Pro menší objednávky Balíkovna 59 Kč, nebo Zásilkovna 69 Kč. Poštovné zdarma nad 2300 Kč.

Co dělají včelky od července do konce roku?

Co dělají včelky od července do konce roku?

Napadlo vás někdy, proč vlastně včelky přes léto tak pilně pracují? Není to pro potěchu nás včelařů, ale protože se připravují na zimu. A že to není vůbec primitivní proces, ale spíše velký boj o život, prozradí následující řádky.

Mezi lidmi často panuje mýlka, kdy si myslí, že včely přes zimu spí jako někteří savci. Není to ale pravda, protože včela do zimního spánku nikdy neupadá. A věděli jste také, že v zimě byste nenašli v úlu ani jednoho trubce? V červenci / srpnu, kdy už je včely nepotřebují, jim „zabalí“ a vyženou je ven.

Červenec: když trubci musí pryč

Během léta (v červnu a červenci) mají včely nejvíce práce. Do úlu totiž musí nanosit zásoby na celý rok. Kromě toho včelstvo vychovává další včely, staví nové plásty a v případě dobrého počasí a snůšky pokračuje vytáčení medu. Obvykle přibližně do 15. července, později už totiž v přírodě není dost nektaru a včelař musí začít s krmením cukerným roztokem hned ze dvou důvodů: 

  • aby staré včely mohly zpracovat zásoby na zimu
  • aby matka mohla klást vajíčka, ze kterých se vylíhne zimní generace včelek; krmení udržuje matku v pocitu snůšky, a proto dál klade – pokud není krmena, přestává

Zajímavostí je, že v červenci v přírodě končí snůška, což vede včely k vyhánění trubců z úlů. Již je totiž nepotřebují a jen přichází o zásoby. Tento krutý proces probíhá tak, že trubce nepustí k potravě.

Ve vrcholném období rozvoje přitom připadá na jedno včelstvo jen 300 až 600 trubců na 50 až 60 tisíc včel dělnic. Během roku pak včelstvo průměrně spotřebuje 70 až 90 kg medu.

Srpen: krmíme, krmíme a matka klade

Od poloviny července a v průběhu srpna je nutné včelám dodat potravu za odebraný med. To bychom měli stihnout do půlky měsíce, dokud včelstvo „ploduje“, aby mělo mladé včely, které přežijí až do jara. Matka přitom během jednoho roku naklade 150 až 200 tisíc vajíček.

Září: včelařská „dovolená“ začíná

Začátkem podzimu ještě občas včely sbírají nektar, ale obecně už pro ně skončilo období hojnosti. Vychovávány jsou mladé včely, které v úle přečkají celou zimu a včelař už se o úl nemusí příliš starat, až na nutné léčení. Začíná dovolená.

Říjen: otužujeme se

V říjnu začínají včely snižovat teplotu v úlu s tím, jak se snižuje teplota okolního vzduchu. Přestávají plodovat a už se naplno připravují na zimu.

Listopad: tvoříme hrozen

Hrozen neboli chomáč
Rojový hrozen, foto: Bobby Mikul, publicdomainpictures

V listopadu přípravy na zimu vrcholí. Kvůli výrazně nižším teplotám včelstvo vytvoří tzv. hrozen, díky kterému včely dokážou udržet vyšší teplotu. Vypadá jako na obrázku, akorát je ukryt v úlu – včelky se k sobě co nejvíce přitisknou a navěsí na sebe. 

Na okraji hroznu jsou starší včely, které zpravidla zemřou. Z hroznu však neodpadávají a jsou přichycené až do doby, kdy hrozen povolí. I mrtvé včely tedy napomáhají udržení tepla a přežití ostatních.

Matka včelstva jako nejdůležitější člen společenstva je samozřejmě stále uprostřed, v teple a bezpečí.

Prosinec: med musí vydržet

Včelstvo je shromážděno do hroznu, ve kterém udržuje přijatelnou teplotu. Celý hrozen se přitom pohybuje po připravených zásobách, které otvírá a jí. V tomto období žije včelstvo maximálně úsporně, aby mu zásoby potravy vystačily až do jara.

Spotřeba stoupá na dvojnásobek během ledna, kdy matka klade znovu vajíčka a začíná vychovávat nové včely.

Pokud je zima dlouhá, může včelstvo hodně oslabit, být náchylné na nemoci a zcela zaniknout. To, že každé jaro vídáme včelky poletovat po rozkvetlých loukách, tedy není samozřejmost – je to spíše zázrak přírody, který nás provází už tisíce let. Važme si toho!


Přečtěte si také:

Co zrovna teď dělají včelky? Pokračování článku o životě v úlu

Nastal čas podívat se co dělají včely v období od ledna do června. Jak to vypadá v úlu zrovna teď a jak proběhne nejbouřlivější období roku – jaro?

Výživné oleje v kosmetice: jaké máme druhy a k čemu jsou dobré?

Ačkoli většina z nás níže vyjmenované oleje používá hlavně v kuchyni, obrovské uplatnění mají i v kosmetice. Nejen, že je výrobci kosmetiky používají jako základ pro regenerační a hydratační krémy, ale použít je můžeme i sami doma. Stačí jen znát konkrétní účinky.

Osm tipů, jak se navždy zbavit stresu a únavy

Dovolené jsou za námi, děti se vrací do školy a léto definitivně končí. Všude samý spěch, na obzoru déšť, do toho spousta práce – to je doopravdy vyčerpávající kombinace. Co by nám tak proti únavě mohlo pomoci? Přinášíme souhrn těch nejlepších tipů, jak být opět vitální a plní energie.

Všechny články z rubriky