Pro menší objednávky Balíkovna 59 Kč, nebo Zásilkovna 69 Kč. Poštovné zdarma nad 2300 Kč.

Co zrovna teď dělají včelky? Pokračování článku o životě v úlu

Co zrovna teď dělají včelky? Pokračování článku o životě v úlu

V minulém díle jsme se podívali na to, co dělají včely od července do prosince, nyní nastal čas na druhé pokračování v období od ledna do června. Jak to vypadá v úlu zrovna teď a jak proběhne nejbouřlivější období roku – jaro?

Ačkoli si hodně lidí myslí, že včely přes zimu spí jako někteří savci, není to pravda. I přes zimu se totiž v úlu i mimo něj dějí zajímavé věci a probíhá v něm boj o přežití. Pokud vás to detailně zajímá, můžeme vám kromě dnešního článku doporučit i minulý díl zaměřený na červenec až prosinec.

Leden: pozor na škůdce

Leden je pro včely klidovým obdobím. V této době má včelař jeden jediný úkol – zajistit svým včelám klid. Je ale nutné dávat pozor například na sýkorky, datly a další ptáky. Ti totiž na úly ťukají, čímž včely ruší. Zajímá vás proč? Včely chtějí vylákat ven, kde se z nich následně stane snadná kořist.

Únor: když je hezky, vyletíme ven

Náš tip

Jak bude?

Pranostika pro únor nám říká: Únor bílý, pole sílí. Únor teplý, březen chladný. A hlavně: je-li o hromnicích sníh a vítr, není jaro příliš daleko.

Když v únoru přeskočí teploty ve stínu přes 13 °C, včely poprvé po 5 měsících vylétají ven, aby vyprázdnily výkalové vaky a brzy se vracejí zpět. Pro všímavé návštěvníky tak může být velkým překvapením, že v zimě, když venku není ani jeden květ, vylétají včely ven. V tomto období se včelaři připravují na sezonu – čistí podložky na dně úlů, na kterých najdeme zbytky voskových víček, tělíčka uhynulých včelek nebo roztočů. Veškerý obsah podložky přesyjí přes síto a takzvaný měl, pak odesílají na laboratorní rozbory, aby případně včas odhalili nebezpečí v podobě varroázy (infekčního onemocnění od roztočů).

Březen: jaro začíná

Buňky plástve
Zavíčkované buňky

V březnu, kdy začíná jaro, se včely opět stávají aktivními. Matka totiž v tomto období začíná uprostřed chumáče v největším teplu klást vajíčka. Po zavíčkování buněk voskem se po 21 dnech od položení vajíčka vylíhne letní generace včel dělnic. Včely zásoby přesouvají blíže k plodovému tělesu a jarní rozvoj začíná. Včelstvo zároveň stále udržuje teplotu uvnitř chomáče okolo 35 °C, aby se mohl plod zdárně vyvíjet. Včelař má v tomto období za úkol například dodat včelám dostatek vody, pokud jej v blízkém okolí není dostatek. Kromě toho poslechem může sledovat stav včelstva.

Duben: v úlu je rušno

Náš tip

Snad nebude sucho

Také naši předci bojovali se suchem a pamatují na to v dubnové pranostice: Když prší do božího hrobu nebo na Boží hod velikonoční, bude bída o vodu.

Celý duben se nese v duchu velkého rozvoje včelstva (v případě, že nejsou velké mrazy -20 °C, aby včelky stačily vyhřát celý prostor pro vývoj plodu). Rodí se totiž jarní včely, jež intenzivně pracují pro blaho včelstva a dožívají se jen 6 až 8 týdnů. Včely se tehdy stávají tzv. létavkami po 40 dnech od položení vajíčka a již nosí první nektar do úlu.

Květen: radujme se, první med přichází

Včelstvo pokračuje v bouřlivém rozmachu a maximálně ploduje (matka v době největšího rozvoje denně naklade až 1500 vajíček, což je dvojnásobek její tělesné hmotnosti!). Včelstvu začíná být prostor malý, a tak staví nové plásty. Včelař musí rozšiřovat prostor včelstvu, protože postupně sílí, a přidává mezistěny, na kterých včely staví. Zajímavé je, jak rychle se včela zapojuje do chodu společenstva – už ve stáří od 12. dne se stává stavitelkou.

Pracující dělnice
Pracující včelí dělnice

Pokud už je v přírodě nektarová snůška, nastává čas na jeden ze včelařových fíglů. Nad plodiště přidá nástavek (tzv. medník), který od prostoru plodiště dělí mateří drátěná mřížka (případně plastová). Tou dokážou prolézt jen dělnice, takže se matka nemůže dostat do medníku a klást tam. Z nektaru poté včely vyrobí zahušťováním a přidáváním výměšků svých žláz světlý „květový“ med.

Červen: všechny síly do medu

Včely nosí nektar, který mění v med. Jejich síly se soustředí na shromáždění co největšího množství sladiny, aby přežily další zimu. Toho využíváme a od včel si tak část zralého medu odebíráme. V tomto období je pro včely typické také tzv. rojení, tedy přirozený způsob rozmnožování včelstev. Takové rozmnožování může být mnoho důvodů – malý prostor pro rozvíjející se včelstvo, stará matka či málo otevřeného plodu, a tím přebytek krmné kašičky u včel „krmiček". Poté, co se vylíhne mladá matka, následně stará matka odlétá založit nové včelstvo. Její doprovod přitom může čítat i několik tisíc včelek.

Přečtěte si také:

Co dělají včelky od července do konce roku?

Napadlo vás někdy, proč vlastně včelky přes léto tak pilně pracují? Není to pro potěchu nás včelařů, ale protože se připravují na zimu. A že to není vůbec primitivní proces, ale spíše velký boj o život, prozradí následující řádky.

Včelka Mája není jediná. Existují i další druhy

Na našich stránkách často píšeme jen o včelách medonosných. Na světě přitom existuje i mnoho dalších druhů, byť třeba pro člověka méně užitečných. Zato nádherných!

Jak to chodí v úlu: královna, dělnice a trubci pod lupou

Včelky často vidíme jako kamarádky a pilné pracovnice, které se s ničím moc nepářou. Pojďte se podívat na to, jak to chodí v úlu, že mu šéfují hlavně ženy.

Všechny články z rubriky