Testován už tisíce let: objevte blahodárné vlastnosti propolisu

Testován už tisíce let: objevte blahodárné vlastnosti propolisu

Prověřili ho staří Egypťané, Řekové a Římané. Byl považován za všestranný lék, kterým lidé hojili rány na kůži i v ústech. Jak používáme propolis dnes?

P jako propolis a pryskyřice

O propolisu už slyšeli skoro všichni, ale málokdo ví, co to vlastně je. Je to tuhá pryskyřičná látka, kterou včelky sbírají a zpracovávají pro ošetření buněk a dezinfekční účely. Vzniká především díky stromům – včely z nich získávají pryskyřici, přidají látky ze svých žláz a vše dále zpracovávají s pomocí kusadel.

Propolis v surovém stavu
Propolis v surovém stavu

V propolisu pak najdeme látky, které samotná pryskyřice neobsahuje, a které ani člověk nedokáže laboratorně vyrábět. Je to skutečně unikátní koktejl prvků, aromatických kyselin, alkoholů, aldehydů aj. s jehož pomocí dovedou dělat včelky pravé divy.

Pro zdravé prostředí v úlu

Nejenže jím tmelí štěrbiny v úlu a používají jej jako stavební prvek, ale umí s ním dokonce i balzamovat.

Představme si situaci, kdy do úlu vnikne například myš. Pokud by včas neutekla a nepřežila útok včel, začala by se v úlu rozkládat a mohla by nakazit celé včelstvo. Včelky ji tedy obalí propolisem, který zabrání přístupu kyslíku. Tato mumifikace zamezí rozkladu a zažehná nebezpečí kontaminace. A protože je propolis sám o sobě velmi odolný a působí dezinfekčně, nezačne se zevnitř rozkládat ani on.


Sáhněte po propolisu

Surový propolis pleva

... kdykoliv se ve vašem těle rozmáhá zánět.

Ať už bojujete se zánětem nosohltanu, dásní, žaludku, střev nebo močových cest, právě propolis by vám měl pomoci zažehnat problémy.


Účinná pryskyřice bez toxických látek

Propolis dezinfikuje, ničí viry, bakterie i kvasinky. Ve světě lidí má proto spoustu příznivých účinků při léčbě plísní, ekzémů a akné. Navíc není toxický, takže zbytečně nezatěžuje organismus, dokáže lokálně utlumit bolest a posilovat imunitu. Už ve starých kulturách fungoval jako antibiotikum. A co je zajímavé – ani za několik tisíc let na toto přírodní antibiotikum nevznikla rezistence!

včelka vedle propolisu

surový propolis

Masti i tinktury pro urychlení hojení kůže

Vynikající účinky propolisových přípravků jsme otestovali na vlastní kůži, máme výborné zkušenosti s propolisem v mastích a tinkturách. Přípravky s propolisem doporučujeme k prevenci i hojení proleženin, při oparech, oděrkách a poraněních kůže, při výskytu ekzémů nebo nepříjemných popálenin / spálenin ze sluníčka. Pro zklidňující účinky přidáváme propolis i do pleťové vody na problematickou pleť, dále tonika, vody po holení i zubní pasty.


Dva v jednom

Propolis v medu pleva

Propolis v medu je skvělá kombinace dvou produktů od včelek. Kromě výborné pochoutky získáte i účinnou kombinací blahodárných látek.

Užívejte ho především v období chřipek, je výborný třeba do čaje místo cukru. Vyniká výraznou medovou chutí!


Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit