Včelí záření: Tajemná bioenergie s prokazatelnými účinky
Slyšeli jste někdy pojem včelí záření? Jde o jev využívaný při apiterapii, který zatím neumíme empiricky dokázat, ale který podle dosavadních zkušeností zkrátka funguje. Jako dospělí lidé často potřebujeme znát odpověď na otázku, JAK to funguje. Dětem prostě stačí, ŽE to funguje. Zkusme být v tomto na chvíli jako děti.
Protože výzkumy na toto téma zatím neodhalily žádná tvrdá data, považují někteří bioenergetické pole organismů za svého druhu ezoteriku. Na druhou stranu s námi včely „něco“ dělají. Jejich působení na lidi je zázračné, vždyť už dlouhověkost a vyrovnanost včelařů je proslulá.
„Podle mnoha autorů je dokázáno, že včelstvo, které plně obsedá jeden a více nástavků, vyzařuje do svého okolí něco, co má na člověka uzdravující působení. Včelstvo je podle těchto autorů a praktických zkoušek dalších lidí skutečně schopno příznivě ovlivnit vodu, nebo jiné médium.“
Ing. Štefan Demeter, CSc.
Co je to biopole
Bioenergetické pole vyzařuje na určité frekvenci každý organismus. O včelách víme, že dělají všechno společně, a stejné je to i s biopolem. To totiž nevyzařují jako jednotlivé včely, ale jako celá včelstva. Bioenergetické pole včel se dělí do několika vrstev, přičemž je zřejmé, že o nich rozhodně nevíme všechno. A navíc je možné, že ještě neznáme všechny.
Vrstvy biopole včelstva dosahují do vzdálenosti přibližně 60 centimetrů od úlu a identifikovat ho dokáže každý dostatečně citlivý člověk – a to bez použití jakýchkoliv přístrojů, které na včelí záření zatím prostě nemáme. Proto má celý koncept včelího záření nejen svoje příznivce, ale i spoustu odpůrců a skeptiků.
Z čeho se včelí biopole skládá
Součástí biopole včelstva je kromě jiného elektromagnetické vlnění včel, které spočívá ve vyzařování záporných iontů, tedy negativního náboje. Na tomto negativním náboji ovšem ve skutečnosti nic negativního není. Naopak vyrovnává elektrický náboj v našem těle, který je v moderní společnosti spíše pozitivní. Je to způsobené například tzv. elektrosmogem, který se vyskytuje všude kolem nás, ať už ve formě záření z různých displejů nebo bezdrátových mobilních či Wi-Fi sítí a podobně.
Naší snahou je náboj ve svém těle opět neutralizovat. Kromě pobytu u včelích úlů a v apidomcích, o kterých si ještě něco povíme, nám k tomu může dopomoci tzv. grounding, tedy bosé chození po přírodních površích. Zkrátka opětovné spojení se zemí. To je však téma na jiný článek. K biopoli včelstva patří i infračervené záření. Jeho samotná existence je známá, ne už tak jeho konkrétní vlivy na zdraví člověka. Ví se o tom, že chomáč včel vyzařuje teplo. Jako další součásti celého spektra se uvádí také mikrovibrace a vlastní bioenergetika včel.
Pozitivní účinky na člověka
Pozitivní účinky bioenergetického pole včelstva na člověka jsou zřejmé a prokazatelné, i když stále neznáme odpověď na otázku „proč“. Odstraněním vlivů moderního životního stylu se však výrazně zlepšuje úroveň něčeho, čemu Angličané říkají „wellbeing“ a Češi prostě „pohoda“. U včel musíme zpomalit, což nám umožní odpoutat se od každodenních starostí.
Bioenergetické pole včelstva může mít z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv i na psychiku. Nebo jste snad někdy viděli nevyrovnaného včelaře? Máte-li na zahradě včelí úly, už z podstaty věci se začnete méně rozčilovat a méně vás rozhodí problémy světa. A to nejen proto, že nebudete mít tolik času je řešit.
Jak již bylo řečeno, o konkrétním působení infračerveného záření (tepla) včelstva na člověka toho zatím moc nevíme, ale hovoří se o lepší imunitě, optimalizaci krevního tlaku a snižování bolesti díky tomu, že toto záření podporuje tvorbu neurotransmiterů.
Zmínili jsme též mikrovibrace včelstev, jež člověku pomáhají dostávat do normálu krevní tlak, mozek a srdce. Pokud navíc trpíte svalovým napětím, mohou vám mikrovibrace pomoci i v tom. Jedná se o obdobu rehabilitační elektroléčby, jen s působením na dálku, vzduchem. Pro představu bychom to mohli přirovnat k bezkontaktnímu placení.
Úly nebo apidomek
Při získávání pozitivních účinků biopole včelstva máte v zásadě dvě možnosti. V prvním případě vám stačí pravidelný pobyt u úlů, což bude případ většiny včelařů. Možná už jste se setkali s termínem apidomek. V apidomku se včelí úly se nacházejí přímo pod postelemi lidských návštěvníků, kteří zde mohou relaxovat a vstřebávat tak účinky včelího záření dlouhodobě. Třeba celou noc. Apidomky jsou samozřejmě vyrobené tak, aby jeho dočasní "nájemníci" nepřišli se včelami do přímého kontaktu. Při pobytu v apidomku však nejde jen o včelí záření, ale celkové působení prostředí včelího úlu, které zahrnuje také dýchání včelího vzduchu, který obsahuje výpary včelích produktů.
Apidomek - rodinné včelařství Kunvald, přečtěte si rozhovor s apiterapeutkou
Uvádí se, že spánek v apidomcích je se spaním doma v posteli kvalitativně nesrovnatelný, samozřejmě v pozitivním slova smyslu. Některé zdroje píší o tom, že hodina spaní v apidomku vydá přibližně za dvě hodiny spaní kdekoliv jinde. Spánek v biopoli má očistný efekt, harmonizuje organismus, vyrovnává tlak, tlumí dýchací obtíže a působí pozitivně na psychický stav. Pobyt v apidomku si můžete platit podobně jako pobyt v hotelu, ale pokud byste chtěli pozitivního vlivu včel užívat dlouhodobě a zároveň mít jako bonus k dispozici i vlastní domácí včelí produkty, můžete se pustit do výstavby vlastního apidomku.
Pokud uvažujete o pobytu v apidomku, nebo dokonce o stavbě vlastního, v každém případě doporučujeme si o této terapii předem zjistit více informací, nejlépe se poradit se zkušeným apiterapeutem, který zohlední váš zdravotní stav a na jeho základě vám pobyt v apidomku doporučí nebo nikoli. Například pro astmatika by bez odborného dohledu mohl být pobyt v apidomku i nebezpečný.
„Ozářená“ voda nebo třeba slivovice
Někteří včelaři si zvykli ozařovat ve včelím biopoli vodu. Taková voda pak získá odlišné fyzikální vlastnosti. Uvádí se, že dlouhodobé pití ozářené vody (někdy též "vody ovlivněné včelami" či "vody aktivované včelami" příp. "ovčelené vody") napomáhá potlačit bolesti hlavy, zmírnit až odstranit začívací problémy a zácpu, upravit menstruační nepravidelnost, snížit hladinu cukru v krvi, odstranit nespavost, navodit pocit svěžesti a podobně.
Ozařovat však můžete prakticky vše, v čem je vázáno byť i jen malé množství vody. Například alkoholické nápoje. U takové slivovice nebo vína může po jejich umístění do biopole včelstva docházet ke staření, což zvyšuje kvalitu nápoje. Uvádí se také, že například masti či pleťové krémy ozářené ve včelím biopolijsou poté lépe vstřebatelné pokožkou a díky tomu se zvyšuje jejich účinek.
Pálenka z medoviny zrající v úlu
My jsme se rozhodli využít specifického prostředí včelího úlu pro zrání naší pálenky z medoviny - Medovce z Potštejna. Cesta Medovce tak začíná i končí v úlu. První díl práce vlastně odvedly naše pilné včelky, když v úlu vytvořili z nasbíraného nektaru lahodný med. Z něho jsme vyrobili naši skvělou potštejnskou medovinu a tu jsme se po 10 letech zrání rozhodli vypálit. Vznikla tak originální medová pálenka, kterou jsme na několik týdnů vrátili ke včelám a nechali zrát za pomoci včelího záření.
Nyní můžeme ze zkušenosti říci, že se tak zrání Medovce výrazně urychlilo a báječně se zvýraznila jeho chuť. A ti, kteří včelímu ozáření velkou váhu nepřikládají, pak určitě ocení příjemnou včelí vůni celé láhve.
Jak se ozařuje
Vezmeme skleněnou nebo plastovou lahev a naplníme ji vodou. Tuto lahev můžeme postavit na včelí úl, mezi úly, nebo nejlépe do prázdného medníku přímo nad včelstvo. Pro ozařování je nejlepší využít letních měsíců, kdy je včelstvo nejpočetnější. Názory na dobu, za kterou dochází k efektivnímu ozáření, se různí. Obecně se hovoří o pouhých dvou hodinách, ale lépe dvou dnech v létě, se snižující se venkovní teplotou se efektivita ozařování snižuje a tím se bude prodlužovat jeho délka. Ozářenou vodu konzumujeme bez převáření, kterým může o svůj náboj přijít.
„O účincích ozářené vody víme odjakživa, když jsem o něm poprvé slyšel, pamatuji si, že jsem si dělal zajímavý test, načepoval jsem kohoutkovou vodu do dvou PET lahví, jednu jsem dal do úlu a druhou nechal doma. Zajímavé bylo, že ta v běžných podmínkách se začala kazit, ale ta v úlu nikoliv.“
Milan Pleva
Další využití včelího biopole pro člověka
Kromě ozařování vody a dalších tekutin můžeme biopole využít i dalšími způsoby. K těmto způsobům mimo jiné patří:
-
Spánek v biopoli – o tom jsme již hovořili výše v souvislosti s apidomky, včetně jeho účinků.
-
Pobyt v biopoli – účinky krátkodobého pobytu v biopoli, například záměrným stáním u úlu, jsou podobné jako v případě spánku v biopoli, ale nejsou tak intenzivní.
-
Dýchaní vzduchu z úlu – v úlovém vzduchu jsou obsaženy všechny složky ze včelích produktů – medu, pylu, mateří kašičky, propolisu a vosku. Přirozeně sterilní úlový vzduch má pozitivní vliv na dýchací systém, zmírňuje projevy pylových alergií, bronchitid, astmat, zlepšuje také spánek a náladu a má vliv i na posílení imunity.
-
Obklady ze včelího plástu – Vyřezaný medový plást se obalí folií a přiloží na bolavé místo na těle. Záření z plástu se uvolňuje po dobu přibližně dvou dnů do vzdálenosti 20 cm. Po dvou dnech je plást potřeba opět ozářit. Alternativně si můžete (zabalený) plást vložit na noc do postele pod prostěradlo.
„Projevem blahodárného účinku včelstev na organismy, zdržující se v jejich blízkosti, je pohoda, kterou ocení zejména včelař. Vliv účinků se projeví v harmonii včelaře s okolím, jeho psychickém uvolnění, lepší psychické i fyzické kondici, ústupu onemocnění, která za běžných okolností pociťuje. Jde zejména o projevy, které jsou známé jako revmatické bolesti, bolesti hlavy, trávící poruchy či jiná lehčí onemocnění. Pití vody, která byla ozářena, uvedené účinky znásobuje.“
Ing. Štefan Demeter, CSc.
Jak je vidět, lze pro léčbu různých onemocnění využívat i jevy, u kterých neexistuje odpověď na otázky PROČ a JAK. A jestliže jste i po přečtení tohoto článku k existenci biopole včel stále skeptičtí, účinnost jednotlivých včelích produktů už vědecky prokázaná je. Ať už se jedná o med, včelí vosk, propolis, mateří kašičku nebo včelí jed, můžete si být jistí, že vám tyto dary včel a produkty z nich vyrobené při určitých chorobách pomohou. Další zajímavé informace o včelích produktech se dozvíte v článku Historie a současnost využití včelích produktů.
Více o apiterapii a včelích produktech
Zdroje:
Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapie: Léčení včelími produkty; Vydala Mgr. Andrea Lenochová, Olomouc, 2015
Handl Bohuslav: Včelí produkty ve výživě člověka a v lékařství; ČSV OV Blansko, 1991
Český svaz včelařů, z. s.: Apidomek – tradiční terapie opět na výsluní; elektronický časopis, 2022