Dvě medaile  ze světové soutěže medovin. Menší zásilky na výdejní místo od 65 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů

Dočasná či úplná ztráta vlasů trápí nejen maminky po porodu a ženy v přechodu, ale často také pacienty po náročnější nemoci nebo jen ženy, které si vlasy stahují do příliš těsných ohonů. Příčin vypadávání vlasů je celá řada.

Příčinou mohou být zdravotní problémy nebo těsný ohon

Vypadávání vlasů
I časté nošení příliš těsných účesů může zapříčinit vypadávání vlasů.

S vypadáváním vlasů mívá problémy hned několik skupin lidí – zcela přirozené je vypadávání vlasů u novorozenců, mladých dospělých v pubertě, novopečených maminek a starších lidí. Jestliže nepatříte ani do jedné ze skupin, je třeba zpozornět a zapřemýšlet nad tím, proč vám po každém česání zůstane v kartáči chomáč vlasů. Příčin vypadávání vlasů je celá řada, nejzásadnější jsou zdravotní problémy a hormonální změny, na vině bývá často také stres nebo nedostatečná péče o vlasy. Jindy je příčina vypadávání vlasů naprosto banální, třeba to, že si je svazujete do příliš těsného culíku.

Nadměrné vypadávání vlasů zahrnuje 100 a více vlasů denně

Vypadávání vlasů je do určité míry přirozený proces – všechny typy vlasů totiž rostou, vypadávají a následně jsou nahrazeny vlasy jinými. Zdravý vlas vypadne z vlasové folikuly, ve které roste, a za čtyři až šest let je nahrazen zcela novým vlasem. Pokud jsou folikuly zdravé, vyroste vlas ve stejném místě, v němž vypadl předchozí. Každých šest let tedy máte fungl nové vlasy. Zdravé vlasy navíc povyrostou o 15 až 20 centimetrů za rok, což vychází na 0,2 až 0,7 milimetru denně. Přirozené vypadávání vlasů čítá i 100 vypadnutých vlasů denně, zatímco nadměrné vypadávání se pohybuje od 100 vlasů nahoru. Samozřejmě nedává velký smysl vlasy jeden po druhém počítat, spíše je třeba sledovat jejich vypadnuté množství při česání, sprchování nebo ráno na polštáři.

Vypadávání a houstnutí vlasů je přirozené

Pokud máte kočku nebo psa, určitě si všímáte změn v hustotě srsti zvířete. Na zimu se kožich vždy zhutní a chlupy zhoustnou, zatímco na jaře za ním proháníte vysavač na plné obrátky, a přesto nestačí všechny chlupy zachytit. Stejně jsou na tom i vaše vlasy. Intenzita jejich vypadávání se mění s ročním obdobím a nejvyšší je zpravidla na jaře a na podzim.

Snížená hladina estrogenu nedělá vlasům dobře

zkrácení, kadeřnice, vypadávání vlasů

Jen málokterá žena po porodu si nestěžuje na vypadávání vlasů. Zatímco v těhotenství vlasy nádherně zhoustnou a ještě se navlní, v šestinedělí a později se nestačíte při ranním česání divit. Jedná se však o hormonální změnu, která je naprosto přirozená. Estrogen v organismu se totiž dostává zpět na svou běžnou hladinu, a tak dochází k velmi rychlému přechodu z fáze vlasového růstu do fáze klidové.

Vážnější problémy pak ženy provázejí během menopauzy, kdy hladina estrogenu prudce klesá.

Částečným řešením je změna životního stylu a jídelníčku či podpora růstu vlasů nejrůznějšími doplňky stravy. Pestrá strava zahrnující ryby a ovoce udrží stav alespoň na chvíli v normě. Pomoci může také návštěva kadeřnice, ale psychicky se připravte na to, že se bude zkracovat.

Příčiny vypadávání: zdravotní záležitosti i nešetrné zacházení

S vypadáváním vlasů mohou ale souviset i závažnější zdravotní problémy, například porucha funkce štítné žlázy. Ať už je její funkce zvýšená či snížená, vždy se projeví na vašich vlasech. Krátkodobě se může na vypadávání vlasů podílet také nemoc provázená vysokými horečkami – v tom případě vlasy začnou vypadávat až dva měsíce po uzdravení, takže si oba jevy málokterý pacient spojí do souvislostí. Na vypadávání vlasů mohou mít vliv i některé z dlouhodobě užívaných léků, proto je vždy dobré konzultovat tyto problémy přímo s lékařem. Příčinou padání vlasů může být i nešetrné barvení a zejména odbarvování, ale také trvalá ondulace zasahující do struktury vlasu.

Problémy může vyřešit jídelníček

Vypadávání vlasů
Pestrý a vyvážený jídelníček je nejlepší základ

Řešení problémů s vypadáváním vlasů může být celá řada – abyste však zjistili, které je funkční, je třeba být trpělivý a nečekat výsledky hned první týden po změně.

A právě jednou ze změn by mohl být jídelníček bohatší na bílkoviny, vitaminy a minerály. Proti vypadávání vlasů pomáhají také vitaminy skupin B a C, železo, zinek, vápník a hořčík. Existují desítky vhodných potravin s kombinací výše uvedených látek, které udělají vašim vlasům dobrou službu – například ryby, brambory, banány, ořechy, citrusy, luštěniny nebo celozrnné pečivo.

Můžete také vyzkoušet recept, který znaly už naše prababičky – ke krásným vlasům jim pomáhala kopřiva. Jiný než kopřivový šampon tehdy prakticky ani neexistoval. Pomáhal jak s vypadáváním vlasů, tak s bojem proti lupům. Vy si můžete kopřivy uvařit a odvarem z nich vlasy proplachovat. Mají úžasné stimulační účinky a ozdraví i vlasovou pokožku. Vlasům můžete dopřát jednou za čas výživnou kúru nebo účinný zábal. Velmi příjemná je také masáž hlavy, která by měla s vypadáváním vlasů pomáhat.

Nejdůležitější je ale samozřejmě prevence, tedy šetrné zacházení, omezení fénování a volba kvalitních kosmetických přípravků. Nezapomínejte také na to, že pravidelné návštěvy kadeřnice a byť jen jemné zkrácení konečků udělají vašim vlasům nesmírně dobře. A která žena by ráda nestrávila hodinku či dvě u kadeřnice!

Doporučit vám také můžeme naši vlasovou kosmetiku se včelími produkty. Vlasová voda s propolisem proti vypadávání vlasů kromě propolisu obsahuje speciální výtažek, který výrazně posiluje růst nových vlasů u mužů i žen již po 14 dnech. Působí jak proti vypadávání a řídnutí vlasů, tak i proti tvorbě lupů. Pokožku zkrátka dostává zpět do správné rovnováhy. Propolis působí dezinfekčně a vlasy regeneruje.

Vlasová voda s léty prověřenou mateří kašičkou, která obsahuje ideální mix vitamínů pro podporu regenerace a kvality vlasů, dodává nadstandardní výživu a podporuje jejich další růst. Taktéž obsahuje speciální výtažek, který výrazně posiluje růst nových vlasů již po 14 dnech.

Vyzkoušejte sami, která voda vám bude více vyhovovat. K našim vlasovým vodám doporučujeme jednoduchý, velmi šetrný šampon proti vypadávání vlasů nejen pro ženy, který je vhodný pro každodenní použití. Vlasy jsou po něm pevné, lesklé a navíc je snížena tvorba lupů.

Vlasová voda s mateří kašičkou

Šampon propolis pro vaše vlasy

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit

Kalendář alergika

Pylová sezona trvá zpravidla deset měsíců v roce, od pylových alergií si nejvíce odpočinete v zimním období, ovšem zase častěji hr ...

Celý článek