Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

Co se píše na včelnici aneb knihy ze světa včel

Co se píše na včelnici aneb knihy ze světa včel

"Kniha je slepený nebo sešitý svazek listů, který je popsaný a může být doplněn ilustracemi." Definice knihy je velice neosobní, což se ale rozhodně nedá říci o knihách, které jsme si my v Potštejně oblíbili natolik, že se o ně s vámi rádi podělíme.

Čtení nejen pro radost

Čtení dětem považujeme za velice důležitou činnost - ptáte se proč? Kromě toho, že budete hýčkat vztah vás a vašich ratolestí, čtení také pozitivně ovlivňuje rozvoj jazyka, slovní zásoby, posiluje samostatné myšlení a rozvíjí dětskou fantazii. Zajímá vás, které knihy rádi čteme s našimi dětmi, a které si rádi přečteme my sami?

Jeden rok v životě včely

Dětská ilustrovaná kniha, Jeden rok v životě včely, pleva

Poutavá a bohatě ilustrovaná kniha určená pro malé čtenáře od 6 let je seznámí s životem včel, jejich zvyklostmi a každodenními úkoly. Pilné včelky si společně prohlédnete opravdu zblízka a na každé stránce zjistíte, co vše se během roku v úlu děje. Každá jednotlivá včelka má totiž důležitý úkol – některá vychovává mladé včelky, jiná staví plásty a další sbírá nektar a pyl.

Na dobrodružné výpravě zjistíte, co dělají včely v zimě a jak se spolu včely dorozumívají. Podíváte se i na to, jak vzniká lahodný med, a dozvíte se, že výroba jedné lžičky medu je náramná práce. Dozvíte se také, jak se včelaři o svá včelstva starají, aby se jim dobře dařilo a byla zdravá. Autoři knihy vám zároveň připomenou, co všechno můžete pro včelky ve svém okolí udělat vy.

Kniha Včelařství - svazek III., léčení včelími produkty, pleva

Včelařství - svazek III.

Třetí část série nových českých učebnic včelařství přináší mnoho poutavých a aktuálních informací z takových oblastí včelařství, které jsou velmi zajímavé i pro nevčelaře. Seznámí vás s problematikou včelí pastvy, provede vás včelími produkty, jejich vlastnostmi, zpracováním, možnostmi využití a přínosy pro lidské zdraví. V poslední části se dozvíte vše o medovině a její výrobě.

Kniha je především skvělým průvodcem pro všechny, kteří se zajímají o účinky a využití medu, propolisu, mateří kašičky a dalších včelích produktů. V dalších dvou kapitolách se můžete seznámit s nejvýznamnějšími zdroji včelí pastvy, zjistíte, co je to medovice, jak je to s jednodruhovými medy i jak vzniká medovina a že z medu může vzniknout celá řada zajímavých a chutných nápojů.

Lumír včelaří

Dětská ilustrovaná kniha, Lumír včelaří, pleva

Tuto kouzelnou knihu s krásnými ilustracemi od české ilustrátorky A. F. Holasové si oblíbil Lukáš Pleva se svojí rodinou. Je to kniha, ke které se velice rádi vrací :-) Medvěd Lumír, hlavní postava této dětské knihy, provází čtenáře celým včelařským rokem: od podletí až k medobraní, vysvětlí, kde včely berou vosk k stavbě svého díla, co je to propolis a k čemu slouží, jak funguje včelí společenství a kdo co v úle dělá.

Kniha debutující výtvarnice je určena všem malým čtenářům a jejich rodičům, kteří mají rádi med a chtěli by se o včelařském řemesle něco dozvědět.

Dětská ilustrovaná kniha Včely, Piotr Socha, pleva

Včely

Kniha Včely, to není žádný drobeček. Na velkém formátu si naplno užijete poutavé ilustrace Piotra Sochy. Přijměte pozvání do kouzelného království včel! Tak láká autor k nahlédnutí do knihy a má pravdu, život včel je kouzelný, mnohdy neuvěřitelný a především důmyslný.

V knize naleznou zalíbení nejen děti, ale i dospělí. Dozvíme se o stavbě těla včely, způsobu života ve společenstvech, o včelím tanci, co vše musí udělat včelař, jak ošetřit včelí bodnutí a mnohem více.

Úžasný svět včel

Dětská ilustrovaná kniha, Úžasný svět včel, pleva

Tento nádherně ilustrovaný skvost od italské autorky Cristiny Banfi zábavnou formou dětem vysvětlí, jak se včely rodí a jak žijí, jak si mezi sebou rozdělují úkoly a jak se množí. Krom toho najdou děti v knížce mnohé zajímavosti, například o včelím tanci, o neuvěřitelně propracovaném smyslu pro orientaci i o tom, jak si v úlech vyrábí vlastní „klimatizaci“.

Na stránkách plných barevných ilustrací se malí čtenáři dozvědí, jak prospěšné jsou včelí výrobky a vydají se na malou historickou exkurzi týkající se medu. Knížka zdůrazňuje prospěšnost včel pro lidstvo i celou planetu a učí děti, že je potřeba o včely pečovat a chránit je jako důležitou součást živé přírody.

Kniha Ilustrované včelařství, pleva

Ilustrované včelařství

Další nádhernou knihou je Ilustrované včelařství od francouzského autora Yvese Gustina. Je ojedinělým průvodcem světem včel, který v českém prostředí už dávno scházel. Autor s humorem a lehkostí (za pomoci prvků komiksu) a zároveň realisticky provází čtenáře světem včel a včelaření. Dozvíme se zde o včelách a včelařství vše: od anatomie včely přes skladbu a proměnu včelstva během roku, popis, jakým způsobem včely mezi sebou komunikují, až k významu opylení, variantám krmení či návodům i o tom, jak se stáčí med, vyrábí medovina nebo jak ochránit včely před nemocemi.

Kniha je inspirující četbou pro každého. Začínajícího včelaře srozumitelným způsobem seznámí se základy včelařství a také pokročilý včelař najde v knize inspiraci a zajímavá fakta. Pro české vydání byla kniha odborně lektorována a přizpůsobena tuzemské praxi a předpisům.

Zahrada pro včely

Kniha Zahrada pro včely, pleva

Pokud hledáte inspiraci, jaké květiny vysadit na svou zahrádku, aby měl hmyz dostatek potravy, kniha Zahrada pro včely od Katrin Lugerbauer bude tou pravou inspirací. Poradí vám, jaké dřeviny a stromy jsou vhodné pro včely a celkově navrhne, jak k zahradě přistupovat, aby byla skutečně přátelská vůči přírodě.

A o čem se v knize píše? Na zahradě to žije. Je to místo, kde se včely divoké i medonosné, čmeláci a další užitečný hmyz cítí dobře. Rozmanitost květů, stromů a dalších planých či nešlechtěných rostlinných druhů jim skýtá nejen obživu ve formě pylu a nektaru, ale nabízí i úkryty k odpočinku a rozmnožování. Proč je tedy nepřilákat do naší zahrady? Záleží samozřejmě i na výběru rostlinek, abychom z ní udělali příjemné místo nejen pro nás, ale i pro užitečný hmyz. Ten se nám odmění snížením množství škůdců a v neposlední řadě i prožitými chvilkami při pozorování hmyzího života.

Kniha Louka, vábení do tajuplného světa

Louka, vábení do tajuplného světa

Fascinují vás malí tvorečkové, kteří obývají louky? Chcete se o nich dozvědět více? Potom bude tato kniha pro vás tím pravým. Kniha německého biologa a filmaře Jana Hafta představuje fascinující svět plný barev, hlasů a překvapivých podob života a životních strategií, založených na spolupráci, jejichž rozmanitost a krásu však ohrožuje plošné hnojení a průmyslové využívání krajiny. Hrozí, že tak přijdeme o důležitou součást ekosystému. Haftova kniha proto zároveň volá po záchraně posledních druhově pestrých luk. Text doplňuje řada působivých fotografií.

Knížka báječně popisuje, jak to na kvetoucí louce chodí. Co na louce žije za živočichy, jaké tu rostou rostliny a jaké mezi sebou mají vazby. Doporučujeme všem čtenářům, kteří nejsou lhostejní vůči stavu naší přírody.

Srdce včely má pět komor

Kniha Srdce včely má pět komor

Jako poslední představujeme knihu Srdce včely má pět komor od Helen Jukes, která okouzlila Hanku Plevovou. Koupila ji manželovi, ale přečetla ji dříve než on :-) A o čem kniha je? Na prahu třicítky se Helen Jukes cítí uvězněná v městském kolotoči kancelářského pletichaření a dočasných adres. Snaží se usadit ve své nové práci v Oxfordu a tu jí dojde, že aby prožila smysluplný život naplněná láskou a prací, musí se sama změnit. Tehdy jí kamarádi darují včelstvo (podle starých mýtů darované včelstvo přináší štěstí) a Helen začíná svůj první včelařský rok. Co ale obnáší "chovat" tyto divoké tvorečky? Jak mohou nové vědomosti o včelách přispět k objevování sebe sama? A přinese jí cesta do útrob úlu uvolnění?

A jaké pocity měla z knihy Hanka Plevová? Mladá dívka se v knize nepřestává udivovat nad schopnostmi včel, které si vždy dělají to, co je pro ně nejlepší a snahy o domestikaci ignorují. Cítí, že se musí změnit pohled a způsob, jak včely a jejich společenství vnímáme, jaké podmínky jim při včelaření poskytujeme a také to, co od nich vlastně vyžadujeme. Příběh tak vznáší otazník nad velmi aktuálním tématem včelařského světa.

Přečtěte si také:

Naše novinky (nejen) pod stromeček

Zatímco včelky pokojně odpočívají v chomáči v úlu, my pro vás rozšiřujeme nabídků produktů. V naší zimní nabídce najdete výtečné limitované edice medovin, hmyzí hotely v nejrůznějších velikostech, přírodní kosmetiku a nově také dobré čtení.

Dárky, které neskončí na dně skříně

Připravili jsme pro vás tipy na dárky, které neskončí v krabici pod postelí, ani hluboko ve skříni. Vaši blízcí je využijí, vypijí, vychutnají si je nebo je třeba zasejí. Každý člen rodiny Plevových doporučí přesně ten produkt, který se podle něj hodí nejlépe.

Novinky z kosmetické a včelí dílny

Během letošního jara jsme uvedli na trh několik nových produktů, na které jsme velmi pyšní. Změny provádíme také v obalech našich stávajících produktů a postupně se navracíme ke skleněným obalům.

Všechny články z rubriky