Péče o jemné vlasy

Péče o jemné vlasy

Každá malá princezna sní o dlouhých a hustých vlasech, ovšem do vínku je dostala málokterá z nás. Mnoho žen naopak trápí jemné a řídké vlasy, pro které obtížně hledají ten správný střih a vhodné prostředky pro jejich úpravu. A jaké střihy pro jemné vlasy tedy zvolit? Jemným vlasům sluší délka po ramena, světlejší barvy či melíry. Střih můžete zvýraznit slušivou patkou nebo ofinou. Šetřete také na prostředcích k jejich zkrášlení – kvalitních šamponů i kondicionérů totiž stačí pomálu.

Jemné vlasy si obvykle dělají, co chtějí

Pokud měly vaše mamka a babička jemné a slabé vlasy, pravděpodobně vás tento problém trápí také, protože se jedná především o záležitost genetiky. Jemné vlasy bývají poměrně slabé a tenké, proto mohou působit jako zplihlé, poměrně často elektrizují, zdají se být ochablé a účesy pro řídké jemné vlasy nevydrží příliš dlouho v perfektním stavu. Dělají si zkrátka, co chtějí.

Jemné vlasy sice můžete podpořit potravinovými doplňky se zinkem, křemíkem nebo želatinou, ale daleko více jim pomůže vhodný střih, vhodná péče i několik jednoduchých zásad úpravy.

Jemným vlasům sluší krátké střihy

střih pro jemné vlasy

Obecně nejvhodnější střihy pro jemné vlasy začínají jejich zkrácením. Čím častěji totiž jemné vlasy vidí nůžky, tím zdravější budou mít konečky, což se odrazí i na jejich celkovém vzhledu. Ke kadeřnici byste se tedy měli podívat přibližně jednou za čtyři až šest týdnů.

Pokud se ovšem ke kadeřnici ze spousty různých důvodů tak často nedostanete, bude dobré vymyslet takový střih pro jemné vlasy, se kterým vaše vlasy budou vypadat stále krásné a šik.

Vhodnými střihy můžete totiž i s jemnými vlásky dosáhnout vzdušného a bohatého účesu. Budete však muset zapomenout na dlouhé vlasy, ideální je délka zhruba po ramena. Vyzkoušejte jednoduchý a nesmrtelný střih o délce cca 15 cm, delší jemné vlasy totiž neudrží vlastní váhu a velmi rychle ztrácí objem. Ale tato varianta rozhodně není jedinou možností, kterou s jemnými vlasy můžete zvolit. Jaké jsou tedy další vhodné střihy pro jemné vlasy?

  • Jemně seřezané mikádo

Mikádo je střih, který jemným vlasům sluší a sedí. Zároveň může být úplně kratičké, středně dlouhé nebo dokonce polodlouhé. Pro šikovný střih tak nemusíte zkracovat těžce pěstěné vlasy o dlouhé centimenty, ale stačí si je nechat sestřihnout do mikáda. Pokud si však necháte při mikádu vlasy seřezat břitvou, dodáte jim daleko větší život a objem. Seřezání jemných vlasů břitvou je velmi účinná metoda, jak do nich dostat vítr. U jemně seřezaného mikáda tak můžete ofinu nechat volně padat z boku dolů, aby mohla plynuje navázat na zbytek vlasů. Mikádo můžete mít také úplně bez ofiny nebo ho doplnit originální patkou – všechny varianty jsou pro jemné vlasy přípustné. Dobře seřezané mikádo má navíc jednu podstatnou výhodu: nemusíte ho nijak zvlášť upravovat, což se o ostatních účesech pro jemné vlasy rozhodně říct nedá. U mikáda si rozevlátou ležérnost rozhodně dovolit můžete.

  • Asymetrické mikádo

střihy pro jemné vlasy, asymetrické mikádo

Velmi dobrou variantou mikáda pro jemné vlasy je mikádo sestříhané tzv. do podkovy. Podkova vypadá tak, že přední partie jsou delší než partie zadní. V některých případech o pár centimetrů, v jiných o dobrých deset centimetrů – záleží na vašem vkusu a stylu.

Podkova je velmi dobrou volbou pro jemnější a poškozené vlasy, protože delší vlasy kolem obličeje získají pohyb a vzdušnost. Krátké vlasy na temeni hlavy se naopak odlehčí a budou působit daleko objemněji. Asymetrické mikádo do podkovy je skvělým účesem na léto, zřejmě i proto, že si klade minimální požadavky na úpravu.

U asymetrického mikáda můžete zvolit také některou z variant: například si nechat delší vlasy na jedné straně a na druhé je zkrátit do délky vlasů na temeni. Asymetrické mikádo kadeřnice rády kombinují s melírem, vědí proč – taková kombinace totiž dokáže udělat i s jemnými vlasy divy. Získají totiž objem a šmrnc.

  • Vrstvený střih pro delší vlasy

Pokud nechcete vlasy zkracovat, ale zároveň vás trápí jemné vlasy bez objemu, můžete si nechat tradiční dívčí délku na ramena, ale zvolit šikovnější sestřih. Poproste vaši kadeřnici o vrstvený střih, při kterém vám budou prameny vlasů padat do obličeje. Vrstvený střih je ovšem jedním z účesů, který vyžaduje pravidelnou péči o jednotlivé vrstvy a časté sestříhávání, jinak bohužel působí zanedbaně a jemným vlasům na kráse nepřidá. Také pokud máte vlasy hodně jemné a zároveň řídké, raději se výraznějšímu prostříhání či sestříhání vyhněte. Nedocílíte tak požadovaného „odlehčení“, ale spíš malý objem vlasů ještě zvýrazníte. Vrstvený sestřih vlasů je rovněž nutné každodenně upravovat, například foukat přes kulatý kartáč, díky čemuž získají vlasy objem.

  • Pixie střih pro krátké vlasy

střihy pro jemné vlasy, pixie střih

Pro jemné vlasy jsou samozřejmě ideální co nejkratší účesy. Mezi ty opravdu kratinké patří nejrůznější varianty pixie střihů.

Tyto roztomilé rozcuchy si vyzkoušela řada významných osobností, od Emmy Watsonové, která nosila pixie jenom krátce, až po Ginnifer Goodwinovou, které pixie zkrátka sedl a v různých délkách ho obměňuje prakticky pořád. Kratinký pixie střih dodá jemným vlasům život a pohyb a zároveň do nich vnese objem a vitalitu. Vyžaduje sice jistou ranní péči, ale tou se mnohdy rozumí jen několik prohrábnutí stylingovými přípravkem či drobné tupírování detailů. Náročnější je ovšem udržování sestřihu v dobrém stavu. Stejně jako vrstvený střih pro delší vlasy vyžaduje pravidelné návštěvy kadeřnice.

Další tipy pro jemné vlasy

S jemnými vlasy se může stát, že nedokážete svůj účes ozvláštnit skvělým objemem. Nevadí. Zkuste to jinak!

střihy pro jemné vlasy, barvení vlasů

Pro jemné vlasy se výborně hodí nápadité a nápadné ofiny a patky. Zvýrazní detaily obličeje, upozorní na to krásné a často dají zapomenout na poněkud menší objem vlasů. Jemné vlasy zároveň potřebují tupý sestřih, díky němu totiž budou vypadat silnější.

Jemným vlasům sluší i extravagantní střihy. Optický objem dodá například vyholená část hlavy nebo oholená oblast kolem jednoho ucha, přes kterou volně spadají vlasy nad ní. Ano, nejsou to střihy pro každý věk a pro každou ženu.

Experimentujte s barvami a jejich tónováním. Vyzkoušet můžete nejrůznější melíry nebo podbarvení vlasů. Barva totiž může díky hře světlejších a tmavších pramínků přidat i jemným vlasům dojem většího objemu.

Melírovat ovšem nemusíte všechny vlasy po celé délce – šikovná kadeřnice vám pomůže se zesvětlejším nebo nabarvením určitých partií, které podpoří objem vlasů. Obecně se při melírování častěji zesvětluje, protože tmavé barvy jemným vlasům příliš nesluší a navíc pod nimi ubývá objemu vlasů. Ovšem zde už záleží na tvaru vašeho obličeje i vašem barevném typu.

Fénujte se v předklonu

Kadeřnice moc dobře ví, jak na účesy pro jemné vlasy. Účes nejprve profénují v předklonu „se zdviženými vlasy“. V této poloze účes i lehce nalakují. Pak zákaznici posadí a fénování dokončí v normální poloze a vrhnou se na finální styling. Podobným způsobem se můžete fénovat i ráno v koupelně. Stačí se předklonit a první hrubé fénování provést s hlavou na úrovni kolen. Nemusíte si lámat hlavu s kartáčem, stačí vlasy protřepat pomocí prstů. Uvidíte, že změna v objemu bude patrná na první pohled.

Šetřete na šamponu i kondicionéru. Problémy s jemnými vlasy se mohou ještě prohloubit při používání nevhodných vlasových prostředků. Vybírejte si proto vždy šampon určený pro jemné vlasy, který neobsahuje silikony. Zároveň to nepřehánějte s jeho množstvím – u kvalitních výrobků hned pocítíte, že méně je více. Šetřete také s dávkou kondicionéru, který byste měli aplikovat spíše na konečky. Jemným vlasům příliš nesvědčí časté pročesávání kartáči či hřebeny s hustými zuby – vyberte si naopak hřeben s řídkými zuby. Pročesávejte vlasy po jejich délce a nezačínejte už u kořínků, abyste zbytečně neaktivovali mazové žlázky k vyšší činnosti.

Pečlivě vybírejte vlasové produkty

I přirozeně jemné a řídké vlasy mohou vypadat velmi krásně a být onou pomyslnou korunou krásy, když vsadíte na vhodné vlasové produkty. Možná jste už vyzkoušela mnoho šamponů, kondicionérů či vlasových vod a čekala změnu přes noc. Vlasy si bohužel dávají na čas – abyste pocítili účinky určitého kosmetického produktu, je třeba ho používat alespoň čtyři až šest týdnů, aby se mohl skutečně projevit a ukázat, co v něm je.

Tíhnete-li k přírodním prostředkům, vyzkoušejte naše včelí produkty určené pro jemné a slabé vlasy. Vybrali jsme pro vás ty, se kterými vaše jemné vlasy nádherně prokouknou a stanou se krásnou a oslnivou korunou:

péče o jemné vlasy, Šampon s medem pro krásné vlasy

Šampon s medem pro krásné vlasy

Účinný Šampon s medem pro krásné vlasy má díky poctivé porci medu skvělé mycí a odmašťovací účinky. Med je zároveň surovina, která není agresivní a pokožku hlavy nikterak nevysušuje. Právě naopak – pomáhá pokožce vláhu udržovat a dehydrataci předcházet.

Šampon je určený pro jemné a poletující vlasy, se kterými si už nevíte rady. Po prvních týdnech používání šamponu získají vaše vlasy ztracenou jemnost. Dlouhodobým používáním se pak zlepší celková kvalita vlasů, jejich lesk i přirozená lehkost.

péče o jemné vlasy, Šampon s propolisem

Šampon s propolisem

Voňavý propolisový šampon účinně umývá a zbavuje mastnoty, která občas jemné vlasy zbytečně zatěžuje a působí kvůli ní poněkud zplihlým dojmem. Mastnějším i poškozeným vlasů pomáhá získat rovnováhu a přirozenou krásu. Má neutrální pH, ale nevysušuje pokožku, naopak přírodní síla propolisu ji naopak ozdravuje a dodává jí vitalitu. Šampon působí blahodárně i na strukturu vlasů, zvyšuje totiž jejich pevnost.

péče o jemné vlasy, Vlasová voda s mateří kašičkou

Vlasová voda s mateří kašičkou

Vlasová voda s mateří kašičkou obsahuje ideální kombinaci vitaminů pro podporu regenerace a kvality vlasů. Mateří kašička je velmi účinný prostředek posilující růst nových vlasů. Voda navíc obsahuje speciální výtažek, který obnovuje růst nových vlasů, a to jak u mužů, tak u žen. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat, už za 2 týdny uvidíte změnu.

péče o jemné vlasy, Vlasová voda s propolisem

Vlasová voda s propolisem

Vlasová voda s účinným propolisem působí blahodárně na pokožku hlavy. Ochraňuje ji před vysoušením, tvorbou lupů i nadměrným vypadáváním vlasů. Vlasová voda navrátí vlasům sílu, zpevní kořínky a napomáhá růstu nových vlasů. Je vhodná pro všechny, které trápí problémy s řidšími vlasy či častějším vypadáváním vlasů. Její první účinky se projeví už za 2 týdny.

Účesy vhodné pro jemné vlasy

Pokud chcete, aby vaše jemné vlasy vypadaly stále krásně a neztrácely na objemu, zkuste nosit pěšinku na straně a každý den pak stranu vystřídejte. Vlasové kořínky si díky každodenním změnám nezvyknou na stálou polohu. Budou vzpřímenější a tudíž i nadýchanější. Váš účes se navíc bude každý den měnit a vašim kolegům v práci bude jasné, že si na sobě dáváte záležet.

Krátké a jemné vlasy přímo vybízejí k tupírování. Natupírované vlasy totiž vypadají plnější. Ovšem tupírování není vhodná metoda pro každodenní úpravu, z dlouhodobého hlediska spíše poškozuje vlasovou strukturu a vlasy se v lepším případě lámou, v horším stávají ještě tenčí a jemnější. Odborníci také doporučují vyhnout se žehlení, které svými vysokými teplotami vlasy spíše poškozuje a objem jemným vlasům také většinou nedodá.

Pokud už se pro tupírování rozhodnete, postupujte jemně, i pár tahů hřebenem dokáže dodat potřebný objem. Uchopte pramen vlasů a přibližně čtyřikrát ho projeďte proti směru růstu vlasů. Razantnější tupírování určitě není potřeba.

Velmi vítané jsou též vlasové doplňky. Pro jemné vlasy nejsou příliš vhodné sponky či ozdobná pírka, protože je ještě více „uplácnou“ k pokožce hlavy a objem naopak ubírají. Povolené je však využívání čelenek. Od jednoduchých a jednobarevných proužků v barvě vašich vlasů až po moderní bohaté květinové čelenky. Při výběru té správné čelenky buďte však na začátku spíše střízliví a vyzkoušejte něco neutrálnějšího a elegantního. Až zjistíte, jaké čelenky vám sluší, směle do originálnějších kousků.

Každodenní účesy pro jemné vlasy

účesy pro jemné vlasy, rybí cop

Rybí cop

Jemným a řídkým vlasům obecně sluší nejrůznější copánky a drdůlky. Nejpopulárnější z nich je rybí cop, který z vás udělá romantickou princeznu.Na temeni hlavy můžete vlasy lehce natupírovat, abyste rybímu copu dodali nějaký objem. S jemnými vlasy samozřejmě nemůžete počítat, že tento účes bude tak objemný jako u žen s hustou kšticí, ovšem zase může působit ženštěji a přitažlivěji.

účesy pro jemné vlasy, francouzský cop

Francouzský cop

Tento typ copu je nestárnoucí klasika, která nevychází z módy už dlouhá desetiletí. Pro jemné vlasy však můžete udělat několik drobných úprav, které váš francouzský cop udělají slušivější.

S pletením začínejte rovnou u týlu hlavy a nezapletenou spodní část nechte naopak o něco delší, než bývá u francouzského copu obvyklé. Pokud se vám stále bude zdát, že váš francouzský cop působí mdle a unaveně, můžete gelem či jinými přípravky na vlasy navodit mokrý vzhled vlasů, který se každé léto pravidelně vrací do módy. Zajímavý vzhled a objem copu také dodá zapletená stužka či šátek.

účesy pro jemné vlasy, ležérní drdol

Vysoký ležérní drdol

Pro jemné vlasy jsou překvapivě vhodné i vysoké drdoly. Nemusejí být ovšem příliš upravené a vyčesané do posledního vlásku. Jemným vlasům naopak sluší, když je vysoký drdol ležérní a rádoby neupravený.

Tento neocenitelný účes pro jemné vlasy můžete popřípadě začít s tupírovacím hřebínkem v ruce, abyste mu dodala větší objem, ale nutné to není. A své dílo nezapomeňte zakončit lakem na vlasy.

účesy pro jemné vlasy, nízký drdol baletka

Nízký drdol alá baletka

U drdolů ještě zůstaneme, ovšem tentokrát se z týlu hlavy přesuneme na její temeno. Právě tam se dá učesat velmi slušivý a jemný drdol.

Jedná se o nízký a perfektně uhlazený a upravený drdol, který posadíte až na samé temeno hlavy. Budete v něm vypadat elegantně jako vznášející se baletka.


Pamatujte, že větší pozornost než závěrečnému stylingu se vyplatí věnovat výběru základního střihu, se kterým budete moci variovat v mnoha účesech. Někdy jemným vlasům pomůže navlnění, jindy zajímavá ofina nebo patka. Při řešení tohoto problému jsou totiž šik střihy a účesy pro jemné vlasy a jejich pravidelná údržba tím nejdůležitějším.


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit