Opary - domácí a přírodní léčba, prevence
Velmi rozšířené a nakažlivé opary postihují zejména jedince s narušenou imunitou, oslabenou nemocí, stresem nebo jenom obyčejným podzimním nachlazením. Prevence oparů spočívá především ve správné životosprávě, bohatém přísunu vitaminů v čerstvé zelenině a ovoci, ale i celkové psychické pohodě a harmonii.
Průběh infekce
Začátek onemocnění připomíná svými příznaky klasickou chřipku. Když virus pronikne do organismu, ne vždy se musí infekce rozvinout – někdy tedy vlastně vyústí v kratší chřipku a puchýřek se ani neobjeví. Virus ovšem tělo neopouští, zůstává v něm a projevuje se zejména v případech, kdy dojde k oslabení organizmu jinou nemocí nebo třeba stresem. Tehdy se může znovu aktivovat a projevit v podobě puchýřku. První typ oparu se začíná vyskytovat u dětí již v batolecím věku a provází člověka přes dospělost až do stáří. U druhého typu se setkáváme zejména s výskytem mezi čtrnáctým a dvacátým devátým rokem, kdy začíná sexuální aktivita, až do dospělosti.
Celosvětově nejrozšířenější infekce
Foto: Upraveno dle, autor: BruceBlaus, CC BY-SA 4.0
Nakažlivé puchýřkaté onemocnění zvané Herpes neboli opar si drží první příčku v rozšíření mezi infekcemi. Nejčastěji se setkáváme se dvěma typy – první (HSV 1) je odpovědný za vytvoření oparů v oblasti tváře, tedy za typické nevzhledné opary na rtech.
První typ oparu se přenáší zejména slinami při líbání. Druhý typ (HSV 2) je přenosný sexuálně a je zodpovědný za vznik genitálních oparů. V některých případech pak může infekce HSV 1 vyvolat opar na genitáliích, zatímco HSV 2 zase opar na rtech.
Prevence
K základním preventivním opatřením patří pečlivá hygiena – umývání rukou, používání čistých ručníků a příborů a především sdílení těchto věcí jenom se zdravými lidmi. Pokud trpíte oparem, měli byste mít stále čisté ruce a dbát na čistotu při dotýkání se jiných lidí nebo jiných částí svého těla. Opar se totiž šíří poměrně rychle a může v těle setrvávat dlouho, než se projeví.
Opary mohou vyvolávat nejrůznější stresory – od opalovacího krému a vystavování přímému slunci po nezdravou stravu, alkohol, nedostatek tekutin či spánku a celkově špatnou životosprávu.
Základním preventivním opatřením je komzumace stravy bohaté na čerstvé ovoce, zeleninu, libové maso a celozrnné pečivo. Neplatí to jen v době nemoci, ale během celého roku. Doporučuje se vyhnout se cukru a sladkostem, rychlému občerstvení i umělým sladidlům, barvivům a dochucovadlům. Jako bonus můžete do jídelníčku zařadit potraviny s antivirálním účinkem, tedy například česnek, kokosový olej, skořici nebo zázvor.
U druhého typu oparu je základní ochranou používání kondomu.
Léčba oparů
Lehký a nekomplikovaný opar se zahojí přibližně do deseti dnů. Léčbu můžete urychlit nejrůznějšími antivirovými přípravky, které zároveň zmírní bolest. Pomoci vám mohou volně prodejné mastičky s obsahem acyclovirů, které dokážou ulevit i v případě, kdy se ještě opar plně nerozvinul a je v počáteční fázi. Důležité je, aby se mohl opar hojit v klidu a bez dalších poranění – postižené místo byste tedy neměli škrábat a drbat se v něm. Pokud byste ho rozškrábali, může dokonce dojít k rozšíření infekce na větší plochu – tedy delší bolesti i náročnějšímu hojení. Když opar nezmizí do dvou týdnů, vyhledejte lékaře a poraďte se s ním o dalších krocích léčby.
Přírodní léčba oparů
Jestliže při prvním výskytu oparu nechcete hned utíkat do lékárny pro mastičku, vyzkoušejte některý z účinných přírodních obkladů nebo bylinkových čajů určených na ozdravení a zahojení oparů. Léčbu můžete vzít z gruntu a konzumovat také potraviny zabraňující virovým onemocněním, mezi které patří česnek, kokosový olej nebo třeba zázvor.
Bylinné čaje na opary rtů
Léčivá meduňková síla
Připravte si: 10 g meduňky lékařské, 10 g kořene lopuchu plstnatého, 10 g kořene pýru plazivého, 10 g listu kopřivy dvoudomé a 5 g listu ořešáku královského
Všechny bylinky smíchejte a 1 čajovou lžičku připravené směsi přelijte 200 ml studené vody. Nechte dvě hodiny odstát a louhovat, potom ohřejte do bodu varu a vařte jednu minutu. Znovu alespoň 15 minut vyluhujte a sceďte. Denní doporučená dávka jsou 3 šálky. Směs má hluboce uklidňující účinek.
Macerovaný kostival a proskurníkem
Připravte si: 30 g kořene proskurníku lékařského s 30 g kořene kostivalu lékařského
Večer zalijte 2 čajové lžičky vzniklé bylinné směsi 3 šálky studené vody. Přes noc nechte macerovat a ráno přiveďte k varu, ale nevařte. Nechte 30 minut luhovat a poté sceďte. Pijte rovnoměrně během celého dne vždy s každým jídlem přibližně půl šálku.
Obklady a přírodní pomoc
Na opary můžete vyzkoušet některý z účinných obkladů:
- Nejoblíbenější je obklad z mírně rozředěného droždí. Stačí droždí lehce naředit vodou a opar mazlavou směsí pokrýt. Opar velmi rychle vyschne společně s droždím a doba jeho hojení se výrazně zkracuje. Tento přírodní lék funguje překvapivě dobře zejména díky vitaminům skupiny B, které jsou v droždí obsaženy.
- Přiložit můžete i ledový obklad ze zeleného čaje. Použitý sáček zeleného čaje nechte zmrazit v mrazáku, vytáhněte a přikládejte na opar. U pásových oparů se používá silný nálev ze zeleného čaje.
- Postižené místo můžete léčit i plátky česneku působícího proti virům. Česnek je i obecně stejně jako zázvor nebo kokosový olej dobrá prevence proti onemocněním virového původu. Příjemnou zprávou je i fakt, že stejný účinek bude mít i jeho vnitřní podávání.
- Pokud máte v oblibě léčbu bylinkami, posypte opar práškem z kořene lékořice lysé. Hubí totiž virus způsobující opar, proto by měla dobu hojení výrazně urychlit.
- Obklad si můžete vyrobit také z yzopu lékařského – 30 g sušeného yzopu zalijete 0,5 litrem vroucí vody, alespoň čtvrt hodinou louhujete a necháte zcela vychladnout. Poté do nápoje namáčejte kapesník nebo čistou látku a přikládejte na opar.
- Na jaře můžete vyzkoušet i obklady z listů podbělu lékařského. Nasbírejte listy, naklepejte je nožem tak, aby se uvolnila šťáva a přikládejte na opar. Jeden list můžete používat přibližně hodinu, poté ho vyměňte.
- Na opary bývá také používán propolis, naši zákazníci si chválí propolisové kapky (tinkturu), nebo propolisovou mast. Více informací zde z legislativních důvodů uvádět nemůžeme, ale máte-li otázky, napište nám, rádi vám poradíme! Nebo nahlédněte do naší poradny, kde najdete i odpovědi na nejčastější dotazy týkající se oparů.
- Ze zkušeností našich zákazníků:
Irena
Jitka
Petra
John
Miroslava
Miroslava
Přejeme vám, aby vám příroda pomohla a ulevila od bolesti!