Proč vám může přijít objednávka v použité krabici?

Proč vám může přijít objednávka v použité krabici?

Jakákoliv produkce s sebou nevyhnutelně přináší ekologickou stopu. My ale potřebujeme jíst, oblékat se, starat se o své zdraví. A také jsme si zvykli na určité pohodlí. Přesto nebo právě proto je nutné ekonomiku a ekologii vyvažovat - neničit si zbytečně životní prostředí, ale současně při péči o něj „nevylévat dítě i s vaničkou“. Povíme vám, jak na to jdeme my.

Jak to máme s krabicemi

Každý podnik má svoji obalovou politiku, a naše firma není výjimkou. Fakt, že s obaly zacházíme šetrně, pro nás není pouhým gestem, ale velice nás těší, když neukončíme cestu přepravního obalu tím, že skončí na skládce, ale jeho cestu prodloužíme. Hledání cest, jak zredukovat ekologickou stopu našich výrobků, nám proto dává velký smysl.

pleva sklad

Máme přirozeně i svoje vlastní krabice, a to v mnoha různých velikostech, abychom minimalizovali objem výplně. Dále však také spolupracujeme s firmami, kterým krabice přebývají, a kdybychom je nevyužili my, s největší pravděpodobností by skončily v kontejneru na papír. A i když by to pořád bylo lepší řešení, než je vyhazovat do směsného odpadu, jejich opakované využití je mnohem smysluplnější, no ne?

Princip 3R - snížit spotřebu, opětovně použít a recyklovat

V angličtině při snaze o šetrný přístup k životnímu prostředí hovoříme o principu 3R, tedy „reduce, reuse, recycle“ - snížit (spotřebu), opětovně použít a recyklovat. O posledním bodu tohoto principu - recyklaci - toho v naší společnosti (myšleno lidské společnosti) víme hodně – víme, že bychom měli třídit odpad a bio odpad házet na kompost. To všechno nám ovšem přijde tak samozřejmé, že to asi ani netřeba zmiňovat. Ačkoli ona ani ta recyklace často v našich končinách neprobíhá tak, jak bychom očekávali. Například nadšeně třídíme plasty do žlutých kontejnerů, aby z nich pak většina obcí vybrala PET a zbytek se zkrátka spálí nebo stejně skončí na skládce. To nás samozřejmě od třídění neodrazuje, spíše cítíme, že je toho prostě potřeba dělat více, protože recyklovat nestačí. Recyklace není na posledním místě 3R náhodou, je totiž skutečně až tím posledním krokem při nakládání s odpady, především bychom se totiž měli snažit nadměrné tvorbě odpadů předcházet.

Jenže první dvě R všeobecně občas trochu zadrhávají. A to se u nás snažíme změnit. Budeme-li pokračovat odzadu, potom druhou součást principu 3R - znovupoužití - realizujeme právě tím, že od jiných firem a institucí pravidelně odebíráme použité krabice. Zde musíme zmínit například drogerii Kaška, obchůdek Beseda v Rychnově nad Kněžnou nebo Zubařskou ordinaci v Hradci Králové, kde mají spoustu malých krabiček (třeba od protéz; samozřejmě od těch nových a nepoužitých :-). Cestu pro krabice se zároveň vždy snažíme spojit s dalšími cíli a zařizováním, někdy nám krabice vozí (nebo přiblíží na společný styčný bod) naši známí a kamarádi, když mají cestu.

využití použitých krabic

Na výplň krabic se zbožím - ať už těch použitých nebo těch našich - využíváme výplně papírové nebo rovnou skartovaný karton ze starých krabic, které již nejdou použít k balení. Výjimkou, kdy se bez pomoci plastových bublinek neobejdeme, je zasílání svíček z plástů včelího vosku, které jsou v mrazivých zimních dnech velmi křehké a také bublinkovou výplň používáme v dárkových sadách, aby dárek dorazil v pořádku a neponičen přepravou. Může se ovšem stát, že vám i ostatní produkty od nás přijdou v krabici s plastovou výplní - to je dáno tím, že i nám chodí zásilky od našich dodavatelů. A pokud je některá z nich zabalena v plastu, přece ho nevyhodíme. Snažíme se, aby taková výplň byla využita vícekrát, protože i její recyklace jednou bude ekologickou zátěží.

Suroviny nám přicházejí i v plastových sudech. O ty menší je velký zájem mezi domácími pěstiteli rajčat, ty větší se pak dají snadno využít na dešťovou vodu nebo pro otužování. Samozřejmě, že se tímto způsobem nevyužijí všechny obaly, ale každý opětovně použitý nám dělá radost.

Pleva a snížení spotřeby

Princip 3R však obsahuje i první R - reduce, tedy snížení spotřeby. U nás tento krok realizujeme například tak, že se nové výrobky snažíme dělat ve větších baleních a ty stávající, u kterých to dává smysl, postupně také nabízíme i ve větších baleních – například vlasové vody, šampony, ale také některé krémy, balzámy a další produkty. Tím se zredukuje množství plastových lahviček, ale také kartonových krabiček či speciálního tisku na ně. Ze stejného důvodu se také vyhýbáme vzorečkům a cestovním balením. Některé naše produkty můžete zakoupit i v bezobalových obchodech Bez obalu HK a Bezobalu.

U některých produktů nabízíme našim zákazníkům také možnost individuálního stočení do větší nádoby. Není to samozřejmě z technických a hygienických důvodů možné u všech produktů, ale pokud by vás tato možnost zajímala, napište nám o jaký produkt byste měli zájem a domluvíme se na možnostech. Individuální bude v tomto případě také doba dodání, která závisí na tom, kdy se daný produkt bude vyrábět.

ekologie balení produktů

Vyhýbáme se také kompozitním obalům (obalům z více materiálů, které jsou nerecyklovatelné). Tam, kde je možné a smysluplné využít sklo, dáváme mu přednost, dá se totiž recyklovat do nekonečna. Pokud sklo z nějakého důvodu použít nejde (u kosmetiky například z důvodů možné kontaminace, zamezení přístupu vzduchu apod.), pak používáme alespoň čisté plasty, protože u těch je alespoň šance na vytřídění a recyklaci na rozdíl právě od obalů kompozitních.

Moc dobře víme, že vybalancování ekonomiky a ekologie není úplně snadné, ale také věříme, že každá snaha má smysl. Je to o hledání lepších řešení a hledání té správné rovnováhy mezi zájmy obchodními a zájmy naší planety a naší budoucnosti. Ačkoliv se u nás snažíme mírnit ekologické dopady veškerých součástí našeho podnikání tak, jak nejlépe dovedeme, možná přece jen zůstávají oblasti, ve kterých se stále můžeme zlepšovat. A to také máme v úmyslu.


Šampon s propolisem, velké 500g balení

Tinktura s propolisem 92 g, velké balení

Vlasová voda s propolisem, velké balení

Propolisová mast, velké balení


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit