Podzimní elixír: šípkový sirup s medem bez vaření
Keře červenající se zrajícími šípky jsou neklamným znamením, že podzim naplno převzal svou vládu. Příroda nám i v této době nabízí své cenné poklady a jedním z nich jsou právě šípky – drobné voňavé plody plné vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek. Zkuste si z nich doma připravit vynikající šípkový sirup s medem, který nejen posílí vaši imunitu, ale také vás potěší svou jemnou chutí a vůní podzimu. Díky výrobě bez vaření si šípky zachovají maximum svých zdravotních benefitů a tento lahodný přírodní elixír se stane vaším spojencem během chladných měsíců.
Jak a kdy sbírat šípky?
Sběr šípků je skvělou příležitostí vyrazit na podzimní procházku a spojit tak příjemné s užitečným. Pro sběr šípků je totiž ideální suchý a slunečný den, takže si užijete podzimního sluníčka a barevné přírody. Výprava na sběr šípků bude bavit i děti, jen doporučujeme vyzbrojit je (a nejlépe i sebe) starším oblečením a rukavicemi, protože šípkové keře své poklady nevydají jen tak snadno. Vhod také přijdou nůžky, které vám sběr usnadní. Na šípky si nachystejte košík nebo plátěnou tašku, aby se vám než dojdete domů nezapařily. Keře vhodné pro sběr hledejte co nejdál od silnic i polí ošetřovaných postřiky, nejlépe kolem luk a lesů.
Kdy na šípky vyrazit? V závislosti na počasí je nejlepší doba na sběr šípků od konce září až do listopadu. V tomto období jsou plně zralé a mají nejvyšší obsah vitamínů a dalších prospěšných látek. Na hodně osluněných keřích mohou šípky dozrávat klidně i o 3 týdny dříve než na stinnějších místech. Zralé šípky jsou sytě červené, ale stále pevné na dotek.
A jak je to s mrazíky? Někdo sbírá šípky zásadně před prvními mrazíky, jiný nedá dopustit na šípky mrazíky přešlé. V zásadě je to tak, že pokud chcete šípky na sušení, je lepší je sbírat ještě před mrazy, kdy jsou nejbohatší na vitamín C a také jsou méně náchylné ke kažení. Po mrazících šípky ztrácí něco ze své výživové hodnoty, zároveň také měknou a hlavně získávají sladší chuť. Záleží jen na vás, jaké variantě dáte při sběru pro šípkový sirup přednost, ačkoli letos již mrazíky většinou našeho území prošly.
Náš tip: Narazíte-li na krásně měkké a jinak zdravé šípky, neváhejte a pochutnejte si na nich přímo z keře. Měkký šípek opatrně utrhněte tak, aby zůstal vcelku, a dírkou, která zůstala po stopce jemně vymáčněte jeho obsah. Tato pochoutka plná vitamínů chutná opravdu báječně a určitě si získá oblibu i u dětí. Bude to chtít možná trochu cviku, abyste ze šípku vymáčkli jen červenou "pastu" bez semínek. Ale určitě to stojí za to. Dobrou chuť!
Zdravotní benefity šípků
Šípky jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínů C v přírodě, kterého obsahují mnohonásobně víc, než citrony. Jsou také cenným zdrojem vitaminu A, B, antioxidantů, vlákniny a množství minerálních látek, především draslíku, hořčíku, vápníku a dalších. Co mohou šípky udělat pro vaše zdraví?
-
Posilují imunitní systém - díky vysokému obsahu vitamínu C a dalších bioaktivních látek pomáhají šípky tělu odolávat bakteriálním a virovým infekcím či zánětům a významně posilují obranyschopnost organismu. Šípky jsou skvělou volbou jak pro prevenci, tak i pro období nemoci, protože pomáhají tělu rychleji se zotavit.
-
Jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Antioxidanty hrají důležitou roli v prevenci chronických onemocnění a zpomalování procesu stárnutí.
-
Napomáhají správnému trávení - vláknina obsažená v šípkách podporuje zdravou funkci střev a může pomoci mimo jiné při problémech se zácpou.
-
Zmírňují bolesti kloubů - některé studie naznačují, že šípky mohou mít protizánětlivé účinky a pomoci při prevenci i léčbě artritidy.
-
Napomáhají správné činnosti močového měchýře a ledvin - šípky podporují tvorbu moči a pomáhají tak vylučovat toxiny z těla, což může být užitečné při prevenci infekcí močových cest a také pomoci při zadržování vody v těle.
-
Posilují cévní stěny a pomáhají při problémech s křečovými žílami - díky obsahu rutinu přispívají šípky k lepšímu zdraví žil, posilují cévní stěny a zlepšují jejich elasticitu.
-
Pomáhají proti onemocnění dásní a paradontóze - kombinace vitamínu C, vápníku a rutinu posiluje zdraví dásní.
-
Využívají se ke zmírnění menstruačních křečí - některým ženám pomáhá pravidelná konzumace šípků usnadnit menstruační cyklus.
Recept na domácí šípkový sirup s medem za studena
Chceme-li z šípků získat maximum, měli bychom se při jejich zpracování vyhnout vysokým teplotám, které výrazně snižují množství vitamínu C a dalších citlivých živin. A tím se také řídí tento recept, ve kterém navíc namísto cukru použijeme med.
Na šípkový sirup s medem budete potřebovat:
-
1 kg zralých šípků (zpracujte je nejlépe hned po jejich nasbírání)
-
2 l převařené a zchladlé vody
-
1,5 kg medu od vašeho oblíbeného včelaře
-
2 - 3 citrony, chemicky neošetřené
-
lahve na hotový sirup, propláchnuté vroucí vodou (včetně víček)
-
sítko a plátýnko na přecezení
Máte-li suroviny nachystané, můžete se pustit do přípravy sirupu:
-
Šípky omyjte a přeberte. Můžete je také zbavit stopek a bubáčků, ale není to nutné.
-
Nyní je potřeba narušit jejich strukturu - můžete je nahrubo rozmixovat, nasekat, rozdrtit v hmoždíři či rozklepat. Z vlastní zkušenosti musíme upozornit, že při použití kuchyňských pomocníků se vyplatí zvážit jejich výkonnost, protože pro některé mohou být šípky příliš tvrdým oříškem :-) Pro snadnější mixování můžete přilít část připravené vody.
-
K rozdrceným šípkům přidejte na plátky nakrájené citrony a zalijte zchladlou převařenou vodou (pokud jste vodu použili při mixování, dolijte nyní zbytek). Směs zakryjte poklicí a nechte louhovat 24 - 48 hodin ve tmě a chladu, můžete občas promíchat.
-
Po vyluhování přichází řada na nejpracnější část přípravy - cezení. Šípky obsahují jemné chloupky, které mají neuvěřitelnou ucpávací schopnost. Po první zkušenosti, kdy se nám při snaze přecedit výluh rovnou přes plátýnko toto protrhlo, dospěli jsme k časově náročnějšímu, ale nervy méně drásajícímu postupu. Směs nejprve zceďte přes jemné sítko a teprve poté přes navlhčené plátýnko. Nakonec přes něj můžete procedit i zbylou směs drcených šípků - protože už obsahuje minimum chloupků, půjde to lépe. Pro důkladné vymačkání postupujte po menších částech, po každé můžete plátýnko propláchnout studenou vodou. Ano, je to pracné, ale věřte, že výsledek stojí za to!
-
Výslednou tekutinu začněte lehce zahřívat, hlídejte aby se teplota pohybovala maximálně kolem 40 °C. Postupně přimíchejte med až do jeho úplného rozpuštění. Med doporučujeme spíše květový, který nechá šípky více vyniknout než například med lesní, který je dost výrazný a o výslednou chuť se s šípky trošku pere.
-
Ještě teplý sirup nalijte do připravených vroucí vodou propláchutých lahví, dobře uzavřete a nechte otočené dnem vzhůru vychladnout. Lahvičky volte raději menší, ať se po otevření co nejdříve vypotřebují. Z této dávky jsme získali zhruba 3 litry lahodného sirupu. Při správném postupu výroby a skladování v chladu a temnu vám tahle zdravá dobrota vydrží po celou zimu - pokud ji ovšem dříve nespotřebujete :-)
Kromě posílení organismu a dalších zdravotních benefitů vás šípkový sirup odmění také skvělou chutí. Mlsat ho můžete jen tak, ochutit si jím vodu nebo čaj, nebo dokonce stačí jen ho zalít teplou (ne horkou) vodou a hned máte výborný rychločaj. Můžete si jím ochutit jogurt, tvaroh, kaši, müsli či smoothie. Skvělý je také na ochucení různých dezertů - od palačinek až po zmrzlinu.
Pokud by vás zajímaly další tipy na podporu imunity a další zdravím nabité recepty na dobroty z přírodní lékárny, najdete je v článku Zbavte se nachlazení díky silné imunitě. Užijte si podzim i nadcházející zimu ve zdraví!