Recept na domácí víno z černého rybízu s medem
S blížícím se létem také pomalu nastává čas dozrávání černého rybízu. Typická výrazná chuť a vůně jeho plodů ho řadí mezi ovoce, které buď milujeme, nebo nesnášíme. Patříte-li mezi jeho fanoušky, pak pro vás máme tip na jeho využití pro přípravu domácího rybízového vína.
Poklad všech zahrádkářů
Černý rybíz je fascinující rostlina se širokým spektrem využití. Po staletí byl ceněn především pro své léčivé vlastnosti a až později si získal oblibu jako chutné ovoce. V dnešní době jsou v širším povědomí naopak na prvním místě jeho chuťové vlastnosti a kulinářské využití, zatímco jeho účinky na zdraví jako bychom pomalu znovu objevovali. Pěstován byl jak pro plody, tak pro listy a využíval se k léčbě různých zdravotních problémů.
V současnosti je černý rybíz oblíbený mezi zahrádkáři a farmáři díky své relativní nenáročnosti na pěstování a schopnosti odolávat chladu, což z něj činí ideální plodinu pro mírné a severní klimatické podmínky.
Lahodná superpotravina
Nutričně je černý rybíz skutečnou superpotravinou. Obsahuje velké množství vitamínu C (uvádí se až čtyřikrát více než pomeranče) což z něj činí vynikající a jeden z nejbohatších zdrojů tohoto důležitého vitamínu pro fungování imunitního systému. Dále je bohatý na vitamín A, vitaminy skupiny B, vitamin E a minerály jako železo, draslík, vápník a hořčík. Černý rybíz je také plný antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům, působí protizánětlivě a podporují zdraví srdce a cév.
Účinky a využití černého rybízu
Černé, velmi výrazné a lehce nakyslé plody černého rybízu nabízejí v letních dnech příjemné osvěžení přímo z keře. V kuchyni se černý rybíz uplatňuje v mnoha receptech – jeho výrazná chuť je ideální pro výrobu džemů, marmelád, sirupů a likérů, skvěle chutnají černorybízové koláče a nejrůznější dezerty, využívá se také do omáček či salátů, které obohacuje o svou jedinečnou chuť. A dlouhou tradici má také oblíbené černorybízové víno.
Plody černého rybízu posilují imunitní systém, jsou skvělým pomocníkem při nachlazení, horečkách a kašli. Účinné jsou také jako podpora při rekonvalescenci po nemoci či operacích. Černý rybíz má také uklidňující účinky, pomáhá snížit napětí a lépe zvládat psychickou i fyzickou zátěž. Zároveň působí vitalizačně a pomáhá zvýšit soustředěnost a pozvednout náladu.
Listy černého rybízu se používají na přípravu čajů, ochucení nápojů a pro svou zajímavou chuť se také přidávají do nakládané zeleniny. Působí protizánětlivě, snižují teplotu, pomáhají při křečových stavech a při nachlazení. Pro své diuretické účinky se yužívají také k podpoře funkce ledvin a močového měchýře. Odvar z listů černého rybízu se používá na obklady pro zmírnění zánětů a bolesti kloubů či při kožních problémech.
Černý rybíz do sklenky
Pokud se vám urodí černého rybízu více, než zvládnete sníst nebo jinak využít, máme pro vás recept na lahodné domácí víno z černého rybízu, ze kterého vás rozhodně nebude bolet hlava.
„Černý rybíz je mou oblíbenou přísadou při přípravě medoviny. V medovině s černým rybízem výrazně převládá lahodná chuť černého rybízu s jeho typickými tóny. A jak to dopadne při výrobě domácího vína? Následující recept na víno z černého rybízu pochází od tchána mého syna Lukáše. V sezoně černého rybízu nás jím pravidelně zásobuje a je vskutku báječné. Posuďte sami...“
Milan Pleva zakladatel rodinné firmy
Poznámka: Medovina s černým rybízem patří do edice limitovaných medovin a momentálně není skladem, je ale naložena a stáčet bychom ji měli kolem letošních Vánoc. Můžete se přihlásit ke sledování její dostupnosti a jakmile ji opět naskladníme, dáme vám vědět.
Limitované medoviny vyrábí Milan Pleva především pro potěšení, jsou to medoviny inspirované přírodou, obohacené v průběhu kvašení medu o nějaké ovoce, bylinku ze zahrádky, nebo jiné přírodní poklady. Proto bývají vždy jen v limitovaném množství a jejich nabídka se průběžně proměňuje.
Prozatím můžete ochutnat její vzdálenou příbuznou - Jiskřivou medovinu s červeným rybízem, která patří mezi nejoblíbenější stálice našich limitovaných medovin a v roce 2019 získala zlatou medaili v kategorii ovocných medovin z bobulovin na světové soutěži medovin Mead Madness Cup. Jiskří se barvou medu, voní po letním ovoci prozářeném sluncem a její chuť se zlehka proměňuje od medové sladkosti po nezaměnitelnou chuť červeného rybízu.
Ale nyní už k receptu na výrobu vína z černého rybízu:
Domácí víno z černého rybízu
Na cca 9 l vína budete potřebovat:
-
3,5 l šťávy z plodů černého rybízu (kolem 6 kg plodů v závislosti na jejich šťavnatosti)
-
1 130 g cukru a 1 130 g medu (nebo jen 2 260 g cukru, chcete-li)*
-
5 l vody
-
10l demižon propláchnutý horkou vodou
* Víno můžete připravit pouze z cukru, med však do něj přináší své cenné látky a na rozdíl od cukru víno ještě více obohatí. Nicméně na chuti se podle našich zkušeností nijak zásadně neprojeví. Volbu tedy necháme na vás.
Postup:
-
Kuličky černého rybízu přeberte a vyhoďte nezralé, nahnilé či jinak znehodnocené bobule a zároveň je zbavte zelených stopek.
-
Zdravé bobule odšťavněte, ideálně za použití odšťavňovače. K přípravě vína použijete jen šťávu z rybízu.
-
Šťávu smíchejte s vodou, cukrem a medem a poté uložte do místnosti s pokojovou teplotou. Po zhruba dvou dnech začne víno kvasit.
-
Nechte víno bez zásahů kvasit, po měsíci až měsíci a půl víno kvasit přestává a je čas ho stočit. Zbylý kal (sedlinu) vylijte.
-
Víno ještě nechte dokvasit (nebude to již bouřlivé, proces kvašení by měl být již téměř u konce). Když posvítíte baterkou proti demižonu, tak víno musí být průzračné. Celý proces výroby trvá přibližně dva měsíce.
Příprava vína z černého rybízu od vás bude vyžadovat trochu trpělivosti, ale dopřejete-li mu jeho čas, bohatě se vám odmění. Vychutnejte si každý doušek svého domácího rybízového vína, ať už během poklidného večera či v radostných chvílích sdílených s rodinou a přáteli. A pokud byste si čekání na své černorybízové víno chtěli ukrátit, vyzkoušejte některé z našich vín medových: