Poznejte sílu mateří kašičky a dalších včelích produktů v období klimakteria
Přechod, jak lidově nazýváme období klimakteria, zahrnuje několik fází, s nimiž se pojí výrazná změna hladiny hormonů. A právě hormonální nerovnováha má často za následek různé fyzické i psychické obtíže, kterými se klimakterium projevuje. Jaké existují možnosti pomoci, aby ženy toto období zvládly v klidu a bez větších obtíží? A proč sáhnout zrovna po mateří kašičce?
Věděli jste, že klimakterium má celkem čtyři fáze? A že menopauza není synonymem pro klimakterium, ač se tak toto označení často používá, ale pouze jednou z jeho fází? Okolo období přechodu stále panuje mnoho nejasností vzniklých často z nedostatečné informovanosti. Ženy pak bývají buď překvapené, nebo naopak předem vystrašené. Budete-li však na všechny záludnosti klimakteria připravené, pak vás nic jen tak nerozhodí a můžete si nadále naplno užívat radostí života.
Fáze a typické symptomy klimakteria
Klimakterium je z lékařského hlediska označováno jako období přechodu ženy z reprodukční fáze života do fáze postreprodukční, neboli období, kdy ženě končí reprodukční schopnost. Slovo klimakterium je odvozeno od řeckého slova “klimaktér”, což znamená „stupínek žebříku“. Klimakterium si tak můžete představit jako cestu po žebříku zahrnující jednotlivé fáze od premenopauzy až po postmenopauzu.
-
Premenopauza je první fází této cesty, kdy je žena stále schopná otěhotnět, má pravidelný měsíční cyklus, ale mohou se již objevit první nenápadné signály těla, že se něco mění. Možná si všimnete, že se vám mění nálada, bolí vás hlava, jste citlivější v prsou nebo něco přiberete na váze. Tyto první známky klimakteria však můžete snadno zaměnit za premenstruační syndrom a tudíž je přehlédnout.
-
Perimenopauza je dalším stupínkem a přináší s sebou intenzivnější příznaky, které si většina z nás pod pojmem přechod vybaví - návaly horka, noční pocení, problémy se spánkem a nepravidelná menstruace. Můžete také zaznamenat zvýšenou únavu, potíže se soustředěním, emocionální nestabilitu, změny v sexuálním apetitu, suchost pokožky, řídnutí vlasů či zvýšení aktivity močového měchýře. Za těmito obtížemi stojí hormonální nerovnováha způsobená poklesem a kolísáním hladin hormonů estrogenu a progesteronu. Perimenopauza může trvat několik let.
-
Menopauza znamená poslední menstruaci a moment, kdy končí aktivita reprodukčních orgánů. Vzhledem k tomu, že v danou chvíli nemůžete tušit, že jde o menstruaci poslední, určuje se menopauza zpětně po 12 měsících bez menstruace. Tento rok bývá někdy jako menopauza označován. Během tohoto období se mohou příznaky hormonálních změn zintenzivnit nebo objevit jiné, jako je bolest prsou, vaginální suchost, bolesti v kříži či bušení srdce.
-
Postmenopauza je poslední fází klimakteria, která začíná rok po poslední menstruaci a trvá po zbytek života ženy. Organismus se postupně přizpůsobuje nízké hladině estrogenu, přičemž mnoho obtíží obvykle ustupuje, některé však mohou přetrvávat nebo se objevit nové, související s dlouhodobým nedostatkem estrogenů. Nízká hladina estrogenu například zvyšuje riziko srdečně-cévních chorob a přispívá k řídnutí kostí (osteoporóze).
Kdy začíná přechod a lze ho ovlivnit?
Nástup i průběh klimakteria je u každé ženy jiný. Obvykle se objevuje mezi 45. – 55. rokem, ale může přijít dříve i později. Od prvních příznaků do ustálení hladiny hormonů a odeznění obtíží může trvat zhruba 4 – 7 let. Zatímco některé ženy si přechodu téměř nevšimnou, pro jiné je náročným obdobím. Kdy se klimakterium objeví, jak bude probíhat a jak dlouho potrvá, ovlivňuje mnoho faktorů, jako je dědičnost, celkový životní styl, hmotnost či počet porodů.
Zatímco genetiku ošálit nemůžeme, životním stylem lze do jisté míry klimakterium ovlivnit. A to nejen jeho průběh, jak se dočtete níže, ale také jeho nástup. Podle americké nutriční terapeutky a expertky na ženské hormonální zdraví Alisy Vitti má na průběh i nástup menopauzy zásadní vliv stravování a životní styl. Například uvádí, že konzumací ryb, luštěnin, vitamínu B6 a zinku mohou ženy přechod oddálit a naopak konzumací těstovin a rafinované rýže pak spíše uspíšit.
Jak podpořit hladký průběh klimakteria a snáze se vyrovnat s hormonálními výkyvy?
Kolísající hladina hormonů a prudký úbytek estrogenu a progesteronu mají v době klimakteria za následek řadu výše zmíněných obtíží. Každá z žen toto období prožívá s různou intenzitou a frekvencí obtíží. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se vypořádat s hormonálními změnami a posílit svou fyzickou i psychickou odolnost. Zajímá vás, jak můžete přispět k hladšímu průběhu svého přechodového období?
-
Vyvážená a bohatá strava - zaměřte se na pestrou stravu bohatou na celozrnné obiloviny, luštěniny, zdravé tuky, vitamin D a minerály vápník, hořčík a zinek. Jaké potraviny, bylinky a doplňky stravy pomohou lépe zvládnout přechod?
Josef A. Zentrich v knize Apiterapie: Přírodní léčba včelími produkty doporučuje přípravu univerzálního gynekologického čaje v poměru 100 g kontryhelové natě, 50 g květu měsíčků, 50 g šištic chmelu, 25 g natě řebříčku, 25 g natě mateřídoušky. 4 x denně spařit vrchovatou čajovou lžičku směsi 150 ml vroucí vody, 10 minut louhovat a podávat mezi jídly.
Z bylin jsou pro ženy vhodné čaje z kontryhelu (podpora vyrovnání hladiny hormonů), měsíčku lékařského (protizánětlivé účinky, podpora zdraví sliznic), třezalky tečkované (zklidňující a antidepresivní účinky, pomáhá při výkyvech nálad), šalvěje lékařské (regulace pocení a zmírnění návalů horka), chmelu (podpora kvality spánku a snadnějšího usínání, díky obsahu fytoestrogenů pomáhá při hormonální nerovnováze), řebříčku (úleva od křečí, protizánětlivé účinky) či mateřídoušky (antioxidační, antiseptické a zklidňující vlastnosti).
Příznaky menopauzy a hormonální nestabilitu dokáže zmírnit také pupalka dvouletá (příznivý vliv na hormonální rovnováhu žen, pomáhá zmírnit návaly horka v období menopauzy), kořen anděliky čínské (známá také jako dong quai, harmonizuje hladiny hormonů, ulevuje od návalů horka a zlepšuje krevní oběh), kotvičník zemní (podporuje hormonální rovnováhu, zvyšuje libido, dodává energii a přispívá k lepší psychické pohodě) a drmek obecný (pomáhá vyrovnávat hormonální hladiny, potlačuje návaly horka a celkově zmírňuje nepříjemné projevy klimakteria).
Dále se doporučuje užívat adaptogeny, které působí na celý organismus a zlepšují jeho schopnost přizpůsobit se různým druhům zátěže, odolávat stresu a náhlým změnám. Pro období klimakteria se doporučuje maca peruánská (známá také jako peruánský ženšen, pomáhá lépe zvládat stres, zlepšuje libido, dodává energii a přispívá k udržení hormonální rovnováhy) a ashwagandha (někdy také zvaná indický ženšen, zklidňuje nervovou soustavu, mírní stres, zlepšuje duševní pohodu, napomáhá snazšímu usínání a zlepšuje kvalitu spánku).
Mezi potraviny s pozitivním působením na ženské hormony při klimakterických obtížích patří také mateří kašička a další včelí produkty, kterým se budeme více věnovat níže. Skvělým pomocníkem je také lněné semínko a lněný olej (vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, obsahují lignany, které mají fytoestrogenní účinky a pomáhají vyrovnávat ženské hormony, přispívají také k prevenci kardiovaskulárních potíží).
Užitečné mohou být také doplňky stravy, zejména vitamin D (podílí se na mnoha tělesných procesech, od regulace hormonů přes podporu imunitního systému až po absorpci vápníku), vitamin K2 (zajišťuje správné využití vápníku tam, kde je potřeba, a zároveň zabraňuje jeho hromadění v cévách, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, které je v přechodu vyšší) vápník (zásadní pro udržení zdravých kostí a prevenci osteoporózy, zejména v důsledku poklesu estrogenu, doporučuje se kombinovat vápník s vitaminem D3 a K2 pro lepší absorpci a efektivní využití ve prospěch kostí a zubů), hořčík (přispívá ke správné funkci nervové soustavy a pomáhá udržet stabilní hladinu energie, také podporuje vstřebávání vápníku, který je důležitý pro zdraví kostí, pomáhá také mírnit svalové křeče a zklidňuje nervový systém) a zinek (nezbytný pro správnou činnost reprodukčního systému jak u žen, tak u mužů, je také důležitý pro podporu imunitního systému, přispívá k regulaci hormonální hladiny a podporuje zdraví kůže, vlasů a nehtů).
-
Pravidelný pohyb - Najděte si aktivity vyhovující vašim fyzickým možnostem, které vás budou bavit a podpoří tak nejen fyzickou kondici, ale i psychickou pohodu. Mohou to být třeba delší procházky, tanec, plavání, jóga nebo meditace.
-
Odstranění škodlivých návyků jako kouření, pití alkoholu, konzumace velkého množství kofeinu a jídel na bázi rychlého občerstvení.
-
Optimalizace teploty pro spánek okolo 17 °C a běžného domácího prostředí do 21 °C. Udržení stabilní tělesné hmotnosti také přispívá k lepší regulaci teploty.
Jak mateří kašička a další včelí produkty pozitivně ovlivňují klimakterium?
Jakkoli náročné se toto období může zdát, síla každé ženy jej dokáže překonat. Pomocnou ruku na cestě za úspěšným překonáním klimakteria mohou ženám poskytnout včelí produkty v čele s mateří kašičkou. Dle MUDr. J. Stoklasy „se jedná o složitou a velmi zajímavou látku, která má moc změnit život včelí jednodenní larvy bezpohlavní dělnice na pohlavně dokonalou, velkou matičku"[1].
Tento pokrm královen je blahodárný nejen pro včelí královny, ale své výživové a energetické benefity může poskytnout i nám. Vlivem mateří kašičky na ženské klimakterium se již zabývalo mnoho odborníků a bylo provedeno několik studií s úspěšným výsledkem ve prospěch užívání mateří kašičky. Pojďme se na některé z nich podívat:
-
Včelí produkty pro zmírnění příznaků menopauzy
Studie Národního výzkumného ústavu v Egyptě publikovaná v roce 2022[2] uvádí prokazatelné zlepšení příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení, úzkosti a deprese díky užívání včelích produktů.
Egyptská studie byla provedena na dvou skupinách žen v klimakterickém období, u nichž byla předem provedena klinická vyšetření s odběry krve, biochemickou analýzou, meřením hormonů a dalších aspektů důležitých pro objektivní výsledky studie. Zatímco jedna skupina žen konzumovala běžný med, druhá skupina dostala k užívání med obohacený o pyl, mateří kašičku a propolis v určitém poměru. Obě skupiny užívaly každý den ráno po dobu dvou měsíců 2 lžíce obdrženého medu rozmíchané ve sklenici vody.
Ženy, které užívaly obohacený med, zaznamenaly výrazné zlepšení fyzických, psychických i urogenitálních příznaků, jako jsou návaly horka, noční pocení, bolesti těla, podrážděnost, úzkost, deprese a problémy se spánkem. Kromě toho se u nich zlepšily i hladiny některých hormonů a markerů zánětu v těle. Kontrolní skupina, která užívala běžný med, také zaznamenala zlepšení některých příznaků, zejména fyzických obtíží a deprese, ale na další oblasti, jako jsou hormonální hladiny, úzkost nebo urogenitální potíže, neměl běžný med významný vliv. Výsledek provedené studie tak potvrzuje účinnost přidání pylu, propolisu a mateří kašičky do medu při zmírňování příznaků menopauzy.
-
Užívání mateří kašičky zlepšuje menopauzální příznaky, jako jsou bolesti zad, bolest v dolní části zad a úzkost u japonských žen v postmenopauze
Zajímavé výsledky poskytla také japonská studie z roku 2018[3], která uvádí, že doplnění stravy o mateří kašičku v dávkách 800 mg/den je účinné pro zmírnění symptomů spojených s obdobím po menopauze, jako jsou úzkosti a bolesti zad.
Japonská studie probíhala na vzorku 42 zdravých žen, u kterých uplynulo nejméně 12 měsíců od posledního cyklu, a které byly náhodně rozděleny do dvou skupin. První skupina žen užívala po dobu 12 týdnů 800 mg lyofilizované mateří kašičky a kontrolní skupina placebo. Úroveň menopauzálních symptomů byla vyhodnocena pomocí dotazníků hodnotících menopauzální symptomy na škále od 1 do 10, který účastnice vyplnily během týdne před studií a následně každé 4 týdny v průběhu studie a 4 týdny po jejím ukončení. Výchozí hodnoty se mezi skupinami významně nelišily.
Hodnota s hvězdičkou je považována za statisticky významnou ve srovnání s placebem. Všechny hodnoty jsou průměrné ± SD.
Hodnota s hvězdičkou je považována za statisticky významnou ve srovnání s placebem. Všechny hodnoty jsou průměrné ± SD.
Po 12 týdnech vykazovaly ženy užívající mateří kašičku významné zlepšení v typických postmenopauzálních příznacích, jako jsou úzkosti a bolesti zad ve srovnání se ženami užívajícími placebo. Po ukončení léčby pak již mezi skupinami rozdíly zjištěné nebyly. U ostatních příznaků nebyly během studie zaznamenány významné rozdíly. V průběhu studie také nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky. Výsledek studie tak opět potvrzuje vhodnost suplementace mateří kašičkou při zmírňování příznaků spojených s menopauzou.
-
Vliv mateří kašičky na příznaky menopauzy: Randomizovaná placebem kontrolovaná klinická studie
Íránská studie taktéž z roku 2018[4] zkoumala vliv mateří kašičky na příznaky menopauzy. Z dobrovolnic přihlášených ke studii bylo náhodně vybráno 200 žen po menopauze ve věku 45 - 60 let. Po dobu 8 týdnů užívaly účastnice denně buď kapsli mateří kašičky (1000 mg) nebo placeba.
Studie byla vyhodnocována na základě mezinárodní standardizované "škály hodnocení menopauzy" neboli MRS (Menopause Rating Scale). Tato škála se skládá z 11 položek týkajících se symptomů spojených s menopauzou (návaly horka a noční pocení, poruchy spánku, bušení srdce, bolesti svalů a kloubů, depresivní nálady, podrážděnost, úzkosti, problémy s pamětí a koncentrací, snížení libida, suchost vaginy a problémy s močovým měchýřem). Každý symptom je ohodnocen na stupnici od 0 (žádný symptom) do 4 (závažný symptom). Součet skóre pro každý symptom představuje celkové skóre MRS.
Průměrné výchozí menopauzální skóre se mezi skupinami nelišilo. Po osmi týdnech užívání došlo u žen v experimentální skupině k výraznému zlepšení menopauzálních příznaků. Jejich skóre MRS kleslo z původních 32,14 bodu na 19,03 bodu, což představuje pokles o 40,79 %. Zatímco u žen v kontrolní skupině, které užívaly placebo, byl pokles jen nízký. Jejich skóre se snížilo z 31,65 bodu na 28,11 bodu, což odpovídá poklesu o 11,18 %.
Z výsledků studie vyplývá významné zlepšení příznaků menopauzy u žen užívajícím mateří kašičku oproti ženám v kontrolní skupině s placebem. Studie tak potvrzuje, že každodenní užívání mateří kašičky bylo účinné při zmírňování nepříjemných příznaků menopauzy. Během studie zároveň nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky spojené s užíváním mateří kašičky, což naznačuje její bezpečnost pro tento účel.
-
Včelí produkty v klimakteriu: Co říká odborná literatura?
Tyto výzkumy ukazují aktuální pohled na vliv včelích produktů během klimakteria, nicméně včelí produkty i jejich možnosti v tomto období byly zkoumány a popisovány již dříve. Vyhledali jsme několik poznatků z odborné literatury:
-
Bohuslav Handl ve své publikaci Včelí produkty ve výživě člověka a v lékařství z roku 1990 uvádí, že mateří kašička zlepšuje psychický stav žen v klimakteriu, zvláště při zádumčivosti a depresi, a vrací zájem o životní radosti.[5]
-
Užívání mateří kašičky doporučuje ve své knize Apiterapie: léčení včelími produkty také Štefan Demeter s tím, že velmi příznivě působí na ženy v přechodu tím, že vyrovnává pokles hladiny ženských hormonů a zmírňuje nepříjemné průvodní příznaky a dokonce se podobný účinek využívá i při léčení předstojné žlázy (prostaty) mužů. Uvádí také že med samotný nebo v kombinaci s ostatními včelími produkty má vliv na sexuální zdraví s postupujícím věkem. Při klimakterických obtížích a návalech se dle Demetera také doporučuje užívání propolisové tinktury.[6]
-
Suplementaci mateří kašičkou v období klimakteria rovněž doporučuje Josef A. Zentrich ve své knize Apiterapie: Přírodní léčba včelími produkty, a to v dávce alespoň 500 mg mateří kašičky denně po dobu 6 týdnů.[7]
-
Dle článku MUDr. Pavla Turčana publikovaném v časopisu Interní medicína pro praxi se mateří kašička a pyl jako alternativní způsob léčby klimakteria využívají už delší dobu. Hlavní účinek těchto preparátů je dán obsahem flavonoidů a fytoestrogenů. Preparáty s obsahem mateří kašičky a pylu se používají při zmírňování akutních klimakterických potíží, jako jsou návaly horka, pocení, bolesti hlavy, poruchy spánku, suchost sliznic a psychické potíže.[8]
Vyzkoušejte mateří kašičku
Věděli jste, že lidově se mateří kašičce přezdívá včelagra? Tento lidový název nám výstižně napovídá o jejích schopnostech. Vyzkoušet můžete mateří kašičku v medu, nebo si pokrm včelích královen a jeho typickou nakysle kořeněnou chuť dopřejte v podobě lyofilizované mateří kašičky.
Nezapomeňte, že mateří kašička by neměla přijít do kontaktu s kovem, proto při nabírání vždy použijte jiný materiál, doporučit můžeme například dřevěnou lžičku, protože dřevo při styku s potravinami neničí blahodárné látky v nich obsažené a je tak ideální volbou i pro nabírání mateří kašičky.
Dávkování mateří kašičky najdete přímo u jednotlivých produktů. Budete-li mít jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat nebo využijte poradnu na našich stránkách, kde najdete odpovědi na nejčastější dotazy a také zde můžete položit svůj dotaz. Rádi vám poradíme!
Zdroje informací:
[1] MUDr. Jindřich Stoklasa: Včelí produkty ve výživě, lékařství, farmacii a kosmetice; Státní zemědělské nakladatelství v Praze, 1975, str. 134
[2] Fouad, S., El Gendy, A., Monir, R., Abdel-Wahhab, K. G., Shafei, H. F., & Hegazi, A. G.: studie Bee Products for Relieving Menopausal Symptoms (Včelí produkty pro zmírnění příznaků menopauzy); Financováno Národním výzkumným ústavem v Egyptě; Open Access Macedonian Journal of Medical Sciences, 2022
[3] Asama, T., Matsuzaki, H., Fukushima, S., Tatefuji, T., Hashimoto, K., Takeda, T.: studie Royal Jelly Supplementation Improves Menopausal Symptoms Such as Backache, Low Back Pain, and Anxiety in Postmenopausal Japanese Women (Užívání mateří kašičky zlepšuje menopauzální příznaky, jako jsou bolesti zad, bolest v dolní části zad a úzkost u japonských žen v postmenopauze); Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2018
[4] Sharif, S. N., Darsareh, F. (2018): studie Effect of royal jelly on menopausal symptoms: A randomized placebo-controlled clinical trial (Vliv mateří kašičky na příznaky menopauzy: Randomizovaná placebem kontrolovaná klinická studie); Complementary therapies in clinical practice, 37, 47-50, 2019
[5] MUDr. Bohuslav Handl: Včelí produkty ve výživě člověka a v lékařství; Základní organizace Českého svazu včelařů v Kunštátu na Moravě, 1991, str. 14
[6] Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapie: Léčení včelími produkty; Vydal Jaroslav Čadra, Olomouc, 2021, str. 122, 194, 95, 97
[7] Josef A. Zentrich: Apiterapie: Přírodní léčba včelími produkty; Nakladatelství Eminent, 2003, str. 85
[8] MUDr. Pavel Turčan: článek Fytoestrogeny, mateří kašička a pyl. Alternativní způsob léčby klimakteria?; časopis Interní medicína pro praxi, 8/2004
Alisa Vitti, odbornice na funkční výživu a ženské hormonální zdraví