0 Kč(0 ks)
Zpět

Afrodiziakum nebo elixír mládí? Mateří kašička může být obojím

Afrodiziakum nebo elixír mládí? Mateří kašička může být obojím

01. 04. 2012

Jednu z vůbec nejblahodárnějších látek, kterou v přírodě můžeme najít, už z našeho sortimentu určitě znáte. Po správném zpracování má vliv na plodnost, potenci, pomáhá při depresích i stavech vyčerpání. Jak vzniká a na co se nám ještě může hodit?

Trvalo dlouhé roky, než se složení kašičky podařilo vůbec popsat, a dodnes visí nad některými hodnotami otazníky. Je to tím, že se složení kašičky v průběhu několika dní mění, podobně jako když dozrává víno v sudu.

MUDr. Stoklasa v jedné své publikaci rozdělil všechny složky do osmi skupin: minerální látky, tuky, cukry, puriny a pyrimidiny, aminokyseliny a peptidy, bílkoviny, hormony a vitamíny. Některých je v kašičce opravdu výrazné zastoupení, u jiných bylo naměřené jen stopové množství. Ať je to jak chce, včelkám to hodně prospívá.

voda cukry tuky bílkoviny minerály vitamíny hormony další neznámé látky
60 až 70 % 30 až 40 % 5 až 10 % 35 až 45 % cca 1 % stopové množství stopové množství výrazné množství

Jak vlastně vzniká?

Mateří kašičku vyrábí včelí dělnice za pomoci hltanových žláz v hlavičce. Vyrábí ji jako krmení pro včelí královnu a po dobu prvních tří dnů také pro všechny právě vylíhnuté larvy.

Už to, že jsou kašičkou krmeny jen tyto dvě nejvíce vyčerpávané skupiny, nám napovídá, kolik energie musí ukrývat. Však se také královna díky exkluzivní stravě dožívá až 20× delšího věku než dělnice! Proto se také kašičce často přezdívá „elixír mládí“.

Získat kašičku je precizní práce

Matečníky s malými larvamiStáčení medu nebo odběr vosku je oproti získávání mateří kašičky procházka růžovým sadem. Je nutné ji totiž odebírat přímo z matečníků, tedy z buňek, ve kterých vyrůstají budoucí královny. Včelař si vyrobí základ matečníku, přilepí je ve velkém počtu na lištu. Do těchto buněk dá kapku mateří kašičky a do té vloží několika hodinovou larvičku - tak zvaně "přelarví". Tuto lištu dá do speciálního rámku, vloží do včelstva, kde není matka, ani žádný otevřený plod. Včely se cítí osiřelé, chtějí si vychovat matku a proto přijmou velké množství vložených buněk s larvičkami a začnou je intenzivně krmit. Třetí den je v buňce největší množství kašičky a tak se pomocí odsávačky odebere. Z jednoho matečníku jí lze získat přitom zhruba jen 200 mg, takže si asi dokážete představit, jak náročná práce to je.

Jak moc nám pomáhá?

Na diskuzních fórech napříč celým internetem (doporučujeme například toto) můžete narazit na stovky uživatelů, kteří blahodárné účinky mateří doušky potvrzují; tak například páry, které měly dlouhou dobu potíže otěhotnět, se dva až tři měsíce po konzumaci mateří kašičky konečně dočkaly. Jinde se zase můžete dočíst, že používání mateří doušky pomohlo lidem při návalech horka, bolestech (například menstruaci) nebo zánětech, a to i chronických.

Kromě toho se také prokázalo, že výrazně zvyšuje potenci, zejména když je nižší sexuální aktivita způsobena pokročilým věkem, vyčerpáním nebo stresem. Na posílání organismu při stresu a vyčerpání se ostatně kašička používá velmi často. Naopak se nesmí používat u mužů a žen postižených rakovinou .

Pozitivní účinky mateří kašičky

 • funkce jater, srdce a centrálního nervového systému
 • krvetvorba
 • kvalita pleti (používá se v mnoha krémech)
 • růst kostní dřeně
 • životnost spermií
 • pomáhá otěhotnět
 • posiluje lidskou imunitu
 • podporuje regeneraci pokožky
 • snižuje cholesterol
 • pomáhá při bolestech
 • zpomaluje stárnutí pleti

Mateří kašička v surovém stavu

Mateří kašička v ampulíchNejlepší je mateří kašičku konzumovat čerstvou, ale k tomu se dostane jen pár lidí v celé republice. Ve větších množstvích ji lze skladovat například v klasických injekčních stříkačkách a postupně si ji dávkovat.

Doporučená denní dávka činí zhruba 200 až 500 mg, dlouhodobé skladování v domácích podmínkách je možné při uchování v uzavřené nádobě v teplotě okolo 5 °C. Takto ji můžeme skladovat až půl roku.

Pro všechny ostatní, kteří doma nemají včely, může být řešením zakoupit čistý produkt zpracovaný profesionály pomocí lyofilizace – tedy hlubokého zamražení a následného vysušení. Přesně takovou formu vidíte na obrázku, jsou to již desítky let vyráběné ampulky.

Další možností je čas od času mlsat med s přídavkem mateří kašičky, samozřejmě jí ale získáte oproti ampulkám jen malé množství. Kromě toho můžete kašičku přijmout i přes pokožku – velmi často slouží jako složka v lepších krémech, které díky unikátnímu složení a esenciálním aminokyselinám napomáhají výživě pokožky a jejímu mladistvému vzhledu. Jedním takovým je jeden z krémů, který sami vyrábíme.

Mateří kašička je rozhodně jednou z vůbec nejblahodárnějších látek, které nám příroda dává. Možná ještě čas ukáže, při jakých dalších obtížích může být ještě prospěšná.

článek o propolisu

Diskuse

Jana Říhová Jana Říhová 13. 02. 2019 | 19:55

Dobrý večer. Prosím informaci, proč se nesmí užívat mateří kašička ženami s rakovinou? Platí to i pro propolis? Děkuji. Říhová Jana

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 14. 02. 2019 | 08:06

Hezký den, nesmí se užívat, protože obsahuje látky, které pomíhají buňkám regenerovat, není však úplně prokázané, zda pomáhají regenerovat jen těm zdravým buňkám. Propolis se naopak doporučuje. Pěkný den

Hana Dejová Hana Dejová 20. 08. 2017 | 23:45

Děkuji vám za skvělé a užitečné informace

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 21. 08. 2017 | 07:54

Rádo se stalo :-) mějte se krásně

Eva Tomešová Eva Tomešová 26. 04. 2017 | 22:48

Díky za skvělý článek, před 89. rokem jsem si nechávala mateří kašičku vozit od kamaráda z Polska, mám celý život problémovou plet' alergickou téměř na všechny krémy :(

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 27. 04. 2017 | 07:08

Hezký den, a to si přímo mažete pleť mateří kašičkou? Přeji krásný den

K. Salabova K. Salabova 26. 04. 2017 | 12:54

Velmi poučné a zajímavé a také pracné. Vcelare obdivuji. Bez nich by nebylo života na zemi.

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 26. 04. 2017 | 14:28

Hezký den, děkujeme za hezký komentář. Přejeme pěkný den

Blanka Boušová Blanka Boušová 25. 04. 2017 | 12:15

Návrat k přírodě by potřeboval celý svět, pak by bylo na světě lépe....

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 26. 04. 2017 | 07:27

Hezký den, děkujeme za hezký komentář :-) Přejeme krásný den

Renata Jílková Renata Jílková 24. 04. 2017 | 13:35

Video je krásné a poučné, člověk ani netuší co vlastně se kolem nás odehrává :-) Děkuji vám

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 24. 04. 2017 | 13:51

Hezký den, děkujeme.

Libuše Lorencová Libuše Lorencová 20. 04. 2017 | 20:13

Vaše video se mi moc líbilo,včeličky jsou úžasně pracovité.

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 21. 04. 2017 | 06:29

Hezký den, děkujeme. To máte pravdu včelky jsou úžasné :-). Mějte se krásně

Jolana Kačerová Jolana Kačerová 18. 04. 2017 | 11:45

Na včelí video jsem se s velkým zájmem podívala,vůbec jsem si nedovedla představit,jak to v úle chodí.Děkuji

Administrátor Veronika Plevová, Rodinná firma Pleva (Administrátor) 18. 04. 2017 | 12:33

Hezký den, to máme velkou radost :-)

SkypeFacebookTwitter

Mobil: 739 045 380
Po-Pá: 7:00 - 15:00
Email: obchod@pleva.cz