Vánoční zvyk - pouštění plovoucích svíček (lodiček)
Pokud si chcete letošní Vánoce zpestřit některým z tradičních zvyků, nemusíte se hned vrhat do nebezpečného a poměrně náročného lití olova. Zvolte raději příjemnější obyčej spjatý s teplem a světlem – vypouštění svíček lodiček na vodu.
Pouštění lodiček je stále živá tradice
Vánoční zvyky a tradice se dnes již dodržují spíše skromněji. Málokterý hospodář se o štědrovečerní večeři dělí s dobytkem a živly a málokterá svobodná dívka hází střevícem za hlavu, aby jí ukázal, odkud přijde její ženich.
Některé tradice však přetrvávají, a snad o to jsou krásnější. K pečení cukroví a zdobení vánočního stromku se řadí také tradice vypouštění svíček po vodě, které mají napovědět, co člověka čeká v následujícím roce nebo zodpovědět jím položenou otázku.
Pokud byste chtěli vyzkoušet i jiné tradice, přeštěte si jaké jsou další nejznámější české vánoční zvyky a známé i méně známé, někdy i úsměvné tradice a zvyky Štědrého dne.
Ořechové skořápky nebo plovoucí svíčky
Příprava na vypouštění vánočních lodiček je méně náročná než například na lití olova. Pokud si chcete svíčky vyrobit sami, připravte si stabilní a pevné ořechové skořápky, do každé z nich vložte knot a zakapejte voskem ze zapálené svíčky až po okraj. Snažte se udržet skořápku do zatuhnutí vosku ve vodorovné poloze, aby se vosk rovnoměrně rozlil a svíčka se potom při plavbě nenakláněla.
Druhou variantou je použít úzkou svíčku (například dortovou) a nařezat ji na cca 3,5 cm kousky. Můžete samozřejmě použít i delší svíčky, ale pamatujte, že čím bude svíčka delší, tím bude mít lodička horší stabilitu a je více pravděpodobné, že se převrhne. Svíčku odřezávejte ostrým nožem zhora, od druhého dílku počítejte s tím, že kousek vosku budete muset odstranit pro odhalení knotu, takže můžete dílky krájet o něco delší. Když máte svíčky připravené, jinou svíčkou nakapejte vždy na dno skořápky trochu vosku, vložte do něj svíčku (co nejrovněji) a nechte zatuhnout.
Plovoucí svíčky ze včelího vosku
Jestliže stabilitě vlastního výrobku nevěříte, pořiďte každému členovi rodiny plovoucí svíčku. Určitě se nepotopí, takže máte jistotu, že vás v následujícím roce nečekají žádné katastrofy. Pak už stačí jenom připravit velký lavor s vodou a můžete se vrhnout do samotného vypouštění.
Lodičku každý zhotovuje a vypouští sám
Aby štědrovečerní čarování mělo ten správný účinek, je třeba dodržet několik maličkostí. Pro každého člena rodiny musí být připravena jedna lodička – ať už se bude jednat o plovoucí svíčku, skořápku s knotem zalitým voskem nebo s drobnou svíčkou uvnitř. Každý vypouští svou vlastní loďku do vody sám. Pokud chce zodpovědět nějakou konkrétní otázku týkající se lásky, rodiny, práce, úspěchů, zdraví nebo majetku, měla by být zcela jasně formulována a měl by ji pokládat v okamžiku, kdy bude zapalovat svíčku a vypouštět ji na vodu.
Co plavba loďky znamená
Existuje více než 25 různých vysvětlení jednotlivých pohybů lodiček. Pokud neuvádíme zrovna to vaše, nehněvejte se na nás, prosím.
- Nejlepším stavem je, pokud se svíčky seskupí uprostřed, znamená to totiž, že rodina bude žít v následujícím roce bezproblémově a pospolu.
- Špatná není ani situace, kdy svíčka zůstane u břehu – majitele lodičky totiž nečeká žádná změna.
- Pokud se dráha vaší lodičky spojí s lodičkou někoho jiného, znamená to lásku a dobré pracovní podmínky.
- První lodička naopak označuje osobu, která bude v následujícím roce dominantní.
- Pokud se vaše lodička dostane do středu, vyrazíte do světa na zkušenou a možná také natrvalo.
- Když se ale svíčka bude držet při kraji, zůstanete i další rok doma.
- Když vám lodička vydrží nad vodou nejdéle z celé rodiny, znamená to, že vás čeká dlouhý a šťastný život.