VIDEO: Fascinující svatební let včelí královny

VIDEO: Fascinující svatební let včelí královny

Následující ukázka pochází z mnoha tituly ověnčeného dokumetu More Than Honey. Zachycuje tzv. svatební let královny, během kterého se spáří s až patnácti trubci. Ti hynou vyčerpáním hned po oplodnění královny, která naopak z tohoto jediného letu žije až 5 let a páření již nikdy neopakuje – sperma v sobě uchová a postupně jím oplodňuje vajíčka.

Zajímavý není jen samotný akt z videa, ale i mnoho mechanismů okolo. Jeden vede k druhému, vše je až neuvěřitelně provázané a nemilosrdné. Velmi těžký je pro královnu už první den po vylíhnutí, kdy bojuje s ostatními včelími matkami o trůn. Silnější vyhrává, poražené umírají.

I přes vyhraný boj ale není královně co závidět. Svatební let je totiž jen jeden ze dvou okamžiků za život, kdy se dostane na denní světlo. Tím druhým okamžikem je tzv. rojení, kdy včelstvo nemůže dále růst do síly a proto se rozdělí, stará matka odlétá s částí včelstva (roj) a tím založí nové včelstvo. Jinak se drtivou většinu života věnuje jen kladení vajíček uvnitř úlu.

Takže, až budete někdy naříkat, jak to máte v práci těžké, vzpomeňte si na život včelek :-) Jen díky nim ale máme nyní krásnou rozkvetlou krajinu, každoroční úrodu a samozřejmě výborný med a ostatní úžasné včelí produkty.

Pokud byste se o fascinujícím svatebním letu včelí královny chtěli dozvědět více, mrkněte na článek Promiskuita i akrobacie svatebního letu královny.

 

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit