Voskované ubrousky: Jak a kde všude je můžete využít?

Hledáte způsob, jak omezit jednorázové plasty a zároveň mít stylovou a praktickou alternativu? Nebo jen rádi objevujete chytrá řešení, která usnadní každodenní život? Pak už jste jistě zaznamenali rostoucí oblibu voskovaných ubrousků. Možná o jejich pořízení uvažujete, nebo jste je dokonce dostali jako dárek, ale vlastně nevíte, jak je do svého každodenního života začlenit? Pak jste tu správně, seznámíme vás s možnostmi jejich využití – od těch nejběžnějších způsobů až po zajímavé tipy a vychytávky. Musíme vás ale varovat, velmi často se totiž stává, že kdo je jednou vyzkouší, už se bez nich nedokáže obejít :-)

Voskované ubrousky jako skvělý pomocník

Voskované ubrousky jsou skvělou volbou ať už hledáte ekologickou a zdraví prospěšnější alternativu k plastovým sáčkům, fóliím či alobalu, nebo jen praktický způsob, jak si usnadnit každodenní balení svačin a skladování potravin. Jejich použití je jednoduché a univerzální, stačí je zahřát v dlaních a vytvarovat podle potřeby. Jsou opakovaně použitelné, takže souzní s myšlenkou zero-waste, snadno se udržují, přispívají ke zdravější domácnosti a také hezky vypadají. Navíc jsou biologicky rozložitelné, takže pokud doslouží, stačí je rozstříhat a zkompostovat – při správné péči vám však vydrží celé roky.

V naší nabídce najdete ubrousky se včelím voskem různých rozměrů i vzorů z dílen dvou českých výrobců – malé rodinné firmy Bag Me a včelařství Chlebo-med. Najdete mezi nimi také ubrousky s naším vlastním motivem “včelí svět” navrženým a nakresleným Hankou Plevovou, nebo praktický voskovaný sáček, který usnadňuje balení například pečiva nebo drobnějších a sypkých potravin. Jsou vyrobené z přírodních materiálů – certifikované bavlny, včelího vosku, pryskyřice a rostlinného oleje, takže jsou perfektní pro uchovávání potravin. Díky této kombinaci jsou ubrousky pružné, přilnavé, odolné, mají přirozené antimikrobiální vlastnosti a vytvářejí voděodolnou ochrannou vrstvu, která pomáhá udržet potraviny čerstvé. Fungují vlastně jako pomocná slupka, která potraviny přirozeně chrání.

Voskové ubrousky si také můžete snadno vyrobit sami, podrobný návod jsme pro vás připravili v tomto článku.

Jak voskované ubrousky využít?

Praktickou variantou pro snadné a rychlé balení doma i na cestách jsou voskované sáčky.

Voskové ubrousky jsou tvárné, ohebné, mírně lepí, takže krásně přilnou k obalovanému povrchu i samy k sobě a díky tomu spolehlivě drží. Pro snadné tvarování ubrousku pomůže trochu jej zahřát v rukou, vosk změkne a s ubrouskem se pak skvěle pracuje. Tvarově se perfektně přizpůsobí, takže možností jejich využití je opravdu hodně:

Balení svačin

Pokud pravidelně připravujete svačiny – ať už pro děti, pro sebe, svou drahou polovičku nebo na rodinné výlety, jistě víte, jak velká může být spotřeba jednorázových obalů. Pojďme si tedy voskované ubrousky porovnat s nejběžněji využívanými obaly pro svačiny – plastovými miskami a igelitovými sáčky.

Stejně jako igelitové sáčky se přizpůsobí tvaru svačiny, na rozdíl od nich ale poskytují lepší ochranu, jsou pevnější a nehrozí jejich protržení. Udržují svačiny čerstvé, brání vysychání a zároveň brání zapaření, ke kterému může v igelitovém sáčku dojít. Pěkně se v nich uchová také ovoce, které dostává na cestách v batohu docela zabrat. Na rozdíl od plastových misek, které zabírají místo doma i v batohu či kabelce, voskované ubrousky zaberou prostor přesně podle toho, co do nich zabalíte, ať už sendvič, ovoce nebo třeba domácí sušenky. A po použití nezabírají prostor prakticky žádný - jednoduše je složíte. Přičemž stejně jako plastové misky jsou voskované ubrousky dlouhodobě opakovaně použitelné, čímž eliminují spotřebu jednorázových obalů.

Voskované ubrousky na balení svačin

Voskové ubrousky jsou také vhodné na balení různých „zobacích“ svačinek. S trochou cviku si z ubrousku snadno vytvoříte kapsičku, která perfektně poslouží k uchování sušenek, ořechů, semínek, sušeného ovoce nebo krájené zeleniny. Poskládat se dají do nejrůznějších tvarů – mističek, kalíšků, pytlíčků nebo zmíněných kapsiček, spoje stačí zahřát mezi prsty, aby se k sobě přilepily - několik šikovných tipů, jak ubrousky poskládat najdete ve videonávodech níže. Díky krásným vzorům budou voskované ubrousky také lákavé pro vaše děti – nechte je vybrat si vzor, který se jim bude opravdu líbit a svačina bude hned chutnat lépe :-)

Uchovávání pečiva

Jak jsme zmínili výše, voskované ubrousky nabízí potravinám skvělou rovnováhu mezi ochranou a prodyšností a jsou proto perfektní pro uchovávání pečiva. Pohodlnější volbou může být voskovaný sáček, který pečivo ochrání stejně dobře a zároveň usnadní jeho balení.

voskovaný ubrousek nebo pytlík na balení pečiva

Oproti často používanému látkovému pytlíku voskované ubrousky neby sáčky více omezují přístup vzduchu, takže pečivo neosychá a na druhou stranu oproti igelitovému sáčku umožňují pečivu dýchat, takže omezují jeho zapaření, zavlhnutí či plesnivění. I tak však doporučujeme u čerstvého pečiva nechat první 2-3 dny ubrousek (nebo sáček) trochu pootevřený.

Skladování bylinek

Voskové ubrousky jsou také skvělé pro skladování nejrůznějších bylinek jako je kopr, petržel, pažitka, libeček nebo třeba špenát a další. Stačí je do ubrousku nebo voskového sáčku jemně zabalit, popřípadě si z ubrousku vytvořit kapsičku nebo kornoutek, do kterého se bylinky snadno vloží a uložit do lednice. Bylinky tak zůstanou svěží a zachovají si barvu, vůni a pevnou strukturu po několik dní.

Udržení čerstvosti ovoce a zeleniny

Díky voskovaným ubrouskům vám ovoce a zelenina (nejen) v lednici zůstanou déle čerstvé. Zejména ty kousky, které už jste jednou použili. Nakrojená jablka, citrony, melouny, avokáda, celer, papriky, mrkev nebo třeba okurky můžete jednoduše schovat na později, aniž by vám okoraly. Flexibilita ubrousku vám umožní zabalit takřka jakékoliv ovoce nebo zeleninu. Ubrousek na nich navíc drží lépe než například plastová folie a nezabere tolik místa jako plastová miska.

voskované ubrousky udrží ovoce a zeleninu čerstvé

Do voskovaného ubrousku můžete vložit i lesní plody nebo třeba hrozny. Ubrouskem můžete jednoduše zakrýt ovoce v míse, nebo využít některou z osvědčených skládaček do tvaru sáčku nebo mističky. Kolem volně položeného ovoce mají tendenci se množit octomilky a další hmyz – v létě třeba i vosy. Zabalením do ubrousku nejenže ovoce ochráníte před hmyzem, ale zároveň prodloužíte jeho trvanlivost.

Balení zbytků a načatých potravin

Kromě pečiva, bylinek a ovoce a zeleniny můžete voskovaný ubrousek využít i k uchování nejrůznějších zbytků a načatých potravin v lednici. Například zbytků sýrů, uzenin, salátu, pizzy, misky s pomazánkou, nedojedené svačiny, načatého jogurtu či tvarohu apod. S tím úzce souvisí následující bod:

Flexibilní přikrytí nejrůznějších nádob

Také se vám v domácnosti kromě ponožek ztrácí i víčka? A co když některé nádoby ani víčka nemají? Přesně pro tyto účely, je voskovaný ubrousek skvělým pomocníkem – díky jeho flexibilitě a přilnavosti jím zakryjete prakticky jakýkoli tvar nádoby, limitováni budete jedině jeho velikostí.

voskované ubrousky na zakrývání nádob

Dobu trvanlivosti tímto způsobem prodloužíte například u již otevřených zavařenin nebo konzerv, které chcete uchovat na později, a současně k nim nemáte k dispozici víčka, případně se tato víčka poškodila při otevírání. Voskovaný ubrousek můžete využít k zakrytí mísy se salátem, plechu či formy s upečeným moučníkem, džbánu s citronádou, načaté lahve vína či medoviny, k přikrytí odpočívajícího nebo kynoucího těsta, nahradit jím také můžete poklici pro uskladnění uvařeného jídla apod.

Zakrytí občerstvení

Voskované ubrousky skvěle poslouží také při domácích oslavách, venkovních sešlostech a posezeních, když potřebujete zakrýt nápoje nebo občerstvení. Chlebíčky, jednohubky, obložené mísy, ovocné či zeleninové saláty, miska s olivami, grilované pochoutky, košík s pečivem, nebo sladkostmi - voskované ubrousky poskytnou ochranu jak před prachem či osycháním, tak před hmyzem, a navíc budou hezky vypadat. Také sladké nápoje často přitahují pozornost hmyzu, ať už jsou to džusy, sirupy, pivo či medovina - voskový ubrousek může být řešením jak nápoj rychle zakrýt a ochránit před nežádoucími návštěvníky. Zakrytí ubrouskem také zredukuje vůni, takže hmyz nebude tak lákat.

Další možnosti využití voskovaných ubrousků doma i na cestách

Voskované ubrousky nejsou jen skvělým pomocníkem pro uchovávání potravin – jejich možnosti využití mohou sahat mnohem dál. Díky své odolnosti, pevnosti, přilnavosti a přizpůsobivosti, která umožňuje jejich snadné tvarování podle potřeby, mohou být užitečné v mnoha situacích doma i na cestách. Jsou navíc skladné a může být užitečné mít ubrousek po ruce například v autě nebo na cestách přibalený v batohu, mohl by totiž posloužit nečekanými způsoby:

  • Provizorní trychtýř / násypka

    Potřebujete přelít tekutiny nebo přesypat sypké potraviny a nemáte po ruce trychtýř nebo násypku? Nebo vám nevyhovuje velikost jeho otvoru? Jednoduše vytvarujte ubrousek do tvaru trychtýře potřebné velikosti. Ať už doma, nebo na cestách, pomůže vám bez problémů napustit vodu do lahve (díky vosku je ubrousek voděodolný a voda se tak do něj nevsákne, ale steče po jeho povrchu), nebo přesypat například müsli či ovesné vločky bez zbytečného nepořádku.

  • Nouzová nádoba

    Narazili jste na výletě na úžasné naleziště lesních plodů, ale nemáte si je do čeho nasbírat? Rozpadla se vám svačina a talířek by zrovna přišel vhod? Pokud u sebe máte voskovaný ubrousek, problém je vyřešen - snadno z něj vytvoříte provizorní misku, talířek, nebo jiný vhodný tvar, třeba nádobu na vodu při procházce se psem.

  • Pomocník pro otevírání sklenic

    Také občas bojujete s neodšroubovatelným víčkem? I tady pomůže voskovaný ubrousek - díky své přilnavosti zlepší váš úchop a vítězství bude vaše :-)

  • Dočasná „záplata“ na prasklý sáček

    Pokud se vám na cestách natrhne sáček s moukou nebo jinými sypkými potravinami, i tady může voskovaný ubrousek pomoci. Pokud to velikost ubrousku dovolí, vytvořte z něj vnější obal ve tvaru hluboké misky a lehce přitiskněte kolem natrženého sáčku jako jeho druhou kůži. Zabráníte dalšímu vysypání obsahu a v případě, že by něco přeci jen uniklo, zůstane to bezpečně zachyceno v ubrousku. Případně můžete ubrousek obtočit a přitisknout kolem natrženého místa a vytvořit tak záplatu, která pomůže z nejhoršího. Tímto způsobem rychle vyřešíte problém, než obsah natrženého pytlíku budete moci přesypat.

  • Alternativní obal i ochrana před vlhkostí

    Na cestách můžete voskovaný ubrousek využít také jako flexibilní obal - například pro dudlík, lžičku či příbor, zubní kartáček nebo třeba mýdlo. Pokud ho důkladně uzavřete a teplem rukou dobře utěsníte, může posloužit jako skvělý nouzový obal do deště, například pro telefon nebo sirky.

  • Ochrana řezaných květin

    Chcete-li udržet čerstvost řezaných květin během cesty na místo určení, namočte jejich stonky do vody a obalte voskovaným ubrouskem. Pro delší převoz použijte dobře známé zabalení stonků do mokrého papíru, který následně obalte voskovaným ubrouskem. Takto květiny dovezete v plné kráse. Ubrousek poté důkladně omyjte.

Jak na skládání voskovaných ubrousků: kapsičky a mističky

Skládání voskovaných ubrousků může na první pohled vypadat složitě, ale je jednodušší, než se zdá! V následujících videích vám ukážeme několik skvělých způsobů, jak složit voskované ubrousky do praktických kapsiček a mističek:

Jak o voskované ubrousky pečovat?

Po každém použití ubrousek vyklepejte, popřípadě očistěte vlhkým hadříkem nebo opláchněte pod tekoucí studenou nebo vlažnou vodou. Poté nechte oschnout při pokojové teplotě - ne na topení nebo jiném přímém zdroji tepla. Můžete ho také jemně osušit utěrkou.

údržba voskovaných ubrousků

Po delším používání získá voskovaný ubrousek přirozenou patinu, mohou se na něm objevit rýhy nebo flíčky, nicméně drobné známky opotřebení na jeho funkčnost nemají vliv. Pokud chcete jeho životnost prodloužit, můžete ho snadno obnovit – stačí ho položit na pečicí papír a na přibližně 1-2 minuty vložit do trouby předehřáté na cca 80 - 100 °C. Vosk se nesmí přepálit (ubrousek by ztmavl), pouze se roztaví, aby se sjednotil a znovu rovnoměrně zapustil do látky.

údržba voskovaných ubrousků

Při větším opotřebení lze ubrousek posypat nastrouhaným včelím voskem a stejným způsobem nechat v troubě rozpustit. Pryskyřici není potřeba znovu doplňovat. Alternativně můžete voskovaný ubrousek obnovit i žehličkou: položte ho mezi dva kusy pečicího papíru a na nízkou teplotu (60 – 80 °C, aby se vosk roztékal, ale nepřepálil) bez páry přežehlete. Nechte vychladnout a ubrousek je opět připraven k použití. Při větším opotřebení můžete přidat trochu strouhaného včelího vosku na poškozená místa.

 Až ubrousek přeci jen doslouží, můžete ho nastříhat na proužky a vyhodit, nebo ještě lépe zkompostovat, popřípadě využít k rozdělání ohně.

Na co dát pozor?

Do voskového ubrousku nebalte horké potraviny, ani ho k teplým věcem či nápojům nepřibližujte, nenechávejte ho na přímém slunci, ani nepoužívejte při ohřívání potravin v běžné či mikrovlnné troubě. Nedávejte voskovaný ubrousek do myčky ani pračky a nekrájejte na něm, narušili byste voskovou vrstvu. Voskové ubrousky také nepoužívejte k balení syrového masa a zvažte dlouhodobější balení silně aromatických potravin jako je například cibule, ubrousek by mohl načichnout.

Praktické řešení pro každodenní život šetrnější k přírodě i našemu zdraví

Voskované ubrousky jsou skvělým pomocníkem v domácnosti i na cestách a jednoduchým způsobem, jak snížit spotřebu plastových obalů bez složitých změn. Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, teď je ten správný čas! Doufáme, že vám tento článek pomohl najít inspiraci, jak je využít co nejlépe. A přijdete-li na další způsoby jejich využití, budeme rádi, když se s námi o ně podělíte, abychom je mohli předat ostatním.

Voskovaný ubrousek 30x30 cm, různé vzory

Výhodné balení: 2 voskované ubrousky a sáček - louka

Panenský včelí vosk na různé použití

Voskovaný ubrousek - Včelí svět Hanky Plevové, různé velikosti

Sdílejte produkt s přáteli