Zbavte se nachlazení díky silné imunitě

Zbavte se nachlazení díky silné imunitě

Lidové pořekadlo říká, že neléčená rýma trvá sedm dní, léčená týden. Nachlazení dokáže pěkně otrávit život. Ucpaný nos a pokašlávání nejsou natolik důležité, abychom lehli do postele a pili čajíčky. Takže rýmu přecházíme, a ta se proto někdy promění v chřipku. Nejlepší rada tedy zní, že nejlepší je rýmu nikdy nedostat, a to může být snadnější, než myslíte :-)

Základem je silná imunita

Posloucháme to dnes a denně ze všech stran - je potřeba mít silnou imunitu. S tímto tvrzením nelze nesouhlasit, ale jak správné návyky, které slouží k podpoře dobré imunity, zavést co nejsnáze do běžného života?

  • Spěte tak, abyste se vyspali

Vyspávání 12 hodin denně je skutečně nadbytečné, ale 6 hodin je také málo. Aby tělo mohlo správně fungovat, je potřeba ho nechat odpočinout. Zejména v chladnějším počasí přetahování tělu skutečně nedělá dobře. Pokud vám připadá, že spát 8 hodin během dne si zkrátka nemůžete dovolit, zamyslete se, jestli nejde některou aktivitu ze zbývajících 16 hodin časově omezit nebo zcela vyřadit.

Kvalitní spánek pro silnou imunitu

Osmihodinový spánek rozhodně není přežitkem, ale naopak nutností pro každého z nás. Díky delšímu spánku budete méně emocionálně labilní, více soustředění, odpočatí a zároveň méně náchylní k nemocem všeho druhu. Poslední vědecké objevy ze světa spánku, které potvrzují, jak moc důležité je pravidelně spát 8 hodin denně, jsou krásně sepsány v knize Proč spíme od vědce a profesora Matthewa Walkera.

Co vše můžete pro lepší spánek udělat i jak může na váš spánek působit nesprávné osvětlení jsme shrnuli v tomto článku.

  • Hýbejte se

Druhým zásadním hlediskem pro dobře fungující imunitu je pohyb. Všichni určitě dobře známe ustálené rčení "Pohybem ke zdraví.", ale řídíme se jím? Dobře, možná už jste si ověřili, že běhání ani fitko není zrovna pro vás. Jedná se ale o maličkosti, které se v závěru sčítají.

pohybem ke zdraví a silné imunitě

Co takhle vystoupit při cestě z práce o zastávku dřív a dojít pěšky. Jít po schodech namísto výtahu nebo eskalátorů. Každé ráno si najít 5 - 10 minut na protažení. Namísto auta jet do práce MHD (a dojít na zastávku pěšky :-). Můžete také prodloužit procházky se psem, nebo se jít prostě projít, vydatnější vycházka tříkrát týdně postačí. Možná si dokonce najdete i pravidelnou novou týdenní aktivitu jako je cvičení jógy nebo plavání, počítá se i fyzicky aktivní odpočinek na zahradě či v parku. Důležité je, aby vás zvolená aktivita bavila, pak se na ni budete těšit a její prospěšnost se rozšíří i na vaši psychiku.

  • Pijte vodu, jezte, když máte hlad - hlavně zeleninu

To, že máme pít dostatečné množství vody, už asi všichni víme. Ale jak na to? Existuje několik triků. Začněte den vypitím sklenice vody. Je to nejsnazší cesta, protože tělo je ráno dehydratované, má žízeň, tedy snáz vodu přijme, a navíc si takto můžete snadno vytvořit rituál, který časem budete dělat bez přemýšlení. Dalším faktorem je si hned ráno připravit vodu tam, kde trávíte čas během dne. Nejen skleničku, ze které vodu rychle vypijete, ale rovnou celou láhev nebo karafu.

S vodou souvisí i potraviny. Ovoce a zelenina také obsahují vodu, některé méně a některé více. Snažte se jíst tak, aby byl váš talíř barevný a neskládal se jen z těstovin s omáčkou nebo knedlíku s masem. Souhlasíme, že na podzim a zejména pak v zimě je stále náročnější jíst čerstvou zeleninu. Pokud na ni prostě nemáte chuť, tepelně ji upravte. Čím odlišněji, tím lépe.

zdravá strava základ silné imunity

Můžete si připravit kořenovou zeleninu (řepa, kořen petržele, mrkev, celer…) upečenou v troubě jako přílohu. Vyzkoušet můžete také celerové nebo dýňové pyré místo bramborové kaše nebo knedlíku. Zkuste také fazolky nebo brokolici na páře. Pokud jíte zeleninu samotnou, nezapomeňte přidat jogurtový dip a opražená semínka nebo ořechy pro doplnění bílkovin a tuků. Ze samotné zeleniny totiž vaše tělo veškeré potřebné látky nezíská, přece jen jsme všežravci a potřebujeme v životě co nejrozmanitější potraviny. A nezapomeňte, jezte, když máte hlad! Poslouchejte své tělo :-)

  • Nezapomeňte na včelí produkty

Jako včelař, který téměř na nachlazení a nemoci netrpí, i když chodím většinu roku bos, vám samozřejmě musím doporučit včelí produkty. Vím, že běžným doporučením je při nachlazení přidat do čaje med. Tím samozřejmě ničemu neuškodíte, ale že byste tak mohli při onemocnění své tělo zachránit před chřipkou, to ne, tak jednoduché to samozřejmě není. Všechno totiž souvisí a vybudování silné imunity je dlouhodobý proces.

Není to jenom tak, že o včelách a medu kolují mnohá lidová rčení:

Na všechny tvé choroby, včela lék ti vyrobí.

Sklenice medu – půl lékárny doma.

Recept je jen jeden: denně chleba s medem.

Místo různých lidstva jedů, dopřej sobě hodně medu.

Kdo čaj s medem ráno pije, nestoná a dlouho žije.

Jedna lžíce denně medu, dělá z dědy neposedu.

Ten, kdo má med v almaře, ten neshání lékaře.

V medu najdeme množství enzymů (látek, které mají důležitou úlohupři obnově imunitního systému) a vitamínů (především provitamín A, vitamíny skupiny B, C, D, H, K, P), minerální látky a stopové prvky. Pro med je také charakteristická antibakteriální aktivita. Náš organismus umí velmi dobře strávit a využít všechny látky, které v medu jsou.[1] Lžička medu denně se podává na posilnění imunitního systému, nejlépe ráno asi 20–30 minut před jídlem, nebo večer před spaním.[2] Více se o medu a jeho využití dozvíte v článku Co je to vlastně med?

Obohacením medu o propolis (např. přidáním pár kapek propolisové tinktury), se jeho antibakteriální účinnost ještě zvýší.[3] Propolis je přírodní harmonicky vyvážená látka, která se vyznačuje protivirovými, protibakteriálními, protiplísňovými a protiparazitálními účinky. Vyznačuje se také výraznými antibiotickými a imunostimulačními účinky.[4] Využívá se mimo jiné při posilování imunitního systému.[5] Více o propolisu a jeho využití se dozvíte v článku Co je to propolis?

Já pro svou imunitu užívám především med a propolis (to je pro mne naprostý základ), imunitu však pozitivně ovlivňují i jiné včelí produkty. Využiji zde slova španělského apiterapeuta Dr. Peréze Goméze, který říká, že med je energií, kterou potřebujeme, včelí pyl základními cihlami našeho zdraví, mateří kašička zdrojem vitality a propolis regulátorem imunity, kterou dokáže dostat na správnou úroveň. Propolis slouží protiinfekčně jak pro včely, tak pro lidi, ale i pro ostatní zvířata (ani k nim se totiž díky výskytu propolisu v přírodě nedostanou infekce).[6]

včelí produkty a silná imunita

Určitě už jste také narazili na celou řadu výborných bylin naložených v medu, nebo jiných obdobně preventivně prospěšných látek. Takový rakytník, zázvor nebo ženšen v medu jsou velmi dobrými kombinacemi, které vašemu organismu dopřejí mnohé, co pro zdárné zvládnutí období od podzimu do jara ve zdraví potřebuje. Navíc jsou ideální jako svačina do práce, kterou si můžete uschovat v šuplíku pracovního stolu na chvíle bez energie nebo k dochucení jogurtů.

  • Otužujte se

Bonusovou aktivitou pro imunitní fajnšmekry je otužování. Připadá mi, že v naší zemí se jeho důležitost v poslední době zase zdůrazňuje a nemluví se o něm jen v souvislosti s novoročním plaváním v mrazivé Vltavě. Nejdůležitější je každodenní pravidelnost, účinky se projeví zhruba za měsíc. Otužování je soustavná činnost – pokud kvůli služební cestě, nemoci nebo lenoře otužování přerušíte, je třeba se vrátit k úplným začátkům, nebo minimálně o krok zpět. Začněte pomalu, mírně a v průběhu času intenzitu zvyšujte. Podrobněji jsme se otužování věnovali v článku Otužování upevňuje zdraví.

Dobroty, které nastartují imunitu

Pokud jste stejně jako my příznivcem spíše prevence než léčby a spíše drobných malých kroků ke zdraví než dvou léků na snížení teploty na dlani, vyzkoušejte naše dva oblíbené recepty. Věřím, že jakmile je ochutnáte, stanou se pro vás nenahraditelnou součástí „jídelníčku“ od podzimu do jara.

Zázvorový sirup s citronem a medem

Recept na zázvorový sirup s citronem a medem

Výjimečně lahodný sirup vytvořený ze samých superpotravin, který vám pomůže překonat podzimní nachlazení, zimní chřipku, krásně prohřeje organismus a pohladí i na duši. Příprava sirupu je velmi snadná, jeho chuť výtečná a účinky na zdraví neocenitelné. Doporučujeme po malých dávkách užívat celý podzim a zimu.

Sirup můžete preventivně mlsat jen tak po lžičkách, přidat do čaje místo medu nebo ho jen tak smíchat s vodou jako sirup. Výsledný nápoj můžete přecedit. Lze ho také připravit jako rychlý „čaj“ – do hrnku přidejte pár lžiček podle toho, jak se vám zázvorový sirup povedl silný. Zalijte teplou vodou v teplotě, kterou zvládnete vypít (určitě ne vroucí, abyste zachovali všechny blahodárné látky v medu). Takový nápoj oceníte například, když se v noci vzbudíte s pobolíváním v krku.
Recept na zázvorový sirup najdete tady.

Zlaté mléko – zdravý nápoj z kurkumy

Recept na zlaté mléko z kurkumy

Pokud chcete organismu dopřát něco skutečně zdravého, vyzkoušejte zlaté kurkumové mléko. Příprava zlatého mléka je nenáročná a výsledkem je úžasná dobrota, která zachutná i dětem.

Hlavní přísadou zlatého mléka je sytě žlutá kurkuma, díky jejíž zlaté barvě dostal nápoj své krásné jméno. Kurkuma obsahuje silný antioxidant, protizánětlivý, antibakteriální a protirakovinný kurkumin, který má desítky léčebných účinků.

K těm nejdůležitějším patří posílení imunitního systému, regulace hladiny cholesterolu, zlepšení trávení, detoxikace jater či regulace zažívání. V asijských zemích znají kurkumin už dlouhá staletí a řadí ho mezi „léky“, které používají na všechny neduhy.
Recept na zlaté mléko najdete tady.

Recept na silnou imunitu je v zásadě jednoduchý, znali ho již ve starém Řecku: „Nerozčiluj se, jez mléko s medem, pěstuj divadlo a gymnastiku a dožiješ se klidného a vysokého věku.“ S tím nelze než souhlasit, užijte si podzim i zimu a přivítejte jaro ve zdraví!


[1] Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapie: Léčení včelími produkty; Vydal Jaroslav Čadra, Olomouc, 2021, str. 16, 17.

[2] Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapie: Léčení včelími produkty; Vydal Jaroslav Čadra, Olomouc, 2021, str. 24.

[3] MVDr. Zdeněk Klíma: Terapeutické využití potencovaného medu při léčbě ran [přednáška]; Kdyně: Mezinárodní apiterapeutická konference, 29. října 2017

[4] Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapie: Léčení včelími produkty; Vydal Jaroslav Čadra, Olomouc, 2021, str. 84

[5] Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapie: Léčení včelími produkty; Vydal Jaroslav Čadra, Olomouc, 2021, str. 87

[6] Pedro Pérez Gómez, apiterapeut: Vztah mezi akupunturou a včelími žihadly [přednáška]; Kdyně: Mezinárodní apiterapeutická konference, 28. října 2017

Lukáš Pleva
rozvoj obchodu a marketing

Hledá nové možnosti jak šířit povědomí o účincích včelích produktů. Má na starosti marketing, reklamu a eshop. Stará se o obchodní zástupkyně, takže ho někdy můžete potkat i v terénu. Jeho vize je, aby se kosmetika dostala také více do zahraničí. Ve svém volném čase se věnuje svým dcerám, běhá rád bos a fotí.

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit