejen, že pomáhá uzamknout vláhu, ale podporuje také prokrvení a regeneraci buněk.

„Úžasný, krásně hydratuje... po použití není potřeba dalších krémů či olejů!“

Anna

„Skvělý sprcháč. Krásně voní a kůži i promastí.“

Helena

„Sprchový krém je velmi příjemný, není nutné používat po osprchování další krém.“

Eva

„Moc pěkně voní, pokožka po umytí je dobře hydratovaná.“

Dita


Pánský sprchový krém s propolisem

lupénka kosmetika, Pánský sprchový krém s propolisem

Sprchový krém určený pro pány se postará nejen o čistotu pokožky bez narušení ochranné vrstvy, ale zároveň ji také hydratuje a zvláčňuje. Žádnou další kosmetikou už se nemusíte zdržovat. Krém jsme postavili především na účincích propolisu, který je pro pokožku doslova požehnáním.

„Jako vůní má opravdu zajímavou, netypickou, ale příjemnou. Pokožku dobře hydratuje a zanechává pocit drsného uvolneni.“

Agave

„Krásně voní, dobře myje.“

Dominik

„Příjemně voní, pokožka není vysušená.“

Lukáš


Nezapomínejte na důležitost spánku

Kvalitní a dostatečný spánek, pro psychické i fyzické zdraví je nenahraditelný. Dopřejte svému tělu čas pro regeneraci a spěte 6 – 8 hodin denně, podle toho, kolik vám osobně vyhovuje. Snažte se chodit spát ve stejnou dobu a pamatujte na to, že každá hodina před půlnocí se počítá za dvě, proto se odeberte do postele ideálně v 10, ale nejpozději v 11 hodin. Více tipů pro dosažení kvalitního spánku najdete v článku Aby se hezky spinkalo. Co udělat pro kvalitní spánek?.

Pobyt u moře přináší zlepšení

lupénka, pobyt u moře

Obecně se projevy lupénky zmírňují v jarních a letních měsících. Je to způsobeno výše zmíněným vlivem slunečního záření a vyšší vlhkosti vzduchu. Pokud k tomu připočítáme relax a odpočinek spolu s blahodárným vlivem slané mořské vody, je dovolená u moře skvělým způsobem, jak výrazně zlepšit stav pokožky s lupénkou. Pro dosažení nejlepšího účinku se doporučuje pobýt u moře nejméně tři týdny. Pokud se na dovolenou zrovna nechystáte, dopřejte si alespoň solné koupele ve své vaně, nebo zkuste navštívit solnou jeskyni.

Psychická pohoda, půl zdraví

Stres ovlivňuje celý náš organismus a lupénku může nejen vyvolat, ale také výrazně zhoršovat její průběh. Je samozřejmě snadné říci, že je nutné se stresu vyhýbat, ale toto doporučení je mnohdy prakticky neproveditelné. Mnohem důležitější je, jak se stresem umíme nakládat. Snažte se hledět na svět optimisticky, hledat vždy ty světlejší stránky věci a najděte si čas na sebe a na věci, které vás těší a které vám pomohou se odreagovat a zrelaxovat.

Najděte si svou fyzickou aktivitu, může to být jóga, zumba nebo jiné kolektivní aktivity, které dokáží snížit úroveň stresu a navodit pocit štěstí. Nebo si jen po příchodu z práce zapněte svou oblíbenou hudbu a nechte se zlákat k tanci. Nebo si užívejte dlouhé procházky v přírodě. Oprašte své zájmy a koníčky, nebo začněte s těmi, které už dlouho chcete zkusit, ale stále to odkládáte. Cokoli, na co se budete těšit. Stresu jsme se více věnovali v článku Jak stres ovlivňuje imunitu: 7 rad na jeho zvládání na základě vědeckých studií.

A buďte na sebe milejší, nebuďte k sobě zbytečně kritičtí. Z případných chyb se poučte a dál je nerozebírejte. Naopak se pochvalte (občas i odměňte, třeba lžičkou medu :-), když se vám něco podaří, nebo splníte nepříjemný úkol.


Nenašli jste, co jste hledali? Navštivte naši poradnu, najdete zde i odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu.
Případně zde můžete položit svůj dotaz, rádi vám poradíme!

Přejít do poradny


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit