Pro menší objednávky Balíkovna 59 Kč, nebo Zásilkovna 69 Kč. Poštovné zdarma nad 2300 Kč.

Medy s příměsí? Když chcete něco opravdu výjimečného

Medy s příměsí? Když chcete něco opravdu výjimečného

Určitě jste si už všimli, že kromě lesního, květového a akátového medu vyrábíme i neobvyklé kombinace s pepřem, propolisem nebo třeba zázvorem. Jaké jsou, jak se dávkují a k čemu se mohou hodit?

Dlouhá léta platilo, že nejvíce prodávaný je čistý květový med a cokoli jiného bylo na našem stole považováno za raritu. Zákazníci ale poslední roky začali experimentovat, a v horních patrech žebříčků prodejů tak dnes najdeme opravdu neobvyklé medy s příměsemi. Jsou báječné nejen pro chuť, ale i své účinky – jen se nesmí zapomínat, že je právě kvůli příměsím nemůžeme „jíst po kilech.“

Typickým příkladem je guarana v medu, což je chuťově hodně jemný medík s příjemným dozvukem. Guarana je jeden z nejvíce používaných potravinových doplňků. Nejčastěji ji najdete v energetických tyčinkách pro sportovce nebo nápojích. Není proto vhodné ji užívat ve velkém množství.

Medy s primesi

A tak je to i s ostatními medy s příměsemi – nezapomínejte, že často obsahují byliny, nenechte se oklamat svými chuťovými pohárky a myslete na dávkování:

druh medu dávkování dospělí dávkování děti vhodný pro těhotné?
guarana v medu 1 lžička denně 0,5 lžičky denně, pro děti starší 3 let ano
mateří kašička v medu 2 lžičky denně nevhodný ne
květový pyl v medu 3 lžičky denně 1-1,5 lžičky denně ano
schizandra čínská v medu 2 lžičky denně 1 lžička denně, pro děti starší 3 let ano
kakaové boby v medu není omezeno není omezeno ano
pepř v medu 1 lžička až 2× denně 0,5 lžičky až 2× denně, pro děti starší 3 let ano
pohyb v medu 2 lžičky až 2× denně 2 lžičky až 2× denně, pro děti starší 3 let ano
rakytník v medu 1 lžička denně 0,5 lžičky denně, pro děti starší 3 let ano
propolis v medu 1 lžička denně nevhodný ne
žen šen kořen v medu 1 lžička denně 0,5 lžičky denně, pro děti starší 3 let ano
zázvor lékařský v medu 2 lžičky denně 1 lžička denně, pro děti starší 3 let ano

*lžička = čajová lžička

Guarana v medu

Medy s primesi

Tento med už jsme zmínili na začátku. Je to jeden z nejčastěji prodávaných potravinových doplňků, používá se také při výrobě energetických drinků. S dávkováním proto velmi opatrně.

Mateří kašička v medu

Kašička se často používá v kosmetice jako výživa pro pleť, mnoho lidí ji ale také přijímá ve formě tablet pro nabuzení organismu.  V medu činí její podíl 1 %, doporučené denní dávkování jen v řádu kávových lžiček.

Květový pyl v medu

Pyl včelky používají především k výživě rostoucích larev, jež potřebují hodně energie pro svůj rychlý vývoj. Dále je to základní stavební kámen pro blahodárnou mateří kašičku.

Schizanda čínská v medu

Tato rostlinka se čas od času vyskytuje i na našich zahradách. Tam ji ale znáte pod názvem Kalnopraška čínská. Pochází z východní Asie a pro její blahodárnost se z ní ve vysokohorských oblastech často vaří čaj. Doporučujeme u dospělých denně zkonzumovat jen 2 kávové lžičky. Na děti schizandra působí jako škrtnutí u sudu střelného prachu, dodávejte jim proto jen 1 lžičku denně.

Kakaové boby v medu

Medy s primesi

Na tomto nedu si pochutná opravdu každý. Dokáže sice povzbudit, malé espresso vás ale podpoří více. Doporučené dávkování zde proto není omezené jako u předchozích druhů. Med samotný je jinak zajímavou kombinací sladké a hořké chuti. Pokud rádi experimentujete a hledáte něco výjimečného, těžko objevíte unikátnější med s příměsí.

Pepř v medu

Chuťově je tento med srovnatelně bláznivý jako předchozí druh. Dráždivý pepř smíchaný s jemným sladkým medem vytváří hodně divoký vír, který na jazyku zůstává dlouho po spolknutí. Pepř dokáže pěkně vzpružit.

Pepř může dráždit žaludek, určitě jej proto nedávejte dětem do tří let a osobám s citlivějším bříškem.

Pohyb v medu

Díváte se na asi nejpodivnější med, který jsme kdy namíchali. Obsahuje glukosamin, chondroitin a MSM, tedy látky, které podporují pohybový aparát. Neobvyklé složení naši zákazníci oceňují, máme na něj velmi dobrou odezvu.

Rakytník v medu

Asi nejvíce koncentrovaný med s příměsí v naší nabídce, proto doporučujeme dávkování hodně krotit. V Rusku je znám pod názvem "sibiřský zázrak" nebo také "citroník severu".

Medy s primesi

Propolis v medu

Tuto kombinaci jsme možná mohli zmínit někde výše, je to jeden z vůbec nejprodávanějších medíků v našem sortimentu. Včelky používají propolis ke stavbě a hlavně dezinfekci úlu. V medu je  0,5 % propolisu, a dávkování omezené na pouhou lžičku denně.

Žen šen kořen v medu

Blahodárné účinky žen šenu jsou popisovány skoro tak dlouho, jako blahodárné účinky v medu. Velmi oblíbený byl už v prvním století před naším letopočtem v Asii, postupně se pak rozšířil i na naše území.

Zázvor lékařský v medu

A náš přehled exkluzivních medů zakončíme kořenem zázvoru. Musíme jej vlastně představovat? Kdo by neznal čaj s medem, zázvorem a citrónem při nachlazení a chřipkách!  Chuťově je lehce pikantní a přitom sladký.

Přejeme příjemné mlsání :-)

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit