0 Kč(0 ks)
Zpět

Setkání a školení Sekce komerčních včelařů v Mořkově na Valašsku

Setkání a školení Sekce komerčních včelařů v Mořkově na Valašsku

Ve dnech 2-4.9.2011 bylo uskutečněno setkání a školení Sekce komerčních včelařů v Mořkově na Valašsku, kterého jsme se také účastnili. Byli tam včelaři z celé republiky.

V pátek večer jsme měli možnost si prohlédnout pěstitelskou Valašskou pálenici v Mořkově, ochutnat slivovičku a po návratu jsme měli posezení s Valašskou muzikou: ozembuch, trubka, harmonika. Seděli a povídali jsme až do noci a přesto jsme si nestihli všechny informace a novinky ze světa včel z našich domovů říci.

Ráno v sobotu po snídani v 8 hod. jsme měli odjezd autobusem ke Žlebkom a Drdom, kde jsme měli přednášku a ukázku výrobků přítele Váhaly o výrobě úlů a všeho, co ke včelaření patří po stolařské stránce. Dále nám hostitelé ukázali stačírnu medu, míchárnu cukru na krmení a rovněž se s námi podělili o praktické zkušenosti z jejich včelaření. Výborně se o nás starali, v průběhu prezentací nám jejich manželky podávaly kávu, zákusky a medovinu.

Kolem desáté až jedenácté hodiny jsme se přesunuli na Velkou Lhotu , kde nám přítel Urban s.r.o. ukázal naučnou včelařskou stezku, předvedli nám s dětským tanečním souborem pěkné vystoupení za doprovodu houslí a popovídali o ochraně Valašska za Rakouska Uherska proti nájezdům band ze Slovenska. Rovněž nám ukázali jak „zpacifikovat"medvěda, který napadl část naší skupiny při prohlídce stanoviště včelstev. Nakonec se medvěd nechal uklidnit lahví slivovice a odešel. Na nás již tedy slivovice nezbyla ale dostali jsme k ochutnání tamní lívanečky, protože ty asi medvěd nejí. Také jsme měli možnost si prohlédnout systém podzimního krmení cukerným roztokem v terénu, jak to praktikuje pan Urban ve svých včelstvech.

Zhruba ve 12:30 hodin jsme měli oběd v restauraci „Pod Dubem" - Malá Lhota.

Po obědě nás autobus převezl do soukromého pivovaru „BON" v Zašové, kde byla exkurze a ochutnávka zdejšího piva. Vůbec se nám odtamtud nechtělo, protože tak dobré pivo mnozí z nás ještě nepili a tak poctivou a hutnou i chutnou pěnu na pivu ještě také nikde neměli. Sládek pivovaru nám poutavě vyprávěl o výrobě piva u nich a vysvětlil, proč jej mají tak dobré oproti jiným pivovarům. Následná degustace potvrdila jeho slova na 100%.

Z pivovaru byl odjezd do autokempu, a cestou jsme navštívili zimní stanoviště včelstev pana Žlebka.

Večer proběhla přednáška pana Ing. Františka Texla na téma „zimní krmení včel". Po této zajímavé přednášce se rozpoutala živá diskuze a vzájemné předávání zkušeností ohledně různých způsobů přípravy roztoku, krmení včelstev a všeho co s tím souvisí.

Po 20:00 jsme pokračovali v diskuzi nejen předešlého večera ale i dnešní přednášky, a také současně byla taneční zábava s doprovodem kytar a grilovanými specialitami. Ukončili jsme vše až v pozních hodinách následujícího dne.

V neděli po snídani jsme se pomalu rozjeli domů a kdo měl zájem, byl zván k panu Váhalovi na prohlídku stolárny a případně na další popovídání o výrobě a úlech, které vyrábí. Hodně nás toho využilo, protože má stolárnu nedaleko Valašského Meziříčí.

Ještě jednou děkujeme organizátorům za perfektní zvládnutí celého krásného víkendu.

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz