Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Medovina – víno z medu starší než samo lidstvo

Medovina – víno z medu starší než samo lidstvo

Traduje se, že medovina vznikla dříve než lidstvo samo a oblíbili si ji v pradávných dobách Řekové, Římané, Germáni, Kelti i Slované. A dokonce se traduje, že opojnou chuť medoviny okusili i antičtí bohové na vrcholu hory Olymp. Jak ji dnes vyrábíme, které druhy jsou dostupné na trhu a co všechno od ní můžeme čekat? Není to jen o alkoholu!

Zázrak přírody

medovina Pleva

Zajímá vás, jak medovina vlastně vznikla a kdo měl ten skvělý nápad? Sama příroda – v dobách největších such totiž včely obsadily díry v baobabech, a když přišly mohutné deště, med se smíchal s vodou a přírodními kvasinkami. Směs pak fermentovala, a tak vznikl první kvasinkový (a alkoholický) nápoj na světě – medovina, kterou později objevil a zamiloval si člověk. Údajně ji objevili obyvatelé Afriky před desítkami tisíc let.

Medovina přitom měla odjakživa charakter nápoje, který se hodil k oslavám, což potvrzuje i to, že v dávných dobách se s ní bylo možné setkat hlavně na panovnických dvorech a rodových oslavách.

Její výroba je dodnes pěkná alchymie a záleží na mnoha aspektech – především typu kvasinek, času kvašení a kvality medu. Pokud chcete opravdu kvalitní nápoj, je nutné vybrat takovou medovinu, která není uměle dochucená, doslazovaná a v průběhu výroby neprojde zahříváním. Výjimečnou chutí pak vynikají tzv. jednodruhové medoviny, dříve nazývané jako medová vína.

Medovina nebo medové víno?

Názvem „medové víno“ jsme označovali medovinu z jednodruhového medu, která je na trhu značně ojedinělá. Roku 2013 nám ale ČZPI toto označení zakázala, protože označení „víno“ na medovině nedovoluje předpis EU. Najdete je tedy pod označením jednodruhové medoviny.

Oblíbená po celém světě

Medovina se rozhodně rozhodně netěší velké oblibě jen v České republice a dalších slovanských státech. Ba naopak, poté, co člověk vzal včely z Afriky na jiné kontinenty, rozšířila se po celém světě. Existuje proto mnoho druhů medoviny. Základem medoviny je sice jen med a voda, tu ale lze vyměnit za různé šťávy a vše dochutit nejrůznějším kořením. Základní druhy medovin jsou:

  • medovina – klasická medovina bez příchuti

  • metheglin – medovina ochucená kořením (například muškátovým oříškem či zázvorem)

  • hydromel – medovina s menším obsahem alkoholu (naředěná vodou)

  • medové pivo – rychlokvašená medovina se sníženým obsahem alkoholu. Vhodná pro rychlou konzumaci. S tímto označením se můžete setkat i pro klasické pivo ochucené medem (u nás například Rožnovský medový speciál).

  • melomela – medovina s ovocnou šťávou místo vody. Malomela se dále dělí na tři další druhy, a to podle použité šťávy. Dát si tak můžete cyser (melomela s ciderem), pyment (melomela s hroznovým moštem) či hippocras – pyment ochucený o koření.

Medoviny Pleva

V naší nabídce najdete kromě naší tradiční potštejnské medoviny z prvních jarních květových medů a oblíbených medovin jednodruhových, které vyrábíme vždy jen z medů jednoho druhu (akátového, lipového, slunečnicového nebo lesního) také medoviny jedinečné. Tyto medoviny vyrábí Milan Pleva především pro potěšení a proto bývají jen v limitovaném množství a jejich nabídka se průběžně proměňuje. Jsou to medoviny inspirované přírodou, obohacené v průběhu kvašení medu o nějaké ovoce, bylinku ze zahrádky, nebo jiné přírodní poklady. Najdete mezi nimi také naši specialitu - mladé divoké medoviny, k jejichž ochutnání se běžně nedostanete, jedná se totiž o divokou verzi dokvašené, ale zatím nezrající medoviny lahodné, spíše sladší chuti.

