0 Kč(0 ks)
Zpět

Jak používat včelí pyl

Jak používat včelí pyl

Včelí pyl je unikátní přírodní látka. Pojďme podívat, jaký včelí pyl si vybrat, jak ho správně užívat.

Druhy včelího pylu

Na krabičkách různých výrobků se nejčastěji setkáváte s označením pyl květový. Květový pyl pak můžeme rozdělit na dva základní druhy – pyl rouskovaný a pyl perga (včelí chléb), tedy plástový nebo plástečkový pyl.

Pyl perga a pyl rouskovaný
Pyl perga (vlevo) a pyl rouskovaný

Plástový pyl je včelkami zpracovaný a lehce stravitelný. V květovém pylu najdeme obrovské množství důležitých látek, od bílkovin, železa a vápníku po fosfor, draslík či hořčík. Díky svému složení je včelí pyl prospěšný pro náš organismus.

Jedna až tři lžičky včelího pylu denně

Včelí pyl budete přijímat velmi příjemnou cestou, po lžičkách bez nutnosti tepelné či jiné úpravy. Doporučená dávka včelího pylu je jedna až tři lžičky denně. Pokud užíváte včelí pyl preventivně, stačí vám poloviční dávka, stejně jako dětem.

Pyl můžete zapijet vodou nebo čajem. Tři lžičky včelího pylu můžete přimíchat i do medu nebo třeba jogurtu. Pokud byste ho konzumovali v tepelně zpracovaných pokrmech, ztratil by veškeré vitaminy.

Náš tip

Tajemství včelařů: nakvašený včelí pyl

Rouskovaný včelí pyl doporučujeme pro lepší stravitelnost nechat nakvasit. Recept je skutečně snadný:

Převařte 40 ml vody a smíchejte s 25 g medu a 100 g včelího pylu. Důkladně promíchejte a přelijte do otevřené sklenice. Tu nechte zhruba 3 dny v pokojové teplotě. Poté můžete nakvašený včelí pyl konzumovat. Čtvrtý den už ale v pokojové teplotě zůstat nemůže, protože potřebuje chladnější prostředí spíže či lednice.

Nakvašený včelí pyl konzumujte ideálně půl hodinky před jídlem.

Pozor: Včelí pyl perga už procesem kvašení prošel přímo v úlu, takže už to nemusíte opakovat znovu.

Jak tedy včelí pyl užívat?

Pyl si dopřejte i několikrát ročně a užívejte jej pravidelně po dobu 30 dní. Pokud trpíte na alergie tak začínejte na maličkatých dávkách několika zrníček rouskovaného včelího pylu. Včelí pyl postupně přidávejte, až bude zrníček na jednu až dvě lžičky. Aby byla prevence co nejúčinnější, měl by být váš imunitní systém se včelím pylem v kontaktu každý den, proto se pokuste na přírodní vakcínu nezapomínat. Včelí pyl si můžete zamíchat do medu či jogurtu, nesmíte ho však tepelně upravovat. Dávku včelího pylu můžete zapíjet sklenicí neperlivé vody.

Přečtěte si také:

Vše o pylu: jak se sbírá, zpracovává a proč je vlastně tak vzácný

Pyl není jen nepříjemná součást jara, která vyhání alergiky z přírody – jde hlavně o drahocennou látku, bez které by včelky nemohly přežít. A kde není hmyz, tam dlouho nevydrží ani další život.

Co je to květový pyl?

Přestože pyl řadíme mezi včelí produkty, jedná se o produkt kvetoucích semenných rostlin. Jsou to pohlavní samčí buňky uložené v pylových tyčinkách a slouží k rozmnožování rostlin přenesením dědičné informace přes buňky samičí - v semeníku.

Všechny články z rubriky

Diskuse

Marie Lexová Marie Lexová 24. 05. 2018 | 13:22

Dobrý den,jaký pyl je vhodný jako prevence před sezónní alergií?Děkuji. M.Lexová

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 25. 05. 2018 | 09:12

Hezký den, ze zkušeností zákazníků víme, že užívaji oba druhy pylu. Rouskovaný se však lépe dávkuje (menší časti) s kůrou se začíná až od listopadu do února. Pěkný den

Anastasie M. Anastasie M. 01. 04. 2018 | 19:24

Dostala jsem květový pyl šarže 8 594022 240312 a na obalu není vidět poslední číslice roku výroby a pyl je hořký...jakou má mít chuť? Děkuji za odpověď
Anastasie

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 03. 04. 2018 | 10:53

Hezký den, číslo šarže je uvedeno pod víčkem. Číslo, které jste napsala je EAN kód. Pyl má hořkou chuť. Přeji krásný den

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz