Doručení na výdejní místo od 67 Kč, doručení na adresu od 104 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Popáleniny, spáleniny a opařeniny, jejich ošetření a pomoc z přírody

Popáleniny, spáleniny a opařeniny, jejich ošetření a pomoc z přírody

Ať už si spálíte záda při opalování nebo nedočkavé prsty o troubu, ihned postižená místa začněte ochlazovat. Ideální je studená sprcha nebo přiložení chladného obkladu z ručníku. Poté spáleniny pro rychlé hojení ošetřete přípravky z přírodní lékárny, a následně dostatečně hydratujte vhodným krémem pro úlevu od bolesti. Včasná a správně poskytnutá pomoc může následky popálení zmírnit a usnadnit následné hojení.

Spálit se můžete i doma

opařeniny, spáleniny, popáleniny

Spáleniny se řadí k nejčastějším domácím úrazům, ať už se jedná o otevřený oheň, horkou troubu či plotnu, kulmu, nebo opaření horkou vodou, olejem nebo kávou.

Mnohdy je to raz dva – stačí horká polévka na sporáku, právě zalitý šálek kávy a trocha nepozornosti. I když dbáte na bezpečnost a do trouby zásadně nesaháte bez chňapky, může se stát, že si v družném hovoru s kamarádkou vylijete horkou kávu do klína nebo že se nedočkavé dětské ručičky v radosti z pečících se muffinů přilepí na víko trouby.

Popáleniny a opařeniny nikdy nevypadají příliš hezky, ale při správné pomoci můžete poraněnému velmi rychle a účinně ulevit, snížit závažnost poranění a usnadnit následné hojení.

Ošetření popálenin

Při první pomoci u popálenin je třeba zachovat chladnou hlavu, okamžitě jednat a neztrácet cenné minuty – úraz ihned chladit a až poté volat na linku tísňového volání. Pokud začnete chladit rychle a správným způsobem, můžete výrazně snížit rozsah popálenin či opařenin. Bez chlazení se teplo dál šíří tkání a rozsah poškození se tak neustále zhoršuje. K ochlazování používejte výhradně studenou vodu, při použití sprchy nemiřte proudem vody přímo na citlivé popálené místo. Zásadně se vyhněte použití ledu, sněhu či ledové tříště, mohlo by naopak dojít k ještě většímu poškození. Pokud je ke spálenině přiškvařený i oděv, nestrhávejte ho a chlaďte přímo přes něj.

Jak ošetřit popálení, jak ošetři opaření

Co nejdříve, pokud je to možné, sundejte všechny šperky, přívěsky, hodinky, piercingy atd., popáleniny velmi rychle otékají a všechny takové předměty se pak velmi těžko sundavají. Kovově předměty v sobě navíc udržují teplo a mohou tak dále poškozovat pokožku. Popálené části chlaďte znovu a znovu, dokud to poraněnému přináší úlevu.

U rozsáhlejších popálenin a zejména u dětí, kde hrozí riziko podchlazení platí pravidlo, že se ochlazuje maximálně 10 % povrchu těla u dospělého a 5 % u dítěte. V takovém případě se zaměřte jen na nejcitlivější části, jako jsou obličej, krk, ruce a genitálie a provádějte jednorázové ochlazení pod sprchou trvající jen několik vteřin. Vždy myslete na tepelný komfort postiženého a snažte se nezasažené části těla udržovat v teple, například zabalením do prostěradla.

Kdy volat záchrannou službu?

Popáleniny se obecně rozdělují do 4 stupňů, od nejmírnějších po ty nejzávažnější. Zjednodušeně lze říci, že svépomocí je možné si poradit s popáleninami prvního a drobnějšími popáleninami druhého stupně. Důležité je však také vždy vzít v potaz rozsah popálení a následně sledovat průběh hojení, obzvláště jakékoli příznaky infekce.

Během chlazení zranění vyhodnoťte, zda je třeba volat záchrannou službu. Pokud se popálí muž hrdina, možná bude pomoc zprvu odmítat, nicméně podívejte se na situaci střízlivě a opravdu zvažte, zda by mu záchranáři neposkytli lepší a odbornější pomoc než vy. Ani v případě popálenin si nelze hrát na hrdinu. Totéž platí u dětí – hned když uvidíte, že na rozsah či typ popáleniny budete doma krátcí, volejte 155.

Při 1. stupni popálení je poškozena pouze pokožka, která je zarudlá a může být oteklá. Pokud se objevují puchýře, znamená to, že popálení dosáhlo 2. stupně. Na takové popáleniny po okamžitém zchlazení aplikujte propolisovou tinkturu. Na postižené místo ji pak nanášejte opakovaně, dokud se na popálenině nevytvoří strup. Poté ránu můžete také namazat a dále promazávat vhodným krémem či mastí s propolisem, aloe vera, nebo panthenolem.

ošetření popálenin, puchýře

Vzniklých puchýřků se pokud možno nedotýkejte, rozhodně se je nesnažte propichovat, mechanicky otevírat či mačkat. Dopřejte jim klid a volné oblečení, které zajistí rychlejší hojení. Tekutina obsažená v puchýřcích chrání spálená místa a zabraňuje infekci kůže, proto dejte svému tělu čas na regeneraci a nijak nenarušujte povrch puchýřků.

Pro hojení popáleniny se zakrytím je velmi vhodné vlhké prostředí. Využít můžete například med, kterým ránu opatrně, ale v důkladné vrstvě natřete a následně lehce překryjete nepřilnavým obvazem.

Pokud se kůže na postiženém místě barví do bělavé, šedobílé, žlutavé nebo nahnědlé barvy, dosáhlo už popálení 3. stupně. V takovém případě už neváhejte a po okamžitém zchlazení a aplikaci propolisových kapek vyhledejte odborné ošetření.

prevence před popálením a opařením, bezpečnost

Dbejte na prevenci, obzvláště u dětí

Kůže dětí je mnohem citlivější než kůže dospělých, protože děti ještě nemají plně vyvinutý imunitní a termoregulační systém. Kvůli tomu jsou mnohem náchylnější k infekcím, ale také hůře snášejí podchlazení.

Proto vždy raději popostrčte polévku na plotně o kousek dál, šálky s kávou odkládejte na bezpečné místo a na troubu s bábovkou vyhlaste sahací embargo.

Když vám sluníčko zamotá hlavu

Nejen v domácnosti nebo od ohně se můžete spálit. Během teplých prázdninových dnů utíká čas úplně jiným tempem, a kdyby se člověk nepodíval na hodinky, ani by si neuvědomil, že už je čas vydat se od vody domů. A pokud už vás bolest nevaruje, mnohdy až tam v koupelně před zrcadlem zjistíte, že jste si letních radovánek užili až doruda.

Spálená záda, ramena, dekolt, nos, nárty nebo dokonce oční víčka jsou často záležitostí chvilky. Především ve vodě, kde se odrážejí sluneční paprsky, člověku často ani nepřipadá, že je na sluníčku a že by se mohl spálit. Spálená kůže od sluníčka bývá viditelná na první pohled – kromě zarudlé, horké a na dotyk velmi citlivé a bolestivé pokožky vás v oblasti spálenin může trápit mírný otok, nebo dokonce vzniknout puchýře. Spáleniny od sluníčka může provázet i bolest hlavy, únava a horečka. Slunce ale nemusí být strašidlem, jak si rozumně užívat jeho životadárné síly si přečtěte v našem článku o letním slunění.

Co na spáleniny od slunce

spáleniny od slunce, příjem tekutin

Spálení od sluníčka řešte neprodleně po příchodu domů, uleví se vám. Pokožku pořádně zchlaďte, a to nejen lokálně, ale celkově. Dejte si například studenou sprchu nebo na postižená místa alespoň přiložte chladivé obklady – bohatě vám postačí ručník namočený ve studené vodě - a průběžně je obměňujte.

Ihned po zchlazení kůže pokračujte ochlazováním a hydratací organismu - pořádně se napijte čisté chladnější vody. Po spálení od sluníčka vás možná bude bolet hlava a pocítíte velkou žízeň. I kdyby tomu tak nebylo, váš organismus bude potřebovat zvýšený příjem tekutin. Při hojení spálenin se totiž jeho nároky na vodu zvyšují. Pravidelným a dostatečným pitným režimem se navíc velmi příjemně ochladíte.

Ke zchlazení a regeneraci podrážděné pokožky můžete použít náš Gel s propolisem nebo přírodní Pleťový krém s propolisem. Jako rychlá první pomoc skvěle zafunguje i jogurt nebo tvaroh, osvědčené metody našich babiček. Výbornou službu vám udělá aloe vera nebo nakrájené plátky okurky, ideálně vytažené z ledničky. Často se také využívají přípravky s aloe vera, heřmánkem, měsíčkem lékařským, vitamínem A a panthenolem.

Po spálení už nechoďte na sluníčko a dávejte pozor i na pobyt ve stínu, i tam slunce, byť nenápadně, opaluje.

Spálení sluncem vede k vysušení pokožky, proto je důležité udržet v ní vlhkost. Pro regeneraci a zvláčnění spálené kůže doporučujeme využít Propolisovou mast, Medovou mast s propolisem nebo Balzám s CBD olejem a propolisem. K tomuto účelu vám dobře poslouží také Bambucký balzám s propolisem, ale pomůže i kokosový olej. Ať už budete spálenou kůži mazat čímkoli, jednou denně to určitě nestačí – pro úlevu mažte i každé tři hodiny. Uleví vám také pravidelné potírání postižených míst odvarem ze zeleného nebo heřmánkového čaje.

Mast na popáleniny?

V souvislosti s popáleninami či opařeninami se velmi často řeší otázka použití masti na postižené místo. Obecně platí, že mast je vhodné použít v případě zranění suchých nebo jen s mírnou sekrecí. Mast na popáleniny je tedy vhodné použít při mírném poškození - při spáleninách od slunce a lehčích popáleninách. Při rozsáhlejším poškození kůže mast použijte až v okamžiku, kdy rána přestane mokvat, nebo se na ní objeví strup.

Přírodní lékárna na popáleniny

propolis na popáleniny, léčení popálenin propolisem

Přírodní prostředky vám pomohou zlepšit průběh léčení spálení od sluníčka i popálenin nebo opařenin. Výborně pomůže propolis, který působí antibakteriálně a v přírodě dokáže ochránit před různými zdroji nákazy celý úl. Pokud do úlu pronikne jakýkoli zdroj nákazy, včelky ho ihned začínají obalovat propolisem, který si díky svému složení poradí se všemi bakteriemi a mikroorganismy.

Propolis je bohatá směsice pryskyřic, balzámů, éterických olejů a vosků. Včely ho sbírají z rostlin a pupenů stromů, jde tedy o zcela rostlinný produkt, který je nenahraditelný. Má protizánětlivé a hojivé účinky, ničí bakterie v ráně a snižuje bolest.

Čím vybavit domácí lékárničku?

Propolisová tinktura

Propolisová tinktura s kapátkem 28 g

Je základním stavebním kamenem domácí lékárničky, obsahuje účinné antimikrobiální látky a zlepšuje průběh hojení spáleniny. Pokud si tinkturu nakapete na popálená místa ihned po okamžitém ochlazení, spálenina se zahojí podstatně rychleji. Navíc si ušetříte nepříjemné podlití vodou a napuchnutí. Propolis se o obnovu a zdraví kůže dobře postará.

„Na bolesti zubů, na spáleniny - zmírní ihned bolest, nenaskočí puchýře, rychle se to zhojí, na kočičí škrábanec, pěkně se to zatáhne... :)“

Světlana

„U nás používáme na lidi i zvířata. Pomáhá na zanícené rány, bolení v krku, na akné, ekzémy, při nachlazení. Je to nejpoužívanější věc v lékárničce.“

Petra

„Propolisová tinktura je základním vybavením naší domácí lékárničky již několik let a s úspěchem ji používáme. Já si vyléčila angínu, bolestivé dásně, absces, každou ranku desinfikujeme propolisovou tinkturou. Můžu jen a jen doporučit :-)“

Jana

Gel s propolisem

Gel s propolisem na spáleniny

Má chladivé účinky, aplikovat ho můžete přímo na popálené či sluncem spálené místo, ideálně několikrát denně. Praktický Gel s propolisem se výborně hodí na dovolenou také proto, že uleví od bodnutí hmyzem a vytvoří ochranný film.

„Z lednice vytažený příjemně zklidňuje a chladí popáleniny a štípance od hmyzu.“

Jana

„Byla jsem až překvapená, jak dobře funguje... superurychlovač hojení pupínků, škábanců, popálenin...tohle se už budu snažit mít doma pořád! :-)“

Mel.

„Zatím jsem zkoušela jen na popáleninu, řekla bych, že ránu jakoby "překryje", tolik pak nesvědí a celkem i pomáhá při hojení, rána se zklidnila.“

Markytka

Mast s propolisem

Mast s propolisem na spáleniny

Propolis masti propůjčuje regenerační a hojivé účinky, skvěle poslouží k promazávání hojících se míst nebo suchých strupů. Mast je vhodná také k péči o pokožku u osob s kůží náchylnou na plísně, ekzémy nebo v oblasti hemeroidů a poradí si se suchou pokožkou.

„Výborná, hojivá mast, tzv. 1. pomoc. Hojivá, žádné zanícení, žádné jizvy. Doporučuji.“

Lenka

„Vyborná na kožní lišej, popraskané paty, hemeroidy. Zjemní kůži, promastí ji.“

Zuzana

„Velmi příjemný produkt, výhodou je, že není vůbec parfemovaný, tudíž ho může používat i moje maminka, která je alergik a jen tak něco nesnese. Skvělý na popraskanou kůži, hojí a vyhlazuje.“

Bára

Medová mast s propolisem

Medová mast s propolisem na spáleniny

Díky skvělé kombinaci medu a propolisu zajistí Medová mast s propolisem citlivou péči o poškozenou pokožku. Obsahuje velké množství látek s hojivými účinky, proto by měla tvořit základ každé dobře vybavené lékárničky. Je vhodná také na plísně a ekzémy, po ozařování nebo při hemeroidech a pro péči o suchou a popraskanou pokožku.

„Luxusní mast. Nezažít a nevidět to, neuvěřím. Tchánovi po ozařování obličeje a krku velmi pomohla k vytvoření nové kůžičky, dokonce i na Protonovém centru chtěli vědět, jak se mu to povedlo během měsíce dokázat mít slabou ale novou nepopálenou kůži. Nyní ji používá už jen na jiné ranky.“

Zuzana

„Skvělá mast na jakýkoliv problém na pokožce. Super hojící účinky.“

Helena

„Mast výborně promastí a hojí kůži.“

Eva

Bambucký balzám s propolisem

Bambucký balzám s propolisem na spáleniny

Extrakt z propolisu má výrazné antiseptické a regenerační účinky, urychluje celý proces hojení a omezuje vznik jizviček. Bambucké máslo dokáže pleti dodat pružnost, právě ono stojí za vláčnou, jemnou, pružnou a dokonale hydratovanou pokožkou. Použít ho můžete nejen jako mast k promazání postižených míst, ale i jako výživnější pleťový krém, který viditelně přispívá k pevnosti a zdraví pokožky.

„Používáme ho hlavně v zimních měsících, je skvělý před odchodem ven, v létě ho natíráme na spálenou pokožku.“

Jitule

„Výborná konzistence, nezanechává pokožku mastnou a zároveň zanechává pokožku jemnou. Hojivé účinky např. po spáleninách.“

Baky

„Krém doma užíváme všichni. Já denně místo nočního krému (pleť je krásně hydratovaná a vláčná), ostatní na drobné spáleniny, odřený nos při rýmě, na ruce po práci na zahradě ... prostě univerzální použití a nedáme na něj dopustit.“

Iva

Balzám s CBD olejem a propolisem

Balzám s CBD olejem a propolisem na spáleniny

Balzám využívá jedinečné synergie propolisu, který podporuje regeneraci suché a popraskané kůže a je známý pro své antimikrobiální a hojivé účinky a CBD oleje, který účinně působí na drobné ranky a dosahuje skvělých výsledků při ochraně a zklidnění pokožky. Je určený na péči o poškozenou, podrážděnou, suchou a svědivou pokožku, kterou zároveň chrání a napomáhá její regeneraci. Dovede zacelit drobné oděrky, skvěle působí také na suchou či zrohovatělou kůži a ošetří a zklidní pokožku popálenou od sluníčka.

„Za tu dobu co používám, zatočil s mým ekzémem a i zmizely flíčky s lupenkou na palcích i loktech.“

Eliška

„Krásně hojí rány, opary...“

Mirka

Ihned po pořízení si pro jistotu ověřte, zda všichni členové rodiny propolis v pořádku snáší. Aplikujte trochu propolisové tinktury na zdravé a nepostižené místo a přibližně hodinu počkejte, zda nezpůsobí alergickou reakci.

Bylinná první pomoc

Kromě tvarohu, jogurtu a plátků okurek vám může se zchlazením a regenerací pokožky pomoci i řada přírodních a bylinných pomocníků. Velmi účinná je rostlina s antibakteriálními, chladivými a hojivými účinky - aloe vera a přípravky z ní.

Aloe si můžete pěstovat doma v květináči, je to vcelku nenáročná rostlina. V případě potřeby stačí utrhnout list a šťávu z něho nakapat přímo na postižené místo. Můžete si také velmi snadno připravit vlastní gel - list zbavte slupky, dužinu rozmixujte dohladka a máte hotovo. V uzavřené skleničce vám gel z aloe vera vydrží v lednici několik dní.

Pokud na zahrádce pěstujete měsíček lékařský, můžete z něj připravit odvar a postižená místa do chladného odvaru namáčet.

co na spáleniny, aloe vera, měsíček lékařský, heřmánek

Podobný odvar připravíte i z třezalky, léčivého heřmánku nebo zeleného čaje. Takovou přírodní pomoc můžete aplikovat i každou hodinu a výrazně si tak ulevit od bolesti. Pokud ji budete kombinovat s častým promazáváním spáleniny, určitě se vám uleví.

Všechny pomocníky z přírodní lékárny určitě využijete nejen v případě spálenin, a my doufáme, že se vám jakékoliv popálení vyhne obloukem. Vždy je však lepší být připraven, než překvapen :-)


Nenašli jste, co jste hledali? Navštivte naši poradnu, najdete zde i odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu.
Případně zde můžete položit svůj dotaz, rádi vám poradíme!

Přejít do poradny


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit