Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Propolis podpoří imunitu v době virové

Propolis podpoří imunitu v době virové

Imunita, tedy schopnost našeho organismu bránit se proti antigenům, které pocházejí z vnějšího prostředí, je značně individuální záležitostí. Zatímco někteří rodiče řeší slabou imunitu svých dětí a vyšší náchylnost k nemocem už od jejich narození, druzí si na podzim dopřejí zdravější stravu i častější otužování a bohatě jim to stačí. To, jaká imunita nám byla dána do vínku, příliš neovlivníme, ovšem i slabší imunita se dá neustále posilovat a upevňovat, například propolisem.

Vědecky potvrzené účinky propolisu

propolis a koronavirus, studie propolis a covid

Propolis je pryskyřičný materiál, který lidé využívají už od dob, kdy začali s chovem včel. Stimuluje činnost obranných mechanismů organismu, působí antivirově, protizánětlivě, anesteticky a má desinfekční účinky. Významně pomáhá proti chřipkám, protože je na něj citlivá celá řada virových kmenů.

Propolis má také výrazné antibiotické účinky, působí jak bakteriostaticky, kdy zastavuje růst některých bakteriálních kmenů, tak baktericidně, kdy bakterie přímo usmrcuje. Lze ho také velmi dobře s antibiotiky kombinovat, protože zvyšuje jejich účinnost.1

Jeho výjimečných účinků si všímali chovatelé včel a milovníci včelích produktů celá staletí a v tom posledním je řada vědců zdokumentovala, popsala a potvrdila:

  • Turečtí vědci zkoumali antivirové účinky propolisu při působení herpetických virů HSV-1 a HSV-2, které způsobují infekce. Při použití propolisu bylo šíření virů značně sníženo.2
  • Ukrajinští epidemiologové zkoumali propolis při léčbě viru HSV. Účastníci, kterým byla aplikována propolisová tinktura, se uzdravili rychleji. Už 10. den bylo zdrávo 24 účastníků ze 30.3
  • Výzkumníci z bulharské Akademie věd se zabývali tím, jakou roli hraje geografické místo původu propolisu. Zjistili, že bez ohledu na to, odkud propolis pochází, obsahuje látky, které fungují proti bakteriím, plísním a virům.4
  • Brazilská skupina vědců se zajímala o účinky propolisu na imunitní systém a potvrdila, že propolis zvyšuje aktivitu NK buněk, tedy přirozených zabijáků, kteří bojují proti nádorovým buňkám. Zároveň stimuluje vyšší produkci protilátek, proto navrhují jeho použití v rámci vakcinace jako určitou podporu celého procesu léčby i jeho urychlení.5

Všechny vědecké studie a výzkumy týkající se propolisu bedlivě sledujeme a těší nás, že propolis v každé z nich vykazuje velmi slibné účinky. Zároveň jsme moc rádi, že se řada vědců po celém světě výzkumu propolisu věnuje a rozkrývá tak tajemství, která chápeme my včelaři spíše intuitivně a máme s nimi zkušenosti z vlastní letité praxe.

Propolis a koronavirus

Skupina floridských a brazilských výzkumníků pod vedením A. A. Berretty vydala velmi zajímavou vědeckou studii týkající se propolisu a jeho potenciálu proti infekci SARS-CoV-2 a koronaviru6. Autoři této nové studie vnímají, že v souvislosti s pandemií koronaviru se obnovil i celosvětový zájem o propolis, proto se rozhodli o jeho účincích v souvislosti s koronavirem publikovat.

SARS-CoV-2 patří mezi velké obalené viry, jejichž genom tvoří tzv. ssRNA, která vstoupí do buňky, naváže se na ribozom a začne se přepisovat. Následně způsobí řadu biologických reakcí, jež nakonec vedou k zánětu, fibróze a potlačení funkcí imunitního systému.

propolis v době koronavirové

Propolis prokázal inhibiční efekt, což znamená, že dovede snižovat aktivity enzymů. Zároveň má podle studie prokazatelné účinky při zabránění tzv. cytokinové bouře, která představuje hlavní příčinu úmrtnosti na koronavirus.

Podle vědců má propolis velký potenciál také při léčbě těžkých koronavirových pacientů s obtížemi, jako jsou dýchací problémy, hypertenze, diabetes nebo rakovina. Propolis vnímají jako slibnou a relevantní terapeutickou cestu a věří, že může být během léčby i prevence podáván jako přírodní doplněk stravy.

