Doručení na výdejní místo od 67 Kč, doručení na adresu od 104 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Včelí, vosí a sršní žihadlo: které bolí nejvíce a jak se jim bránit?

Včelí, vosí a sršní žihadlo: které bolí nejvíce a jak se jim bránit?

Žihadlo od vosy, včely nebo dokonce sršně dotal pravděpodobně už každý z nás – nejčastěji v dětství třeba na letním táboře. Zdaleka ne každý však ví, že jejich jed se značně liší. Různé chemické složení tak znamená odlišné reakce na bodnutí i různou úroveň bolesti.

Které bolí nejvíce

Jak se bodnutí vyvarovat:

nedráždit hmyz
nepřibližovat se k obydlí včel, vos a sršňů
vyhýbat se piknikům a grilování :-)
držet se dál od odpadků a opadaného ovoce
nesnažit se odhánět hmyz rychlými pohyby rukou

Že bolí sršní bodnutí více než to od včely nebo vosy? V tom by s námi souhlasil pravděpodobně každý, kdo někdy obě pigára dostal. O to větším překvapením je skutečnost, že sršní žihadlo je až 50× méně jedovaté než to od včely. I přesto ale bodnutí sršně bolí více, zvláštní, že?

Je to tím, že sršen je výrazně větší, a větší má tím pádem také průměr a délku žihadla. Navíc nemá zpětné háčky, takže vás může bodnout i několikrát (což platí také pro vosy, bolestivý jed ale mají jen samičky).

Oproti tomu má včela menší žihadlo, které se nedostane tak hluboko pod kůži. Neznamená to ale, že by její bodnutí byla příjemná záležitost a bylo nám pak do smíchu – co nemá ve velikosti, to dohání nejmodernějšími technologiemi ;-)

Včelí žihadlo

Zaprvé obsahuje opravdu hodně jedu, což naštěstí umíme i pozitivně využít například při léčbě kloubů. Jednotlivé složky jedu si vzájemně zvyšují účinek, pracují v tzv. synergii, takže rychle vzniká bolestivý otok a alergická reakce. Zadruhé jejich žihadlo obsahuje háčky, takže zůstává v ráně a i několik minut po útoku pokračuje v pumpování jedu z jedového váčku. Bohužel, po vytržení žihadla včelka brzy umírá.

Co do bolestivosti tedy „vyhrává“ sršeň, ale už bodnutí od včelky dokáže pěkně potrápit. Nicméně účinky sršních žihadel se často až příliš démonizují, lidové moudro, že sedm bodnutí sršně zabije koně a tři člověka, je v našich podmínkách přehnané. Výjimkou je extrémně jedovatý jed obřího mandarínského sršně, kterého ale najdeme až v daleké Asii.

Sršni vs. ostatní

Sršni jsou hmyzím predátorem, živí se totiž ostatním hmyzem (například i včelami). Vidět to můžete na videu „Sršni z pekla“, které natočil National Geographic. Na něm je přesně vidět, jak sršni útočí na včelí hnízdo. Všem, které to rozesmutní, ale musíme připomenout, že i sršni jsou v přírodě „lovnou zvěří“. Za potravu je totiž považují někteří ptáci (například ťuhýk) či kudlanka nábožná, jeden z nejpozoruhodnějších lovců na Zemi.

Některé včely se také naučily bránit – na jednoho sršně se slétne několik desítek včel, které ho kmitáním křídel zahřejí nad 47 °C, což je pro něj smrtelné.

A teď vědecky

Pokud vás zajímá přímé srovnání bolesti, kterou bodnutí včely, vosy a sršně působí, musíme doporučit studii amerického biologa Justina Schmidta, který doslova na vlastní kůži testoval, jak nepříjemná jsou bodnutí jednotlivých druhů hmyzu.

Bolest je hodnocena v rozmezí 1 až 4, kdy číslo 1 znamená nejmenší bolest, např. žihadlo sotva prošlo lidskou kůží. Čtyřka je oproti tomu nejsilnější bodnutí, které i těm nejotrlejším jedincům způsobí výrazné křeče. Sršeň (byť rodu Dolichovespula maculata žijící jen v Americe) je podle této stupnice na stejné úrovni jako vosa. No, nevíme, ale je to zajímavý test.

Druh Schmidtův index Popis bolesti
vosa obecná 2 Jako kdyby vám někdo o jazyk uhasil doutník.
včela medonosná 0 až 2 Bolest, jako kdyby vám zápalka pálila kůži.
sršeň 2 Pocit se podobá přibouchnutí ruky do dveří.

Může být žihadlo nebezpečné?

Projevy alergické reakce:

problémy s polykáním
zhoršené dýchání – astmatické potíže
zmatenost
anafylaktický šok – ztráty vědomí

Rozdíl je i v tom, kdy žihadlo dostanete – zatímco včely nejvíce úřadují na jaře a ze začátku léta, sršni a vosy spíše až později v létě a na podzim. Pokud nejste běžně alergičtí, nemělo by to pro vás být nebezpečné, tedy pokud vás nebodne do zvlášť nebezpečných míst. Těmi máme na mysli jazyk nebo oblast krku, kde by při vytvoření otoku mohlo dojít k udušení. V těchto případech doporučujeme raději rychle vyhledat lékařkou pomoc.

Běžná reakce na bodnutí je zvýšená bolestivost v okolí vpichu, svědění, zarudnutá pokožka a otok. Tyto příznaky by měly samy do 2 dnů odeznít, někdy to může být až do týdne. Alergická reakce se pak liší tím, že přetrvává více než jeden den. Místo může být výrazně nateklé a provázet ji může bolest břicha, kopřivka nebo například průjem či závrať. Alergikům tak po bodnutí včelou, vosou i sršněm doporučujeme raději urychleně vyhledat lékaře, aby se nedostali do šoku.

Sršeň obecná
Sršeň obecná

Vosa obecná
Vosa obecná

Po bodnutí včelou, vosou nebo sršněm jste vlastně lehce otrávení, protože jejich žihadla obsahují jed. Pro otravu organismu je to však zcela zanedbatelné množství, museli byste jich dostat desítky až stovky. Pokud bychom se měli bavit o skutečně smrtelné dávce, udává se u dospělého člověka až 500 včelích bodnutí, u dítěte cca 50. V případě takového zásahu může včelí jed stát až za selháním ledvin.

A jak se rychle vyléčit?

Pokud už vás včela bodne, je důležité rychle, ale přitom opatrně vyndat žihadlo. To je totiž stále živým organismem a zabodává se stále hlouběji do kůže a postupně uvolňuje jed. Důležité je ho nemačkat, neboť obsahuje jed, kterého byste si tím vstříkli ještě více do těla.

Proto žihadlo rychle vyškrábněte nehtem a snažte se nestisknout přitom jedový váček na jeho konci. To platí ale jen pro včelu – vosy a sršni ve vás žihadlo většinou nenechají a i když náhodou ano, neobsahuje jed.

Pomoci mu můžete s využitím babských rad - pomazáním vpichu hlínou (ideálně vlhkou), kterou máte v přírodě vždy na dosah, nebo přiložením rozříznuté cibule, namydlením, potřením místa bodnutí alkoholem, octem. Výborné je také pro ošetření použít gel s propolisem, který najdete v naší nabídce. Má totiž chladivé účinky a kromě úlevy od bolesti poslouží i třeba proti spáleninám ze slunce. Více se o včelím bodnutí a také o tom, co dokáže včelí jed, dozvíte v článku První pomoc při včelím bodnutí.

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit