Včelař o biomedu: „Nelžeme sami sobě, ani ostatním“
Nenalhávejme si, že lze v našich podmínkách vyrábět biomed. Důvody jsou prosté. Vycházejme z poznatku, že včela vyhledává zdroj potravy v poměrně velké vzdálenosti od svého úlu. Uvádí se, že její akční rádius je asi 5 km. To je teorie. Z praxe víme, že to může být i vzdálenost dvojnásobná. Prostou matematikou dojdeme k tomu, že toto území čítá tisíce hektarů.
Toto území je kontaminováno množstvím znečišťujících látek, nejen z naší „hospodářské“ činnosti, ale i ze vzdálených oblastí naší planety. Jsou to zplodiny z válečných konfliktů, hořících naftových polí, havárií jaderných elektráren i produkce exhalací tepelných elektráren, výrobních provozů, dopravních prostředků a jiných znečišťujících zdrojů.
Chce někdo tvrdit, že jeho včelstva sbírají suroviny na výrobu medu jen v oblasti, která je bez tohoto vlivu? Že med z jeho produkce je ten nejlepší?
Ve své praxi jsem se setkal se včelařem, který se výrobou biomedu zabývá. Jeho metoda je prostá. Med, který včely uloží do panenských plástů, vytáčí odděleně, a pak jako „biomed“ výhodně ekonomicky zhodnocuje.
Naše včely jsou vystaveny tlaku pesticidů
Tyto látky najdeme v nektaru, pylu, vodě i ve vosku, který váže rezidua. Především narůstající množství těchto látek ve vosku je hrozbou pro další generace včel. Jen díky tomu, že včela dovede velkou část těchto toxických látek přijímaných potravou odfiltrovat a z těla vyloučit, vděčí za to, že přežívá a že med, který produkuje, si zachovává své dobré účinky na lidsky organismus. Jsem přesvědčen o tom, že včelař, který nebude při upevňování mezistěn používat drátek nebo umělohmotné mezerníky, lepší med nevyrobí. Podstatné jsou podmínky prostředí, ve kterých včelaříme, a ty jsou všude téměř stejné.
Včelařím ve výjimečně zachovalé krajině, přesto bych si nedovolil tvrdit, že bych mohl produkovat med v bio kvalitě
Sám včelařím v bezprostřední blízkosti vojenského prostoru Hradiště v Doupovských horách. Z hlediska ekologického je toto území o ploše 33 160 ha výjimečně zachovalé s výskytem četných pramenů i druhovým bohatstvím flóry. Vojenský prostor byl zasažen v minimální míře negativními vlivy civilizace.
Po dobu 60 let zde není prováděna žádná hospodářská činnost. Negativní vlivy výcviku vojsk jsou omezeny jen na malé dopadové plochy, které rychle regenerují. Vojenský režim tomuto území naopak prospěl, neboť udržel přírodu mimořádně zachovalou. Dnes patří mezi jedenáct nejcennějších a ekologicky nejhodnotnějších území střední Evropy. V současné době je jedním z mála území, která mají zachovalý původní ráz krajiny.
Přes tyto skutečnosti bych si nedovolil tvrdit, že bych mohl produkovat med i za dodržení dalších podmínek v bio kvalitě. Nemám problém prodat svůj med, každý z mých zákazníků se může seznámit s tím, jak včely žijí a med vyrábějí. Zájem je veliký. Od dětí, které mám nejraději pro jejich upřímný zájem, až po seniory, kteří někdy poprvé v životě poznávají jim doposud utajený život včel.
Nebuďme lhostejní. Chraňme zdravé životní prostředí pro nás i naše včely. Jen to je cesta, která vede k získání kvalitního medu.
Převzato se souhlasem z časopisu Včelařství, ročník 67, duben 2014, Autor: Vladislav Synek