U všech našich medovin dbáme na čistě přírodní složení, proto neobsahují žádné konzervační látky, barviva, nejsou dokyselovány ani doslazovány. A protože chceme zachovat všechny důležité látky obsažené v medu, jsou naše medoviny vyráběny kvasným procesem za studena - to znamená, že se med před přidáním kvasinek nevaří.

Naše tipy jak si medovinu vychutnat:

Medovina je nápojem rozmanitých chutí a vůní. Každá medovina chutná jinak a jejich chuť se navíc mění i podle způsobu podávání. Při každé tepelné úpravě se v každé medovině rozvinou trochu jiné chuťové tóny, což si milovníci medovin s radostí vychutnávají. A ačkoli medovina sama o sobě nabízí mnoho chuťových zážitků, skvěle se hodí i na přípravu nejrůznějších míchaných nápojů - ať už na letní párty nebo pro zimní pohodu u krbu. Jak si tedy můžete medovinu vychutnat?

sklenice na medovinu Pleva
Plně si vychutnat chuť a aroma medoviny vám umožní kvalitní sklenky.

  • Kdykoli si ji můžete nalít za pokojové teploty a vychutnat si všechny chuťové tóny, které vám ta která medovina nabídne.

  • Pro zahřátí v zimním období ji ohřejte (pro zachování maxima blahodárných látek dbejte na to, aby se nezahřála na více než 50 °C, kvůli nerovnoměrnému ohřevu a špatnému hlídání teploty nedoporučujeme použití mikrovlnné trouby) a podávejte v hrnečku či kalíšku příjemně teplou třeba namísto tradičního svařáku, nebo...

  • Medovina chutná výborně nejen teplá, ale stejně tak může být skvělým osvěžujícím nápojem. Nejběžnějším způsobem je nechat lahev v lednici a podávat medovinu příjemně vychlazenou, případně s ledem, nebo...

  • ...vyzkoušejte některý z našich letních koktejlů s medovinou, nebo...

  • ...si vyrobte báječnou medovinovou ledovou tříšť: Přelijte požadované množství medoviny do plastové lahve a dejte ji do mrazáku. Voda obsažená v medovině zmrzne, ale alkohol zůstane tekutý. Vznikne tedy nápoj konzistence ledové tříště, který bude obsahovat ledové kousky a zachová si výjimečnou medovinovou chuť. Dokonalé osvěžení v horkých letních dnech!

  • Experimentujte, ochutnávejte, zkoušejte a vychutnávejte a najděte si své oblíbené způsoby a variace, jak si medovinu nejlépe vychutnat.

Proč si dopřát medovinu?

Medovina je jedním z nejstarších alkoholických nápojů s bohatou historií, ode dávna byla považována za zdroj života, moudrosti, odvahy a síly. Více o historii medoviny a další zajímavé informace o medovině se dozvíte v článku 7 důvodů, proč si dát večer místo vína medovinu.

Proč si dopřát medovinu?

Kromě tradice a výborné chuti je na medovině skvělá ještě jedna věc – blahodárné účinky na náš organismus. Při konzumaci v rozumném množství (1 až 2 dcl denně) „medovina slouží na udržení vitální a duševní síly a pozitivně působí na náš imunitní systém. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a tím zlepšuje vstřebávání železa. Chrání cévy - arteriální stěnu proti arterioskleróze a udržuje její propostnost. Procyanidoly působí proti zvyšování hladiny cholesterolu. Výzkum také prokázal antibakteriální a protivirové účinky. Je to nápoj dobře působící na lidi se srdečními problémy. Mírné pití medového vína také snižuje tvorbu fibrinogenu, látky, která podporuje srážlivost krve, která má na svědomí mnohé embolie, trombózy, srdeční a mozkové infarkty. Podstatný je fakt, jak to vyplývá z názvu, že medovina je vyrobena z kvalitního včelího medu, jehož blahodárné účinky na lidské zdraví jsou potvrzeny mnoha vědeckými studiemi.“1

Kromě toho se o medovině mluví také jako o nápoji lásky, afrodiziaku chcete-li. Zahřeje zkrátka na těle i na duši ;-)



1 Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapie: Léčení včelími produkty; Vydal Jaroslav Čadra, Olomouc, 2021, str. 168, 170 Zpět

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit