Opary - domácí a přírodní léčba, prevence

Opary - domácí a přírodní léčba, prevence

Velmi rozšířené a nakažlivé opary postihují zejména jedince s narušenou imunitou, oslabenou nemocí, stresem nebo jenom obyčejným podzimním nachlazením. Prevence oparů spočívá především ve správné životosprávě, bohatém přísunu vitaminů v čerstvé zelenině a ovoci, ale i celkové psychické pohodě a harmonii.

Průběh infekce

Začátek onemocnění připomíná svými příznaky klasickou chřipku. Když virus pronikne do organismu, ne vždy se musí infekce rozvinout – někdy tedy vlastně vyústí v kratší chřipku a puchýřek se ani neobjeví. Virus ovšem tělo neopouští, zůstává v něm a projevuje se zejména v případech, kdy dojde k oslabení organizmu jinou nemocí nebo třeba stresem. Tehdy se může znovu aktivovat a projevit v podobě puchýřku. První typ oparu se začíná vyskytovat u dětí již v batolecím věku a provází člověka přes dospělost až do stáří. U druhého typu se setkáváme zejména s výskytem mezi čtrnáctým a dvacátým devátým rokem, kdy začíná sexuální aktivita, až do dospělosti.

Celosvětově nejrozšířenější infekce

Herpes Simplex Virus, HSV1, opar - Pleva
Foto: Upraveno dle, autor: BruceBlaus, CC BY-SA 4.0

Nakažlivé puchýřkaté onemocnění zvané Herpes neboli opar si drží první příčku v rozšíření mezi infekcemi. Nejčastěji se setkáváme se dvěma typy – první (HSV 1) je odpovědný za vytvoření oparů v oblasti tváře, tedy za typické nevzhledné opary na rtech.

První typ oparu se přenáší zejména slinami při líbání. Druhý typ (HSV 2) je přenosný sexuálně a je zodpovědný za vznik genitálních oparů. V některých případech pak může infekce HSV 1 vyvolat opar na genitáliích, zatímco HSV 2 zase opar na rtech.

Prevence

K základním preventivním opatřením patří pečlivá hygiena – umývání rukou, používání čistých ručníků a příborů a především sdílení těchto věcí jenom se zdravými lidmi. Pokud trpíte oparem, měli byste mít stále čisté ruce a dbát na čistotu při dotýkání se jiných lidí nebo jiných částí svého těla. Opar se totiž šíří poměrně rychle a může v těle setrvávat dlouho, než se projeví.

opary, přírodní léčba

Opary mohou vyvolávat nejrůznější stresory – od opalovacího krému a vystavování přímému slunci po nezdravou stravu, alkohol, nedostatek tekutin či spánku a celkově špatnou životosprávu.

Základním preventivním opatřením je komzumace stravy bohaté na čerstvé ovoce, zeleninu, libové maso a celozrnné pečivo. Neplatí to jen v době nemoci, ale během celého roku. Doporučuje se vyhnout se cukru a sladkostem, rychlému občerstvení i umělým sladidlům, barvivům a dochucovadlům. Jako bonus můžete do jídelníčku zařadit potraviny s antivirálním účinkem, tedy například česnek, kokosový olej, skořici nebo zázvor.

U druhého typu oparu je základní ochranou používání kondomu.

Léčba oparů

Lehký a nekomplikovaný opar se zahojí přibližně do deseti dnů. Léčbu můžete urychlit nejrůznějšími antivirovými přípravky, které zároveň zmírní bolest. Pomoci vám mohou volně prodejné mastičky s obsahem acyclovirů, které dokážou ulevit i v případě, kdy se ještě opar plně nerozvinul a je v počáteční fázi. Důležité je, aby se mohl opar hojit v klidu a bez dalších poranění – postižené místo byste tedy neměli škrábat a drbat se v něm. Pokud byste ho rozškrábali, může dokonce dojít k rozšíření infekce na větší plochu – tedy delší bolesti i náročnějšímu hojení. Když opar nezmizí do dvou týdnů, vyhledejte lékaře a poraďte se s ním o dalších krocích léčby.

Přírodní léčba oparů

Jestliže při prvním výskytu oparu nechcete hned utíkat do lékárny pro mastičku, vyzkoušejte některý z účinných přírodních obkladů nebo bylinkových čajů určených na ozdravení a zahojení oparů. Léčbu můžete vzít z gruntu a konzumovat také potraviny zabraňující virovým onemocněním, mezi které patří česnek, kokosový olej nebo třeba zázvor.

Bylinné čaje na opary rtů


Meduňka lékařská, čaj, opary - Pleva

Léčivá meduňková síla

Připravte si: 10 g meduňky lékařské, 10 g kořene lopuchu plstnatého, 10 g kořene pýru plazivého, 10 g listu kopřivy dvoudomé a 5 g listu ořešáku královského

Všechny bylinky smíchejte a 1 čajovou lžičku připravené směsi přelijte 200 ml studené vody. Nechte dvě hodiny odstát a louhovat, potom ohřejte do bodu varu a vařte jednu minutu. Znovu alespoň 15 minut vyluhujte a sceďte. Denní doporučená dávka jsou 3 šálky. Směs má hluboce uklidňující účinek.


Kostival, proskurník, čaj, opary - Pleva

Macerovaný kostival a proskurníkem

Připravte si: 30 g kořene proskurníku lékařského s 30 g kořene kostivalu lékařského

Večer zalijte 2 čajové lžičky vzniklé bylinné směsi 3 šálky studené vody. Přes noc nechte macerovat a ráno přiveďte k varu, ale nevařte. Nechte 30 minut luhovat a poté sceďte. Pijte rovnoměrně během celého dne vždy s každým jídlem přibližně půl šálku.


Obklady a přírodní pomoc

Na opary můžete vyzkoušet některý z účinných obkladů:

  • Nejoblíbenější je obklad z mírně rozředěného droždí. Stačí droždí lehce naředit vodou a opar mazlavou směsí pokrýt. Opar velmi rychle vyschne společně s droždím a doba jeho hojení se výrazně zkracuje. Tento přírodní lék funguje překvapivě dobře zejména díky vitaminům skupiny B, které jsou v droždí obsaženy.
  • Přiložit můžete i ledový obklad ze zeleného čaje. Použitý sáček zeleného čaje nechte zmrazit v mrazáku, vytáhněte a přikládejte na opar. U pásových oparů se používá silný nálev ze zeleného čaje.
  • Postižené místo můžete léčit i plátky česneku působícího proti virům. Česnek je i obecně stejně jako zázvor nebo kokosový olej dobrá prevence proti onemocněním virového původu. Příjemnou zprávou je i fakt, že stejný účinek bude mít i jeho vnitřní podávání.
  • Pokud máte v oblibě léčbu bylinkami, posypte opar práškem z kořene lékořice lysé. Hubí totiž virus způsobující opar, proto by měla dobu hojení výrazně urychlit.
  • Obklad si můžete vyrobit také z yzopu lékařského – 30 g sušeného yzopu zalijete 0,5 litrem vroucí vody, alespoň čtvrt hodinou louhujete a necháte zcela vychladnout. Poté do nápoje namáčejte kapesník nebo čistou látku a přikládejte na opar.
  • Na jaře můžete vyzkoušet i obklady z listů podbělu lékařského. Nasbírejte listy, naklepejte je nožem tak, aby se uvolnila šťáva a přikládejte na opar. Jeden list můžete používat přibližně hodinu, poté ho vyměňte.
  • Na opary bývá také používán propolis, naši zákazníci si chválí propolisové kapky (tinkturu), nebo propolisovou mast. Více informací zde z legislativních důvodů uvádět nemůžeme, ale máte-li otázky, napište nám, rádi vám poradíme! Nebo nahlédněte do naší poradny, kde najdete i odpovědi na nejčastější dotazy týkající se oparů.
  • Ze zkušeností našich zákazníků:
„Díky za Vaši mast s propolisem. Měla jsem nad horním rtem velký opar. Celý týden ho mažu touto mastí a je téměř pryč. Nezůstala ani suchá kůže, prostě super. V sobotu jdu na svatbu, takže díky Vaší masti budu bez této ozdoby.“

Irena

„Propolisové kapky - na opary bezkonkurenční ;-)“

Jitka

„Medová mast s propolisem je výborná na rozpraskané rty, ekzém a opary.“

Petra

„Mast s propolisem používám několik let a jakýkoliv opar nebo koutek je do druhého dne pryč.“

John

„Mám Propolisovou tinkturu stále doma, super na opary a afty.“

Miroslava

„Na opary a afty jedině propolisová tinktura. Jak cítím, že se klube opar, hned potírám a ani pořádně nevykvete. Mohu jen doporučit.“

Miroslava

Přejeme vám, aby vám příroda pomohla a ulevila od bolesti!


Nenašli jste, co jste hledali? Navštivte naši poradnu, najdete zde i odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu.
Případně zde můžete položit svůj dotaz, rádi vám poradíme!

Přejít do poradny


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit