Suchá pokožka - příčiny, péče a prevence

Suchá pokožka - příčiny, péče a prevence

Suchá pokožka se často vyskytuje v pokročilejším věku, v důsledku hormonálních změn, například v těhotenství, ale také vlivem nepříznivých klimatických podmínek a nezdravého životního stylu. Také nepřiměřené vystavování pokožky UV záření může urychlit její stárnutí a vysychání. Suchou pokožku mohou také způsobovat některé léky a v neposlední řadě bývá důsledkem nedostatečné péče a hydratace. Přečtěte si, co všechno má na vysoušení kůže vliv a jak si se suchou pokožkou poradit i jak jejímu vzniku předcházet.

O obličej pečujeme, ale zbytek těla zanedbáváme

Zatímco pleť na obličeji je přes den chráněna proti UV záření denním krémem a v noci hydratována a vyživována krémem nočním, zbytku našeho těla se obyčejně takové péče nedostává. Pravidelné používání krému na ruce sice šlechtí, ale naši péči potřebují také lokty, kolena, paty a vůbec celá pokožka. Kůže nás chrání proti okolnímu prostředí a infekcím, reguluje naši tělesnou teplotu a zároveň je smyslovým orgánem hmatu. Pokud je vysušená, začne se měnit její struktura – je hrubá, napjatá a začíná svědit a bolet. Nedostatečné množství vody zvyšuje také riziko poškození prostřednictvím UV záření a tím předčasné stárnutí.

Více než 40 % dermatologických vyšetření řeší suchou pokožku

suchá pokožka, kosmetika, péče

Suchá pokožka je totiž velmi častou příčinou mnoha kožních problémů, ať už se jedná o infekce, které poškozenou pletí proniknou, nebo potíže vznikající v souvislosti s vysušením. Potíže nejčastěji vznikají na částech těla, které jsou vystaveny vnějším faktorům přímo, tedy na rukou, nohou a holeních. Suchá pokožka se samozřejmě objevuje také na obličeji, ale s tou si většina žen díky volbě vhodného krému poradí.

Často se suchá pokožka bolestivě projeví v oblasti pat – právě na patách je naše kůže nejsilnější a trvalé podceňování její hydratace vede ke vzniku hrubé kůže, která ztratí svou původní elasticitu a dochází k jejímu popraskání a vzniku trhlin. Nejenže praskliny a trhliny vypadají velmi neesteticky, důsledky mohou být daleko závažnější: suché popraskané paty začínají bolet a způsobovat problémy při chůzi.

rozpraskané paty, balzám na popraskanou pokožku

Právě pro péči o hrubou a popraskanou pokožku jsme vytvořili Balzám na popraskanou pokožku, který ji pomůže dlouhodobě zjemnit a zvláčnět. Při výrobě balzámu jsme se zaměřili na nejčastější problémy jako jsou hrubé a popraskané paty či suchá kůže na kolenou nebo loktech.

Obsažené aktivní látky podporují hojení drobných prasklinek. Důležitá je pravidelná aplikace na postižená místa. Pokud se jim budete pravidelně věnovat, čeká vás jako odměna zdravá, vláčná a jemná pokožka.

Další tipy na péči o vysušenou a rozpraskanou pokožku najdete v článku Popraskaná kůže na rukou, kolenou i patách.

Narušení ochranné bariéry způsobuje úbytek vody

Působení vnějších faktorů velmi často naruší přirozenou ochrannou funkci kůže – přímým následkem toho je pak úbytek vody v pokožce. Při narušení ochranné bariéry ztrácíte lipidy, které v pokožce vodu zadržují a intenzita úbytku vody se ještě zvyšuje. Vaše pokožka je dehydratována. Pokud dehydratace ovlivní i hlubší vrstvy pokožky, dochází k narušení hydratačních kanálů a snižuje se proudění vody v tkáních. Podívejme se na nejčastější příčiny suché, popraskané a poškozené pokožky:

  • Časté mytí i nešetrné přípravky

Suchá pokožka na těle vzniká především v souvislosti s častým mytím, dlouhými koupelemi v příliš horké vodě, nebo používáním nevhodných mycích prostředků. To, že váš sprchový gel nedělá vaší pokožce zrovna nejlepší službu, pocítíte většinou celoplošně a všimnete si toho velmi rychle - pocit nepříjemně napnuté kůže, někdy i svědění po sprchování či koupeli a šupinkovatění pokožky. S těmito problémy si poradí a zajistí i účinnou prevenci šetrná koupelová kosmetika, případně používání tělového mléka. Z našich výrobků vám můžeme doporučit:

suchá kůže, Sprchový krém s medem a makadamiovým olejem

Sprchový krém s medem a makadamiovým olejem jsme vymýšleli tak, aby perfektně nejen umýval, ale zároveň i aktivně hydratoval a dlouhodobě zvláčňoval pokožku bez nepříjemného mastného filmu.

Během několika minut tak získáte krásně čistou a vláčnou pokožku bez nutnosti trávit další čas natíráním tělového mléka. Během pár minut a na celý den.

suchá kůže, Medové tělové mléko

Přírodní Medové tělové mléko je určeno k výživě, hydrataci a regeneraci pokožky celého těla po koupání i slunění. Mléko obsahuje včelí med bohatý na bílkoviny, minerální látky, vitamíny a enzymy, tedy všechny potřebné látky, které se postarají o dokonalé vyživení pokožky.

Pravidelným používáním docílíte svěží, vláčné a sametově jemné pokožky. Tělové mléko se lehce vstřebává a krásně voní po medu.

suchá kůže, Pánský sprchový krém s propolisem

I muži se mohou potýkat se suchou pokožkou. Náš Pánský sprchový krém s propolisem se postará nejen o čistotu pokožky bez narušení ochranné vrstvy, ale zároveň ji také hydratuje a zvláčňuje. Žádnou další kosmetikou už se nemusíte zdržovat.

Krém jsme postavili především na účincích propolisu, který je pro pokožku doslova požehnáním. Na vůni tohoto sprchového krému jsme si dali záležet a namíchali ji tak, aby byla decentní a zcela jiná než u běžných sprchových gelů. Inspirovali jsme se přitom horami a svěžím orlickým vzduchem.

Suchou pokožkou velmi často trpí naše ruce. Ať už v důsledku častého umývání rukou samotných, nebo vlivem úklidu a mytí nádobí. Suché ruce také většinu z nás trápí především v zimním období a to často i tehdy, když jinak se suchou pokožkou problémy nemíváme. S vysušenou pokožkou na rukou si velmi dobře poradíte díky vhodnému krému na ruce. Více tipů jak nejen v chladných měsících ochránit pokožku rukou a jak o ni pečovat, aby netrpěla popraskáním a zarudnutím najdete v článku Jak ochránit své ruce před mrazem?

suchá kůže, Medový krém na ruce

Doporučujeme vyzkoušet náš přírodní regenerační Medový krém na ruce. Lehký, regenerační krém na ruce s unikátní kombinací aktivních látek poskytuje namáhané pokožce rukou intenzivní péči.

Bambucké máslo ve spojení se slunečnicovým olejem a medem, který je bohatý na bílkoviny, minerální látky, vitamíny, enzymy a další látky, zajistí pokožce dokonalou výživu a hydrataci. Krém se příjemně rychle vstřebává a díky včelímu vosku vytváří na rukou ochranný film bez pocitu mastnoty.

suchá kůže, Bambucký balzám s propolisem width=

Naši zákazníci také pro péči o suchou a podrážděnou pokožku velmi často používají a chválí náš přírodní Bambucký balzám s propolisem, který dodává pokožce pružnost a jemnost, podporuje regeneraci.

Jeho důležitou složkou je certifikovaný extrakt z propolisu, který má výrazné antiseptické účinky a urychluje celý proces hojení. Příjemným bonusem balzámu je nádherná přírodní vůně.

  • Suchou pokožku způsobují také změny počasí

Vysoušení pokožky ale ovlivňuje také spousta vnějších faktorů, s nimiž mnoho nenaděláme, ale můžeme se jim účinně bránit. Na hydrataci naší pleti mají výrazný vliv klimatické podmínky. Pokožce nesvědčí horký, chladný i suchý vzduch a také větrné počasí – poškozuje její ochrannou funkci. Silným vnějším faktorem je také UV záření, které urychluje stárnutí pokožky. Přečtěte si pár tipů, jak si rozumně užívat sluníčka.

  • Suchou pokožku ovlivňují léky, hormony i váš věk

péče o suchou pokožku

Faktorů, které ovlivňují suchost pokožky, je samozřejmě celá řada. Přirozené je postupné ztenčování a vysušování kůže s přibývajícím věkem. Mnohdy pokožku vysušují léky, které vám v dobré víře předepíše lékař.

Jindy je suchá pleť následkem hormonálních změn, konkrétně estrogenu a testosteronu, které ovlivňují hladinu lipidů a tedy i hydratace pokožky. Na vysušení a předčasné stárnutí pokožky má neblahý vliv také kouření a celkově nezdravý životní styl.

Důsledkem je urychlení přirozeného stárnutí pokožky. Velmi důležitá je pestrá a vyvážená strava – naše pleť potřebuje dostatek vitaminů a mastných kyselin, aby mohla skvěle fungovat.

Pokud chcete projevy suché pokožky zmírnit, dopřejte své pleti potřebnou péči a hydrataci vhodnou kosmetikou. Rozmazlete ji zdravým životním stylem a nezapomínejte na důležitost vnitřní hydratace - dbejte na dostatečný příjem tekutin, především čisté vody, případně ovocných či bylinných čajů.


Nenašli jste, co jste hledali? Navštivte naši poradnu, najdete zde i odpovědi na nejčastější dotazy k tomuto tématu.
Případně zde můžete položit svůj dotaz, rádi vám poradíme!

Přejít do poradny


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit