Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Městské zahradničení - tipy pro vlastní čerstvou úrodu

Městské zahradničení - tipy pro vlastní čerstvou úrodu

Váš balkon nebo parapet může být skvělým místem pro pěstování zeleniny a bylinek, i když nemáte k dispozici velkou zahradu. Existuje mnoho způsobů, jak využít omezený prostor nejen k pěstování okrasných květin, ale také k pěstování zeleniny či ovoce. Vaše úroda může být nejen chutná, ale také zdravá, bez chemie a plná vitamínů. V tomto článku se podíváme, co a jak můžete pěstovat na balkonech a parapetech a jak si můžete užít čerstvou úrodu přímo z vašeho domova.

Balkon či terasa

Pokud chcete začít pěstovat zeleninu na balkoně, prvním krokem je zvolit vhodné rostliny. Zvažte, jak velký prostor máte k dispozici a kolik slunečního světla se tam dostává. Některé druhy zeleniny potřebují více slunce než jiné a také vyžadují větší květináče nebo nádoby pro kořeny.

pěstování na balkoně, terase či okenním parapetu
Foto: s laskavým svolením od balkónové zahradnice Pakvítko

Dalším důležitým krokem je zvolit správnou velikost květináče či truhlíku a vybrat druhy, vhodné pro tento druh pěstování, tedy takové, které nejsou příliš rozložité a nemají hluboké kořeny. Větší nároky má v tomto ohledu například mrkev, která potřebuje pro růst minimálně 40 cm hlubokou nádobu. Nicméně klasickou mrkev můžete nahradit baby karotkou či odrůdami s kulatým tvarem kořene, které připomínají ředkvičky. Nádoby na rajčata a okurky by měly mít minimální průměr 35 cm a podobnou výšku. V květináčích o průměru cca 15 cm můžeme velice dobře pěstovat bylinky. Pokud je váš balkon dostatečně velký, můžete si na něm dokonce vytvořit i vyvýšený záhon. Ideální je zvolit záhon na nožičkách, protože má menší hmotnost a prostor pod ním můžete využít ke skladování zahradnického náčiní.

závěsný systém pro balkonové pěstování

závěsný systém pro pěstování na balkoně

Skvělým způsobem jak co nejefektivněji využít omezený prostor a získat i z malé plochy bohatou úrodu, je vertikální pěstování. Na trhu je dnes bezpočet řešení pro vertikální pěstování, využít můžete speciální balkonové truhlíky, které se zavěsí nebo nasadí na zábradlí, nejrůznější závěsné systémy, konstrukce pro truhlíky či květináče, kaskádovité květináče, závěsné textilní kapsy, dokonce si můžete pořídit i vertikální minifóliovník. Domácí kutilové si mohou vyrobit pěstitelskou konstrukci sami například z europalet či trubek.

jak na pěstování na balkoně

jak na balkonové pěstování
Foto: s laskavým svolením od balkónové zahradnice Pakvítko

Důležité je také pravidelné zalévání, protože květináče mohou obzvláště v horkých letních dnech rychle vysychat. Dobrou a pro pěstitele méně časově náročnou variantou jsou samozavlažovací květináče, které udržují rostliny v optimální vlhkosti po delší dobu.

Co pěstovat na balkoně

Pokud máte to štěstí a vlastníte velký balkon nebo terasu, nemusíte se při volbě pěstovaných rostlin a plodin tolik omezovat. Na menších plochách už se vyplatí dobře rostlinky vybírat a výsadbu naplánovat, abyste získali maximální užitek i z malého prostoru. U rajčat je například lepší volit keříčkové odrůdy s menším vzrůstem. Z jahod sáhněte po stáleplodících odrůdách, krásně vypadají převislé druhy.

co pěstovat na balkoně
Foto: s laskavým svolením od balkónové zahradnice Pakvítko

jak na balkonové pěstování
Foto: s laskavým svolením od balkónové zahradnice Pakvítko

Na trhu se běžně setkáte s malými odrůdami ovoce a zeleniny, které jsou ideální pro pěstování na malém prostoru. Patří sem například mini papričky (i chilli), koktejlová rajčata, baby špenát, mini salátové okurky (nazývané také „svačinky“), mini cukety či mini lilky, baby řepa, z ovoce pak mini borůvky, měsíční jahody či mini melouny. Dostupné jsou také různé odrůdy stromů a keřů v miniaturních podobách, které se vejdou i na malý balkon, například zakrslá meruňka, sloupovitá jabloň anebo okrasná broskvoň. Na balkoně můžete pěstovat dokonce i brambory či batáty. Existují na ně buď speciální pytle, nebo tašky, které jsou vyrobeny z pevné PVC tkaniny, která propouští vodu a vzduch.

co pěstovat na balkoně
Foto: s laskavým svolením od balkónové zahradnice Pakvítko

jak na balkonové pěstování
Foto: s laskavým svolením od balkónové zahradnice Pakvítko

Při výběru vhodných rostlin je velice důležité, na jakou světovou stranu je váš balkon nebo terasa orientovaná. Následující doporučení však berte spíše jako orientační, protože natočení vůči světovým stranám má mnoho možností a každý balkon má také svá specifika, jako je například zastínění blízkým stromem apod.

Jižně či západně orientovaný balkon je vhodný pro většinu zeleniny a ovoce, z bylinek pak šalvěj, dobromysl, tymián, rozmarýn, bazalka či majoránka, skvěle se tu bude také dařit levanduli. Z okrasných rostlin se na slunečním balkoně bude dařit zvonečkům, begoniím, petúniím anebo oblíbeným muškátům. Jižně orientovaný balkon však může být v horkých letních dnech úplnou výhní, v takových případech bude nutné dbát na pravidelnou zálivku a rostlinkám zajistit při největším žáru stín.

Pokud máte balkon umístěný na východ nebo sever, kde je méně slunce, je stále možné pěstovat některé druhy zeleniny. Mezi zeleninu, která snáší méně slunečního světla, patří například špenát, ředkvičky, salát, rukola, ředkve, cibule, česnek, fazole, hrášek a kořenová zelenina jako mrkev nebo petržel. Severní stranu lze využít pro pěstování některých bylinek, např. máty, libečku, oregana, šalvěje, medvědího česneku, tymiánu, kopru, pažitky nebo petrželky.

jak na pěstování na balkoně
Foto: s laskavým svolením od balkónové zahradnice Pakvítko

jak na balkonové pěstování
Foto: s laskavým svolením od balkónové zahradnice Pakvítko

Příklady vhodných rostlin pro balkonové pěstování:

Bylinky na balkon: bazalka, pažitka, petrželka, bazalka, řeřicha, kopr, libeček, šalvěj, majoránka, medvědí česnek, dobromysl, rozmarýn, tymián, oregano, estragon, máta, levandule, meduňka, lichořeřišnice…

Zelenina na balkon: rajčata, ředkvičky, kedlubny, fazole, různé druhy salátů, rukola, rokete, polníček, papriky, lilky, chilli papričky, cibule, česnek, hrášek, okurky, cuketa, špenát, kořenová zelenina, mochyně peruánská, příp. brambory či batáty

Ovoce na balkon: jahody, ostružiny, borůvky, brusinky, maliny, mini melouny, rybíz, angrešt, sloupovitá jabloň, zakrslá meruňka, okrasná broskvoň…

Pár tipů navíc: Oblíbené jsou také rostliny s jedlými květy, patří sem například měsíček, maceška, brutnák, lichořeřišnice, sedmikráska či třapatka nachová a samozřejmě také levandule. Pěstujete-li červenou řepu, lichořeřišnici, kedlubny či ředkvičky, můžete pro osvěžení jídelníčku využít i jejich mladé lístky.

Parapet

Nemáte-li k dispozici terasu ani balkon, ani tak se nemusíte vzdávat svých pěstitelských snů. K pěstování můžete totiž využít také okenní parapet. S pěstováním bylinek na vnitřním parapetu jste se již jistě setkali, my se ale nyní budeme věnovat pěstování užitkových rostlin na parapetu vnějším.

pěstování užitkových rostlin na venkovním parapetu

Než se do pěstování na venkovním parapetu pustíte, je důležité vzít v úvahu několik faktorů. Jedním z nich je šířka a délka parapetu. Ujistěte se, že zvolené rostliny se na parapet vejdou a nebudou překážet při otevírání okna či dveří. Zkontrolujte také sklon parapetu, protože pokud je příliš velký, bude třeba naklonění u květináčů a truhlíků vyrovnat. Nicméně hlavním faktorem je, aby byly nádoby s rostlinami dobře upevněné, a to jak s ohledem na rostlinky samotné, tak především kvůli bezpečnosti pod okny se pohybujících osob. Průběžně také sledujte, k jaké světové straně je parapet natočený a kolik slunečního světla na něm bude rostlinkám dopřáno a podle toho vybírejte vhodné adepty.

Co pěstovat na parapetu

Jak již bylo řečeno výše, nejbohatší úrodu zajistí jižní orientace a pěstovat zde můžete téměř cokoli. Ovšem v letních parnech bude potřeba se o rostliny více starat, vydatněji zalévat a podle potřeby také přistínit.

Nejideálnější je jihozápadní až západní orientace, kdy rostliny mají dostatek odpoledních slunečních paprsků, ale budou chráněné před nejsilnějším poledním žárem. Ani zde se ve výběru pěstovaných rostlin nemusíte téměř omezovat.

co pěstovat na venkovním parapetu

Méně slunce získají rostliny pěstované na parapetu orientovaném na východ. Tato poloha s ranním sluncem bude vyhovovat spíše stínomilným rostlinám – bylinkám (máta, libeček, medvědí česnek, tymián, kopr, pažitka či petrželka) a některým druhům zeleniny (ředkvičky, saláty, rukola či špenát). Je-li směřování parapetu spíše jihovýchodní, bude se zde dařit i dalším plodinám, ale budou dozrávat pomaleji.

Rostliny pěstované na severním parapetu budou vyžadovat méně častou zálivku, jejich výběr však příliš prostoru nenabízí. Dařit se zde bude stínomilným bylinkám jako je pažitka, řeřicha, petrželka, máta, medvědí česnek či libeček. Zkusit můžete také špenát, salát, rukolu či polníček.

Příklady vhodných rostlin pro pěstování na vnějším okenním parapetu:

Bylinky na parapet: pažitka, petrželka, medvědí česnek, oregano, bazalka, máta, rozmarýn, tymián, libeček, meduňka, kopr, nízká lichořeřišnice,…

Zelenina na parapet: listová zelenina (saláty, špenát, rukola, roketa, polníček) kedlubny, ředkvičky, mini papričky, koktejlová rajčata, mini okurky, baby řepa,…

Ovoce na parapet: jahody, měsíční jahody, brusinky, mini borůvky, ..

Pár tipů navíc: Obecně vybírejte druhy, které nerostou příliš do šířky a výšky, protože takovým se v květináčích dobře daří, umožní vám pěstovat více druhů na malé ploše a také vás nebudou obírat o denní světlo. Báječné jsou v truhlíku měsíční jahody, protože svými krásnými drobnými kvítky okno zdobí, a ještě si po celou sezonu můžete uzobávat slaďoučké plody. Také pestře kvetoucí lichořeřišnice bude ozdobou vašeho okna a můžete ji ujídat celou, listy využijete do salátů a květy jako jedlou dekoraci. Chcete-li si na parapetu pěstovat saláty, doporučujeme volit odrůdy k řezu, které se mohou nechat růst více nahusto než běžné saláty v záhonech a sklízí se u nich postupně dorůstající okrajové listy.

Mohlo by se vám hodit

  • Při výběru vhodných rostlin vždy zvažte možnosti vašeho balkonu, terasy či parapetu a porovnejte s podmínkami, které vámi preferované rostlinky vyžadují. Nezapomeňte vzít také v úvahu, že některým rostlinám bude potřeba zajistit zimoviště mimo venkovní prostory. Zvažte také, kolik času a péče jste své zahrádce ochotni věnovat.

  • Nebojte se požádat o radu zkušeného zahradníka či zahradnici, kteří vám nejlépe poradí jak při výběru vhodných rostlin, tak při jejich následném pěstování.

Jak na pěstování na balkoně, terase či okenním parapetu

  • Nádoby pro balkonové pěstování volte spíše z lehkých materiálů, snížíte tak zatížení balkonu a navíc se vám budou mimo sezónu lépe skladovat. Ty nejtěžší nádoby se doporučuje umístit co nejblíže k nosné stěně stavby.

  • Před samotným nákupem si dobře proměřte prostor, který chcete pro pěstování využít a nákup si dobře promyslete, ať prostor využijete na maximum. Klidně si namalujte plánek a zkoušejte různé varianty, dokud nebudete spokojení a podle toho pak zařizujte.

  • Při pěstování v nádobách je třeba myslet na to, že rostliny mají omezené zásoby živin, a proto se neobjedou bez pravidelného přihnojování. Většinou, alespoň pro začátek si vystačíte s univerzálním hnojivem, ale chcete-li jednotlivým rostlinkám dopřát speciální péči, je to jen na vás.

  • Mnohokrát jsme zmiňovali, jak je důležitá pravidelná a dostatečná zálivka, obzvláště v horkých letních dnech. To je samozřejmě pravda, nicméně je třeba si dát pozor i na opačný problém, který je mnohdy zdrojem pěstitelských neúspěchů a tím je zálivka přehnaná. Takže všeho s mírou!

  • Nejlepší volbou pro zalévání je dešťová voda. Pokud možnost zachytávání dešťovky nemáte, nechte si kohoutkovou vodu před zaléváním alespoň 24 hodin odstát, za tuto dobu vyprchá většina chlóru, který mnoha rostlinám škodí a rostliny ocení i to, že je nebudete zalévat vodou studenou.

hydroponické pěstování

  • Vyzkoušet můžete také stále se rozšiřující hydroponický způsob pěstování označovaný také jako „pohodlné pěstování“. Rostliny jsou pěstovány bez použití zeminy, pro ukotvení rostliny v hydroponickém květináči se používá tzv. pěstební médium (nejběžněji keramzit) a živiny čerpají z vodního roztoku hnojiv. Hydroponicky můžete pěstovat okrasné i pokojové květiny, bylinky a většinu ovoce a zeleniny.

    Hydroponických systémů existuje několik druhů, při běžném domácím pěstování se nejčastěji využívá pasivní hydroponie, kdy se k distribuci živného roztoku nevyužívá čerpadlo. Hydroponické květináče seženete v různých velikostech a tvarech, i pro vertikální hydroponické pěstování. Šikovní kutilové si mohou hydroponický květináč zhotovit sami, na internetu najdete mnoho návodů.

  • O dalších možnostech jak si užít čas s rukama v hlíně, přinést zeleň, barvy a život do měst a pomoci tak rozšířit ve městě životní prostor pro hmyz si můžete přečíst v článku Městské zahradničení - urban gardening přináší zeleň i do měst.

Pokud jste se domnívali, že bez zahrady se zahradničit nedá, doufáme, že jsme vás přesvědčili o opaku. Zahradničení může být i ve městě skvělým koníčkem a odreagováním. Vaše balkonová zahrádka přinese přírodu k vám domů, vytvoří příjemné prostředí pro odpočinek, pomůže zajistit soukromí mezi zelení, nabídne potravu opylujícím včelkám a dalšímu hmyzu a jako bonus se vaše práce a nadšení může proměnit v bohatou úrodu. No není to nádhera?


pěstování na balkoně
Foto: s laskavým svolením od balkónové zahradnice Pakvítko

balkonové pěstování
Foto: s laskavým svolením od balkónové zahradnice Pakvítko

Spolupráci s nepostradatelným hmyzem můžete ještě vylepšit a umístit na svůj balkon či terasu domeček pro hmyz, jeho menší verze se vám klidně vejde i na parapet. Hmyzí nájemníci z řad opylovačů se na oplátku za zimní úkryt a místo pro své potomstvo postarají o poctivé opylení, což vám zajistí bohatou úrodu. A další hmyzí obyvatelé zase pomohou přirozenou cestou v boji s případnými škůdci. Hmyzí domeček je navíc krásnou dekorací, která vám umožní nahlédnout do fascinujícího hmyzího života. V létě pak všichni ocení zdroj drahocenné vody, stačí k tomu jednoduchá maličkost - pítko, které kromě hmyzu přijde v horkých dnech vhod i ptákům a stane se tak skvělým místem plným života, které bude radost pozorovat. Hmyzí hotel si můžete snadno vyrobit sami, stejně tak pítko si můžete jednoduše zhotovit. Ale pokud se do výroby pouštět nechcete, vyberte si hmyzí hotel či pítko pro hmyz z naší nabídky.

Hmyzí hotel pro užitečný hmyz a včelky samotářky, střední

Keramické pítko s postupným vstupem pro hmyz a ptáky

Hmyzí hotel pro užitečný hmyz a včelky samotářky, malý

Keramické kulaté pítko pro hmyz a ptáky

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit