Tabulka čokolády s pylem jako dárek k nákupu nad 1500 Kč.

Rakytník řešetlákový - použití, doba sklizně, recepty

Rakytník řešetlákový - použití, doba sklizně, recepty

Rakytník řešetlákový se v posledních letech těší oblibě u zahrádkářů, ale také milovníků zdravých domácích marmelád, sirupů nebo dalších domácích dobrot. Tato nenápadná rostlina s červenými plody je až na kořeny jedlá a výtečná prakticky celá.

Sladkokyselé plody červenooranžové barvy

Rakytník řešetlákový je hustý keř se spoustou větví a listů, který dorůstá od 2 do 10 metrů. V mládí je stříbřitý a šupinkatý, ve zralém věku zezelená. Jeho plody jsou malé kulovité peckovice s červenooranžovou barvou o velikosti několika milimetrů. Mají výraznou sladkokyselou chuť, takže nezkušený zahrádkář mnohdy nepozná, jestli už jsou plody rakytníku zralé.

Rakytník řešetlákový

Rakytník je nenáročný na půdu i teplotu

Pro pěstování rakytníku jsou vhodné písčité i kamenité půdy, ale také půdy zásadité a neutrální. Tento keř najdete roztroušený prakticky po všech koutech České republiky. Velmi dobře se mu daří v jižnějších oblastech, ale snáší i chladnější podmínky. Rakytník je poměrně nenáročný keř, právě proto se začíná hojně vyskytovat na zahrádkách či v okrasných živých plotech.

Rakytník je jedlý prakticky celý

Dobrou zprávou pro všechny aktivní zahrádkáře je to, že z rakytníku můžete využít prakticky vše. Až na kořeny. Plody, větve i listy rakytníku řešetlákového můžete použít k výrobě domácího sirupu, medu s rakytníkem, rakytníkové marmelády nebo medicíny.

Plody rakytníku obsahují nejen* zhruba 7 % oleje, cukry, organické kyseliny, pektiny a třísloviny, ale také další biologicky aktivní látky. V menším množství pak tentýž koktejl naleznete v listech, větvičkách, kůře a semenech rakytníku.

Rakytníkové plody můžete konzumovat syrové, sušené nebo ve formě prášku. Využívá se na různé rakytníkové výrobky a recepty. Z čerstvých plodů můžete vyrábět rakytníkovou mast, olej, marmeládu nebo sirup, které si můžete připravit podle níže uvedených receptů. Sušený rakytník ve formě prášku můžete použít například na přípravu rakytníku s medem, jako koření pro ozvláštnění slaných i sladkých pokrmů či jím obohatit smoothie či jiné nápoje. Pokud ale rakytník nepěstujete, nebo se vám do výroby nechce či prostě a jednoduše není čas, můžete si rakytník dopřát v naší dobrotě - Rakytníku v medu!


Rakytník řešetlákový výroba marmelády

Rychlá rakytníková marmeláda

Na marmeládu budete potřebovat 1 kg plodů rakytníku a 1 kg cukru. Poměr cukru a rakytníku můžete upravit podle vlastní chuti nebo bílý cukr nahradit zdravějším třtinovým cukrem nebo medem.

Plody rakytníku pořádně umyjte, dejte do většího hrnce a rozvařte. Když začnou praskat, můžete je propasírovat je přes hrubší sítko. Znovu je dejte do hrnce, přiveďte k varu a přidejte cukr. Od hrnce už nikam neodcházejte a ještě zhruba 5 minut míchejte za mírného varu. Marmeládu odstavte a naplňte do skleniček. Zavařovat je nemusíte, stačí po naplnění obrátit dnem vzhůru.


Výroba rakytníkového prášku a čaje

Z rakytníku si můžete připravit také prášek. Jeho výroba je velmi jednoduchá – plody usušíte v sušičce či na slunci nebo na půdě, rozemelete a následně užíváte po lžičkách ve formě prášku. Dávkování je však velmi mírné. Užívejte jednu čajovou lžičku ráno a jednu v poledne.

Z kůry a listů rakytníku si můžete připravit výborný čaj – používat můžete čerstvé právě natrhané listy nebo si listy nasušte a vytvořte si zásoby na zimu. Doporučená dávka rakytníkového čaje je jeden šálek denně, ideálně ještě před polednem.


Rakytník řešetlákový výroba sirupu

Recept na rakytníkový sirup

Natrhejte čerstvé zralé plody (ideálně v odpoledních hodinách) a mletím či pasírováním z nich získejte 1 litr šťávy. Budete k tomu potřebovat zhruba 2 kg plodů.

Šťávu ohřívejte na max. 40 stupňů a za stálého míchání k ní přidávejte cukr nebo med. Na 1 litr šťávy potřebujete 1 kg cukru nebo medu. Pokud máte raději hustší sirup, přimíchejte ještě 2 čajové lžičky pektózy tekuté.

Teplý sirup přelijte do vroucí vodou propláchnutých láhví, opatřete zátkou a uskladněte do sklepa či lednice.


Sklizeň rakytníku řešetlákového

Plody rakytníku mají typickou sladkokyselou chuť, proto mnozí méně zkušení zahrádkáři váhají kdy rakytník sklidit. Na správnou dobu sklizně rakytníku je potřeba se řádně připravit a nepromeškat ji, protože při pozdější sklizni plody přicházejí o cenné látky. Pokud si kladete otázku, kdy rakytník dozrává, budete ve výhodě, pokud budete znát jeho odrůdu, protože doba dozrávání se u nich může lišit. Obecně se pohybuje od konce srpna do října, závisí samozřejmě také na místních podmínkách a počasí. Nejrozšířenější je odrůda Leikora, která dozrává koncem srpna až v první polovině září. Oblíbená odrůda Sluníčko může dozrávat dokonce již v průběhu července, odrůda Hergo dozrává spíše ve druhé polovině září, nejpozději v prvních říjnových dnech. Snažte se sklízet plně vyzrálé plody s charakteristickou oranžovou barvou, ale na druhou stranu se sklizní zbytečně neotálejte, každý den bude totiž o několik cenných látek méně. Doporučuje se rakytníkové plody sbírat těsně před prvními mrazy, aby vlivem mrazu nepřišly o vitamíny. Někteří naopak se sklizí na první mráz čekají, protože plody pak bývají sladší a měkčí.



* Vzhledem k nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 nesmíme u tohoto produktu uvádět žádné další informace a zdravotní tvrzení (více informací). O konkrétních obsahových látkách a účincích rakytníku si proto, prosíme, přečtěte v externích zdrojích na internetu.

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit