Otužování upevňuje zdraví
Otužování je dlouhodobá, soustavná činnost, která vás povede k pevnějšímu zdraví a lepší kondici. Začíná malými krůčky jako jsou časté venkovní procházky a spaní při otevřeném okně. Pokud ale vytrváte, možná vás čeká i koupel v horském potůčku.
Dlouhodobě, soustavně a postupně
Otužování není žádná hurá akce – začít sice můžete v jakémkoli věku, ale důležité je postupovat umírněně a postupně. Nejlepší je začít už v dětství a s otužováním pokračovat celý život. Pokud vás k němu rodiče nevedli, možná nastal čas, abyste to zkusili s vlastními dětmi. Nejdůležitější je každodenní pravidelnost, jejíž účinky se projeví zhruba za měsíc. Otužování je soustavná činnost – pokud kvůli služební cestě, nemoci nebo lenoře otužování přerušíte, je třeba se vrátit k úplným začátkům. Otužování začínejte mírně a v průběhu času intenzitu zvyšujte.
Otužovat se můžete vzduchem, vodou či sluncem. Nejdostupnější je první ze tří prostředků a doporučuje se s ním také začínat.
Otužování je vhodné pro děti i starší lidi
Otužování není jen pro sportovce, kteří chtějí v lednu skočit šipku do Vltavy a večer sledovat, jak v televizní zprávách společně s kolegy plavou mezi zmrzlými krami ledu. Otužování se může stát přirozenou součástí života každého člověka, a to včetně malých dětí i starších lidí. Jeho zdravotní účinky jsou neoddiskutovatelné: působí jako prevence nachlazení, proti nervovým i psychickým poruchám, hypertenzi a vředům. Otužilci se také tak často nenachladí nebo má jejich nachlazení lehčí průběh a kratší trvání.
Otužujte se vzduchem
Začátek otužování nemusí být tak náročný, jak si asi představujete, budou to jednoduché činnosti:
-
choďte co nejčastěji ven,
-
spěte při otevřeném okně,
-
ráno si otevřete okno a zacvičte si v rychlejším tempu.
Studená sprcha
Nastal čas přejít na vodu. Otužování vodou probíhá až ve druhé fázi, a to velmi pozvolna. Nejprve stačí, když si budete otírat tělo ručníkem či žínkou namočenou ve studené vodě. Jedná se o postupný proces, takže bude trvat několik týdnů než přejdete na sprchu. Začínejte spíše s vlažnou vodou a vodu zchlazujte postupně po několika dnech. Sprchujte se vždy od prstů u nohou směrem nahoru k srdci.Sprchování by mělo trvat maximálně tři minuty a je ideální hned ráno po rozcvičce u otevřeného okna. Po sprchování se rychle utřete, ať neprochladnete.
Nejúčinnější je samozřejmě studená koupel v horském potůčku či řece, ale k ní se budete muset propracovat. Rozhodně však nezkoušejte něco podobného simulovat – pokud si napustíte studenou vanu a položíte se do ní, bude vám chybět intenzivní pohyb při plavání a nejspíš prostydnete.
Otužování vodou je oblíbené pro svou účinnost – voda totiž odvede tělesné teplo dvacetkrát rychleji než vzduch. Stejně jako u otužování vzduchem je důležitá postupnost a pravidelnost. Známý propagátor otužování a zdravého životního stylu Priessnitz měl jistě pravdu, když pronesl: „Zdraví nespočívá v receptu, spočívá v součtu toho, jak prožíváme den.“