Pro menší objednávky Zásilkovna za 69 Kč, pro objednávky nad 2300 Kč poštovné zdarma.

Divoká medovina – mladý poklad ideální k degustaci

Divoká medovina – mladý poklad ideální k degustaci

Už jste slyšeli o mladých divokých medovinách? Pokud ne, nedivíme se. Běžně se k nim totiž vůbec nedostanete, tedy pokud si nevyrábíte domácí medovinu. Jedná se o divokou verzi dokvašené, ale zatím nezrající medoviny, u které se jen těžko předpokládá její chování. Zajímá vás, proč jsme vám začali tyhle rošťácké medoviny nabízet? Čtěte dál…

Na chuti nám záleží

Asi jste si už všimli, že v naší rodinné firmě dbáme na velkou kvalitu našich medovin. Při jejich výrobě používáme jen kvalitní český med a kvasinky.

V případě jedinečných medovin ještě ovoce, bylinku, nebo co nás zrovna napadne. Chuť, které se snažíme docílit, není zrovna nejsladší a určitě je nesrovnatelná s některými nápoji, které občas najdete na vánočních trzích :-) Naše medové víno, jak medovinu s oblibou nazývám, vyrábíme zastudena, aby si zachovalo veškeré blahodárné živiny z medu. Taková medovina pak minimálně rok zraje, aby dosáhla své plné chuti. Medovina během zrání může ztrácet svou sladkost, která se mění na jiné chuťové tóny. Medovinu při zrání neustále ochutnáváme a stáčíme ji, až když je chuť krásně uzrálá.

Divoká medovina

A tady přichází na řadu divoká medovina. Někdy totiž medovinu ochutnáme pár týdnů po dokvašení (ale ještě nezrající) a chuť této mladé medoviny není vůbec vyzrálá, ale je VÝBORNÁ! V takových chvílích je mi líto, že si tuhle lahodnou chuť dopřáváme jen my v Potštejně, a vy – naši zákazníci, ji neochutnáte. Zejména můj syn Martin má tuhle sladší chuť, charakteristickou pro mladé medoviny, v oblibě. Tak jsme se rozhodli stočit vám pár divokých medovin také, ale pozor, skutečně pouze pár! Doporučujeme vždy medoviny zkoušet ve verzi divoké i uzrálé. Uvidíte, jak se „stejná“ chuť může v čase měnit. Většinou jsou rozdíly obrovské. A jakou divokou medovinu pro vás máme?

Divoká broskvová medovina 0,5l - limitovaná edice

Divoká broskvová medovina

Tahle medovina je jednoduše pecková! Doslova, naložili jsme do ní totiž celé broskve od našeho oblíbeného zahrádkáře ze Slemena, což je vesnice, která má v našich srdcích speciální místo. Přesně tam jsme před téměř 29 lety založili naši firmu.

Na broskvovou medovinu jsme se chystali už dlouho a jen jsme čekali na to, až natrefíme na ty správné broskve. Tyhle byly šťavnaté, uzrálé na českém sluníčku, takže jsme měli co dělat, abychom je před nakládáním nesnědli. Chuť medoviny je vřelá a dlouhá, překvapivě s lehkým podtónem jablek. A díky naložení celých broskví se neochudíte o jemnou chuť jadřinců, která broskvové medovině rozhodně sluší.

Divoká višňová medovina 0,5l - limitovaná edice

Divoká višňová medovina

Když jsme na jarmarku ve vedlejší vsi objevili voňavé a krásně zralé višně, hned nám bylo jasné, že je tam nemůžeme nechat. Oproti třešním jsou višně aromatičtější a mají o něco větší říz, a protože třešňovou medovinu jsme si oblíbili už před časem, lákalo nás vyzkoušet letos naložit višně.

Výsledek nás nadchl – výrazně voní, chuťově je úžasná a na jazyku zanechá lehkou vzpomínku na poctivý kompot, který zavařovala naše babička. Ovšem při degustaci jsme narazili na zajímavé dilema: nemůžeme se totiž rozhodnout, jestli lépe chutná ohřátá nebo vychlazená. Co myslíte?

Jsem velmi zvědavý na váš názor! Jestli vám divoké medoviny také zachutnají, rádi občas stočíme pár lahví. Budete tak moci ochutnat medovinu v různých stádiích jejich zrání, a navíc rok dopředu odhalíme, na jaké medoviny se můžete těšit po jejich dozrání.

A protože, jak jsem řekl na začátku, nelze předpokládat chování těchto divokých medovin, přistupujte k nim tak. Je to nápoj nestabilní, vypijte jej proto co nejrychleji od dodání (maximálně 10 dnů). Po otevření láhve ji zkonzumujte maximálně do 2 dnů (ale řekl bych, že vám tak dlouho nevydrží :-) A určitě ji skladujte v lednici.

Na zdraví!

Milan Pleva majitel rodinné firmy - o autorovi článku

Od mládí jsou jeho koníčkem včelky, z koníčka se později stalo podnikání. Zajišťuje chod firmy, aby vše fungovalo jak má. Každý nápad umí realizovat. Velmi ho baví vyrábět omezené série různých druhů medovin a zkoušet nové postupy při výrobě medoviny. Když má trochu času, hned je u včel.

Přečtěte si také:

Medovina zůstane medovinou, ta doslazovaná bude dezertní

Nová vyhláška Ministerstva zemědělství 248/2018, která specifikuje ovocná vína, ostatní vína, cidr, perry a medoviny, mimo jiné změní názvosloví a rozdělí medové nápoje na tradiční "medoviny" a "dezertní medoviny“, do nichž lze přidávat cukr a jiné suroviny.

Jak vyrobit medovinu krok za krokem: je to věda!

Zvykli jsme si doma vyrábět chleba, šunku nebo jogurty – je to zábava a přesně pak víme, co v nich najdeme. Vyrobit si ale domácí medovinu, to už je pořádný oříšek.

VIDEO: Milan Pleva hovoří na degustaci medovin v Muzeu medoviny

Na podzim roku 2017 se Milan Pleva jakožto přednášející zúčastnil řízené degustace medovin v Muzeu medoviny v Praze. Podívejte se na videu, s jakým nadšením Milan Pleva o výrobě medoviny hovořil.

Všechny články z rubriky