Propolis rozhodně nepředstavuje lék na koronavirus, ale je dobrým přírodním prostředkem, který může výrazně posílit imunitu, pomoci s lehkým i těžším průběhem nemoci nebo nás posílit během podzimních a zimních dnů proti dalším nemocem.


Pro zvídavé: Výše zmíněná vědecká skupina zároveň zjistila, že některé sloučeniny propolisu mohou potenciálně interagovat se SARS-CoV-2 MPRO. Aby vědci pomohli hledat léky, potenciální cíle viru nebo dokázali zmírnit jeho účinnost, zkoumali genetický kód koronaviru a mechanismy, kterými způsobuje škody. Pro životní cyklus koronaviru je nezbytná proteáza MPRO (cysteinový enzym podobný 3-chymotrypsinu), proto se při hledání možných léčiv soustředili právě na ni. Hledali nejrůznější přírodní sloučeniny a pomocí tzv. molekulárního dokování se poukoušeli najít nejrůznější možnosti léčby.

Mezi potenciálními léky proti viru se objevily i fenetylester kyseliny kávové (CAPE), galangin, chrysin a kyselina kávová – je poměrně zajímavé, že tyto látky se nacházejí v několika různých typech propolisu po celém světě. V současné době vědci předpokládají, že fenetylester kyseliny kávové bude s MPRO SARS-CoV-2 interagovat. Zatím proběhly laboratorní testy in silico (tedy počítačové simulace chování látek), které domněnky vědců potvrdily, nicméně vše je nutné ověřit ještě skutečnými testy in vitro (tedy v laboratorních skleněných nádobkách a zkumavkách), které právě probíhají.


Jak řeší akutní problémy příroda?

Ve zdravotnictví se lékaři drží poměrně velké standardizace, která je jistě potřebná a prospěšná, protože zaručuje určité výsledky léčby u řady různých pacientů. Ovšem kvůli tomu se z naší lékařské péče často vytrácí individuální faktor. Příroda k procesu léčení přistupuje úplně jinak než my. Žádnou standardizaci nezná, a proto dokáže velmi dobře reagovat na aktuální problémy a potíže.

účinky propolisu na viry, covid a propolis

Například včelky si namíchají přesně takový propolis, jaký v danou chvíli potřebují podle toho, co se aktuálně děje v jejich úle, v místě jeho stanoviště a v přírodě celkově. Velmi dobře a prakticky okamžitě dovedou reagovat na současný stav. A paradoxně to pomáhá i nám lidem. Protože je složení propolisu pokaždé trochu jiné, člověk si na propolis nemůže vybudovat rezistenci.

Užíváte-li například často antibiotika, váš organismus si na ně zvykne, vybuduje si rezistenci a už nebudou tak účinná jako při prvním užití. To se s propolisem stát nemůže. I když budete mít každou jeho dávku ze stejného úlu, pokaždé bude maličko jiná.

Jakou propolisovou pomoc využíváme my?

„Pracuji sice z domu, ale i tak mám každý týden spoustu pochůzek – musím nakoupit, občas se potřebuji s někým pracovně potkat a zároveň vyzvedávám děti ze školky. Nevyužívám městskou hromadnou dopravu, ale i tak potkám spoustu lidí a minimálně na kliku školky a vozíček v supermarketu sáhnout musím, proto s sebou nosím v batohu Čisticí sprej na ruce s propolisem. Máme ho v nabídce už od jara a naši zákazníci jsou z něho nadšení. Narozdíl od řady jiných dezinfekcí vám po něm nejsou ruce podivně cítit ještě dva dny. Na časté dezifinkování rukou si teď zkrátka musíme všichni zvyknout, děláme to přece i pro sebe a své blízké, tak proč k tomu nevyužívat sprej, který pěkně voní a je velmi účinný.“

Lukáš Pleva

 

A jaké zkušenosti mají s Čisticím sprejem na ruce s propolisem naši zákazníci?

„Krásná jemná vůně. A nevysušuje ruce jako ostatní přípravky na trhu. Tento sprej se opravdu povedl.“

Petra

„Je skvělý, krásně voní a nevysušuje pokožku.🤗“

Dana

„Taky můžu jen doporučit. Nevysušuje ruce a ještě příjemně voní. A na propolis nedám dopustit.“

Šárka

„Praktické balení "do kabelky" = desinfekce rukou na cestách. Příjemně voní. Neničí pokožku rukou jako jiné lihové desinfekce. Díky za tento výrobek.“

Eva

„Jsem moc spokojená, příjemná vůně a po použití pokožku nemám tak vysušenou, jak doposud❤️“

Miloslava


„Protože moc dobře vím, jak je důležitá prevence, využívám denně sílu propolisu. Nejraději si každé ráno, nebo během dopoledne s chutí smlsnu lžičku propolisu v medu, je to úžasně jednoduché a navíc je to velká mňamka :-) Když propolis v medu zrovna nemám po ruce, nakapu si cca 5 kapek propolisové tinktury do lžíce medu, někdy jen tak do vody nebo na kousek chleba, jednoduše podle momentální nálady, chuti a situace.“

Hanka Plevová

 

A co o Propolisu v medu říkají naši zákazníci?

„Výborná chuť po propolisu, užívám preventivně proti nachlazení.“

Irena

„Užívám pravidelně, již několik let, virová onemocnění a záněty všeho druhu se mi vyhýbají....“

Adéla

„Skvělá prevence proti "všemu" :-) Výborně se osvědčil v zimním a chřipkovém období jako prevence, taktéž jako "posilovač" pro rekonvalescenta po operaci srdce.“

Mel.

„Hojivé a preventivní účinky. Snižuje riziko nemoci.“

Milan


„Na virózy, angíny a chřipky jsem nikdy nijak zvlášť netrpěl. Možná mi do vínku pevné zdraví nadělili mí rodiče, ale spíš bych si tipl na to, že na ně mají velký vliv včelí produkty. Mimo jiné jsem si v rámci prevence zavedl takový malý večerní propolisový rituál, kdy si vyplachuji ústa a krk. Podle času a nálady zvolím buď propolisové kapky - pár kapek nakapu do vody, vypláchnu a pak spolknu, nebo když se hodí rychlejší řešení, použiji osvědčený Ústní spray s propolisem.“

Milan Pleva

 

A jak náš Ústní spray s propolisem hodnotí naši zákazníci?

„Perfektní přípravek na bolest v krku! Sprej vždy zarazil bolest hned v počátku a nenechal rozjet infekci. Moc doporučuji!“

Marcela

„Mám alergii na salicyláty a tak používám spray při bolesti v krku a nebo aftech. Všem doporučuji, je vynikající.“

Alena

„Vřele doporučuji všem, užívám preventivně a zatím jsem odolala všem atakům podzimní nákazy.“

Vlasta

„Trochu mě škrábalo v krku a do dvou dnů zdravá jako rybička. Opravdu funguje i jako prevence.“

Lenka

„Výborná věc, večer polknu "knedlík" než jdu spát stříknu a ráno bacilové adié .. už roky používám a podzimni chřipečky a angínečky nejsou, ale musí se použít včas.“

Josef


Pokud byste se o propolisu chtěli dozvědět více, přečtěte si článek Co je to propolis?, ve kterém najdete více o jeho vlastnostech, účincích i možnostech využítí. Přejeme vám i v době virové, chladné, studené a obtížné pevné zdraví a hodně optimismu.


1 Josef A. Zentrich: Apiterapie: Přírodní léčba včelími produkty; Nakladatelství Eminent, 2003, str. 35-37 Zpět

2 Nizami Duran: Antiviral Activity of Hatay Propolis Against Replication of Herpes Simplex Virus Type 1 and Type 2. [online]; 2016 Zpět

3 N. Vynograd,I. Vynograd,Z. Sosnowski: A comparative multi-centre study of the efficacy of propolis, acyclovir and placebo in the treatment of genital herpes (HSV). [online]; Elsevier ; 2000 Zpět

4 Kujumgiev A. a kol.: Antibacterial, antifungal and antiviral aktivity of propolis of different geographic origin. [online]; Journal of Ethnopharmacology; 1999 Zpět

5 Sforcin, J. M.: Propolis and the immune system: a review; Journal of Ethnopharmacology, 113(1), 2007, 1–14 Zpět

6 Berretta, A., Silveira, M., Cóndor Capcha, J., & De Jong, D.: Propolis and its potential against SARS-CoV-2 infection mechanisms and COVID-19 disease.; Biomedicine & Pharmacotherapy, 131, 2020, 110622 Zpět

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit