Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Rýma a její léčba, příznaky a komplikace

Rýma a její léčba, příznaky a komplikace

Virové onemocnění potká každý podzim řadu dětí i dospělých. I když nejdůležitější je samozřejmě prevence, v případě, že už rýmu máte, je pozdě bycha honit, proto se v dnešním článku zaměříme především na zmírnění průvodních jevů rýmy. Samotná rýma totiž léčit nejde, ale můžeme se alespoň zbavit jejích nepříjemných příznaků a trochu si ulevit. Zaměříme se také na rozdíl mezi virovou a bakteriální rýmou a doporučíme i několik babských rad.

Zánět nosní sliznice

Rýma se typicky projevuje vodnatým nebo hnisavým výtokem z nosu, kýcháním nebo pocitem plného nosu. Sliznice se začíná překrvovat, nateče a omezí průchodnost nosu. Její buňky pak pracují „o sto šest“ a vytvářejí velké množství sekretu vytékajícího z nosu. Plný nos často doprovázejí další příznaky jako mírná bolest hlavy, pálení očí nebo světloplachost. U dětí se projevuje i mírná teplota, která může v těžších případech nabrat hodnot horečky.

alergická rýma

Můžete se setkat s rýmou virového a alergického původu. Rýmu virového původu nejčastěji způsobují tzv. rhinoviry, kterých je více než dvě stě druhů a jsou velmi rozšířené. Do nosu se dostanou z okolního prostředí při nádechu a usadí se na sliznici, kde se začnou množit a tvořit zánět. Neméně nepříjemná je rýma s alergickým původem, za kterou mohou vnější alergeny. Nejrozšířenějším alergenem jsou jarní pyly a traviny způsobující sennou rýmu. Zcela běžné jsou však i alergie na peří, prach, zvířecí srst nebo roztoče.

Přehled nejběžnějších alergenů v jednotlivých měsících jsme shrnuli v článku Kalendář alergika. Dozvíte se v něm také, jak můžete pylovým alergiím předcházet, nebo se jich postupně zbavit díky terapii pylem.

Zatímco při alergické rýmě je třeba vyhledat odborníka, který podrobí pacienta testování na nejrůznější alergeny, v případě obvyklé virové rýmy není žádná lékařská prohlídka potřeba. Návštěva lékaře je doporučována v případě rýmy u novorozenců nebo zadní rýmy u kojenců a mladších dětí. Těmto pacientům totiž hrozí záněty uší spojené s rýmou – výbornou prevencí proti této komplikaci je odsávání nosních hlenů třeba odsávačkou na vysavač. Nos se díky pravidelnému odsávání skutečně vyčistí a sekret se neusazuje v dutinách, kde by mohl tropit neplechu.

Neléčená rýma trvá sedm dní, léčená týden

Nosní kapky byste měli užívat maximálně 3 až 5 dní!

S rýmou se tělo zkrátka musí vypořádat samo. Vy mu však můžete pomoci zmírnit příznaky rýmy a celkově si při stonání ulevit. Nejdůležitější je dostatek tekutin, nejlépe čaje či vody, a zvýšený příjem vitaminů, které posilují imunitní systém. Mandarinky, pomeranče, jablka či citron do čaje vám pomohou příznaky rýmy zmírnit. Ucpanému nosu zase ulevíte některými z nosních kapek, které jsou k dostání bez předpisu, kapky totiž zmírní otok sliznice a utlumí tvorbu hlenu. Může se stát, že vám časté smrkání způsobí podráždění kůže v oblasti nosu – i to můžete ošetřit uklidňujícím krémem na obličej.

rýma, česnek, citron

Nelistujte dlouze kuchařkami, ale vsaďte na jistotu a uvařte si vývar. Horký kuřecí vývar vás posílí na duchu, uvolní zacpaný nos a celkově dodá energii a optimismus. Druhou variantou je česnečka nebo nějaké pořádně česnekové jídlo – proti virům česnek používaly jako zásadní lék už naše babičky. Uvolnění nosu i těla pomůže také horká sprcha, na vaše dutiny bude mít stejně blahodárný efekt jako na psychiku.

Pokud vás rýma trápí déle než pět dní, pomalu byste měli vysadit nosní kapky, aby vám nezpůsobily opačný problém – ucpaný nos. Můžete je ale nahradit solným roztokem, který si buď vyrobíte doma, nebo si pro něj zajdete do lékárny. Snižuje otok nosní sliznice podobně jako nosní kapky a navíc vás poměrně bezpečně zbaví veškerých nečistot a mikroorganismů, které mohou v nose zůstávat. Máte tak jistotu, že rýma virová nepřejde do bakteriální.

Virová rýma se může změnit v bakteriální

muž s rýmou, rýma a její léčba

Pokud rýma trvá déle než 7 dní, pravděpodobně se infekce změnila na bakteriální. V poškozené a oslabené sliznici se přemnožily bakterie, s nimiž se nos běžně vypořádá sám, ale po takovém oslabení mu to nejde. Změna původce nemoci se projeví na změně charakteru výtoku.

Virová rýma bývá čirá a průhledná, zatímco u bakteriálního onemocnění je sekret poměrně hustý a obsahuje žlutě nebo zeleně zbarvené hleny, proto se někdy označuje jako žlutá nebo zelená rýma. Někdy může zelenou rýmu doplnit i kašel nebo vyšší teplota. V horších případech ji pak provází celkový zánět nosních dutin nebo zánět nosohltanu. Při rýmě trvající déle než 7 dnů je třeba vyhledat lékaře, který v této fázi již může nasadit antibiotika.

Rýma u dětí a kojenců

Pro kojence a novorozence může být rýma poměrně nebezpečným onemocněním. Ucpaný nos jim totiž brání v dýchání, ale i v sání mateřského mléka, proto se doporučuje od prvního dne nosní hleny odsávat. Díky odsávání hlenu se nos krásně vyčistí a kojenec může být alespoň na chvíli v klidu a spokojeně dýchat nebo se krmit. Při rýmě u batolat a větších dětí můžete aplikovat nosní kapky, pravidelně odsávat hlen, udržovat dítko v teple a starat se o zvýšený příjem tekutin a vitaminů. Při rýmě trvající déle než 7 dnů je třeba vyhledat lékaře, protože může indikovat přechod do bakteriální fáze, nebo alergii.

Zkušenosti a babské rady pro domácí léčbu

Cibulové sny

rýma, nachlazení, cibule

Pokud máte zacpané dutiny a chcete, aby vás rýma opustila, připravte si před spaním cibulové hody. Rozpulte cibuli a masírujte jí chodidla tak, abyste si do nich vetřeli co největší množství cibulové šťávy. Poté si nasaďte teplé ponožky.

Druhou cibuli pak nakrájejte a položte na talíř v ložnici. Zachumlejte se do deky a vychutnejte si cibulové sny. Ráno by se měly dutiny začít čistit.

Inhalace

Na rýmu obecně zabírá teplo, takže inhalací následující směsi rozhodně nemůžete nic zkazit, i když na babské rady třeba tolik nedáte. Smíchejte jednu lžíci černého rybízu, jednu lžíci černého bezu, jednu lžíci kmínu, trochu sušené dubové kůry a 5 stroužků česneku. Vzniklou směs nechte povařit v půl litru vody a přelijte do lavoru. A ještě zatepla inhalujte pod ručníkem. Podobným způsobem můžete inhalovat také vincentku.

Zázvorový čaj

ýma, nachlazení, zázvorový čaj

Oloupejte a nastrouhejte, nebo pokrájejte čerstvý zázvor. Nechte ho krátce povařit ve vodě a na 5 minut odstavte. Poté přeceďte a pijte jako čaj s citronem a medem.

Náš tip: Na podzimní plískanice si nachystejte Zázračný zázvorový sirup s citronem a medem. Můžete ho preventivně mlsat jen tak po lžičkách, přidat do čaje místo medu nebo ho jen tak smíchat s vodou jako sirup.

Oceníte ho však také jako rychlý „čaj“, kdykoli bude potřeba. Stačí dát do hrnku pár lžiček podle toho, jak se vám sirup povedl silný a zalijte teplou vodou rovnou v teplotě, kterou zvládnete vypít. Na zdraví!

Zázvor v medu

Zázvor lékařský v medu, Pleva

Vyzkoušejte zázračnou kombinaci zázvoru a medu snadno a rychle v naší dobrotě!

V Zázvoru lékařském v medu sladké a zárověň jemně pikantní chuti najdete 2 % kořene zázvoru, tedy části ukryté v podzemí, ze které rostlinka vyrůstá. Je to pro nás doslova dar – v zázvoru je koncentrovaná veškerá síla a blahodárné látky. Ne nadarmo se celá rostlinka nazývá zázvor lékařský.

Ze zkušeností našich zákazníků:

„Ústní sprej s propolisem je velice výborná věc. Trpím na rýmy, hleny atd... A toto je jediné co rychle zabírá a pomáhá.. :-) . Už jinačího ani nepoužívám :-)“

Janec

„Medová mast s propolisem výborně pomáhá na odřený nos při rýmě a na malé oděrky.“

Martina

„Na propolisové kapky nedám dopustit. Použila jsem při problémech s nadýmáním, při kašli, rýmě atd. Nakapu do vody a vypiju. “

Irena

„Propolisová tinktura nedráždí nosní sliznici - používám na rýmu nebo jen ucpaný nos, který krásně protáhne, rýma je vyléčena během 2-3 dnů. Používám i u dcery (1 rok), které dětské kapičky nezabíraly, já nic jiného na rýmu nemohu používat, jelikož po všech kapkách mi krvácí nos. Také vynikající na hlasivky a bolest v krku.“

Sandra


Nenašli jste, co jste hledali? Navštivte naši poradnu, najdete zde i odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu.
Případně zde můžete položit svůj dotaz, rádi vám poradíme!

Přejít do poradny


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit