Menší zásilky poštovné od 67 Kč. Doprava zdarma nad 2300,-

Zbavujeme se jarní únavy ve třech krocích

Zbavujeme se jarní únavy ve třech krocích

S příchodem jara na mnohé z nás padá fyzické i psychické vyčerpání po zimě a přichází tzv. jarní únava. Abychom se jí zbavili, nemusíme dodržovat často bláznivá doporučení z televize – stačí se jen trochu snažit a vnímat své tělo.

Vstávat v 5:59 a jít si na hodinu zacvičit? Dopovat se v průběhu dne několika různými prášky a pouštět na sebe ledovou vodu? Jde to i lépe. Stačí používat selský rozum, naslouchat svému tělu a budete se zase cítit skvěle.

Hned na začátek musíme dát jednu důležitou radu – únavu bychom neměli se zaťatými zuby přemáhat. Je totiž důležitým signálem a podobně jako nám tělo dává najevo zvýšenou teplotou nějakou nemoc, jarní malátnost a ospalost značí vyčerpání. Pokud to tedy na vás (zpravidla) odpoledne přijde, dejte si 20 minut a klidně usněte. Však ono ostatní počká.

Co je jarní únava?

Jarní únava je vlastně silné psychické a fyzické vyčerpání. Není trendem jen poslední doby, mluvili o ní už naši dávní předci. Má hned několik příčin a není možné jednoznačně určit, která nese největší vinu – na únavu se může vázat nedostatek pohybu přes zimu, oslabení imunity po nějaké menší viróze, o které třeba ani nevíme, nebo minimum sluníčka a denního světla. Trpěla tím nejen naše fyzička, ale i psychika, která nás ovlivňuje více, než si často chceme připustit.

1. Vitamíny a zase vitamíny

Abychom se jarní únavě vyhnuli, je jednoznačně doporučováno zvýšit příjem vitamínů A a C. Samozřejmě je možné koupit různé multivitaminy a doplňky, ale pro tělo je lepší přijmout je přímo z ovoce nebo zeleniny – už kvůli tomu, že tím přijmeme mnoho jiných složek včetně důležité vlákniny.
Pokud máte na nějakou potravinu vyloženě chuť a máte období, kdy byste baštili jen ji, vaše tělo vám dává jasně najevo, co potřebuje. Neváhejte a tyto chutě poslechněte!

Velmi důležité jsou na jaře také vitamíny ze skupiny B, u kterého je však velmi těžké odhadnout množství a přesný druh. Například B1 je často nazýván jako „obalovač nervů“, který zlepšuje naší duševní pohodu, B2 alias riboflavin má zase vliv na metabolismus a zdravou pokožku a vlasy. V čem tedy jaké vitamíny najdeme?

Typ V čem jej najdeme?
Vitamín A mrkev, rajčata, paprika, špenát, kopr, meruňky, švestky, broskve, játra, mléčné
Vitamín B vejce, luštěniny, ořechy, maso, brambory, celozrnné obiloviny, sýry, pivovarské kvasnice
Vitamín C rajčata, brambory, červená paprika, zelí, brokolice, šípkový čaj, černý rybíz, džusy, rakytník

Pro doplnění vitamínu C bývá obecně doporučovaný citrón, odborné zprávy serveru Vitalia.cz však ukázaly, že kvůli vysokému obsahu enzymu askorbinázu se pro doplnění vitamínu C nehodí. Enzym totiž kyselinu askorbovou snadno rozkládá. Jako vhodnější zdroj se jeví rakytník, šípek nebo černý rybíz, to jsou opravdové „céčkové“ bomby. Zkuste si připravit třeba rakytníkový sirup, nebo vitamínovou nálož podle receptu, který najdete níže v tabulce.

Recept na rakytníkový sirup

recept na rakytníkový sirup

Budete potřebovat:

  • 2 kg čerstvých zralých plodů rakytníku
  • 0,5 kg cukru
  • případně 2 čajové lžičky tekuté pektózy na zahuštění

Plody rakytníku namelte, získáte z nich cca 1 litr šťávy. Šťávu ohřejte na 75 stupňů a za stálého míchání k ní přidávejte cukr. Pokud máte raději hustší sirup, přimíchejte ještě 2 čajové lžičky tekuté pektózy. Zahuštění můžete provést také delším varem. Nechte vychladnout, přelijte do láhví, opatřete zátkou a uskladněte do sklepa či lednice.


Rakytník v medu, Pleva

Náš tip:

Pokud se vám zrovna nechce pouštět se do přípravy sirupu, ale rádi byste rakytník zařadili do svého jídelníčku, vyzkoušejte náš Rakytník v medu.

Tak budete mít "sibiřský zázrak" vždy po ruce. Této blahodárné rostlinky jsme do medu přidali hned 5 %. Více o rakytníku a jeho využití, včetně receptu na rychlou rakytníkovou marmeládu, najdete v tomto článku.


2. Detox pro odlehčení

jarní únava, detox - Pleva

Všechny škodliviny a tuky, které jsme přes zimu přijali ve formě masopustů a dalších neřestí, je dobré dostat z těla detoxikací, a ulevit tak unaveným játrům a ledvinám.

Nejúčinnější je rozhodně držet půst (například ovocný nebo zeleninový), kdy jeden den v týdnu, případně alespoň jednou za 14 dní, nekonzumujete nic jiného, než právě zeleninu nebo ovoce. Tím se vaše tělo perfektně pročistí a budete svěžejší. Důležité je přitom dodržovat pitný režim – obecně se doporučuje denně vypít mezi dvěma až třemi litry - pijte jen vodu, nejlépe neslazenou, neobarvenou nějakými potravinářskými „éčky“ a bez bublin nebo bylinkové čaje. Důležité je také během detoxu odpočívat – proto si po vypití nápoje udělejte alespoň hodinu volno a relaxujte.

Na to, jak správně provést jarní detox, najdete na internetu spoustu návodů. Kompletní přehled jsme vám přinesli ve vlastním článku Jak na detoxikaci organismu? Přečtěte si také náš nový Jarní detoxikační manuál, ve kterém jsme se na detoxikaci podívali z širšího pohledu. A to jako na celkovou jarní očistu nejen těla, ale i vaší pleti, která s očistou organismu jako takového úzce souvisí a v neposlední řadě jako na úklid našich domovů a mysli.

Zde přidáváme ještě několik receptů na detoxikační nápoje (výborné jsou také koktejly zveřejněné na serveru Žena.cz):

Koktejl na činnost jater

  • 30 až 50 g nasekaného zázvoru
  • 250 ml jablečné šťávy
  • šťáva z jednoho citronu
  • nasekaný stroužek česneku
  • polévková lžíce olivového oleje

Ingredience rozmixujte a přeceďte, ať v koktejlu neplavou špatně stravitelná vlákna zázvoru. Po vypití si připravte jeden až dva hrnečky čaje z máty, pampelišek nebo kopřiv.


Na detox s řepou

  • 1,5 litru pramenité vody
  • půlka salátové okurky
  • dvě limety
  • 200 g červené řepy
  • 100 g kopřivy
  • 100 g zázvoru

Tento nápoj se pije v období půstu po celý den. Veškeré ingredience pokrájejte, dejte do mísy, zalijte vodou a nechte přes noc přikryté odpočívat v chladničce.


Koktejl z červeného ovoce

  • 50 g borůvek
  • 50 g ostružin
  • 50 g jahod
  • 50 g černého rybízu
  • 30 g brusinek
  • 100-200 ml jablečného džusu
  • citronová šťáva

Vitamínová nálož! Ovoce rozmixujeme v mixéru a zcedíme, příp. vložíme do odšťavňovače. Šťávu nastavíme jablečným džusem, pro chuť lze přidat ještě pár kapek citronu. Pijeme ihned, prokysličená šťáva se začíná rychle kazit.


3. Hlavně aktivně

Vitamíny a očista těla je rozhodně důležitá – neméně zásadní je ale také celkový životní styl. Jarní únavě a vyčerpání totiž nelze zabránit poleháváním na gauči. Ano, dopřejte si dostatek spánku (ideálně 7 až 8 hodin denně), ale jinak buďte aktivní.

Není nutné běhat 10 kilometrů, stačí bohatě procházky s rodinou nebo s pejskem. Existuje i mnoho cviků vhodných pro seniory, kde nejde o sílu, ale spíše protahování a uvolnění páteře. Přikládáme jen ukázku, všechny ale najdete na YouTube kanálu Život 90. Ještě méně náročné je například taichi, i tyto cviky najdete na YouTube.

Výborné je také otužování, ale opět to nemusí být ledová sprcha puštěná na max: stačí začít omýváním pomocí houby po dobu 5 minut a až následně přikročit ke sprchování v trochu studenější vodě, než jste normálně zvyklí. Prokrví se vám celé tělo a zlepší se odolnost proti nachlazení. Více o otužování se dozvíte v článku Otužování upevňuje zdraví.

Užijte si jaro naplno!

jak se zbavit jarní únavy - Pleva

Shrnutí je tedy velmi jednoduché – pokud vás trápí jarní únava, přidejte na vitamínech nejlépe v přírodní formě, žijte tak aktivně, jak vám kondice dovolí, a vyzkoušejte detoxikaci s pomocí ovoce nebo zeleniny. Nic není nutné hnát do extrémů, stačí se řídit citem a opravdu pro své tělo něco dělat.

Cvičit lze navíc i v pokročilejším věku, když už ne zátěžové cviky, tak se stačí alespoň protahovat nebo vyzkoušet taichi. Výborná je také jóga, zvláště na stres. A pokud máte pevnou vůli, zkuste ve sprše otužování s postupným snižováním teploty vody. 

Z vlastních zkušeností i odezvy okolí můžeme potvrdit, že to skutečně pomáhá. Jaro je krásné období, tak ho zbytečně neprospěte a užívejte, jak nejlépe dovedete.



Úvodní fotografie: publicdomainpictures, autor: Vera Kratochvil

Sdílejte produkt s přáteli

Další články, které by se vám mohly také líbit