Tak trochu jiný adventní kalendář
Už mnoho let se snažíme děti během adventu a Vánoc nezahltit velkým množstvím dárků a sladkostí, ale naopak jim dopřát obrovské množství času s rodiči a také zážitků ze zimních radovánek (pokud tedy alespoň trochu nasněží). Dlouhá léta jsme také přemýšleli o adventních kalendářích. Jednou to spravil kupovaný kalendář s čokoládkami. Podruhé děti potěšil vlastnoručně šitý pytlíčkový kalendář, jehož promýšlení a realizace ovšem zabraly dobrou polovinu listopadu. Až naše Adéla vydumala a realizovala opravdu úžasný tvořivý kalendář pro rodiče a děti. A my jsme se rozhodli se o něj s vámi podělit.
Adventní kalendář pro každodenní zážitky
Náš adventní kalendář můžete jednoduše umístit na ledničku nebo na skříňku či nástěnku v dětském pokoji. Na každý adventní den jsou v něm připraveny zábavné a tvořivé úkoly pro děti (a občas i rodiče :-).
Ovšem nečekají vás žádné zdlouhavé přípravy, všechno podstatné dostanete už jako součást papírového kalendáře. K úkolům, u kterých je třeba najdete také doplňující informace, tipy či návod na realizaci.
Adventní kalendář si vytiskněte nebo si nechte poslat již připravený
Naši zákazníci (současní a samozřejmě i ti budoucí) si mohou kalendář zdarma stáhnout a vytisknout doma, najdete ho níže v tomto článku.
Pro všechny, kteří možnost vlastního tisku nemají, máme připravené hotové výtisky, které zasíláme za nákladovou cenu tisku. Vytištěný adventní kalendář si tedy můžete přidat do své objednávky, třeba té s vánočními dárky nebo dárkovými sadami :-)
A jak takové úkoly vypadají?
4. prosince natrháte třešňové větvičky, tzv. Barborky a budete sledovat, zda do Štědrého dne vykvetou
11. prosince si postavíte sněhuláka, ať už ze sněhu nebo z plastelíny :)
22. prosince si nazdobíte a sestavíte jako dekoraci předpřipravený papírový vánoční stromeček
Tipy pro práci s adventním kalendářem
-
Za každý splněný úkol si dítko může vybarvit obrázek na políčku k danému dni a krásně tak uvidí, jak se blíží ke Štědrému dni. Na označování můžete také použít např. razítko, které doma najdete, nebo malé samolepky.
-
Máte-li už z loňského roku krabičkový adventní kalendář ve tvaru stromečku nebo pytlíčkový šitý kalendář, určitě jej nenechte zahálet ve skříni. Jednotlivé úkoly rozstříhejte a zastrkejte do krabiček od sirek, pytlíčků nebo rukaviček. Poslouží vám jako krásná dekorace i praktický nástroj.
-
Pokud přemýšlíte nad tím, že děti budou v adventním kalendáři očekávat místo úkolů spíše sladkosti, určitě máte částečně pravdu. „Za splněný úkol dětem občas dávám nějakou drobnůstku. Oříšky, ovocnou kůži, perníčky nebo lyofilizované ovoce. Letos u nás frčí fotbalové kartičky, takže občas dostanou i nějakou kartičku,“ vysvětluje autorka kalendáře Adéla. V tomto ohledu můžete vyjít ze zájmů a potřeb svých dětí – zatímco holčičky v každém věku potěší zdobení do vlásků nebo výtvarné potřeby, kluci ocení drobné hlavolamy, skládačky nebo nová autíčka do sbírky. Drobnost za každý splněný úkol zdaleka nemusí být samozřejmostí, ale příjemným zpestřením adventních dnů.
Stáhněte si Tvořivý adventní kalendář a užijte si s dětmi krásný advent plný zábavy a společně strávených chvil:
Malý tip na závěr
Pokud si adventní čas bez odpočítávání s pomocí dobrůtek neumíte (nebo vaše děti :-) představit, máme pro vás ještě jeden tip – upečte si perníkový adventní kalendář podle našeho návodu a za každý splněný úkol si z něj děti budou moci jeden perníček odloupnout.
Darujte pohodový advent dětem i sobě
Náš zážitkový adventní kalendář jsme vytvářeli s myšlenkou na připomenutí si toho hezkého času předvánočního těšení, pro chvilky odpočinku, kdy si zase bezstarostně můžete s dětmi skládat vánoční ozdoby, vymalovat si omalovánku nebo si uplácat sněhuláka – byť třeba jenom z plastelíny. I kdyby měl být váš štědrovečerní stůl o pár druhů cukroví chudší, za společně strávený čas a odpočatější tělo i mysl to rozhodně stojí. Myslete především na své blízké a sami na sebe. Často je lepší méně mít a více žít. Přejeme vám přenádherný adventní čas.